Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Η εκδίκηση των… «μικρών»!

Η εκδίκηση των… «μικρών»!

Όσο πλησιάζουμε προς τα πλέι οφς στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα του ΝΕΦΟ Νικηφόρου φαίνεται ότι τα παιχνίδια εκεί θα είναι οριακά. Από τα 6 ματς της εβδομάδας μετά το Πάσχα, στα 5 κέρδισε η ομάδα που βρίσκεται χαμηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα, δείχνοντας ότι οι διαφορές ανάμεσα στους αντιπάλους είναι ελάχιστες.

Ο Νικηφόρος επικράτησε την Τρίτη των Spyzz με 67-55 και το Σάββατο των Santa Barbara Rockets με 67-58. Το Sport Coffee έφυγε με την νίκη επί των Spyzz μετά από παράταση με 53-51, ενώ οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Nothing But Net με 58-52. Η Τιρινίνι το Σάββατο κέρδισε με 54-53 την Αττική, αλλά την Κυριακή εμφανίστηκε κουρασμένη και η ΑΕΠΕ την κέρδισε με 52-46. Απομένουν 5 ματς και μετά… πλέι οφς.

Ντέρμπι ως την 3η περίοδο ήταν ο αγώνας του Νικηφόρου με τους Spyzz. Οι νικητές μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 17-7 στο δεκάλεπτο, αλλά η δεύτερη περίοδος ανήκε στους Spyzz, που με Καρακώστα και Κώτσο μείωσαν σε 30-25. Όμως, η τετράδα που τράβηξε το σκοράρισμα για τον Νικηφόρο δεν ήταν δυνατόν να περιοριστεί στην 3η περίοδο και το ματς πήγε στο 49-34, με τον Νικηφόρο να τρέχει ένα επιμέρους 19-9. Ισορροπημένο ήταν το 4ο δεκάλεπτο, αλλά οι νικητές δεν απειλήθηκαν ως το 67-55.

Για τον Νικηφόρο ο Σαρρής είχε 16 πόντους, ο Αλαμπασίνης 15, ο Γράψας 14 και ο Γαβρίδης 11. Από τους Spyzz Ο Κώτσος είχε 17 πόντους και ο Καρακώστας 16.

Το Σάββατο ο Νικηφόρος κέρδισε και τους Santa Barbara Rockets τους οποίους είναι πιθανό να συναντήσει στα προημιτελικά, ανάλογα πώς θα πάνε τα τελευταία 5 ματς της κανονικής περιόδου. Το ματς άνοιξε με 16-7 του Νικηφόρου στην πρώτη περίοδο και τον Γαβρίδη να μπαίνει ορεξάτος, με τον Σαρρή να τον ακολουθεί.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους Santa Barbara Rockets που στηριζόμενοι στον Γεωργαντή και τον Πέτρου μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προσπεράσουν στο ημίχρονο με 25-26. Όμως, το δεύτερο μέρος το ήλεγξε ο Νικηφόρος, αρχής γενομένης από το 43-41 του 30ου λεπτού, που τον έφερε μπροστά στο σκορ, και μετά ως το τελικό 67-58, αφού ο Γαβρίδης και ο Γράψας με τον Σαρρή ήταν ασταμάτητοι.

Από τον Νικηφόρο ο Γράψας έβαλε 21 πόντους, ο Σαρρής επίσης 21 και ο Γαβρίδης 18, με την τριάδα να μοιάζει ανίκητη από την αντίπαλη άμυνα. Για τους ηττημένους ο Πέτρου είχε 21 πόντους, ο Δημητρίου 14 και ο Γεωργαντής 10.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Nothing But Net με 58-52 σε ένα ματς που είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους εμφανίστηκαν με 5 παίκτες στο γήπεδο. Όμως, παρόλα αυτά οι Ρούκουνες έχτισαν τη διαφορά στο ξεκίνημα και όχι όταν κουράστηκαν οι Nothing But Net. Έτσι, το σκορ πήγε στο 17-6 στην πρώτη περίοδο με τον Θεοδωρόπουλο και τον Τσιότσιο, για να ανέβει στο 30-13 στο ημίχρονο και να μοιάζει χαμένος ο αγώνας για τους Nothing But Net.

Το ματς ισορρόπησε στην 3η περίοδο, που κύλησε μοιρασμένα ως το 45-29, αλλά στην 4η οι Nothing But Net έκαναν αντεπίθεση και παραλίγο να ανατρέψουν την κατάσταση. Με τους Ουζουνίδη και Κωνσταντίνου έφτασαν μέχρι και στον 1 πόντο απόσταση (κάνοντας 13-23 στο δεκάλεπτο), αλλά στο τέλος οι Ρούκουνες μπόρεσαν να κρατήσουν αυτό που έχτιζαν σε όλο το ματς και να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσιότσιος είχε 15 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 11 και ο Πολίτης 8. Από τους Nothing But Net ο Ουζουνίδης είχε 24 πόντους και ο Κωνσταντίνου 22.

Ντέρμπι ήταν και ο αγώνας των Spyzz με το Sport Coffee, με τους δεύτερους να φεύγουν νικητές στην παράταση με 53-51. Μοιρασμένα ήταν τα δεκάλεπτα με το Sport Coffee να κερδίζει με 13-9 το πρώτο, αλλά τους Spyzz να πλησιάζουν στο 26-25 στο ημίχρονο έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Βελισάρριο. Μάλιστα, με τον Κώτσο να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες στο 3ο δεκάλεπτο προσπέρασαν, κάνοντας το 34-39 στο 30ο λεπτό.

Το Sport Coffee δεν παραδόθηκε, έπαιξε καλή άμυνα και πήρε 6 πόντους από τον Αποσκίτη και 6 από τον Γαλέο για να μπορέσει να ισοφαρίσει στο τέλος του ματς και να πάει το παιχνίδι στην παράταση (46-46) με τον Καρακώστα να πετυχαίνει το τελευταίο σουτ των Spyzz στην κανονική διάρκεια του ματς.

Στην παράταση ο Γαλέος μπήκε πολύ δυνατά, ο Μίτζαλης σκόραρε με τρίποντο, αλλά το καλάθι του Αποσκίτη ήταν εκείνο που χώρισε τις δύο ομάδες στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Αποσκίτης είχε 20 πόντους, ο Γαλέος 19 και ο Κώνστας 8. Από τους Spyzz ο Βελισσάριος είχε 17 πόντους, ο Κώτσος 14 και οι Καρακώστας, Μίτζαλης από 8.

Η Τιρινίνι κέρδισε την Αττική με 54-53 εκμεταλλευόμενη το καλό της ξεκίνημα στο ματς, παρά την αντεπίθεση της Αττικής στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι άνοιξε με 18-6 για την Τιρινίνι, που είχε τον Ασημακόπουλο σε πολύ καλή μέρα, ενώ στο ημίχρονο το ματς πήγε στο 30-20, με τη διαφορά να έχει φτάσει και τους 16 στο πρώτο μέρος, με τον Τσουκνιδή να βοηθά καταλυτικά.

Στην επανάληψη ξεκίνησε η αντεπίθεση της Αττικής, που αρνήθηκε να παραδοθεί και πάλεψε σκληρά, με τον Ζαχαρογιάννη να δημιουργεί ρήγματα και να εκμεταλλεύεται τις βολές για να μπορέσει να μειώσει σε 45-38 στο τέλος της 3ης περιόδου και να προσπεράσει με 47-48 στα μισά της 4ης, πρώτη φορά στο ματς. Η Τιρινίνι μπόρεσε να παίξει σωστά τα τελευταία λεπτά και να κερδίσει παρά τις 2 τεχνικές ποινές που δέχτηκε προς το τέλος. Καθοριστικές οι 2/2 βολές του Αντωνόπουλου και τα καλάθια των Κουσούλη και Ασημακόπουλου μετά, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Ασημακόπουλος είχε 18 πόντους, ο Τσουκνιδής 15 και ο Κουσούλης Α. 12. Για την Αττική ο Ζαχαρογιάννης έβαλε 20 πόντους και ο Αναγνωστόπουλος 12, με τον Γαλάνη να προσθέτει 9.

Την επόμενη μέρα η ΑΕΠΕ μπόρεσε να κερδίσει την Τιρινίνι με 52-46 με τους ηττημένους να μην έχουν ανάσες λόγω κούρασης. Οι πρωτοπόροι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έχτισαν διψήφια διαφορά αλλά είδαν τους αντιπάλους τους να πλησιάζουν προς το τέλος.

Το ματς ήταν 13-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και 28-18 στο ημίχρονο με την Τιρινίνι να έχει σαφές επιθετικό πρόβλημα και τον Γιαννακόπουλο να είναι πολύ καλός απ’ την άλλη, με τον Κωνσταντίνου να βοηθά. Στο δεύτερο μέρος και ως το 30ο λεπτό δεν άλλαξε η κατάσταση, μάλιστα η ΑΕΠΕ έφτασε να προηγείται με 40-26.

Με Κουσούλη, Ασημακόπουλο, αλλεπάλληλα τρίποντα και καλή άμυνα η Τιρινίνι έφερε το ματς στο 44-40 και το 47-43 στην 4η περίοδο, αλλά είχε 2 άστοχα σουτ με τη διαφορά στους 4 για να ολοκληρώσει την επιστροφή της, με την ΑΕΠΕ να κερδίζει τελικά με 52-46.

Για τους νικητές ο Γιαννακόπουλος είχε 13 πόντους, ο Κωνσταντίνου 10, ο Πασχάλης 8 και ο Τσιτίνης 7, ενώ από την Τιρινίνι ο Κουσούλης είχε 30 πόντους και ο Ασημακόπουλος 14.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – SPYZZ 67-55

Νικηφόρος: Γαβρίδης 11, Στρατής 5, Τσαλίκης 3, Γράψας 14, Πασαβάκης 3, Αλαμπασίνης 15, Σαρρής 16, Κακολύρης.

Spyzz: Βελισσάριος 8, Τσαμπούρης 1, Κατσούρας 7, Καρακώστας 16, Φίλιας 2, Μίτζαλης 4, Κώτσος 17.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – SANTA BARBARA ROCKETS 67-58

Νικηφόρος: Στρατής, Γαβρίδης 18, Τσαλίκης, Πασαβάκης, Αλαμπασίνης 7, Σαρρής 21, Γράψας 21, Κολιάκος.

Santa Barbara Rockets: Τσατσάνης 4, Μιχαηλίδης 6, Πέτρου 21, Καλομπράτσος Χ. 3, Καναρίδης, Τοσουνίδης, Γεωργαντής 10, Δημητρίου 14.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – NOTHING BUT NET 58-52

Ρούκουνες (Γκότσης): Τσιαμούλης 2, Θεοδωρόπουλος 11, Μουρίκης 7, Τσερπές, Χριστοδουλόπουλος 4, Παπαναστασίου 6, Πολίτης 8, Τσιότσιος 15, Μαρκάκης, Πανόπουλος 3, Ράλιος, Μενεξιάδης 2.

Nothing But Net: Ζήσης Γ., Κωνσταντίνου 22, Ζήσης Δ. 2, Ουζουνίδης 24, Κοτσίφης 4.

SPORT COFFEE – SPYZZ 53-51παρ.

Sport Coffee: Αντωνάτος, Μπικάκης 2, Κορσιάνος, Μανώλης 2, Γαλέος 19, Κώνστας 8, Κλαδής, Αποσκίτης 20, Παπασινός 2.

Spyzz: Βελισσάριος 17, Κατσούρας 2, Καρακώστας 8, Φίλιας, Μίτζαλης 8, Δήμου 2, Κώτσος 14.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΑΤΤΙΚΗ 54-53

Τιρινίνι (Κουσούλης): Ασημακόπουλος 18, Αντωνόπουλος 8, Οικονομόπουλος, Γαλανόπουλος, Τσουκνιδής 15, Κουσούλης Α. 12, Λεγάκης 1, Κουσούλης Ν., Μπόικου, Κουβαράς.

Αττική (Μπουργαζάς): Τρικαλιώτης, Κουκοφίκης 5, Κοντος 2, Γαλάνης 9, Ζαχαρογιάννης 20, Κρητικός 5, Μιραχτσής, Αναγνωστόπουλος 12.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΑΕΠΕ 46-52

Τιρινίνι (Κουσούλης): Ασημακόπουλος 14, Αντωνόπουλος, Οικονομόπουλος, Δημόπουλος, Γαλανόπουλος, Τσουκνιδής, Κουσούλης Α. 30, Λεγάκης, Κουβαράς 2.

ΑΕΠΕ (Τσικλιστάς): Τσικλιστάς, Καμζέλας 4, Ζαφειρόπουλος, Πασχάλης 8, Γιαννακόπουλος 13, Κωνσταντίνου 10, Τσιτίνης 7, Σταυρόπουλος 5, Μιχαηλίδης 2, Κωνσταντινόπουλος 3.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …