Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Ντερμπάρα και τελικός για Rockets!

Ντερμπάρα και τελικός για Rockets!

Οι Santa Barbara Rockets περιμένουν τον αντίπαλό τους στον τελικό του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος, αφού κέρδισαν τους Nothing But Net με 54-50 στον ημιτελικό μετά από ένα κλειστό παιχνίδι, που πήγε στην παράταση (κανονικός αγώνας 40-40). Την Τρίτη η ΑΕΠΕ αντιμετωπίζει τον Νικηφόρο και ο νικητής θα παίξει με την Αττική για να βγει ο άλλος φιναλίστ!

Το ματς ήταν κλειστό και με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι Santa Barbara Rockets μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 5-1 στο 4ο λεπτό. Οι Nothing But Net αντέδρασαν και έτρεξαν ένα μικρό 0-5 για να προσπεράσουν με 5-6 και να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 7-8. Στην πρώτη περίοδο τον πρώτο ρόλο τον είχαν οι άμυνες, που ήταν πολύ καλές και από τις δύο πλευρές, ενώ οι επιθέσεις έμοιαζαν να δυσκολεύονται, όντας βιαστικές και με λάθη.

Οι Nothing But Net ανέβασαν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας το 9-12, αλλά προηγουμένως είχαν χάσει τον Παναγιωτόπουλο με 3ο φάουλ (δεν έπαιξε ως το δεύτερο ημίχρονο ξανά). Το σκορ ανέβηκε στο 9-18 με 0-8 σερί κυρίως μέσα από τη ρακέτα με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπαμπάκο και Κωνσταντίνου, που είχαν παράλληλα περιορίσει Τσατσάνη και Δημητρίου. Μετά το τρίποντο του Γεωργαντή (12-18) ο Ουζουνίδης είχε σε δυο επιθέσεις 2/5 βολές για το 12-20, με τους Santa Barbara Rockets να παίρνουν και ψυχολογικά τα πάνω τους όταν μπήκε ο Πέτρου στο ματς (δεν ήταν από την αρχή) και σκόραρε τρίποντο για το 17-20. Η απάντηση ήταν άμεση με το ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 21-25 υπέρ των Net.

Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε πλήρως στους Santa Barbara Rockets, που κατάφεραν να αποσυντονίσουν τελείως τους αντιπάλους τους. Η διαφορά ψαλιδίστηκε, το momentum άλλαξε αφού οι Nothing But Net δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα. Τσατσάνης και Γεωργαντής ήταν οι πιο δραστήριοι, με τους Santa Barbara Rockets να τρέχουν ένα σερί 10-1 στο δεκάλεπτο μετατρέποντας το σκορ από 21-25 σε 31-26 στο 30ο λεπτό, με τους Net να βάζουν μια μόνο βολή σε όλη την περίοδο (με τον Κωνσταντίνου).

Το ματς βεβαίως και δεν είχε κριθεί και οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Nothing But Net χρειάστηκαν 12,5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι τους (που έκανε το 31-29) αλλά στη συνέχεια άλλαξαν τελείως το ματς. Έφτασαν το σερί τους στο 0-13 γράφοντας με δύο κολλητά τρίποντα από Ζήση Δ. και Καραχάλιο το 31-35 και πηγαίνοντας στο 31-39 λίγο αργότερα με δύο απανωτά καλάθια του Κωνσταντίνου. Οι Santa Barbara Rockets έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα στο διάστημα αυτό του 0-13, έχοντας χάσει και τον Δημητρίου με 5ο φάουλ, αλλά αντέδρασαν με τον Πέτρου να σημαίνει την αντεπίθεση με τρίποντο ψυχολογίας για το 34-39 με 4:15 για το τέλος.

Το κλέψιμο του Χριστόπουλου και το καλάθι έκαναν το 36-39 με 2:10, ενώ οι Santa Barbara Rockets κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 40-40 με 30 δευτερόλεπτα να απομένομε δύο βολές του Χριστόπουλου, ενώ νωρίτερα ο Τσατσάνης είχε μειώσει στους 2. Κάπου εκεί ο προπονητής των Santa Barbara Rockets πήγε να τινάξει το ματς στον αέρα, ζητώντας τάιμ άουτ, παίρνοντας πίσω την απόφαση αλλά ενώ το είχαν δώσει οι διαιτητές και η γραμματεία, για να εξαγριωθεί μετά. Το πράγμα ξέφυγε χωρίς λόγο, οι ψυχραιμότεροι από την ομάδα του τον συγκράτησαν, οι διαιτητές είναι αλήθεια του χαρίστηκαν την τεχνική ποινή και το ματς άρχισε ξανά με 23 δευτερόλεπτα για το τέλος, αφού οι Nothing But Net είχαν χάσει την μπάλα με λάθος πάσα.

Ο Τσατσάνης αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί στα δύο πρώτα λεπτά είχαν μπει μόνο δυο καλάθια από τον Μπαμπάκο, που είχε γράψει το 40-44. Ένα τρίποντο του Γεωργαντή κι ένα κλέψιμο και καλάθι του Χριστόπουλου έφεραν το ματς στο 45-44 για τους Santa Barbara Rockets, αλλά μετά ο Ζήσης Γ. πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 45-47 με 2:10 για το τέλος. Με βολές το ματς πήγε στο 46-48 με 1:25 για το τέλος, με τον Γεωργαντή με μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο τρίποντο να ισοφαρίζει σε 48-48.

Οι Nothing But Net έχασαν 2 βολές και ο Τσατσάνης έβαλε κρίσιμο καλάθι για το προβάδισμα των Santa Barbara Rockets, 50-48 με 50 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Με 2/4 βολές του Κωνσταντίνου σε δύο επιθέσεις (μεσολάβησε επιθετικό ριμπάουντ) οι Nothing But Net ισοφάρισαν σε 50-50 με 33 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Δύο εκατέρωθεν λάθη (βήματα και λάθος πάσα) έφεραν το ματς με επίθεση των Santa Barbara Rockets στην οποία ο Τσατσάνης είχε 2/2 βολές για το 52-50 με 23 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Οι Nothing But Net δεν μπόρεσαν καν να περάσουν το κέντρο (χρεώθηκαν παράβαση 8 δευτερολέπτων) και μετά ο Χριστόπουλος έβαλε κι αυτός 2/2 βολές για να τελειώσει τον αγώνα στο 54-50. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Nothing But Net προσπάθησαν για το καλάθι και φάουλ αλλά δεν πήραν ούτε το ένα ούτε το άλλο με αποτέλεσμα οι Santa Barbara Rockets να γίνουν η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στον τελικό!

Τα φάουλ ήταν 25-23 περισσότερα οι Santa Barbara Rockets, που είχαν 15/25 βολές, ενώ οι Nothing But Net είχαν 12/33. Για τους νικητές ο Γεωργαντής είχε 14 πόντους με μεγάλα σουτ, ο Τσατσάνης 13 με 4 καθοριστικούς στο τέλος, ο Χριστόπουλος 13 με σημαντικές βολές, ενώ Δημητρίου και Πέτρου είχαν από 7. Για τους Nothing But Net ο Κωνσταντίνου είχε 15 πόντους, ο Μπαμπάκος 11, ο Ζήσης Γ. 6 και ο Ζήσης Δ. 5.

Santa Barbara Rockets – Nothing But Net 54-50παρ. (καν.αγ. 40-40)
(7-8, 21-25, 26-31, 40-40, 54-50)

Santa Barbara Rockets (Καλομπράτσος Α.): Τσάτσανης 13, Μιχαηλίδης, Πέτρου 7, Μακρής, Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης, Χριστόπουλος 13, Τοσουνίδης, Γεωργαντής 14, Δημητρίου 7.

Nothing But Net: Ζήσης Γ. 6, Κωνσταντίνου 15, Ζήσης Δ. 5, Παναγιωτόπουλος 4, Ουζουνίδης 5, Μπαμπάκος 11, Καραγεωργάκης, Κοτσίφης, Καραχάλιος 4.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …