Home / ΙΤΑΛΙΑ / Οριακά η Σιένα, επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα

Οριακά η Σιένα, επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα

Νίκησε η Σιένα στην έδρα της Καντού, παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά να το κάνει. Η Αρμάνι πέρασε εύκολα απ’ την έδρα της Σασάρι, την οποία περιόρισε στους 54 πόντους μόλις και παρέμεινε αήττητη και μετά την 5η αγωνιστική. Στις νίκες επέστρεψε η Ρόμα, που ήταν πολύ καλύτερη από την Μπενετόν και με σημαντική βοήθεια από τον Τζος Χάιτβελτ πήρε τη νίκη με διψήφια διαφορά.

Μπορεί να είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς η Σιένα, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά να νικήσει την Καντού. Οι πρωταθλητές Ιταλίας στηρίχτηκαν στην άμυνά τους στο πρώτο ημίχρονο, περιορίζοντας τους αντιπάλους τους στους 28 πόντους. Όμως, η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, η Καντού βελτιώθηκε επιθετικά και πλησίασε. Έτσι, οι δύο ομάδες μπήκαν με διαφορά 4 πόντων στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (68-72) με τον Μαρκοϊσβίλι να μειώνει στους 3. Οι δύο εύστοχες βολές του Λαβρίνοβιτς μετά, μαζί με το γεγονός ότι η Σιένα δεν άφησε τους αντιπάλους της να σκοράρουν εντός παιδιάς, αλλά τους οδηγούσε στις βολές (2/4) έκριναν το ματς και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Νίκου Ζήση στην τελευταία περίοδο με 2 πόντους και 2 ασίστ.

Η Ρόμα μετά από πολύ καιρό επέστρεψε στις νίκες και ο Μπονιτσιόλι ανάσανε με ανακούφιση. Εν πολλοίς το οφείλει στο τρομερό παιχνίδι του Τζάκοπο Τζακέτι, που σε 24 λεπτά συμμετοχής είχε 24 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 6/8 εντός παιδιάς (4/5 τρίποντα) και 8/9 βολές. Το ξεκίνημα του αγώνα δεν έδειχνε ότι θα εξελιχθεί όπως εξελίχθηκε, καθώς η Ρόμα έμεινε στους 11 πόντους (απογοητευτική στο ξεκίνημα για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι) και έχανε με 7. Όμως, τελικά έφτασε στους 30 στο ημίχρονο (πρώτη φορά μετά από 3 ματς) και στο δεύτερο μισό είδε τον Τζακέτι να βάζει 15 πόντους για να την οδηγεί στην ανατροπή και τη νίκη. Το ματς κρίθηκε στην 4η περίοδο, όταν η Ρόμα έβαλε 27 πόντους (περισσότερους απ’ όσους είχε βάλει σε ολόκληρο το 1ο ημίχρονο στα 3 τελευταία ματς της σε Ευρωλίγκα και Ιταλία) και ξέφυγε.

Εύκολο Σαββατοκύριακο είχε η Αρμάνι, που δεν χρειάστηκε να βάλει ούτε 70 πόντους, αφού εγκλώβισε πλήρως τη Σασάρι. Το ματς κρίθηκε στη 2η περίοδο, όταν η Σασάρι έμεινε στους 4 πόντους και βρέθηκε από το +1 στο -18 του 21-39 στο ημίχρονο. Η Σασάρι έμεινε άποντη στα πρώτα 5 λεπτά της δεύτερης περιόδου και μετά το πουλάκι είχε… πετάξει. Η Αρμάνι δεν πολυασχολήθηκε, το ματς κύλησε σε αργούς και χαλαρούς ρυθμούς με τους Μιλανέζους να κρατούν δυνάμεις για την Ευρωλίγκα. Ο Μαριγιόνας Πετραβίτσιους έμεινε και πάλι στον πάγκο σε όλο το ματς.