Home / ΙΤΑΛΙΑ / Νίκες για Καντού, Αρμάνι, Ρόμα, Μπενετόν!

Νίκες για Καντού, Αρμάνι, Ρόμα, Μπενετόν!

Χωρίς απώλειες για τους λεγόμενους «μεγάλους» κύλησε η 24η αγωνιστική της Legabasket, με τη Σιένα να έχει και πάλι ρεπό. Η Καντού κέρδισε τη Μοντεγκρανάρο και παρέμεινε 2η, η Αρμάνι πέρασε δύσκολα από την έδρα της Αβελίνο και έχει τις ίδιες ήττες (με ένα ματς λιγότερο) στην 3η θέση, η Μπενετόν κέρδισε με την ψυχή στο στόμα την Μπιέλα εκτός έδρας με 77-79 και η Ρόμα πολύ εύκολα επικράτησε της Τέραμο για να φτάσει την τετραπλή ισοβαθμία στην 8η θέση.

Οριακό ήταν το ματς της Μπενετόν με την Μπιέλα, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν… άθλια στο ματς και να μένουν πίσω με 18-7 στην πρώτη περίοδο έχοντας 3/17 σουτ στο δεκάλεπτο αυτό και 7 λάθη. Όμως, πολύ γρήγορα η Μπενετόν κατάφερε να ισορροπήσει το ματς αφού κέρδισε με 12-23 τη δεύτερη περίοδο για να ισοφαρίσει το ματς στο 30-30 στο ημίχρονο. Από το ένα άκρο στο άλλο η Μπενετόν είχε… 7/7 δίποντα (!) στη δεύτερη περίοδο, ενώ κράτησε την Μπιέλα στα 0/7 τρίποντα στην περίοδο.

Ντέρμπι ήταν όλο το δεύτερο ημίχρονο με την Μπενετόν να ξεφεύγει με 36-46 αλλά να βλέπει την Μπιέλα μέσα σε 4 λεπτά να πλησιάζει σε 51-54. Η διαφορά άγγιξε ξανά τους 10 πόντους στο 56-65 του 34ου λεπτού και τους ξεπέρασε στο 61-72 του 37ου, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν. Πλησιάζοντας στο τελευταίο λεπτό η Μπιέλα είχε πλησιάσει στο 73-75 και το ματς μύριζε φωτιά. Τελικά 4/4 βολές του Μπουλέρι έδωσαν τη νίκη στην Μπενετόν με 77-79, την ώρα που ο Σόσα έχασε 2 κρίσιμα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Εύκολη νίκη για τη Ρόμα με την Τέραμο, αφού οι Ρωμαίοι ήταν πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση στη 2η περίοδο και καθάρισαν νωρίς τον αγώνα. Το 18-19 του πρώτου δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 37-26 στο ημίχρονο, με τη Ρόμα να κερδίζει 12-9 τα ριμπάουντ, να αναγκάζει σε 5 λάθη την αντίπαλό της και να μοιράζει 3 ασίστ στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο η Μπιέλα είχε 2/13 σουτ εντός παιδιάς.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, αφού είχαν ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα στο ματς, με τη Ρόμα να πηγαίνει εύκολα στο τελικό 76-60.

Με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε η Αρμάνι να κερδίσει την Αβελίνο με 76-84 εκτός έδρας. Το πρώτο μέρος έληξε με την ομάδα του Πίτερσον να χάνει με 41-33, αφού είχε ήδη 10 λάθη (9 στο πρώτο δεκάλεπτο) και «μάτωνε» από τον Τόμας (11 πόντοι πρώτη περίοδο).

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Η Αρμάνι ήταν πολύ καλή επιθετικά, προσπέρασε από την 3η περίοδο, στην οποία είχε 28 πόντους και μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά ως το φινάλε και να πάρει τη νίκη. Με 6/11 τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο και με 9 κλεψίματα, η Αρμάνι άλλαξε την εικόνα του ματς και το έφερε στα μέτρα της.

Νίκη και για την Καντού, που μπήκε φουριόζα στον αγώνα με την Μοντεγκρανάρο, εξαφάνισε την αντίπαλό της στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά παραλίγο να χάσει το ματς, έμεινε πίσω για να μπορέσει στην 4η περίοδο να κερδίσει κάνοντας νταμπλ σκορ. Το 20-7 του πρώτου δεκαλέπτου την έβαζε στη θέση του οδηγού με τη Μοντεγκρανάρο να έχει 3/13 σουτ και 8 λάθη. Όμως, αντί να καθαρίσει το ματς, η Καντού έδωσε ελπίδες στην αντίπαλό της. Στο ημίχρονο η διαφορά είχε μειωθεί στους 8 πόντους, ενώ στο 30ο λεπτό η Μοντεγκρανάρο είχε προσπεράσει, αφού η Καντού τα έσπασε στην 3η περίοδο (2/12 σουτ). Όμως, με 8/14 δίποντα, 6 κλεψίματα, 5 ασίστ και έλεγχο των ριμπάουντ κέρδισε με 24-12 την 4η περίοδο και πήρε το ματς. Τα 4/14 σουτ της Μοντεγκρανάρο απλώς της στέρησαν τις όποιες ελπίδες να διεκδικήσει τη νίκη.

Εύκολη νίκη και για την Σκαβολίνι (82-59) επί της Κρεμόνα, αφού οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 6 πόντους στην 4η περίοδο, την οποία κέρδισαν με 25-6 έχοντας 10/13 δίποντα και οι αντίπαλοί τους 2/12. Η Σασάρι έβαλε 34 πόντους στην 4η περίοδο για να μετατρέψει το -5 σε +6 και να κερδίσει την Μπολόνια. Τα 2/9 τρίποντα των γηπεδούχων τους κόστισαν, με τον Πλίσνιτς και τον Ντίνερ να βάζουν από 9 πόντους στο δεκάλεπτο της ανατροπής.