Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Μόνη πρώτη η Δραπετσώνα, 2ος ο Δ.Α.Ο.

Μόνη πρώτη η Δραπετσώνα, 2ος ο Δ.Α.Ο.

Η Δραπετσώνα κέρδισε με 30-23 την Ένωση Αμφιάλης και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του πρωταθλήματος των «1999» στην Μπασκετούπολη με 3-0. Ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε με 26-19 τον Νικηφόρο και πήγε στο 3-1 περνώντας στη δεύτερη θέση. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική.

Ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε με 26-19 τον Νικηφόρο σε ένα ματς που κρίθηκε στη 2η περίοδο. Ο Νικηφόρος κέρδιζε με 2-4 στο πρώτο δεκάλεπτο, κρατώντας πολύ χαμηλά την αντίπαλό του. Όμως, ο Δ.Α.Ο. στη 2η περίοδο σκόραρε 17 πόντους φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα του. Επτά πόντοι από τον Κοντο και 4 από τους Αρβανίτη και Παπαδόπουλο «έγειραν» την πλάστιγγα με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 19-10.

Ο Νικηφόρος προσπάθησε, αλλά ο Δ.Α.Ο. κράτησε τα ηνία στο δεύτερο μέρος με το σκορ να πηγαίνει στο 22-15 στο 30ο λεπτό και στο 26-19 στο τέλος με τον Κοντο και τον Παπαδόπουλο να συνεχίζουν.

Για τους νικητές ο Κοντος είχε 10 πόντους, ο Παπαδόπουλος 7 και ο Αρβανίτης 4. Από τον Νικηφόρο ο Μαράτος είχε 9 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο καθάρισε η Δραπετσώνα το ματς με την Ένωση Αμφιάλης. Το σκορ ήταν 11-6 στο πρώτο δεκάλεπτο και σε νταμπλ-σκορ 22-11 στο ημίχρονο με 8 παίκτες της Δραπετσώνας να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι. Στο δεύτερο μέρος η Ένωση Αμφιάλης προσπάθησε να πλησιάσει, μπόρεσε να κερδίσει στο επιμέρους σκορ, αλλά η αλήθεια είναι ότι έμεινε μακριά από τη διεκδίκηση της νίκης. Μείωσε στο -9 στο 30ο λεπτό, αλλά δεν πλησίασε πιο κοντά από το 30-23 στο τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Τσιγκίρης και ο Βουλγαράκης είχαν από 6 πόντους και ο Νερσισιάν και ο Σταυρίδης από 4. Για την Ένωση Αμφιάλης, ο Ξενάκης είχε 6 πόντους και οι Λούβαρης, Χειράκης, Μπέλλος από 4.

Ένωση Αμφιάλης – Δραπετσώνα 23-30
(6-11, 11-22, 17-26, 23-30)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Χειράκης Π. 4, Κωτσίδης Ε. 2, Λούβαρης Γ. 4, Μπέλλος Σ. 4, Ξενάκης Σ. 6, Παναγιωτακόπουλος Ι., Τσολάκογλου Κ., Χειλαδάκης Δ. 2, Κυρίμης Σ., Κορδάς Κ., Τσάφος Α., Δρίβας Χ., Περιμένης Δ., Σταγιάς Θ. 1.

Δραπετσώνα (Πεταλάς): Πράσινος Ν., Λυσικάτος Θ. 3, Αμοιρίδης Β., Βουλγαράκης Κ. 6, Δάλλας Α. 3, Μέλκι Λ. 2, Μπελλής Α., Νερσισιάν Α. 4, Ρούσσης Θ., Σταυρίδης Π. 4, Τιγκίρης Γ. 6, Γεωργόπουλος Κ., Καραγιαννίδης Χ. 2, Παρασκευόπουλος Κ.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 19-26
(4-2, 10-19, 15-22, 19-26)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 1, Κουρτζάς Α., Φερεκιάδης Δ., Μολογιάννης Ο. 3, Μαράτος Μ. 9, Μουστάκης Χ., Φερεκιάδης Γ. 2, Τσέρσακ Ο., Μαυρίκας Γ. 1, Κατρίτσης Γ. 1, Κυριακίδης Γ. 2.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Σπανός Μ., Αρβανίτης Κ. 4, Δημόπουλος Χ., Κόντος Ν. 10, Χάλαρης Π., Κράνης Ν., Νάτσος Δ. 2, Δημόπουλος Τ., Μαράση Α. 2, Παπαδόπουλος Ξ. 7, Πρέκας Λ., Τουβάκης Γ. 1.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …