Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Συνεχίζει απτόητο το Περιστέρι!

Συνεχίζει απτόητο το Περιστέρι!

Στο 4-0 ανέβηκε το Περιστέρι στον όμιλο των «1997» στην Μπασκετούπολη, αφού κέρδισε με το εμφαντικό 92-8 τον Τρίτωνα. Ο Ιωνικός Νικαίας ανέβηκε στο 2-2 μετά την εύκολη νίκη του με 75-34 επί του Νικηφόρου.

Πολύ εύκολα κέρδισε ο Ιωνικός τον αγώνα του με τον Νικηφόρο. Το ματς ήταν σχετικά κλειστό μόνο για μία περίοδο, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 20-10 για τους νικητές με 7 πόντους του Παπαγεωργίου και 5 του Σωτηράκη, ενώ απ’ την άλλη ο Μπλόντζος είχε 8 πόντους και κρατούσε εκείνος τον Νικηφόρο. Η διαφορά άνοιξε τελείως στη δεύτερη περίοδο, καθώς ως το ημίχρονο Ιωνικός είχε προβάδισμα 21 πόντων (37-16) με τον Καγιαμανίδη να πετυχαίνει 8 πόντους στο δεκάλεπτο.

Δεν άλλαξε η κατάσταση στην 3η περίοδο, με τον Ιωνικό να φτάνει στο 52-22 με τον Μπενη να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα με 8 πόντους. Ο Ιωνικός δεν χαλάρωσε ούτε στην 4η περίοδο και πήγε στο 75-34 και το τελικό +41.

Για τους νικητές ο Παπαγεωργίου είχε 18 πόντους, ο Σωτηράκης 13, ο Καγιαμανίδης 10, ο Μπένης 8 και ο Δανιάς με τον Μαντούβαλο 7 με τον Στεργίου να προσθέτει 6. Από τον Νικηφόρο ο Μπλόντζος είχε 10 πόντους και οι Ζαφειρακόπουλος, Αυγερινός από 5.

Σε περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα του με τον Τρίτωνα το Περιστέρι, αφού δεν άφησε τον αντίπαλό του να βάλει πάνω από 4 πόντους σε κανένα δεκάλεπτο, κρατώντας τον στο μηδέν στην πρώτη περίοδο. Τότε το σκορ ήταν 21-0, ενώ στο ημίχρονο είχε ήδη φτάσει στο 53-4 και το +49 για το Περιστέρι. Επτά παίκτες του Περιστερίου είχαν σκοράρει ήδη στο πρώτο ημίχρονο με τον Μπελεσιώτη να έχει 12 πόντους.

Στην επανάληψη το σκηνικό έμεινε ίδιο, φτάσαμε στο 73-7 στο 30ο λεπτό με τον Λύτρα να έχει σκοράρει και τους 7 πόντους του Τρίτωνα στο ματς. Τελικά, το Περιστέρι σταμάτησε στο 92-8 και το +84 με τους 12 από τους 13 παίκτες του που αγωνίστηκαν στο ματς να σκοράρουν.

Για τους νικητές ο Μπελεσιώτης είχε 20 πόντους, ο Μυλωνάς 16, ο Ψαριανός 10, ο Τζίβας 8, ο Ξυπνητός 7 και οι Αξαμπανόπουλος, Παλατίνης, Μιάρης από 6. Από τον Τρίτωνα ο Λύτρας είχε τους 7 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Γ.Σ. Περιστερίου – Τρίτων 92-8
(21-0, 53-4, 73-7, 92-8)

Γ.Σ. Περιστερίου (Γλυκός): Γαλάνης Δ., Ξυπνητός Φ. 7, Σούλης Σ. 1, Φωτό Ν. 2, Ψαριανός Κ. 10, Τζίβας Μ. 8, Αξαμπανόπουλος Ζ. 6, Μπελεσιώτης Κ. 20, Παλατίνης Ι. 6, Πάρδας Μ. 8, Σαραντόπουλος Χ. 2, Μυλωνάς Β. 16, Μιάρης Δ. 6.

Τρίτων (Θεοδωρόπουλος): Διόνης Γ., Στιβακτάς Μ., Σαλτάς Χ., Χριστοφορίδης Ι. 1, Λύτρας Π. 7, Σελεμενάκης Δ., Κορδάς Β., Πουρνάς-Γεωργίου Ε., Πίζγας Θ., Τσουμπρής Ι., Γρίβας Χ.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Ιωνικός Νικαίας 34-75
(10-20, 16-37, 22-52, 34-75)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Γράψας): Μπλόντζος Θ. 10, Αυγερινός Α. 5, Χαρτουλάρης Λ. 4, Αλεξόπουλος Β., Ζαφειρακόπουλος Α. 5, Κουτσιμπίρης 3, Κοτσιμπίρης Θ. 2, Φραντζής Α. 2, Μιχαηλίδης Θ., Λάμπρου Χ., Κουτσούκος Α., Χρονόπουλος Ν. 3.

Ιωνικός Νικαίας (Μισάικος): Καγιαμανίδης Ν. 10, Σωτηράκης Κ. 13, Δανιάς Μ. 7, Αργυρόπουλος Μ. 2, Δανιάς Ε., Σκαφτούρος Δ. 2, Παπαγεωργίου Γ. 18, Στεργίου Μ. 6, Μαντούβαλος Δ. 7, Παπαδάκης Γ. 2, Μπένης Α. 8.

Ένωση Αμφιάλης – Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. 11-48
(2-6, 5-12, , 11-48)

Ένωση Αμφιάλης (Λαρόζας): Χαλκιαδάκης Ν. 2, Γιανέλλος Σ., Κοντραφούρης Γ. 2, Χιωλός Β., Παπατζίκος Ν., Πέππας Ν. 5, Κουτσουβέρης Θ., Βιδάλης Στ., Μπαρμπούνης Γ., Ανταραχάς Μ., Τζανός Κ., Μπεχράκης Στ. 2.

Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. (Κλαδούχου): Κριτσωτάκης Π., Αθανασόπουλος Α, Καλατζόγλου Κ., Καπλάνης Κ. 2, Χατζόπουλος Η. 6, Ντακοβάνος Γ., Συρίγος Η. 19, Ιορδάνογλου Ε. 17, Κουμούρογλου Κ., Λαουτάρης Ν. 4, Ισάρης Γ., Μακαρατζής Μ.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …