Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Εκτοξεύτηκαν στα ημιτελικά οι Rockets!

Εκτοξεύτηκαν στα ημιτελικά οι Rockets!

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν εύκολα τους εBEERους με 86-65 παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του προημιτελικού Nothing But Net – Sport Coffee, ενώ οι εBEERοι αποχαιρέτησαν το πρωτάθλημα, χωρίς τελικά να καταφέρουν να ξεπεράσουν τα σοβαρά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπισαν βασικοί τους παίκτες.

Οι Santa Barbara Rockets είχαν από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο ματς, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων, 20-11, με τον Δημητρίου να έχει 8 πόντους και τους εBEERους να έχουν σκοράρει 2 τρίποντα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος, οι άμυνες ήταν ανοργάνωτες στις περισσότερες επιθέσεις, έτσι, εκείνος που είχε τα καλύτερα τελειώματα, πήρε και τη διαφορά.

Οι εBEERοι έχασαν πολλά ελεύθερα σουτ και ντράιβ στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Santa Barbara Rockets να φτάνουν στο +19 του 42-23 στο ημίχρονο, αλλά το ματς να έχει πολλή ένταση και νεύρα και από τις δύο πλευρές. Ο Τσατσάνης είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Δημητρίου και σκόραρε 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους εBEERους να έχουν πολλά κενά στην άμυνα και τις επιστροφές και να το πληρώνουν.

Στο 3ο δεκάλεπτο το ματς έμοιαζε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς τίποτα δεν άλλαξε στην προσέγγιση των δύο ομάδων στο παιχνίδι. Οι Santa Barbara Rockets έτρεχαν, οι εBEERοι έτρεχαν περισσότερο αλλά αστοχούσαν και οι άμυνες ήταν μέτριες. Έτσι, οι νικητές πήγαν στο 47-25 και το 53-29 για να φτάσουν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο 62-35 και το +27. Ένα 0-6 των εBEERων στο τέλος της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Αλεβίζου και βολές έφερε το ματς στο 62-41, αλλά είχαν ακόμη ένα βουνό να ανέβουν αν ήθελαν να ανατρέψουν τη διαφορά.

Η χαλαρότητα έκανε την εμφάνισή της στους Santa Barbara Rockets, οι εBEERοι δεν παράτησαν τον αγώνα, μετά το 70-50 έσφιξαν την άμυνά τους και για 2 λεπτά άρχισαν να σκοράρουν στην επίθεση παίρνοντας καλές επιλογές. Έτσι, ανάγκασαν τους Santa Barbara Rockets σε τάιμ άουτ όταν ο Χρηστάκος, που έβαλε 9 πόντους στο πεντάλεπτο αυτό (από τους 49 ως τους 60 πόντους της ομάδας του), μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 70-58.

Η έξτρα βολή δεν μπήκε, και οι εBEERοι… χάλασαν την άμυνά τους με αποτέλεσμα ο Γεωργαντής να βάλει 10 συνεχόμενους πόντους με λέι απ στον αιφνιδιασμό, τα περισσότερα εντελώς μόνος του με την μπασκέτα μετά από μακρινή πάσα. Το ματς πήγε στο 78-60 και στο 82-61 για να κριθεί οριστικά, τελικό 86-65.

Τα φάουλ ήταν 22-19 περισσότερα οι εBEERοι, που είχαν 9/21 βολές, με τους Santa Barbara Rockets να έχουν 12/23. Από τους νικητές ο Τσατσάνης έβαλε 29 πόντους, ο Δημητρίου είχε 24 και ο Γεωργαντής 18. Για τους εBEERους ο Χρηστάκος είχε 18 πόντους, ο Ρήγας 12 και ο Αλεβίζος 9.

εBEERοι – Santa Barbara Rockets 65-86
(11-20, 23-42, 41-62, 65-86)

εBEERοι: Χαντόπουλος 6, Ανδρουλάκης 6, Χριστοδουλάκης 3, Γκούσκος 7, Χρηστάκος 18, Αλεβίζος 9, Ρήγας 12, Ζώτος 4.

Santa Barbara Rockets: Τσατσάνης 29, Πέτρου 6, Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης, Χριστόπουλος 5, Τοσουνίδης 4, Γεωργαντής 18, Δημητρίου 24, Σταμάτης.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …