Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Πρόκριση-έκπληξη για Sport Coffee!

Πρόκριση-έκπληξη για Sport Coffee!

Το Sport Coffee έγινε η πρώτη ομάδα χαμηλότερης κατάταξης που προκρίθηκε από νοκ άουτ παιχνίδι, κερδίζοντας τους Spyzz με 68-57 στο ματς του έξτρα γύρου (7-10), παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος, όπου θα παίξει με τους 2ους Nothing But Net για την πρόκριση στην τετράδα, αφήνοντας τους Spyzz εκτός οκτάδας. Οι φίλοι των νικητών στην εξέδρα δημιουργούσαν ωραία ατμόσφαιρα και… παραληρούσαν με την ανατροπή και την τελική νίκη, δίνοντας δύναμη στους παίκτες, που τους αφιέρωσαν και τη νίκη μετά το ματς!

Το ματς είχε αρκετές εναλλαγές, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 11-15 για τους Spyzz με τον Βελισσάριο και τον Κώτσο να κάνουν τη διαφορά έχοντας και τους 15 πόντους της ομάδας του, ο Κώτσος τους 11. Απ’ την άλλη ο Αποσκίτης ήταν πολύ καλά μαρκαρισμένος και δεν μπορούσε να συνδεθεί με το καλάθι (2 πόντοι).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Sport Coffee προσπέρασε με 21-19 με καλάθι του Αποσκίτη, αλλά οι Spyzz γρήγορα αποκατέστησαν την ισορροπία, κάνοντας το 21-25 με τον Κώτσο και το 23-31 με τον Βελισσάριο. Η διαφορά ανεβοκατέβαινε από τους 5 (29-34) ως τους 8 (29-37) για να τελειώσει το ημίχρονο στο 30-37.

Οι Spyzz μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και με το τρίποντο του Μίτζαλη πήγαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 30-40, με το Sport Coffee να δυσκολεύεται. Ο Κλάδης ήταν πολύ καλός και πάλευε να μειώσει τη διαφορά, αλλά το τρίποντο του Καρακώστα πήγε το σκορ στο 37-45 με τους Spyzz να παίρνουν διαφορά 9 πόντων λίγο πιο μετά.

Τότε ξεκίνησε το Sport Coffee την αντεπίθεσή του, μείωσε από 37-46 σε 44-47 με τον Κλάδη να κάνει τη διαφορά και τον Αντωνάτο να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 47-47. Κάπου εκεί ο Αποσκίτης δέχτηκε τεχνική ποινή, αλλά οι Spyzz δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν. Έτσι, μετά το 48-51, ο Κλάδης έκλεψε την μπάλα και κέρδισε αντιαθλητικό για να προσπεράσει το Sport Coffee για πρώτη φορά στο 54-51 με καλάθι και φάουλ του Αποσκίτη και τρίποντο του Κλάδη, έχοντας μπορέσει να κλείσει πολύ καλά τους Κώτσο και Βελισσάριο (οι δυο τους έβαλαν 28 πόντους στο πρώτο μέρος και 8 στο δεύτερο). Δύο ακόμα τρίποντα από Αντωνάτο και Κλάδη έκαναν το σκορ 61-53 για το Sport Coffee που πλέον ήταν φαβορί για τη νίκη.

Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Spyzz προσπάθησαν για την ανατροπή και τη νίκη, ο Βελισσάριος έκλεψε την μπάλα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 61-57, αλλά στη συνέχεια το Sport Coffee είχε 5/8 βολές την ώρα που οι Spyzz έχαναν το ένα τρίποντο μετά το άλλο για να πάει το ματς στο 66-57 και οι νικητές να σκοράρουν στα τελευταία αδιάφορα δευτερόλεπτα για το τελικό 68-57.

Τα φάουλ ήταν 18-29 περισσότερα οι Spyzz, οι οποίοι είχαν 9/20, με το Sport Coffee να έχει 15/41, με τη διαιτησία να είναι με λάθη αλλά αρκετά καλή.

SPORT COFFEE – SPYZZ 68-57
(11-15, 30-37, 47-47, 68-57)

Sport Coffee (Μανώλης): Αντωνάτος 14, Μπικάκης 3, Μανώλης, Κλάδης 18, Γαλέος 5, Κώνστας 6, Δούλος 8, Αποσκίτης 10, Παπασινός 4.

Spyzz: Βελισσάριος 15, Κατσούρας, Καρακώστας 8, Κωνσταντόπουλος 4, Μίτζαλης 7, Αχίμαστος 2, Κώτσος 21.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …