Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Στο 4-0 η Δραπετσώνα, 1η νίκη για Διαγόρα!

Στο 4-0 η Δραπετσώνα, 1η νίκη για Διαγόρα!

Η Δραπετσώνα κέρδισε τον Νικηφόρο με 28-20 και έφτασε στο 4-0 μετά την 5η αγωνιστική των 1999 στην Μπασκετούπολη. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων έκανε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας της Ένωσης Αμφιάλης με 35-33. Ρεπό είχε ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας.

Ντέρμπι ήταν το ματς του Διαγόρα Δρυοπιδέων με την Ένωση Αμφιάλης, με το ματς ουσιαστικά να κρίνεται στην 3η περίοδο. Το ξεκίνημα ήταν κλειστό με το σκορ να είναι στο 8-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 16-18 στο ημίχρονο με τον Ξενάκη από την Αμφιάλη και τον Βρανά από τον Διαγόρα να έχουν από 6 πόντους.

Το ματς άνοιξε στην 3η περίοδο με τον Διαγόρα να σκοράρει 14 πόντους και να δέχεται μόλις 2 για να πάει στο 30-20 ανατρέποντας το σκηνικό. Έξι πόντοι από τον Γιαννόπουλο και 4 από τον Ιερεμία έκαναν τη διαφορά, ενώ η Αμφιάλη είχε κολλήσει στην επίθεση. Ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή της στο 4ο δεκάλεπτο, πλησίασε στη νίκη, έκανε το ματς ντέρμπι, αλλά έχασε με 35-33, καθώς τα δύο καλάθια του Διαγόρα από Ιορδανίδη και Μπούκουρα ήταν καθοριστικά.

Από τους νικητές ο Ιερεμίας είχε 8 πόντους, όσους και ο Ιορδανίδης, ενώ οι Γιαννόπουλος και Βρανάς είχαν από 6 και ο Μπούκουρας 5. Για την Ένωση Αμφιάλης ο Ξενάκης είχε 12 πόντους, ο Κορδάς 7 και ο Σταγιάς 4.

Η Δραπετσώνα κέρδισε τον Νικηφόρο έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο. Το 8-4 της πρώτης περιόδου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά η Δραπετσώνα έκανε το 21-11 στο ημίχρονο με τον Τιγκίρη να έχει 8 πόντους και τον Σταυρίδη 6. Ο Νικηφόρος προσπάθησε, αλλά είχε επιθετικό πρόβλημα στην τρίτη περίοδο κι έτσι η διαφορά έμεινε πάνω από τους 10 πόντους (25-13 στο 30ο λεπτό). Παρότι μπόρεσε να μειώσει στην τελευταία περίοδο, κρατώντας στους 3 πόντους τη Δραπετσώνα, έχασε 28-20.

Για τους νικητές ο Τιγκίρης είχε 10 πόντους και ο Σταυρίδης επίσης 10, ενώ ο Νερσισιάν πρόσθεσε 4. Από τον Νικηφόρο ο Τσέρσακ έβαλε 6 πόντους, ενώ ο Μοσχούτης είχε 4.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Δραπετσώνα Δ.Α.Σ. 20-28
(4-8, 11-21, 13-25, 20-28)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 4, Κουρτζάς Α., Φερεκιάδης Δ. 1, Μαυρίκας Γ., Μαράτος Μ. 2, Κυριακίδης Κ., Φερεκιάδης Γ. 3, Τσέρσακ Ο. 6, Τέκος Δ. 2, Κατρίτσης Γ. 2, Μουστάκας Χ., Καραμούζης Δ.

Δραπετσώνα (Πεταλάς): Μέλκι Λ. 2, Αμοιρίδης Β., Βουλγαράκης Κ., Δάλλας Α., Μπελλής Α., Νερσισιάν Α. 4, Ρούσσης Θ., Σταυρίδης Π. 10, Τιγκίρης Γ. 10, Γεωργόπουλος Κ. 2, Παρλαβαντζάς, Βρούδας Θ., Θάνος Κ., Ραπτόπουλος Κ.

Ένωση Αμφιάλης – Διαγόρας Δρυοπιδέων 33-35
(8-8, 18-16, 20-30, 33-35)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Χειράκης Π., Κωτσίδης Ε., Λούβαρης Γ. 2, Μπέλλος Σ. 2, Ξενάκης Σ. 12, Παναγιωτακόπουλος Ι., Τσολάκογλου Κ. 2, Χειλαδάκης Δ. 4, Κυρίμης Σ., Κορδάς Κ. 7, Τσάφος Α., Δρίβας Χ., Περιμένης Δ., Σταγιάς Θ. 4.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σταθάκης): Γιαννόπουλος Σ. 6, Ιερεμίας Ν. 8, Μπεντέβης Κ. 2, Βρανάς Δ. 6, Μπούκουρας Χ. 5, Ιορδανίδης Κ. 8.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …