Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Ματσάρα και τετράδα για Αττική!

Ματσάρα και τετράδα για Αττική!

Σε μια ματσάρα-διαφήμιση για το πρωτάθλημά μας, η Αττική με μαγικό Ζαχαρογιάννη κέρδισε με 77-75 μετά από παράταση τους Ρούκουνες και προκρίθηκε στην τετράδα του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος αποκλείοντας από τη συνέχεια του πρωταθλήματος τους αντιπάλους της. Εκεί θα περιμένει έναν από τους ΑΕΠΕ, Τιρινίνι, Νικηφόρο, για να τον αντιμετωπίσει στον ημιτελικό.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό ντέρμπι από το ξεκίνημα, με την Αττική να έχει τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, ιδίως μέχρι να περάσει στο παρκέ ο Μενεξιάδης για τους Ρούκουνες, που πήραν 7 πόντους από τον σέντερ τους για να ισορροπήσουν την κατάσταση που είχαν δημιουργήσει οι 7 πόντοι του Ζαχαρογιάννη και οι αλλεπάλληλες επιθέσεις της Αττικής με τον Αναγνωστόπουλο (6 πόντους στο δεκάλεπτο) στο 22-19 του 10ου λεπτού.

Παρόμοια η κατάσταση ως το ημίχρονο με την Αττική να ξεφεύγει λίγο και τους Ρούκουνες να απαντούν. Ο Ζαχαρογιάννης ήταν σε πολύ καλή μέρα, κέρδιζε πολλά φάουλ, έβαλε και 8 πόντους στη 2η περίοδο και οδηγούσε την ομάδα του. Πέντε πόντοι του Ράλλιου προς το τέλος του ημιχρόνου κι ένα καλάθι του Τσιότσιου έφεραν το ματς στο 36-33 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο πήρε μπροστά ο Θεοδωρόπουλος, που έκανε τη διαφορά για τους Ρούκουνες μαζί με τον Πολίτη. Ο Θεοδωρόπουλος είχε 8 πόντους στο δεκάλεπτο, ο Πολίτης πρόσθεσε 6 και οι Ρούκουνες έφεραν το ματς στα μέτρα τους, προσπερνώντας και φτάνοντας στο 45-50 στο 30ο λεπτό. Παρά το τρίποντο του Νικολαΐδη και το καλάθι και φάουλ του Ζαχαρογιάννη, η κατάσταση δεν άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο και οι Ρούκουνες έφτασαν 2,5 λεπτά πριν το τέλος με προβάδισμα 4 πόντων, καθώς από το καλάθι του Θεοδωρόπουλου βρέθηκαν στο 57-61.

Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Ξερέας κατέβασε την μπάλα και χωρίς να διστάσει σηκώθηκε και σκόραρε για 3 αλλάζοντας το momentum, ενώ αμέσως μετά ο Κοντος έγραψε το 62-61 για την Αττική, που έτρεξε ένα 5-0. Με το σκορ στο 65-64 ο Θεοδωρόπουλος είχε 0/2 βολές, ενώ ο Ζαχαρογιάννης αμέσως μετά 1/2 για το 66-64. Οι Ρούκουνες είχαν 15 δευτερόλεπτα, έτρεξαν, ο Πολίτης σκόραρε αμέσως από κοντινή απόσταση για το 66-66 με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Η Αττική δοκίμασε πάσα από τη μια άκρη του γηπέδου στην άλλη, που ήταν μόνος του ο Αναγνωστόπουλος, αλλά ο Πολίτης πρόλαβε, έτρεξε πίσω και έκλεψε την μπάλα για να σουτάρει τρίποντο από τα 8,5 μέτρα στην εκπνοή αφήνοντας όλους τους συμπαίκτες του με το «αχ» και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί, η Αττική κέρδιζε 70-68 με καλάθι του Νικολαΐδη, αλλά οι Ρούκουνες προσπέρασαν με τον Τσιότσιο σε 71-72. Ο Νικολαΐδης ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 74-72 και στην επόμενη επίθεση ο Γαλάνης έβγαλε την άμυνα του αγώνα κάνοντας τάπα σε τρίποντο του Ράλλιου και κερδίζοντας αντιαθλητικό στον αιφνιδιασμό με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν. Έβαλε 1/2 βολές (75-72), οι Ρούκουνες έχασαν 18 δευτερόλεπτα, καθώς δεν έκαναν φάουλ, ο Κουκοφίκης σκόραρε κάτω από το καλάθι για το 77-72 και οι Ρούκουνες στο τέλος απλώς μπόρεσαν να μειώσουν σε 77-75.

Η Αττική είχε 24/41 βολές στον αγώνα, ενώ οι Ρούκουνες 19/33 με τα φάουλ να είναι 23-29 περισσότερα οι Ρούκουνες με τη διαιτησία είναι πολύ καλή και μοιρασμένοι στο ματς.

Από τους νικητές ο Ζαχαρογιάννης έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με 30 πόντους, ενώ ο Νικολαΐδης είχε 12 και οι Ξερέας, Κοντος, Αναγνωστόπουλος από 8, με τον Γαλάνη να προσθέτει 7. Από τους Ρούκουνες ο Πολίτης είχε 19 πόντους, ο Ράλλιος 15, ο Θεοδωρόπουλος 12, ο Μενεξιάδης 9 και ο Τσιότσιος 8.

ΑΤΤΙΚΗ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 77-75παρ.

Δεκάλεπτα: 22-19, 36-33, 45-50, 66-66, 77-75.

Αττική (Μπουργαζάς): Κουκοφίκης 4, Ξερέας 8, Κοντος 8, Γαλάνης 7, Χριστόπουλος, Νικολαΐδης 12, Ζαχαρογιάννης 30, Κρητικός, Αναγνωστόπουλος 8.

Ρούκουνες: Μαργαρίτης 4, Τσιαμούλης 1, Μενεξιάδης 9, Θεοδωρόπουλος 12, Χριστοδουλόπουλος 5, Πολίτης 19, Τσιότσιος 8, Πανόπουλος 2, Ράλλιος 15.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …