Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Συνεχίζουν αήττητοι Ιωνικός και Αγία Βαρβάρα!

Συνεχίζουν αήττητοι Ιωνικός και Αγία Βαρβάρα!

Τρεις ομάδες παραμένουν αήττητες στον όμιλο των 2000 στην Μπασκετούπολη 2011, μετά και τη δεύτερη αγωνιστική. Ο Ιωνικός Νικαίας έφτασε στο 2-0 μετά τη νίκη του με 46-29 επί της Προοδευτικής, ενώ ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε με 24-15 την Ένωση Ιλίου. Με νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα η Ένωση Αμφιάλης, που κέρδισε με 28-24 τον Νικηφόρο. Ρεπό αυτή την εβδομάδα είχε ο Πήγασος Κορυδαλλού.

Εύκολα κέρδισε ο Ιωνικός Νικαίας την Προοδευτική Νεολαία, κρατώντας τη διαφορά στα όρια του νταμπλ σκορ για 3 περιόδους. Το ματς ξεκίνησε με τον Ιωνικό να προηγείται με 12-6, με τον Γαζή να βάζει 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να οδηγεί την ομάδα του εκ του ασφαλούς. Η Προοδευτική δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τους 6 πόντους ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο Ιωνικός με τον Τζερμπατζίδη να βάζει 8 πόντους και τον Χατζηκυριάκο 4 έφτασε στο 26-12.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με το σκορ να μένει στο νταμπλ σκορ (36-18), με την Προοδευτική να καταφέρνει να κρατήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα στην 4η περίοδο με τον Γιατρούδη του Ιωνικού να κρατάει τη διαφορά ψηλά για την ομάδα του με 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Από τους νικητές ο Γαζής είχε 12 πόντους, ο Γιατρούδης 10 πόντους και ο Τζερμπατζίδης 8, με τους Λυμπέρη και Χατζηκυριάκο να βάζουν από 4. Για την Προοδευτική ο Βαβουλής είχε 8 πόντους, ο Κουιμτζόγλου 6 και οι Μπελεγρής και Τζιλιάνος από 5, με τον Λαβούκη να βάζει 4.

Δεύτερη νίκη και για τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας, που επικράτησε με 24-15 της Ένωσης Ιλίου. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι κρίθηκε στην επανάληψη. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 1-2 για την Ένωση Ιλίου, ενώ στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν στο 5-6 με τον Νταντάσιο της Ένωσης Ιλίου να βάζει 4 πόντους.

Η επιθετική παραγωγικότητα ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δ.Α.Ο Αγίας Βαρβάρας να παίρνει το προβάδισμα στην 3η περίοδο, όπου ο Μανωλάτος Α. έβαλε και τους 10 πόντους της ομάδας του για το 15-11. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, αφού η Ένωση Ιλίου δεν μπορούσε να σκοράρει πιο εύκολα, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο τελικό 24-15 με τον Ρουσάκη να βάζει 5 πόντους στην 4η περίοδο.

Η Αμφιάλη, που είχε ρεπό την προηγούμενη εβδομάδα, μπήκε στο πρωτάθλημα με νίκη, επικρατώντας με 28-24 του Νικηφόρου. Το ματς πήγε από την αρχή προς την πλευρά της Αμφιάλης, που προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο δεκάλεπτο και 14-6 στο ημίχρονο, παίρνοντας σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες και παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Ο Νικηφόρος στην επανάληψη δεν την άφησε να ξεφύγει περισσότερο, μείωσε στους 6 πόντους (22-16) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Νικηφόρος προσπάθησε για την ολική ανατροπή, αλλά παρότι πλησίασε περισσότερο δεν μπόρεσε να προσπεράσει και ηττήθηκε με 28-24.

Για την Ένωση Αμφιάλης ο Χειλαδάκης Δ. είχε 6 πόντους, οι Μπέλλος και Ξενάκης από 4, ενώ άλλοι 6 παίκτες είχαν 2-3 πόντους. Από τον Νικηφόρο σκόραραν 4 παίκτες, Κουρτζάς, Καπερναράκος, Κυριακίδης, Κατρίτσης, οι οποίοι είχαν από 6 πόντους.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. – Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας 29-46
(6-12, 12-26, 18-36, 29-46)

Προοδευτική Νεολαία Α.Ο. (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 6, Λαβούκης Π. 4, Μαρνέλλος Ε., Μπελεγρής Μ. 2, Παπαμάρκος Γ. 2, Βαβουλής Π. 8, Μαρίνης Χ., Γοζαδινός Ν., Τζιλιάνος Ν. 5, Κοτσάκος, Μάνιος Ε. 2.

Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας (Μαιχόσογλου): Χατζηκυριάκος Γ. 4, Μουστρούφας Μ. 2, Σαμιώτης Λ., Σιδέρης Ν., Λαγός Κ., Τζερμπατζίδης Δ. 8, Λυμπέρης Π. 4, Παπαγιαννίδης Δ. 2, Παπάζογλου Π. 2, Μανίνας Ν. 2, Παπαϊωάννου Ι., Γαζής Γ. 12, Γιατρούδης Β. 10.

Ένωση Ιλίου – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 15-24
(2-1, 6-5, 11-15, 15-24)

Ένωση Ιλίου (Σκαλομένος): Καλλιντέρης Α., Γιαννίτσης Β. 2, Αναστασόπουλος Τ., Φοντούλης Κ., Βιγτωράκος Α., Νταντάσιος Γ. 4, Αλφαντής Λ. 2, Χριστόπουλος Δ. 5, Φοντούλης Σ. 2, Ορφανάκης Δ., Τζέργας Χ., Ζάρας Τ.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Ανδρεόπουλος Γ., Ευαγγελινός Ν., Δημόπουλος Τ. 1, Χάλαρης Π., Μανωλάτος Α. 12, Ρουσάκης Π. 7, Δημητρόπουλος Σ., Φραγκογιαννάκης Γ., Συμεωνίδης Μ., Πλαστήρας Ν. 4, Δημητριάδης Δ., Μιχελής Α.

ΝΕΦΟ Νικηφόρος – Ένωση Αμφιάλης 24-28
(2-7, 6-14, 16-22, 24-28)

ΝΕΦΟ Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Παπαδημητρίου, Πολυμεράκης, Καραγκιοζόγλου Π., Μαρκομιχάλης Σ., Κουρτζάς Α. 6, Καπερναράκος Δ. 6, Κυριακίδης Κ. 6, Ναυπλιώτης Μ., Κατρίτσης Γ. 6, Μαράτος Χ., Σάκκος Γ., Καραμούζης Δ.

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Λούβαρης, Χειλαδάκης Ν. 2, Ξενάκης 4, Μπέλλος 4, Ζαρίφης, Χειλαδάκης Δ. 6, Πάλλας, Κορδάς 2, Τσάφος 2, Δρίβας 3, Σαρδής 3, Σταγιάς 2.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …