Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους με 42-35 επί της Αττικής στον μικρό τελικό του πρωταθλήματος. Το ματς ήταν κλειστό και με χαμηλή παραγωγικότητα, αφού οι δύο ομάδες είχαν εγκλωβιστεί η μία στην άμυνα της άλλης. Στο τέλος του άρθρου η τελική κατάταξη του πρωταθλήματος.

Μέτριο ήταν το ματς στο ξεκίνημα με τις άμυνες να κυριαρχούν. Η Αττική προηγήθηκε με 1-4, αλλά στο 4ο λεπτό οι Nothing But Net είχαν ανατρέψει το σκορ και είχαν προσπεράσει με 5-4. Στο 8ο λεπτό το σκορ ήταν 10-8 με το τρίποντο του Καραχάλιου, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 13-12 για τους νικητές, που είχαν κρατήσει άποντο τον Ζαχαρογιάννη.

Μια από τα ίδια και στη δεύτερη περίοδο όταν τα δύο τρίποντα του Κοτσίφη έδωσαν προβάδισμα με 16-12 και 21-16 στους Nothing But Net. Η Αττική δυσκολευόταν επιθετικά, έχασε πάρα πολλές βολές (συνολικά είχε 2/14 στο ματς και οι Net 4/13), με τους Nothing But Net να ελέγχουν το ματς με την άμυνά τους, μην επιτρέποντας αιφνιδιασμούς στους αντιπάλους τους. Οι πρώτοι πόντοι του Ζαχαρογιάννη στο ματς έκλεισαν το ημίχρονο στο 25-21.

Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, με τους Net να καλούνται να ξεπεράσουν τα 5 φάουλ του Μπαμπάκου, με τον Ουζουνίδη να κερδίζει πολλές μάχες στη ρακέτα. Το τρίποντο του Νικολαΐδη έφερε το ματς στο 27-24, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου η Αττική ήταν πίσω με 31-28, παρότι λίγο νωρίτερα από το καλάθι του Καραγεωργάκη το σκορ είχε γίνει 31-24.

Στην 4η περίοδο ο Νικολαΐδης μείωσε σε 31-30, αλλά η Αττική δεν μπόρεσε να προσπεράσει, καθώς ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Κοτσίφη για το 37-32. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Μπουργαζά, το σκορ πήγε στο 39-32 στο 35ο λεπτό, με την Αττική να είναι απίστευτα άστοχη είτε κοντά είτε μακριά από το καλάθι. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίποντο του Καραχάλιου που έγραψε το 42-33 για τη μεγαλύτερη διαφορά των νικητών. Το τελικό 42-35 διαμόρφωσε ο Χριστόπουλος, που πέτυχε και το τελευταίο καλάθι του πρωταθλήματος.

Για τους νικητές ο Κοτσίφης είχε 12 πόντους, ο Καραχάλιος 10 και ο Κωνσταντίνου 7. Από την Αττική ο Καραλής είχε 9 πόντους και οι Κουκοφίκης, Κοντος από 6.

Nothing But Net – Αττική 42-35
(13-12, 25-21, 31-28, 42-35)

Nothing But Net: Ζήσης Γ., Κωνσταντίνου 7, Ζήσης Δ., Παναγιωτόπουλος 1, Ουζουνίδης 4, Μπαμπάκος 4, Καραγεωργάκης 4, Κοτσίφης 12, Καραχάλιος 10.

Αττική (Μπουργαζάς): Κουκοφίκης 6, Κοντος 6, Γαλάνης 2, Χριστόπουλος 2, Καραλής 9, Αντωνάκης 2, Ζαχαρογιάννης 3, Αναγνωστόπουλος 5.

Η τελική κατάταξη του πρωταθλήματος του ΝΕΦΟ Νικηφόρου μετά και το τέλος των πλέι οφς έχει ως εξής: