Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Οριακές νίκες για Ρεάλ, Λαμποράλ!

Οριακές νίκες για Ρεάλ, Λαμποράλ!

Την ώρα που σε Ελλάδα και Ιταλία οι… Ευρωπαίοι δεν είχαν αγώνες, στην Ισπανία η ACB συνεχίστηκε κανονικά και μάλιστα με ματσάρες. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε πολύ εύκολα τη Μανρέσα, ενώ και η Βαλένθια καθάρισε νωρίς το δικό της παιχνίδι εναντίον της Λαγκούν Άρο. Όμως, δεν ισχύει το ίδιο και για την Κάχα Λαμποράλ που χρειάστηκε το τρομερό τρίποντο του Τελέτοβιτς στην εκπνοή για να κερδίσει τη Μενόρκα με 76-77 ή για τη Ρεάλ, που κέρδισε την Γκραν Κανάρια με την ψυχή στο στόμα με 74-73 και με τρομερό διαιτητικό λάθος στην εκπνοή. Πάντως, όσες μπόρεσαν πρόσεξαν να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων ενόψει Ευρωλίγκας.

Η Ρεάλ τα είδε όλα με την Γκραν Κανάρια. Έχοντας το μυαλό της στην Ευρωλίγκα, μπήκε χαλαρή στο ματς και παραλίγο να το πληρώσει πολύ ακριβά. Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και με 9 στο ημίχρονο, με τη Ρεάλ να μην παίζει ούτε κατά διάνοια άμυνα και να δείχνει ότι δεν θα μπορεί να γυρίσει το ματς. Ο Μολίν κατάφερε να βρει τρόπο να γυρίσουν οι παίκτες του το ματς, ενώ παράλληλα, κανείς δεν έπαιξε πάνω από 27 λεπτά με 11 παίκτες να παίρνουν συμμετοχή τουλάχιστον 7 λεπτών και 9 εξ αυτών να παίζουν από 11 ως 27. Η Ρεάλ είχε για αρκετή ώρα διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, αλλά στο τέλος κινδύνευσε με ήττα.

Μετά από βολές του Μπορόβνιακ, ο Λιουλ ήταν αυτός που σκόραρε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με 74-73. Η Γκραν Κανάρια είχε την τελευταία επίθεση, ο Νέλσον την έχασε, αλλά δικαιολογημένα διαμαρτύρεται για φάουλ, που το είδε όλος ο κόσμος εκτός από τους διαιτητές. Για το πώς εκτυλίχτηκαν οι τελευταίες επιθέσεις καλύτερα ας αφήσουμε την εικόνα να μιλήσει:

Στο άλλο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Κάχα Λαμποράλ έφτασε στα όριά της εναντίον της Μενόρκα. Ο Ιβάνοβιτς θα ήθελε να ξεκουράσει τους παίκτες του, αλλά είδε ότι δεν μπορούσε. Ο μπάρατς δεν αγωνίστηκε καθόλου, αλλά στους υπόλοιπους… βγήκε η γλώσσα: 40 λεπτά ο Τελέτοβιτς, 33 ο Χουέρτας, 35 ο Μπατίστα, 31 ο Σαν Εμετέριο και 29 ο Λόγκαν.

Τουλάχιστον, η κούραση δεν πήγε χαμένη, αφού ο Τελέτοβιτς με τρομερό εκτός ισορροπίας τρίποντο στην εκπνοή έδωσε στην ομάδα του τη νίκη. Μέχρι τότε η Λαμποράλ είχε δυσκολευτεί πολύ, αφού ελέω Ντόναλντσον είχε χάσει τα ριμπάουντ (ο Αμερικανός κατέβασε 18!), ενώ οι Τσιορτσιάρι και Λιμονάντ κρατούσαν σε υψηλούς ρυθμούς οργανωτικά το παιχνίδι της Μενόρκα (14 ασίστ οι δυο τους, 19 η Μενόρκα).

Στο τέλος, ο Τελέτοβιτς έβαλε ένα από τα γνωστά του απίστευτα και πέραν λογικής τρίποντα, αλλά αξίζει να δείτε νωρίτερα τον μαγικό τρόπο με τον οποίο σκόραρε ο Ντιέγκο για το 76-74 μια επίθεση πριν το τέλος:

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 64-72 εκτός έδρας τη Μανρέσα, αλλά η αλήθεια είναι ότι η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα. Στο ημίχρονο οι «μπλαουγκράνα» ήταν μπροστά με 21 πόντους, 26-47 και το ματς είχε ήδη τελειώσει. Στο δεύτερο μέρος χαλάρωσαν, η διαφορά έπεσε στις παρυφές των 10 πόντων, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Ο Πασκουάλ έκανε ροτέισον ενόψει Παναθηναϊκού, με τον Ναβάρο να μην παίζει καθόλου, τον Ρούμπιο να παίζει 30 λεπτά και τους άλλους 10 από 7 ως 25.

Ίδια κατάσταση και για τη Βαλένθια, που μέχρι την 3η περίοδο προηγήθηκε με 16 πόντους επί της Λαγκούν Άρο και μετά χαλάρωσε. Ο Πέσιτς έκανε ροτέισον, χρησιμοποιώντας τον Σαβάνοβιτς 27 λεπτά, όσα και τον Γιαφτόκας, και τους υπόλοιπους 10 έως και 22 λεπτά, προσπαθώντας να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του ενόψει Ευρωλίγκας.

Νίκη για τη Μάλαγα εκτός έδρας, που επικράτησε της Βαγιαδολίδ με 64-78, παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μάλαγα εξουδετέρωσε πλήρως το παιχνίδι της Βαγιαδολίδ, δέχτηκε μόλις 27 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και 10 στην 3η περίοδο για να ανατρέψει την εικόνα του ματς και να κερδίσει με σχετική ευκολία.

Τα κοντέρ έσπασε η Εστουντιάντες με τη Σαραγόσα, την οποία και κέρδισε με 106-89, σκοράροντας σε 3 από τις 4 περιόδους πάνω από 23 πόντους και σε 2 από αυτές πάνω από 30. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Γκάμπριελ, ο Χάσεν, ο Γκρέιντζερ και ο Ασέλιν με τον Κέινερ-Μέντλι, που όλοι έκαναν πάνω από 20 ranking!

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

27η αγωνιστική

Ρεάλ Μαδρίτης – Γκραν Κανάρια 74-73 (35-44)
Λιουλ 19, Ρέγιες 15π. 7ρ., Πριτζιόνι 6π. 6ασ., Τόμιτς 9π. 5ρ. // Κάρολ 20, Ουάλας 12π. 3ασ., Γκριν 9π. 3ρ. 4ασ., Μπράμος 6π. 1ρ. 1ασ. (0/2δ. 2/2τρ.)

Μπισκάια Μπιλμπάο – Γρανάδα 85-68 (37-26)
Ουόρεν 20π. 3ασ., Τζάκσον 18π. 5ρ. 5ασ., Βασιλειάδης 12π. 2ρ. 4ασ. (0/1δ. 4/8τρ.), Μπάνιτς 10π. 8ρ. 3ασ., Μαυροειδής 6π. 5ρ. (3/4δ.) // Τζανέλα 13π. 3ρ., Στεφάνσον 10π. 4ρ. 4ασ.

Βαλένθια – Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 84-75 (41-36)
Σαβάνοβιτς 21π. 8ρ., Πιετρούς 11π. 3ρ., Λίστσουκ 11π. 7ρ. // Μπάρον 19π. 3ασ., Μιράγες 17π. 7ρ., Πάνκο 13

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ – Ουνικάχα Μάλαγα 64-78 (37-36)
Βαν Λάκε 17, Μπάεζ 10π. 7ρ. // Φιτς 17π. 6ρ. 3ασ., Φρίλαντ 15π. 8ρ., Μπέρνι 13π.

Ασίνια Μανρέσα – Μπαρτσελόνα 64-72 (26-47)
Σλόκαρ 14π. 4ρ., Σαν Μιγκέλ 10π. 6ασ., Γκλαντίρ 10π. 3ρ. // Γκριμάου 13π. 3ρ., Βάσκες 12π. 8ρ., Λάκοβιτς 11π. 4ασ., Ρούμπιο 6π. 8ρ. 3ασ.

Εστουντιάντες – Σαραγόσα 106-89 (55-40)
Ασέλιν 21π. 6ρ., Έλις 17, Γκάμπριελ 18π. 5ρ. 7ασ., Γκρέιντζερ 15π. 3ασ., Κέινερ-Μέντλι 14π. 10ρ., Χάσεν 17π. 5ρ. 4ασ. // Κιντέρος 14π. 7ασ., Χετσχάιμερ 14π. 3ρ., Αγκουιλάρ 11π. 7ρ., Βαν Ρόσομ 11π. 4ασ.

Μενόρκα – Κάχα Λαμποράλ 76-77 (33-34)
Ντόναλντσον 20π. 18ρ., Βίκτος 11π. 5ρ., Λιμονάντ 12π. 6ασ., Σάντερς 11, Τόρες 10π. 4ρ. // Τελέτοβιτς 21π. 3ρ. 4ασ., Λόγκαν 18, Μπατίστα 6π. 11ρ., Σαν Εμετέριο 12π. 9ρ. 4ασ.

Κάχασολ – Φουενλαμπράντα 72-77 (41-35)
Ιβάνοφ 14π. 4ρ., Ούρτασουν 14π. 3ρ. // Λαβίνια 16π. 3ασ., Αγιόν 7π. 8ρ. 4κ., Μπιγιομπό 7π. 7ρ. 5κ.

Μπανταλόνα – Μεριντιάνο Αλικάντε 75-73 (40-34)
Τομάς 25π. 5ρ., Γέλινεκ 17π. 4ρ., ΜακΝτόναλντ 9π. 8ρ., Τρίας 7π. 13ρ. 4ασ. // Ντόλμαν 28π. 7ρ., Λιομπάρτ 8π. 6ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …