Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Πρόκριση στο 2ο ημίχρονο για Νικηφόρο!

Πρόκριση στο 2ο ημίχρονο για Νικηφόρο!

Ο Νικηφόρος κέρδισε 54-41 την Τιρινίνι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος, όπου και θα αντιμετωπίσει την ΑΕΠΕ. Με τη νίκη αυτή έγινε η 2η ομάδα που κέρδισε αντίπαλο που ήταν υψηλότερα στην κατάταξη, ενώ μαζί με το Sport Coffee ανέτρεψαν τα προγνωστικά, αφού βρίσκονται στην οκτάδα μέσω του έξτρα γύρου, παρότι ξεκίνησαν ως οι δύο τελευταίες ομάδες τα πλέι οφς.

Ο Νικηφόρος μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Αλαμπασίνη να σκοράρει 7 από τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας του προηγήθηκε με 15-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να πάει το ματς στο 18-12 λίγο αργότερα. Η Τιρινίνι δεν άργησε να ισορροπήσει την κατάσταση, καθώς με πολύ καλή άμυνα στη 2η περίοδο ισοφάρισε σε 18-18 για να κλείσει το ημίχρονο στο 22-20 για τον Νικηφόρο με τον Κουσούλη να έχει 8 πόντους.

Η αρχή της 3ης περιόδου ανήκε στην Τιρινίνι που πήγε στο 26-31 και το 28-33 ελέγχοντας τα ριμπάουντ, βγάζοντας σωστές επιθέσεις και έχοντας εγκλωβίσει τους αντιπάλους της. Όμως, με τον Γαβρίδη να κάνει ξέσπασμα ο Νικηφόρος ανέτρεψε την κατάσταση, ισοφάρισε και προσπέρασε με 43-35 στο 30ο λεπτό, τρέχοντας ένα 15-2.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Κουσούλη να έχει μόνιμα 2 παίκτες πάνω του και έναν να τον ακολουθεί στα 4/4 του γηπέδου ο Νικηφόρος πήγε στο 45-37. Το τρίποντο του Κουσούλη μείωσε σε 45-40 το ματς στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά η Τιρινίνι δεν είχε σωστές επιλογές στο φινάλε και ο Νικηφόρος έφτασε στη νίκη στο τέλος με 54-41, εκμεταλλευόμενος την απογοήτευση των αντιπάλων.

Τα φάουλ ήταν 14-22 περισσότερα η Τιρινίνι, που είχε 3/13 βολές, με τον Νικηφόρο να έχει 8/20.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης έκανε ό,τι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε με 22 πόντους, ενώ ο Αλαμπασίνης είχε 12 και ο Γράψας 11. Από την Τιρινίνι ο Κουσούλης είχε 15 και ο Ασημακόπουλος 11.

Νικηφόρος – Τιρινίνι 54-41
(15-10, 22-20, 43-35, 54-41)

Νικηφόρος: Γαβρίδης 22, Τσαλίκης, Κολιάκος 2, Σαρρής 3, Αλαμπασίνης 12, Πασαβάκης 4, Γράψας 11, Στρατής.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης 2, Αντωνόπουλος 3, Οικονομόπουλος, Αγγέλου, Γαλανόπουλος 4, Τσουκνιδής 4, Κουσούλης Α. 15, Λεγάκης 2, Μπόικου, Ασημακόπουλος 11.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …