Home / ΙΤΑΛΙΑ / Ξέσπασμα Σιένα πριν την Ευρωλίγκα, νίκη Αρμάνι, ήττα Ρόμα!

Ξέσπασμα Σιένα πριν την Ευρωλίγκα, νίκη Αρμάνι, ήττα Ρόμα!

Από τη μεγάλη νίκη της Σιένα επί της αδύναμης Τέραμο σημαδεύτηκε η 22η αγωνιστική στη Legabasket, με τη Σιένα να διαλύει την αντίπαλό της στην πρόβα τζενεράλε πριν τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας. Η Αρμάνι κέρδισε εύκολα τη Μοντεγκρανάρο, ενώ η Ρόμα δεν τα κατάφερε εκτός έδρας απέναντι στη Βανόλι Κρεμόνα και παρέμεινε δέσμια της εφταπλής ισοβαθμίας στην 6η θέση! Με νίκες συνέχισαν Καντού και Μπενετόν.

Περίπατο έκανε η Σιένα με την Τέραμο, την οποία και διέλυσε με 107-71. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, ενώ ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τεράστιες διαστάσεις, με τη Σιένα να κερδίζει το δεκάλεπτο με 34-11! Στο δεκάλεπτο αυτό η Σιένα είχε 14/18 σουτ εντός παιδιάς, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα, με τον Ζήση να είναι πάρα πολύ καλός και τον Χέρστον να τραβά το κουπί στο σκοράρισμα. Την ίδια ώρα, η άμυνα της Σιένα περιόριζε την Τέραμο στα 4/14 σουτ.

Η διαφορά δεν έπεσε ως το τέλος, με τη Σιένα και τον Πιανιτζάνι να βλέπουν για πρώτη φορά μετά τον Μάρκο Γιάριτς να βρίσκει ρυθμό και να βάζει 16 πόντους με 6/8 σουτ, στο χειρότερο χρονικά σημείο για τον… Ολυμπιακό.

Εύκολη νίκη για την Αρμάνι εναντίον της Μοντεγκρανάνο, με την ομάδα του Πίτερσον να παίρνει το προβάδισμα νωρίς και τη διαφορά να αγγίζει τους 10 πόντους στο ημίχρονο. Μπορεί η Αρμάνι να ήταν μέτρια στο τρίτο δεκάλεπτο και η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να μίκρυνε, αλλά στην 4η περίοδο η Αρμάνι ήταν… διαστημική, έβαλε 32 πόντους κι είχε τον Γκριρ να δίνει 6 ασίστ και να κάνει 3 κλεψίματα για να πάει η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Η Καντού κέρδισε την Καζέρτα με 87-76, καθαρίζοντας το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από την αρχή είχε, βέβαια, τον έλεγχο του αγώνα, αλλά, παρότι η διαφορά της άγγιξε τους 10 πόντους, στην τρίτη περίοδο η Καζέρτα μείωσε και πλησίασε στους 3 πόντους. Το 6-0 στην αρχή της 4ης περιόδου από την Καντού καθάρισε το ματς αφού η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 7 πόντους και πολύ γρήγορα ήταν πάνω από τους 10. Όρτνερ και Μίτσοφ ήταν πολύ καλοί στο δεκάλεπτο με 16 πόντους και 5 κλεψίματα και καθάρισαν το ματς, με την Καντού να τρέχει ένα 22-14 στην τελευταία περίοδο.

Η Ρόμα δεν τα κατάφερε με τη Βανόλι Κρεμόνα, αφού το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να μην της επιτρέψει να διεκδικήσει τη νίκη στη συνέχεια. Η Ρόμα ήταν στο 24-24 μετά την πρώτη περίοδο, αλλά έχασε τα αυγά και τα καλάθια και στην επίθεση και στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι στο 21-10 για την Κρεμόνα. 3/13 σουτ και 8 λάθη για τη Ρόμα, 7/13 σουτ και 8 κλεψίματα για τη Βανόλι έδωσαν τον τόνο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά 11 πόντων, που έφτασε στους 16 στην τρίτη περίοδο και μετά δεν απειλήθηκαν ως το τέλος.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Μπενετόν Τρεβίζο στο Πέζαρο, με ανατροπή στην 4η περίοδο. Η Μπενετόν έχανε από το ημίχρονο, βρέθηκε πίσω με 51-48 στο 30ο λεπτό από το τρίποντο του Ντίαζ, αλλά πολύ γρήγορα πήρε τον έλεγχο του ματς. Ένα 0-6 από Μπουλέρι και Πέριτς έγραψε το 51-57 και η Μπενετόν κράτησε διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του ματς.