Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Πρώτη ήττα για Ιωνικό!

Πρώτη ήττα για Ιωνικό!

Η Προοδευτική Νεολαία έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε τον Ιωνικό Νικαίας στους «2000» της Μπασκετούπολης. Το 38-35 σηματοδότησε την πρώτη ήττα του Ιωνικού μετά από 8 νίκες, στην 11η εβδομάδα αγώνων. Ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε με 34-31 τον Πήγασο Κορυδαλλού, ενώ η Ένωση Αμφιάλης επικράτησε του Νικηφόρου με 27-17.

Ντέρμπι ήταν το ματς της Προοδευτικής με τον Ιωνικό, με την παράταση να απαιτείται για να λύσουν οι δύο ομάδες τις διαφορές τους. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός προηγήθηκε με 4-5, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ με 10-15 και τον Γαζή να βάζει 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Απ’ την άλλη ο Παπαμάρκος είχε 6 για την Προοδευτική. Στην 3η περίοδο ο Ιωνικός μπόρεσε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, πηγαίνοντας στο +7 του 16-23, παίρνοντας σκορ από 4 παίκτες. Η Προοδευτική δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Βαβούλη και τον Παπαμάρκο να κάνουν εκπληκτική τέταρτη περίοδο μπόρεσε και ισοφάρισε σε 31-31 για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Βαβούλης είχε 4 πόντους, ενώ ο Παπαμάρκος 8, ανάμεσά τους και το τελευταίο καλάθι για την ομάδα του. Απ’ την άλλη, ο Λυμπέρης έβαλε 5 πόντους και ο Γαζής είχε τη βολή που πήγε τον Ιωνικό στους 31 πόντους. Στην παράταση ο Τζιλιάνος έβαλε 4 πόντους και καθάρισε για την Προοδευτική, ενώ 4 είχε και ο Γαζής για τον Ιωνικό, αλλά δεν είχε βοήθεια επιθετικά από άλλον.

Για τους νικητές ο Παπαμάρκος είχε 16 πόντους, ο Τζιλιάνος 11 και ο Βαβούλης 7. Από τον Ιωνικό ο Γαζής είχε 15 πόντους, ο Λυμπέρης 8 και ο Τζερμπατζίδης 4.

Ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε με 34-31 τον Πήγασο Κορυδαλλού σε ένα ματς που παραλίγο να… γυρίσει τούμπα στην 3η περίοδο. Ο Δ.Α.Ο. είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 9-4 με τον Πλαστήρα να βάζει 4 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε και πήγε σε νταμπλ σκορ, με το ματς στο ημίχρονο να είναι 22-11 με τον Σπανό και τον Ρουσάκη να έχουν από 4 πόντους ενώ απ’ την άλλη ο Καλούδης είχε 6 πόντους. Στην 3η περίοδο ο Πήγασος ανέτρεψε την κατάσταση, πήρε 4 πόντους από τους Καλούδη και Καραβανά για να μειώσει σε 24-21. Όμως, παρότι η τελευταία περίοδος ήταν μοιρασμένη και ισορροπημένη ο Πήγασος δεν μπόρεσε να κερδίσει, με τον Συμεωνίδη να έχει 4 πόντους.

Από τους νικητές οι Σπανός και Συμεωνίδης είχαν από 6 πόντους, ο Πλαστήρας 5, οι Ρουσάκης, Ευαγγελινός, Δημόπουλος από 4. Για τον Πήγασο ο Καλούδης είχε 15 πόντους, οι Καραβανάς και Καλεβέας από 6 και ο Ζουριδάκης 4.

Η Ένωση Αμφιάλης κέρδισε τον Νικηφόρο με 27-17, έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 12-8 για την Αμφιάλη που είχε τους Κορδά και Χειλαδάκη Ν. να βάζουν από 4 πόντους. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 21-10 για τους νικητές που ήλεγχαν την αναμέτρηση. Ο Νικηφόρος είχε επιθετικό πρόβλημα στη δεύτερη περίοδο, πρόβλημα που δεν λύθηκε ούτε στην τρίτη, στην οποία η Αμφιάλη προηγήθηκε με 27-13 με 5 πόντους του Ξενάκη. Στην τελευταία περίοδο ο Νικηφόρος κράτησε την Αμφιάλη στο μηδέν, αλλά έβαλε μόλις 4 πόντους και το ματς έληξε στο 27-17.

Για τους νικητές ο Ξενάκης είχε 7 πόντους, ο Κορδάς 5 και ο Χειλαδάκης Ν. 4. Από τον Νικηφόρο οι Καραμούζης και Μοσχούτης είχαν από 4 πόντους.

Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. – Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας 38-35παρ.
(4-5, 10-15, 16-23, 31-31, 38-35)

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 2, Λεβούκης Π. 2, Κοτσάκος Σ., Μαρνέλλος Ε., Μπελεγρής Μ., Παπαμάρκος Γ. 16, Βαβούλης Π. 7, Μαρίνης Χ., Γοζαδινός Ν., Τζιλιάνος Ν. 11, Μάνιος.

Ιωνικός Νικαίας (Μαιχόσογλου): Χατζηκυριάκος Γ. 2, Σαμνιώτης Λ., Μουστρούφας Μ., Τζερμπατζίδης Δ. 4, Λυμπέρης Π. 8, Παπαγιαννίδης Δ. 2, Παπάζογλου Π. 2, Μανίνας Ν., Κανέλλης Σ. 1, Γαζής Γ. 15, Γιατρούδης Β. 1.

Γ.Α.Σ. Πήγασος Κορυδαλλού – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 31-34
(4-9, 11-22, 21-24, 31-34)

Πήγασος Κορυδαλλού (Γρατσίας): Γκιόλβας Μ., Ζουριδάκης Α. 4, Παναγόπουλος Α., Παναγόπουλος Η., Γκαραγκουνούλης Π., Καλούδης Δ. 15, Κρητικός Μ., Καλεβέας Π. 6, Καραβανάς Κ. 6.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Δημητρόπουλος Σ., Γιανναράκης Γ. 2, Ευαγγελινός Ν. 4, Δημόπουλος Τ. 4, Στέφανος Γ., Μανωλάτος Α. 3, Ρουσάκης Π. 4, Σπανός 6, Συμεωνίδης Μ. 6, Ανδρεόπουλος Γ., Πλαστήρας Ν. 5, Μαράση, Μιχελής Α.

Νικηφόρος Ν.Ε.Φ.Ο. – Ένωση Αμφιάλης Α.Π.Σ. 17-27
(8-12, 10-21, 13-27, 17-27)

Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 4, Σταμούλης Ν., Γαβρίλης Ε., Μολογιάννης Ο. 2, Κουρτζάς Α. 3, Κυριακίδης Κ. 2, Γκίνος Α., Μαρκομιχάλης Σ., Μαράτος Χ., Κατρίτσης Γ., Σάκκος Γ. 2, Καραμούζης Δ. 4.

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Λούβαρης Γ. 3, Χειλαδάκης Ν. 4, Ξενάκης Σ. 7, Μπέλλος Σ., Τσολάκογλου Κ. 2, Χειλαδάκης Δ., Πάλλας Α., Κορδάς Κ. 5, Τσάφος Α., Δρίβας Χ. 2, Σαρδής Φ. 2, Σταγιάς Θ. 2.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …