Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Ακάθεκτοι οι τέσσερις πρωτοπόροι!

Ακάθεκτοι οι τέσσερις πρωτοπόροι!

Με νίκες συνέχισαν στην 6η αγωνιστική της ACB η Ρεάλ, η Μπαρτσελόνα, η Μάλαγα και η Αλικάντε, για να παραμείνει η τετράδα της κορυφής ως έχει. Οι τρεις πρώτες είχαν σχετικά εύκολο έργο, η Αλικάντε κέρδισε 58-55 την Γκραν Κανάρια, ενώ με νίκες συνέχισαν η Κάχα Λαμποράλ και η Βαλένθια. Απ’ την άλλη, η Μπιλμπάο έχασε από τη Μανρέσα, για να πάει χαμένη η καλή εμφάνιση από Μαυροειδή και Βασιλειάδη.

Από την αρχή είχε τον έλεγχο του αγώνα η Μπαρτσελόνα με την Μπανταλόνα στο ντέρμπι της πόλης κα προηγήθηκε με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. Η Μπανταλόνα προσπάθησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει ουσιαστικά απειλητική ως το τέλος του αγώνα παρότι μείωσε σε 27-25. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο 37-29 με Ναβάρο και Χουέρτας, βρέθηκαν πίσω με 41-43 στο 23ο λεπτό, αλλά καθάρισαν τον αγώνα μετά από ένα 15-0 σερί, που τους έφερε στο 56-43, χάρη στην τεράστια εμφάνιση του Μπονιφάς Εντόνγκ και την καλή παρουσία του Λόρμπεκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην 4η περίοδο καθάρισε το παιχνίδι της με την Κάχασολ η Ρεάλ Μαδρίτης, που για 30 λεπτά δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα. Οι Μαδριλένοι έχαναν με 27-34, καθώς δεν μπορούσαν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα με τους αντιπάλους τους να έχουν πολλές επιλογές στην επίθεση. Μετά το 31-36 η Ρεάλ έτρεξε ένα 10-2 για να προσπεράσει με 41-38 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το 53-52. Κάπου εκεί ο Μίροτιτς με τον Πότσιους πήραν μπρος και έφτασαν τη Ρεάλ στο 68-57 για να κριθεί το ματς.

Η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε με 72-53 την Ομπραντόιρο εκμεταλλευόμενη την άμυνά της στο 1ο και το 2ο δεκάλεπτο. Η Λαμποράλ μπήκε στο ματς με 18-7 στην πρώτη περίοδο, έχοντας επιβάλλει το ρυθμό της πλήρως και πάρει διψήφια διαφορά από νωρίς, αφού το ματς ξεκίνησε με 14-3. Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (26-8), αλλά η Ομπραντόιρο πλησίασε σε 34-26 με τον Κορμπάτσο. Όμως, η Λαμποράλ δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα, κέρδισε με 19-8 την 3η περίοδο, κρατώντας ξανά τον αντίπαλό της κάτω από τους 10 πόντους, για να φτάσει στο 53-34 και να καθαρίσει οριστικά τον αγώνα.

Αρκετά δυσκολεύτηκε η Αλικάντε για να κερδίσει με 58-55 τελικά την Γκραν Κανάρια. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα, στο 16ο λεπτό ήταν μπροστά με 29-18, αλλά η Γκραν Κανάρια άρχισε να μειώνει, 36-28 πρώτα και μετά 40-39 (25ο λεπτό). Ο Μαρτίνεθ απάντησε με 5-0 σερί με την Αλικάντε και 9-2 για να ξεφύγει με 49-41, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 0-7 στο 32ο λεπτό έφτασαν στο 49-48. Πάντως, στο τέλος η Γκραν Κανάρια μπόρεσε να κερδίσει με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές επιθέσεις και τους φιλοξενούμενους τρεις ευκαιρίες για να περάσουν μπροστά λίγο πριν το τέλος.

Δεν τα κατάφερε η Μπιλμπάο απέναντι στη Μανρέσα, αφού εκτός από τους δύο Έλληνες κανείς άλλος δεν έπιασε καλή απόδοση. Ο Μαυροειδής με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του Κατσικάρη, ενώ ο Βασιλειάδης είχε 14 πόντους με 5/6 σουτ εντός παιδιάς. Από εκεί και πέρα λίγα πράγματα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 29-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και 34-13 στο 23ο λεπτό. Η Μπιλμπάο μείωσε σε 42-34 και 50-43, αλλά μετά το 54-49 του 28ου λεπτού δέχτηκε ένα 10-2 που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα παρά τις προσπάθειες του Βασιλειάδη στο τέλος.

Εύκολα μετά το 15-15 της πρώτης περιόδου καθάρισε η Μάλαγα το ματς με τη Βαγιαδολίδ. Οι γηπεδούχοι έβαλαν 52 πόντους στα επόμενα 20 λεπτά και πήγαν στο 67-37 στο 30ο λεπτό, έχοντας εξαφανίσει την αντίπαλό τους από το γήπεδο.

Δύσκολη νίκη για τη Βαλένθια εκτός έδρας απέναντι στη Λαγκούν Άρο, με τους παίκτες του Όλμος να στηρίζονται στο φοβερό ματς που έκανε ο Ντε Κολό για να κερδίσουν. Η Βαλένθια μπήκε με προβάδισμα στα τελευταία λεπτά και με τους Μαρτίνεθ και ντε Κολό μπόρεσε έστω και δύσκολα να το κρατήσει, παρά τις προσπάθειες του Πάνκο, που προσπάθησε μόνος του να γυρίσει τον αγώνα στο τέλος.

6η αγωνιστική

Ασίνια Μανρέσα – Μπισκάια Μπιλμπάο 81-73
(42-34)
Ντόλμαν 19π. 3ρ., Μοντάνιεζ 15, Ροντρίγκεθ 7π. 9ρ. 7ασ., Άσελιν 9π. 6ρ. 3ασ. // Μαυροειδής 15π. 11ρ. (5/9δ. 5/8β.), Βασιλειάδης 14π. 2ρ. (2/2δ. 3/4τρ. 1/2β.), Μπάνιτς 10π. 3ρ., Μουμπρού 10π. 4ρ., Τζ. Φίσερ 10π. 3ρ. 3ασ.

Ασέφα Εστουντιάντες – Σαραγόσα 67-63παρ.
(26-28, 56-56)
Γκρέιντζερ 17π. 3ασ., Γκάμπριελ 11π. 11ρ. 8κ.φ., Φλόρες 15π. 3ρ. // Ράιτ 16π. 5ρ., Χετσχάιμερ 12π. 8ρ. 4ασ., Άρτσιμπαλντ 10π. 4ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα – Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 78-51
(45-29)
Ζόριτς 17π. 9ρ., Σινάνοβιτς 12π. 10ρ., Βάλτερς 12π. 3ασ., Μπέρνι 13π. 3ρ. 3ασ. // Τουρέ 15π. 7ρ. 7κ.φ., Μαρτίν 3π. 12ρ.

Κάχα Λαμποράλ – Μπλούσενς Μόνμπους Ομπραντόιρο 72-53
(34-26)
Τελέτοβιτς 14π. 11ρ. 3ασ., Όλεσον 14, Σαν Εμετέριο 9π. 4ρ. 3ασ., Μ. Μπιέλιτσα 8π. 4ρ. // Κένταλ 11π. 11ρ., Κορμπάτσο 13

Λουσέντουμ Αλικάντε – Γκραν Κανάρια 58-55 (36-28)
Ιβάνοφ 14π. 11ρ. 3ασ. 8κ.φ., Ντιούαρ 12, Λιόμπαρτ 10π. 3ρ. 3ασ. 5κ.φ. // Παλάσιος 10π. 3ρ., Εκπερίγκιν 7π. 8ρ., Μπράμος 5π. 5ρ. 1ασ. (1/3δ. 1/3τρ.)

Μούρθια – Φουενλαμπράντα 71-65
(40-34)
Ογκουστίν 17π. 10ρ., Μισό 13π. 5ρ. 6ασ., Σέκουλις 13 // Μπάρτον 10π. 7ρ., Σάντσες 18, Κόλομ 11

Μπαρτσελόνα – Μπανταλόνα 82-70
(41-37)
Εντόνγκ 20π. 10ρ. 5ασ. 4κλ. 2κ., Χουέρτας 11π. 5ρ. 8ασ., Έιντσον 15, Λόρμπεκ 13π. 5ρ. // Μπάεζ 19π. 7ρ. 4κλ., Βαν Λάκε 10, Γέλινεκ 10

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) – Βαλένθια 80-86
(39-41)
Πάνκο 20π. 6ρ., Νέτο 16π. 5ασ., Βιδάλ 15π. 4ρ., Σαλγάδο 10π. 4ασ. // Ντε Κολό 28π. 9ρ. 7κ.φ., Κέινερ-Μέντλι 16π. 4ρ. 3ασ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Κάχασολ 78-65 (31-36)
Ρούντι 12π. 3ρ., Πότσιους 15π. 3ρ., Μίροτιτς 14, Ροντρίγκεθ 13π. 4ρ. 7ασ. // Ίνγκλις 14π. 3ασ., Μπογκντάνοβιτς 11π. 3ρ., Τριγκέρο 10

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …