Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Πρώτη η Μπάρτσα, μέσα η Μάλαγα!

Πρώτη η Μπάρτσα, μέσα η Μάλαγα!

Τελείωσε η κανονική περίοδος στην ACB, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει την πρώτη θέση με 27-7. Η Ρεάλ Μαδρίτης τερμάτισε 2η, ενώ η Βαλένθια πήρε την 3η θέση. Η Μάλαγα μπόρεσε και μπήκε πλέι οφς με τη νίκη της την τελευταία αγωνιστική επί της Μπαρτσελόνα μέσα στη Βαρκελώνη με 79-84 και θα την αντιμετωπίσει και στα πλέι οφς. Υποβιβάστηκαν Γρανάδα και Μενόρκα.

MVP αναδείχτηκε ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο, ο οποίος φτάνει προς το τέλος μιας μαγικής γι’ αυτόν χρονιάς (είχε και το υψηλότερο ranking απ’ όλους στην Ευρωλίκα), ενώ δεύτερος ήταν ο Τζέισι Κάρολ (που είχε το καλύτερο ranking στην ACB).

Τα ζευγάρια των πλέι οφς: 1) Μπαρτσελόνα-Μάλαγα, 2) Ρεάλ Μαδρίτης-Φουενλαμπράντα, 3) Βαλένθια-Μπιλμπάο, 4) Κάχα Λαμποράλ-Γκραν Κανάρια. Στη συνέχεια τα ζευγάρια των ημιτελικών είναι 1-4, 2-3.

Χρειάστηκε να περάσουν 33 αγώνες για να πατήσει παρκέ φέτος ο Τζανλούκα Μπαζίλε, ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση για την Μπαρτσελόνα φέτος στο 34ο και τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου παίζοντας 5 λεπτά. Όμως, η επιστροφή του Ιταλού δεν συνοδεύτηκε με νίκη για την Μπαρτσελόνα, η οποία έχασε με 79-84 από τη Μάλαγα, που κυνηγούσε την οκτάδα.

Μετά το 27-24 της Μπαρτσελόνα η Μάλαγα πήρε τον έλεγχο, έτρεξε ένα 3-19 και προσπέρασε με 30-43 στο 19ο λεπτό. Το σκορ πήγε στο 37-45 και το 41-55 πιο μετά, με την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει να πλησιάζει σε 58-62 και 66-67 στο 33ο λεπτό με τον Βάσκες. Μάλιστα, οι «μπλαουγκράνα» μπόρεσαν να προσπεράσουν με 73-72, αλλά ο Φρίλαντ απάντησε αμέσως, ενώ στη συνέχεια ο Γκαρμπαχόσα έβαλε 8 μαζεμένους πόντους για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Ρεάλ Μαδρίτης τελείωσε την κανονική περίοδο με νίκη 76-91 στην έδρα της Μενόρκα, παίρνοντας τον έλεγχο του ματς από το 11ο λεπτό και ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 στο ημίχρονο και τους 16 στο 30ο λεπτό. Ο Φίσερ ήταν τρομερός με 24 πόντους έχοντας 10/11 δίποντα και 33 ranking.

Η Βαλένθια κέρδισε τη Μανρέσα με 81-68 και πήρε την 3η θέση στο πρωτάθλημα. Το ματς ανήκε στους γηπεδούχους από την αρχή ως και το 30ο λεπτό, με τη Βαλένθια να προηγείται με 9 πόντους στο δεκάλεπτο, 15 στο ημίχρονο και 22 στο 30ο λεπτό. Στη συνέχεια χαλάρωσε τελείως και η Μανρέσα μπόρεσε να πλησιάσει λίγο, μειώνοντας τη διαφορά της ήττας της.

Η Μπιλμπάο κέρδισε την απογοητευμένη και ήδη αποκλεισμένη από τα πλέι οφς Εστουντιάντες με 68-78 για να τερματίσει στην 6η θέση και να κοντραριστεί με τη Βαλένθια στον πρώτο γύρο των πλέι οφς. Το ματς είχε εναλλαγές με την Μπιλμπάο να ξεφεύγει μετά το 26-26 με 33-44 και την Εστουντιάντες να πλησιάζει σε 43-46 και 53-54. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 60-66 και όταν η Εστουντιάντες μείωσε στον πόντο (66-67) απάντησαν με σερί 2-11 ως το τέλος δια χειρός Μπάνιτς και Τζάκσον.

Νίκη και για την Κάχα Λαμποράλ στο τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου, αφού επικράτησε με 79-70 της Λαγκούν Άρο. Παρότι έχανε με 14 πόντους στο ημίχρονο, η Λαμποράλ κέρδισε με 17 πόντους την 3η περίοδο, 25-8, τρέχοντας ένα τρομερό επιμέρους 21-2, με τον Μπάρατς να διαλύει κάθε αμυντικό πλάνο των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήλεγξαν τον αγώνα και κέρδισαν μπροστά σε 8.100 φίλους τους. Με τη Λαμποράλ έπαιξε για πρώτη φορά ο Μιλτ Παλάσιο, ενώ οι Βάσκοι έχουν ενισχυθεί ενόψει πλέι οφς και με τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς.

Ο Σαν Εμετέριο αναδείχτηκε MVP της ACB, ο Χάβι Πασκουάλ καλύτερος προπονητής, ο Γκουστάβο Αγιόν παίκτης-αποκάλυψη, ενώ οι Χουέρτας, Κάρολ, Σαν Εμετέριο, Κέινερ-Μέντλι, Τόμιτς ήταν μέλη της καλύτερης πεντάδας.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

34η αγωνιστική

Μενόρκα – Ρεάλ Μαδρίτης 76-91 (35-43)
Ντόναλντσον 13π. 7ρ., Λιμονάντ 16 // Φίσερ 24π. 8ρ., Λιουλ 23π. 3ασ., Μίροτιτς 17π. 5ρ., Ροντρίγκεθ 14

Βαλένθια – Μανρέσα 81-68 (46-31)
Κλαβέρ 15, Λίστσουκ 14π. 4ρ., Γιαφτόκας 11π. 7ρ., Ογκουστίν 12π. 9ρ. // Μοντάνιεζ 14π. 3ασ., Σλόκαρ 9π. 7ρ.

Εστουντιάντες – Μπιλμπάο 68-78 (33-44)
Κέινερ-Μέντλι 13π. 9ρ., Χάσεν 13π. 5ρ., Βελς 12 // Ερβέλ 12π. 7ρ., Μουμπρού 12π. 7ρ. 6ασ., Μπάνιτς 12π. 3ρ., Μπλουμς 17π. 3ρ., Βασιλειάδης 2π. 3ασ. (1/2δ. 0/4τρ.), Μαυροειδής 6π. 5ρ. (3/4δ.)

Κάχασολ – Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 98-75 (52-29)
Ντέιβις 23π. 6ρ., Κιρκσέι 13π. 5ρ. 3ασ., Σατοράνσκι 12π. 8ασ., Ούρτασουν 14, Μπούλοκ 11π. 3ρ. // Σλότερ 13π. 10ρ., Μπάεζ 11π. 3ασ., Μαρτίν 15

Φουενλαμπράντα – Μπανταλόνα 108-81 (62-35)
Βάλτερς 18π. 8ασ., Αγιόν 19π. 4ρ., Μαϊνολντί 21, Κους 13, Μπάρτον 13π. 9ρ. // Ρόμπινσον 17π. 3ρ., Φρανκ 10, ΜακΝτόναλντ 16π. 4ρ.

Κάχα Λαμποράλ – Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 79-70 (35-49)
Μπάρατς 27π. 10ρ., Ντραγκίσεβιτς 12π. 4ρ., Σαν Εμετέριο 10π. 7ρ. 4ασ., Χουέρτας 10π. 4ρ. 5ασ. // Μπάρον 22π. 4ρ., Κονέ 18π. 7ρ.

Σαραγόσα – Μεριντιάνο Αλικάντε 90-66 (54-37)
Μιζό 23π. 4ρ., Κιντέρος 17, Μπάρλοου 12π. 7ρ., Τόπερς 10, Φίλιπ 9π. 5ρ. // Ντόλμαν 25π. 6ρ. 3ασ., Ράντσικ 15π. 6ρ., Ούρτασουν 14π. 4ρ., Ερτέλ 17π. 3ασ.

Μπαρτσελόνα – Ουνικάχα Μάλαγα 79-84 (37-45)
Ναβάρο 18π. 7ασ., Μόρις 10π. 3ρ. 3ασ., Εντόνγκ 10π. 4ρ. // Φιτς 20π. 3ρ., Φρίλαντ 14π. 7ρ. 3ασ., Μπλάκνεϊ 12, Μπέρνι 11π. 5ασ.

Γρανάδα – Γκραν Κανάρια 69-93 (36-50)
Φρέιρε 16π. 4ασ., Τζανέλα 14, Πρέστες 8π. 6ρ. // Κάρολ 30, Ουάλας 13π. 8ρ., Νέλσον 13π. 6ρ. 3ασ., Μπράμος 7π. 5ρ. 2ασ. (1/2δ. 5/5β.)

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …