Home / ΙΤΑΛΙΑ / Νίκες για Σιένα, Αρμάνι, ήττες για Μπενετόν, Ρόμα

Νίκες για Σιένα, Αρμάνι, ήττες για Μπενετόν, Ρόμα

Μοιρασμένα ήταν τα ροζ φύλλα ανάμεσα στις μεγάλες ομάδες της Ιταλίας, με τη Σιένα να κερδίζει στην έδρα της τη Σασάρι στην ελληνική μονομαχία Ζήση-Τσαλδάρη και την Αρμάνι να φεύγει με το δύσκολο διπλό από την έδρα της Κρεμόνα. Αντιθέτως, η Μπενετόν δεν τα κατάφερε με την Καντού, που παρέμεινε 3η, ενώ η Ρόμα έχασε από την Μπολόνια και παρέμεινε με αρνητικό πρόσημο (6-8), όπως και η Μπενετόν!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν «όλα τα λεφτά» στο ματς της Σιένα με τη Σασάρι. Οι πρωταθλητές Ιταλίας ήταν εκρηκτικοί στην πρώτη περίοδο, έβαλαν 34 πόντους και εννοείται ότι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους. Η Σασάρι μπόρεσε να μειώσει λίγο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Σιένα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ως το φινάλε. Με 14/19 εντός παιδιάς, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ στην πρώτη περίοδο (7/16, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ η Σασάρι) δόμησε μια διαφορά 16 πόντων και πέρασε ένα άνετο απόγευμα με τον ΜακΚάλεμπ να έχει 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Πολύ καλός ο Ζήσης, αλλά και ο Τσαλδάρης για τη Σασάρι.

Η Ρόμα φέτος προσπαθεί να αποδεικνύει ότι έχει… χίλιους και έναν τρόπους για να χάνει. Στο ματς με την Μπολόνια εκτός έδρας προηγήθηκε με 12-26 στο δεκάλεπτο, όντας τρομερή επιθετικά με 63% εντός παιδιάς και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και πολύ καλή αμυντική λειτουργία περιορίζοντας την αντίπαλό της σε 4/17 σουτ (24%). Ως εκεί, όμως, αφού έχασε με 7 πόντους τη δεύτερη περίοδο για να μειωθεί η διαφορά στο μισό, ενώ ήταν τραγωδία στην 4η περίοδο.

Τότε ήταν που η Κανάντιαν Σόλαρ κέρδισε με 31-16 για να μετατρέψει το -7 σε +8 και να πάρει το ματς. Η Ρόμα είχε 6/16 εντός παιδιάς (οι γηπεδούχοι 10/16 και 8/10 βολές) και δέχτηκε ένα 16-3 από το 56-66 ως το 72-69, το οποίο και έκρινε τον αγώνα, αφού άλλαξε πλήρως το momentum. Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξαν τα 18 ριμπάουντ (και 11 πόντοι) του Τζάρεντ Χόμαν, που βοήθησαν την ομάδα του να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Δύσκολο βράδυ είχε η Αρμάνι με την Κρεμόνα, αλλά μπόρεσε να κερδίσει με τον Πίτερσον να μετράει 2/2 στο διάστημα που είναι στον πάγκο της ομάδας του. Ο Πίτερσον έπαιξε όλο το ματς χωρίς να χρησιμοποιήσει τον Φίνλεϊ, ενώ 4 παίκτες του έπαιξαν πάνω από 31 λεπτά. Ευτύχησε να έχει τον Μασιούλις σε πολύ καλή ημέρα, τον Τζάαμπερ εύστοχο επιθετικά, και τον Ρόκα με τον Χόκινς πάρα πολύ καλούς. Θετικότατος και ο Πετσέροφ, με την Αρμάνι να παραμένει μόνη στη 2η θέση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο που γύρισε το ματς η Αρμάνι είχε 19 ριμπάουντ (7 οι αντίπαλοί της) και καμία ασίστ, ενώ στο τρίτο που οικοδόμησε τη διαφορά που κράτησε ως το τέλος είχε 13 ριμπάουντ (3 οι αντίπαλοί της). Συνολικά, κυριάρχησε απόλυτα στον τομέα αυτόν με 50 ριμπάουντ, έναντι 29 της Κρεμόνα.

Μετά από ένα σκληρό ματς, που ήταν κλειστό ντέρμπι για περισσότερα από 30 λεπτά, η Καντού μπόρεσε να κερδίσει την Μπενετόν και να παραμείνει μόνη στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι έχαναν με 2 πόντους στο ημίχρονο, κέρδιζαν με 3 στο 30ο λεπτό και μετά με ένα 7-0 έκαναν το 53-49 μέσα σε 3 λεπτά 60-49 για να φτάσουν ως το φινάλε χωρίς να απειληθούν. Η Μπενετόν συνεχίζει να προβληματίζει στις εγχώριες υποχρεώσεις της και με το Eurocup να ξεκινά ξανά σε λίγες ημέρες θα πρέπει να βρει ισορροπίες.

Η Μοντεγκρανάρο σκόρπισε τη Βαρέζε με 107-77 έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κάνοντας την τέλεια 3η περίοδο, την οποία και κέρδισε με 33-15 έχοντας 10/13 σουτ και 8/9 βολές. Χαμένη πήγε η μεγάλη βραδιά του Κέβιν Φλέτσερ, καθώς η Τέραμο έχασε με 89-81 από την Καζέρτα παρά τους 24 πόντους και τα 10 ριμπάουντ με 10/13 εντός παιδιάς του Φλέτσερ.