Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Αήττητος ο Νικηφόρος, ανεβαίνει η Αμφιάλη!

Αήττητος ο Νικηφόρος, ανεβαίνει η Αμφιάλη!

Η νίκη του Νικηφόρου με 26-19 επί του Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 5η αγωνιστική των «2001» στην Μπασκετούπολη, τον έφερε στο 5-0 μόνο πρώτο στη βαθμολογία. Η Ένωση Αμφιάλης κέρδισε με 22-19 την Ένωση Ιλίου και ανέβηκε στο 2-3.

Ντέρμπι ήταν το ματς της Ένωσης Αμφιάλης με την Ένωση Ιλίου και κρίθηκε με 22-19 στην τελευταία περίοδο. Η Αμφιάλη ξεκίνησε με 6-4 τον αγώνα και προηγήθηκε με 10-9 στο ημίχρονο με τον Ζαρίφη να έχει 4 πόντους ως τότε. Η διαφορά ανέβηκε στην τρίτη περίοδο, όταν η Αμφιάλη έφτασε στο +4 (20-16) σκοράροντας στο δεκάλεπτο όσους πόντους είχε βάλει σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τον Φετοκάκη από το Ίλιο να προσπαθεί με 5 πόντους ως τότε να κρατήσει την ομάδα του κοντά.

Ο Ζαρίφης έφτασε τους 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας το μοναδικό καλάθι της Αμφιάλης στο τελευταίο δεκάλεπτο, καλάθι που αποδείχτηκε αρκετό για να της δώσει τη νίκη, αφού η Ένωση Ιλίου πλησίασε αλλά δεν πέρασε τους 20 πόντους.

Για τους νικητές ο Ζρίφης είχε 10 πόντους και ο Ντριλάρης 4, ενώ από το Ίλιο ο Φετοκάκης είχε 6 πόντους.

Ο Νικηφόρος επικράτησε του Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 26-19, σε ένα ματς που κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο και «σφραγίστηκε» στην 4η. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 5-3 με τις δύο ομάδες να παίζουν νευρικά και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Νικηφόρος μπόρεσε να μπλοκάρει τον αντίπαλό του στο δεύτερο δεκάλεπτο, κράτησε τον Δ.Α.Ο. στους 3 πόντους και σκόραρε 13 για να πάει στο 18-6, έχοντας ως το ημίχρονο 8 παίκτες να έχουν σκοράρει.

Ο Δ.ΑΟ. αντέδρασε στην 3η περίοδο, δεν άφησε το ματς και μπόρεσε να πλησιάσει αρκετά, αφού έτρεξε ένα επιμέρους 4-11 ως το 22-17 του 30ου λεπτού. Όμως, η άμυνα του Νικηφόρου ήταν αυτή που πήρε το ματς στην τελευταία περίοδο. Κράτησε τον Δ.Α.Ο. στους 2 πόντους για να μην απειληθεί ως το τελικό 26-19.

Από τους νικητές σκόραραν 9 παίκτες, με τον Τέκο να έχει 6 πόντους και τους Μοσκούτη, Πανουργιά από 4. Από τον Δ.Α.Ο. ο Μανωλάτος Α. και ο Μαράση Μ. είχαν από 5 πόντους.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 26-19
(5-3, 18-6, 22-17, 26-19)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Καμνιώτης): Μοσκούτης Χ. 4, Σίμος Κ. 3, Γαβρίλης Β. 1, Μολογιάννης Ο. 2, Πανουργιάς Σ. 4, Κόντος Γ., Δεάλης Π. 2, Δημόπουλος Ν., Τέκος Δ. 6, Χαλκιόπουλος Β. 2, Μαυροκουκουλάκης Μ., Γκίνος Τ. 2.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Πρεντάκης Σ., Μαρόπουλος Α., Μαράση Τ., Μανωλάτος Τ. 2, Μανωλάτος Α. 5, Μαργιώλος Μ. 2, Μαράση Μ. 5, Κατούφας Δ. 2, Αναστασιάδης Β., Μιχαήλ Δ. 3, Λαζάρου Α., Παπαδόπουλος Γ.

Ένωση Αμφιάλης – Ένωση Ιλίου 22-19
(6-4, 10-9, 20-16, 22-19)

Ένωση Αμφιάλης (Τυράσκης): Ζαρίφης Γ. 10, Ρούμπος Θ., Σαρλής Κ. 2, Σκαρής Ν., Κοντοθεωδόρου Θ., Αθανασίου Α. 2, Ντριλάρης Ν. 4, Χειλαδάκης Ν. 2, Παναγιωτόπουλος Κ. 2, Μουστάνης Θ.

Ένωση Ιλίου (Μπαρμπέρης): Φλάκας 2, Τούμπας, Κανάβος Α. 2, Φοντούλης, Φετοκάκης 6, Μπελέκας 1, Μούχο 2, Παπαρούνας, Χαραλαμπόπουλος, Δημόπουλος 2, Γκουντόπουλος 2, Μπότσαρης.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …