Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Δύο ακόμα νίκες για Προοδευτική, Ιωνικό σε διπλή αγωνιστική!

Δύο ακόμα νίκες για Προοδευτική, Ιωνικό σε διπλή αγωνιστική!

Στην 6η και 7η αγωνιστική της Μπασκετούπολης στις ηλικίες των 2000 (6 αγώνες) είχαμε αρκετά ενδιαφέροντα αποτελέσματα, με το ματς της Ένωσης Αμφιάλης με τον Ιωνικό Νικαίας να ξεχωρίζει, με τον δεύτερο να κερδίζει με 28-27 και να μένει πρώτος και αήττητος με 6-0.

Πέραν αυτού, ο Ιωνικός κέρδισε και τον Πήγασο Κορυδαλλού με 48-14, ενώ η Ένωση Αμφιάλης κέρδισε τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 23-14. Η Προοδευτική Νεολαία κέρδισε τον Πήγασο Κορυδαλλού με 45-22 και την Ένωση Ιλίου με 36-16 για να πάει στο 2-4. Τέλος, ο Νικηφόρος επικράτησε του Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 29-19 και ανέβηκε στο 4-2.

Ο Ιωνικός κέρδισε την Αμφιάλη με 28-27 και έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στη βαθμολογία. Το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Ιωνικό να ξεφεύγει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά την Αμφιάλη να κάνει την ανατροπή στην 3η περίοδο. Το σκορ ήταν 8-5 στο πρώτο δεκάλεπτο και 19-11 στο ημίχρονο για τον Ιωνικό, που ήλεγχε το ματς, έχοντας 6 παίκτες να σκοράρει, με τον Γιατρούδη να έχει 7 πόντους και τους Χατζηκυριάκο, Σαμνιώτη από 4.

Όμως, η Αμφιάλη πήρε το ματς στα χέρια της στην 3η περίοδο, είδε τον Πάλλα να βάζει 6 πόντους, κράτησε τον Ιωνικό στους 3 και μπόρεσε να προσπεράσει με 22-23! Το 4ο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, αλλά ο Ιωνικός κέρδισε με 28-27, με τον Λυμπέρη να βάζει 4 συνεχόμενους πόντους στο τέλος και τον Γαζή τη βολή για τους 28 πόντους της ομάδας του, που έκρινε τον αγώνα, την ώρα που η Αμφιάλη σκόραρε μόνο με βολές στην περίοδο.

Για τους νικητές ο Γιατρούδης έβαλε 7 πόντους, ενώ οι Χατζηκυριάκος, Σαμνιώτης, Λυμπέρης και Γαζής έβαλαν από 4. Για την Αμφιάλη ο Πάλλας είχε 6 πόντους, ο Ξενάκης 4 και 7 παίκτες έβαλαν 2 ή 3.

Ο Νικηφόρος κέρδισε τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 29-19, καταφέρνοντας να επιβάλει το ρυθμό του στο δεύτερο μέρος. Το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 6-4, ενώ το ματς πήγε στο 12-12 στο ημίχρονο με τους Ευαγγελινό και Μανωλάτο Α. να βάζουν τους 11 από τους 12 πόντους του Δ.Α.Ο.. Στην 3η περίοδο ο Νικηφόρος έβαλε περισσότερους πόντους απ’ όσους σε όλο το πρώτο ημίχρονο παίρνοντας 7 πόντους από τον Κουρτζά ως το 25-17. Ο Δ.Α.Ο. προσπάθησε, αλλά δεν έβαλε πάνω από 2 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 29-19.

Για τους νικητές ο Κουρτζάς είχε 9 πόντους, ο Κατρίτσης 8, ο Τέκος 6 και ο Σάκκος 5. Από τον Δ.Α.Ο. ο Μανωλάτος Α. είχε 10 πόντους, ο Ρουσάκης 5 και ο Ευαγγελινός 4.

Η Προοδευτική Νεολαία κέρδισε τον Πήγασο Κορυδαλλού με 45-22, ξεφεύγοντας σε 2η και 3η περίοδο, όπου και έτρεξε σερί 30-10. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 9-8 για την Προοδευτική, που δεν είχε απάντηση για τον Καλούδη, ο οποίος έβαλε και τους 8 πόντους της ομάδας του στο διάστημα αυτό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο σκόραρε μόνο ο Καραβανάς για τον Πήγασο, αλλά η Προοδευτική είδε τους Καπνιά και Τζιλιάνο να τη βοηθούν να ανεβάσει το σκορ στο 19-11. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στην 3η περίοδο, όταν η Προοδευτική με τον Τζιλιάνο να βάζει 10 πόντους έφτασε στο 39-18 τον αγώνα. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό μετά από αυτά και το ματς έληξε με 45-22.

Για τους νικητές ο Τζιλιάνος είχε 14 πόντους, οι Λεβούκης, Μάνιος από 6, οι Βαβούλης, Καπνιάς από 5, ενώ οι Κουιμτζόγλου, Παπαμάρκος από 4. Για τον Πήγασο ο Καλούδης έβαλε 15 πόντους.

Η Ένωση Αμφιάλης κέρδισε με 23-14 τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας, καταφέρνοντας να ελέγξει το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ στο 10ο λεπτό ήταν 5-6, αλλά στη δεύτερη περίοδο η Αμφιάλη δέχτηκε μόνο 2 πόντους, βάζοντας 8 με τον Χειλαδάκη Δ. να έχει 4 ως το 13-8. Το ματς στην 3η περίοδο ήταν ισορροπημένο και το σκορ πήγε στο 17-12, αλλά ο Δ.Α.Ο. στην 4η περίοδο έβαλε και πάλι μόλις 2 πόντους, με την Αμφιάλη να πηγαίνει στο 23-14.

Για τους νικητές ο Χειλαδάκης Δ. και ο Δρίβας είχαν από 4 πόντους, ενώ 7 παίκτες είχαν 2 και 3 πόντους. Από τον Δ.Α.Ο. ο Ευαγγελινός είχε 6 πόντους και ο Ρουσάκης 4.

Η Προοδευτική κέρδισε εύκολα την Ένωση Ιλίου με 36-16, ανεβάζοντας τη διαφορά σχεδόν σε κάθε δεκάλεπτο, κάνοντας ξέσπασμα στην 4η περίοδο. Το σκορ ήταν 6-2 στο ξεκίνημα, ενώ η Ένωση Ιλίου έφτασε μόλις στους 4 πόντους στο ημίχρονο, για να χάνει με 14-4, με την Προοδευτική να έχει 3 παίκτες να βάζουν από 4 πόντους. Το ματς ήταν ισορροπημένο στην 3η περίοδο, με το σκορ να πηγαίνει στο 22-13 στο 30ο λεπτό, αλλά η Ένωση Ιλίου δεν άντεξε και στην επόμενη περίοδο, με αποτέλεσμα να βάλει μόλις 3 πόντους και να μείνει στο -20, με τον Τζιλιάνο να βάζει 6 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο για την Προοδευτική.

Για τους νικητές ο Τζιλιάνος είχε 12 πόντους, ο Βαβουλης 8, οι Κουιμτζόγλου, Παπαμάρκος από 6 και ο Κοτσάκος 4. Για την Ένωση Ιλίου ο Μπουλουγάρης είχε 4 πόντους.

Ο Ιωνικός Νικαίας κέρδισε με 48-14 τον Πήγασο Κορυδαλλού, μετά από ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο. Το σκορ ήταν 15-0 στο πρώτο δεκάλεπτο μες τον Γαζή να βάζει 6 πόντους και τον Μανίνα 4. Ίδια κατάσταση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πήγασο να βάζει όλο κι όλο ένα καλάθι ως το ημίχρονο, με τον Καλούδη. Το σκορ στα μισά ήταν 27-2 με 7 πόντους του Γιατρούδη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ιωνικός πήγε στο 31-6 στην 3η περίοδο, ενώ το τελικό 48-14 προήλθε με τους νικητές να παίρνουν 5 πόντους από τον Παπαγιαννίδη και 6 από τον Γιατρούδη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές ο Γιατρούδης είχε 13 πόντους, ο Γαζής 10, οι Σαμνιώτης, Παπαγιαννίδης, Μανίνας από 6 και ο Χατζηκυριάκος 5. Για τον Πήγασο ο Καλούδης είχε 10 πόντους.

Ένωση Αμφιάλης – Ιωνικός Νικαίας 27-28
(5-8, 11-19, 23-22, 27-28)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Πάλλας Α. 6, Λούβαρης Γ. 2, Χειλαδάκης Ν., Ξενάκης Σ. 4, Μπέλλος Σ. 1, Τσολάκογλου Κ. 3, Χειλαδάκης Δ. 3, Ζαρίφης Γ. 2, Κορδάς Κ. 2, Τσάφος Α. 2, Δρίβας Χ., Σαρδής Φ. 2, Σταγιάς Θ.

Ιωνικός Νικαίας (Μαιχόσογλου): Χατζηκυριάκος Γ. 4, Μουστρούφας Μ., Σαμνιώτης Λ. 4, Λαγός Κ., Παπαϊωάννου Ι., Λυμπέρης Π. 4, Παπαγιαννίδης Δ., Παπάζογλου Π. 2, Μανίνας Ν. 3, Γαζής Γ. 4, Γιατρούδης Β. 7.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 29-19
(6-4, 12-12, 25-17, 29-19)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ., Σταμούλης Ν., Γαβρίλης Ε., Μαρκομιχάλης Σ., Κουρτζάς Α. 9, Γκίνος Α., Κυριακίδης Κ. 1, Μαράτος Χ., Τέκος Δ. 6, Κατρίτσης Γ. 8, Σάκκος Γ. 5, Καραμούζης Δ.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης Γ., Ευαγγελινός Ν. 4, Δημόπουλος Τ., Μανωλάτος Τ., Μανωλάτος Α. 10, Ρουσάκης Π. 5, Στεφανής Γ., Δημητρόπουλος Ε., Δελής Χ., Πλαστήρας Ν., Δημητριάδης Δ., Μιχελής Α.

Προοδευτική Νεολαία – Πήγασος Κορυδαλλού 45-22
(9-8, 19-11, 39-18, 45-22)

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 4, Λεβούκης Π. 6, Κοτσάκος Σ. 1, Μαρνέλλος Ε., Μπελεγρής Μ., Παπαμάρκος Γ. 4, Βαβουλής Π. 5, Μαρίνης Χ., Καπνιάς Β. 5, Τζιλιάνος Ν. 14, Μάνιος Ε. 6.

Πήγασος Κορυδαλλού (Γρατσίας): Γκιόλβας Μ., Ζουριδάκης Α. 2, Κρητικός Μ., Γκαραγκουνούλης Π., Καλιβάκης Π., Καλούδης Δ. 15, Παναγόπουλος Η., Παναγόπουλος Α., Παπούλης Α., Καλεβέας Π. 2, Καραβανάς Κ. 3.

Ένωση Αμφιάλης – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 23-14
(5-6, 13-8, 17-12, 23-14)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Λούβαρης Γ., Χειλαδάκης Ν. 2, Ξενάκης Σ. 2, Μπέλλος Σ. 3, Τσολάκογλου Κ. 2, Χειλαδάκης Δ. 4, Ζαρίφης Γ., Κορδάς Κ. 2, Τσάφος Α. 2, Δρίβας Χ. 4, Σαρδής Φ. 2, Πάλλας Α.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης Ι., Ευαγγελινός Ν. 6, Δημόπουλος Τ. 2, Μανωλάτος Τ., Μανωλάτος Α., Ρουσάκης Π. 4, Στεφανής Γ. 2, Δημητρόπουλος Σ., Πλαστήρας Ν., Δημητριάδης Δ., Μιχελής Α.

Ένωση Ιλίου – Προοδευτική Νεολαία 16-36
(2-6, 4-14, 13-22, 16-36)

Ένωση Ιλίου (Σκαλομένος): Αναστασόπουλος Τ. 2, Μαριόλης Χ., Μπουλουγάρης Γ. 4, Φλάκας Σ. 2, Βιττωράκος Α., Νταντάσιος Γ. 3, Αλφαντής Λ. 2, Γιαννίτσης Β., Φοντούλης Σ., Ορφανάκης Δ., Τζέργας Χ. 2, Φοντούλης Κ. 1.

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 6, Λεβούκης Π., Μαρνέλλος Ε., Κοτσάκος Σ. 4, Μπελεγρής Μ., Παπαμάρκος Γ. 6, Βαβουλής Π. 8, Μαρίνης Χ., Γοζαδινός Ν., Τζιλιάνος Ν. 12, Καπνιάς Β., Μάνιος Ε.

Πήγασος Κορυδαλλού – Ιωνικός Νικαίας 14-48
(0-15, 2-27, 6-31, 14-48)

Πήγασος Κορυδαλλού (Γρατσίας): Γκιόλβας Μ., Ζουριδάκης Α. 2, Κρητικός Μ., Γκαραγκουνούλης Π., Καλιβάκης Π., Καλούδης Δ. 10, Παναγόπουλος Η., Παναγόπουλος Α., Παπούλης Α. 2, Καλεβέας Π., Καραβανάς Κ.

Ιωνικός Νικαίας (Μαιχόσογλου): Χατζηκυριάκος Γ. 5, Μουστρούφας Μ., Σαμνιώτης Λ. 6, Λαγός Κ., Παπαϊωάννου Ι., Λυμπέρης Π. 2, Παπαγιαννίδης Δ. 6, Παπάζογλου Π., Μανίνας Ν. 6, Δημακόπουλος Κ., Γαζής Γ. 10, Γιατρούδης Β. 13.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …