Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Αήττητος ο Ιωνικός, νίκες για Δ.Α.Ο., Αμφιάλη, Προοδευτική!

Αήττητος ο Ιωνικός, νίκες για Δ.Α.Ο., Αμφιάλη, Προοδευτική!

Ο Ιωνικός κέρδισε με 37-35 τον Νικηφόρο στο πλαίσιο της 10ης εβδομάδας των «2000» στην Μπασκετούπολη για να παραμείνει αήττητος με 8-0. Η Ένωση Αμφιάλης κέρδισε την Προοδευτική με 33-19, ενώ η Προοδευτική κέρδισε τον Νικηφόρο με 31-29. Ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε με 24-21 την Ένωση Ιλίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καθάρισε το ματς με την Προοδευτική Νεολαία η Ένωση Αμφιάλης. Στην πρώτη περίοδο το ματς ήταν στο 12-10 για την Αμφιάλη με τον Μπέλλο να έχει 6 πόντους και τον Ξενάκη 4, ενώ από την Προοδευτική οι Λεβούκης και Τζιλιάνος είχαν από 4 πόντους. Το ματς κρίθηκε στη 2η περίοδο, την οποία η Αμφιάλη κέρδισε με 10-0, με άμυνα που μπλόκαρε πλήρως τους αντιπάλους της.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ πήγε στο 27-14 στο 30ο λεπτό για να λήξει ο αγώνας με 33-19, με την Προοδευτική να μην μπορεί να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση. Από τους νικητές ο Μπέλος είχε 7 πόντους, ο Ξενάκης και ο Τσολάκογλου από 6, ο Λούβαρης 5 και ο Κορδάς 4. Από την Προοδευτική οι Κουιμτζόγλου, Λεβούκης, Παπαμάρκος και Τζιλιάνος είχαν από 4 πόντους.

Δύσκολη νίκη για τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας επί της Ένωσης Ιλίου. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση Ιλίου προηγήθηκε με 8-9 με 6 πόντους του Μπουλουγάρη. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κλειστό και νευρικό με επιμέρους σκορ 3-0 για τον Δ.Α.Ο., που προσπέρασε με 11-9 στο ημίχρονο. Ο Ευαγγελινός είχε πάρει την ομάδα του στις πλάτες του επιθετικά αλλά η Ένωση Ιλίου με τον Μπουλουγάρη ισοφάρισε σε 17-17 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Δ.Α.Ο. κράτησε τους αντιπάλους του στους 4 πόντους, χωρίς μάλιστα να σκοράρουν εντός παιδιάς, για να κερδίσει με τα καλάθια του Μανωλάτου Α. και του Ευαγγελινού.

Από τους νικητές ο Ευαγγελινός είχε 9 πόντους, ο Μανωλάτος Α. 5 και ο Συμεωνίδης 4. Για την Ένωση Ιλίου ο Μπουλουγάρης είχε 12 πόντους.

Ο Νικηφόρος δεν τα κατάφερε με τον Ιωνικό Νικαίας, χάνοντας με 37-35 έναν αγώνα που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και στον οποίο οι ηττημένοι έκλεισαν με προβάδισμα και τα 3 πρώτα δεκάλεπτα. Στο σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν 4-14 για τον Νικηφόρο που είχε περιορίσει πλήρως επιθετικά τους αντιπάλους του και είχε πάρει τους 8 πρώτους πόντους στο ματς από τον Κατρίτση, για να αναλάβει στη συνέχεια ο Καραμούζης. Όμως, η κατάσταση άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Γαζής έβαλε 10 πόντους και βοήθησε τον Ιωνικό να πλησιάσει σε 20-21 στο ημίχρονο.

Ντέρμπι ήταν το δεύτερο μέρος, με τον Νικηφόρο να κρατά το προβάδισμα με 28-29 ως το 30ο λεπτό, αλλά στην τελευταία περίοδο τον Γαζή και τον Τζερμπατζίδη να βάζουν τα κρίσιμα καλάθια που έδωσαν στην ομάδα τους τη νίκη, ενώ οι πόντοι του Μολογιάννη δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Για τους νικητές ο Γαζής είχε 15 πόντους, ο Τζερμπατζίδης έβαλε 10 και ο Γιατρούδης είχε 6. Από τον Νικηφόρο ο Κατρίτσης είχε 10 πόντους, ο Μολογιάννης 8 και ο Καραμούζης 4.

Η Προοδευτική Νεολαία κέρδισε με 31-29 τον Νικηφόρο, για να φτάσει στο 5-5. Το ματς ήταν ντέρμπι και ξεκίνησε με 6-8 για τον Νικηφόρο, ενώ στη 2η περίοδο ο Βαβούλης και ο Παπαμάρκος έβαλαν από 4 πόντους για να προσπεράσει η Προοδευτική με 14-11. Το προβάδισμα ήταν οριακό και στο τέλος της 3ης περιόδου με την Προοδευτική να προηγείται με 21-20 και να καταφέρνει να κερδίσει το παιχνίδι με καλάθια του Παπαμάρκου και του Τζιλιάνου στο 4ο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές ο Τζιλιάνος είχε 9 πόντους, ο Παπαμάρκος 7 και οι Κουιμτζόγλου, Βαβούλης από 4. Από τον Νικηφόρο ο Κατρίτσης είχε 8 πόντους, ο Μοσχούτης 6 και οι Κουρτζάς, Μολογιάννης από 5.

Νικηφόρος Ν.Ε.Φ.Ο. – Προοδευτική Νεολαία 29-31
(8-6, 11-14, 20-21, 29-31)

Νικηφόρος Ν.Ε.Φ.Ο. (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 6, Σταμούλης Ν., Γαβρίλης Ε. 1, Μολογιάννης Ο. 5, Κουρτζάς Α. 5, Μαράτος Χ., Κυριακίδης Κ., Μαρκομιχάλης Σ., Τέκος Δ. 4, Κατρίτσης Γ. 8, Σάκκος Γ., Καραμούζης Δ.

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 4, Λεβούκης Π. 3, Κοτσάκος Σ. 2, Μπελεγρής Μ., Παπαμάρκος Γ. 7, Βαβούλης Π. 4, Μαρίνης Χ., Γοζαδινός Ν. 1, Τζιλιάνος Ν. 9, Μάνιος Ε. 1.

Ένωση Αμφιάλης – Προοδευτική Νεολαία 33-19
(12-10, 22-10, 27-14, 33-19)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Λούβαρης Γ. 5, Χειλαδάκης Ν. 2, Ξενάκης Σ. 6, Μπέλλος Σ. 7, Τσολάκογλου Κ. 6, Χειλαδάκης Δ., Κορδάς Κ. 4, Τσάφος Α., Πάλλας Α., Σαρδής Φ. 1, Σταγιάς Θ. 2.

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 4, Λεβούκης Π. 4, Μαρνέλλος Ε. 2, Μπελεγρής Μ., Παπαμάρκος Γ. 4, Βαβούλης Π., Μαρίνης Χ., Γοζαδινός Ν., Τζιλιάνος Ν. 4, Κοτσάκος Σ. 1, Μάνιος Ε.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Ένωση Ιλίου 24-21
(8-9, 11-9, 17-17, 24-21)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Ανδρεόπουλος Γ. 2, Ευαγγελινός Ν. 9, Δημόπουλος Τ. 3, Μανωλάτος Τ., Μανωλάτος Α. 5, Ρουσάκης Π. 1, Στεφανής Γ., Συμεωνίδης Μ. 4, Πλαστήρας Ν., Μιχελής Α.

Ένωση Ιλίου (Σκαλομένος): Ηλιόπουλος, Μαριόλης Χ., Τσιαγθής Μ. 3, Φλάκας Σ., Νταντάσιος Γ., Μπουλουγάρης Γ. 12, Αλφαντής Λ. 2, Γιαννίτσης Β., Φοντούλης Σ. 2, Ορφανάκης Δ., Αναστασόπουλος Τ. 2, Φοντούλης Κ.

Νικηφόρος Ν.Ε.Φ.Ο. – Ιωνικός Νικαίας 35-37
(14-4, 21-20, 29-28, 35-37)

Νικηφόρος Ν.Ε.Φ.Ο. (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 2, Σταμούλης Ν., Ναυπλιώτης Μ., Μολογιάννης Ο. 8, Κουρτζάς Α. 4, Γκίνος Α., Κυριακίδης Κ., Μαρκομιχάλης Σ. 3, Τέκος Δ. 2, Κατρίτσης Γ. 10, Σάκκος Γ. 2, Καραμούζης Δ. 4.

Ιωνικός Νικαίας (Μαιχοσογλου): Χατζηκυριάκος Γ. 2, Μουστρούφας Μ., Σαμνιώτης Λ., Παπαϊωάννου Ι., Τζερμπατζίδης Δ. 10, Λυμπέρης Π. 2, Παπαγιαννίδης Δ., Παπάζογλου Π. 2, Μανίνας Ν., Κανέλλης Σ., Γαζής Γ. 15, Γιατρούδης Β. 6.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …