Home / ΙΤΑΛΙΑ / Με το μυαλό στον… Παναθηναϊκό!

Με το μυαλό στον… Παναθηναϊκό!

Η Σιένα μόνο στο ματς με την Αβελίνο δεν είχε το μυαλό της 6 μέρες πριν το φάιναλ φορ με αποτέλεσμα να ηττηθεί εντός έδρας με 77-82 στην 28η αγωνιστική της LegaBasket. Η Αρμάνι μπόρεσε να κερδίσει εκτός της Καζέρτα, ενώ η Καντού επικράτησε της Σκαβολίνι για να συνεχίσουν τη μάχη τους για τη 2η θέση. Η Ρόμα ήταν και πάλι απογοητευτική και έχασε από τη Μοντεγκρανάρο, ενώ Μπενετόν κέρδισε στο όριο την Μπρίντιζι.

Η Σιένα σκεφτόταν το φάιναλ φορ της Βαρκελώνης και η Αβελίνο βρήκε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη μέσα στην Τοσκάνη με 77-82. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν που κρίθηκε ο αγώνας με τη Σιένα να μπαίνει χαλαρά και χωρίς διάθεση στο γήπεδο και να μένει πίσω με 16-28.

Στα επόμενα τρία δεκάλεπτα η Σιένα κέρδισε στο επιμέρους σκορ, αλλά… δεν τρελάθηκε κιόλας, με τον Πιανιτζιάνι να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής προσπαθώντας πάνω απ’ όλα να κρατήσει την ομάδα του ξεκούραστη. Πάντως, η Σιένα δεν ήταν η μόνη που έχασε ή κόντεψε να χάσει από τις 4 του φάιναλ φορ, καθώς και η Ρεάλ έχασε, αλλά και ο Παναθηναϊκός κέρδισε στο τελευταίο σουτ. Στο τέλος η Σιένα πλησίασε στους 2 πόντους, 75-77 και 77-79, αλλά τα τρίποντα του Ζήση και του Καραρέτο μετά ήταν άστοχα.

Μετά από ένα πολύ μέτριο παιχνίδι από πλευράς θεάματος η Καντού κέρδισε με 63-55 τη Σκαβολίνι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και στα τελευταία 4 λεπτά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 4 πόντους. Από τον αγώνα… ξεχώρισε το 3ο δεκάλεπτο, που είχε επιμέρους σκορ 7-8 με τις δύο ομάδες να σουτάρουν 2/12 και 2/9 αντίστοιχα και να κάνουν συνολικά 13 λάθη.

Πολύ καλή ήταν η Αρμάνι Μιλάνο, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, για να κερδίσει την Καζέρτα με 74-85 εκτός έδρας. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία περίοδο, με την Αρμάνι να κερδίζει 15-24 το πρώτο δεκάλεπτο αλλά να δέχεται 26 πόντους στο δεύτερο για να βρεθούν οι ομάδες στο 41-41 στο ημίχρονο. Με τον Τζάαμπερ να δίνει το έναυσμα στην 3η περίοδο και τους Μαντσινέλι, Χόκινς να ακολουθούν, η Αρμάνι έβαλε 44 πόντους στο δεύτερο μέρος για να κερδίσει, έχοντας 8/17 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας 15 κλεψίματα στο διάστημα αυτό.

Για ακόμη μια φορά η Ρόμα είχε μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της μέσα στον ίδιο τον αγώνα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κερδίσει τη Μοντεγκρανάρο, παρότι βρέθηκε μπροστά ως και το 30ο λεπτό. Η ολοκληρωτική καθίζηση που είχε στο 4ο δεκάλεπτο της στοίχισε, αφού η Μοντεγκρανάρο μπόρεσε να της ανατρέψει το σκορ και να την κερδίσει. Το 59-63 του 33ου λεπτού έγινε 74-63 με σερί 15-0 της Μοντεγκρανάρο μέσα σε 5 λεπτά. Η Ρόμα είχε 3/14 σουτ και 7 λάθη, χωρίς ούτε μία ασίστ στο δεκάλεπτο, με το νεκρό της διάστημα να είναι καταδικαστικό.

Οριακή ήταν η νίκη της Μπενετόν Τρεβίζο στην έδρα της Μπρίντιζι. Οι παίκτες του Ρέπεσα είχαν μικρό προβάδισμα σε μεγάλο μέρος του ματς, αλλά στο τέλος ο αγώνας ήταν κλειστός και κρίθηκε σε ένα σουτ. Η Μπενετόν μετά το 53-60 βρέθηκε πίσω με 63-60 δεχόμενη σερί 10-0 με την έκρηξη του Μπόμπι Ντίξον. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα για αρκετή ώρα με την Μπενετόν να εκμεταλλεύεται το τρίποντο του Ντεβίν Σμιθ και τη βολή του Τζεντίλε για να προηγηθεί με 68-72. Η Μπρίντιζι με Ντίξον μείωσε και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ρόμπερσον, αλλά εκείνος είχε 1/2 βολές για το 72-73. Ο Τζεντίλε με 2/2 δικές του έκανε το 72-75, ο Ντίξον μείωσε σε 74-75, ο Μάρκοβιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Μπενετόν, ο Λανγκ πέταξε μια προσευχή για τη νίκη, αλλά δεν εισακούστηκε.