Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Νίκες για Διαγόρα, Νικηφόρο!

Νίκες για Διαγόρα, Νικηφόρο!

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων κέρδισε με 24-19 την Ένωση Αμφιάλης στην 9η εβδομάδα των «1999» της Μπασκετούπολης κάνοντας την ανατροπή μετά την πρώτη περίοδο. Ο Νικηφόρος κέρδισε εύκολα τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 36-15 για να τον περάσει στη βαθμολογία.

Η Ένωση Αμφιάλης προηγήθηκε με 0-8 στο ματς με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων στην πρώτη περίοδο, με τον Ξενάκη να έχει 5 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο Διαγόρας άρχισε την αντεπίθεσή του, ο Βρανάς πέτυχε 7 πόντους και το σκορ μειώθηκε κατά πολύ, στο 8-11 στο ημίχρονο με τον Τσολάκογλου να πετυχαίνει όλους τους πόντους της Αμφιάλης στο διάστημα αυτό. Στην τρίτη περίοδο η Αμφιάλη κράτησε το προβάδισμα (12-15) αλλά ο Διαγόρας έβαλε στην 4η περίοδο όσους πόντους είχε σε όλο τον προηγούμενο αγώνα για να προσπεράσει και να κερδίσει με 24-19, αφού κράτησε την αντίπαλό του στους 4 πόντους. Ο Ιορδανίδης είχε 6 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Ιερεμίας 4.

Για τους νικητές ο Βρανάς είχε 9 πόντους, ο Ιορδανίδης 8 και ο Ιερεμίας 6. Από την Αμφιάλη ο Ξενάκης είχε 7 πόντους και ο Σταγιάς 4.

Ο Νικηφόρος κέρδισε εύκολα τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας μπαίνοντας δυνατά στην πρώτη περίοδο και γράφοντας το 10-3 με 4 πόντους από Κουρτζά και Φερεκιάδη Δ. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (18-7 το ημίχρονο) με τον Φερεκιάδη Γ. να βάζει 5 πόντους, ενώ ο Νικηφόρος κυριάρχησε πλήρως στην τρίτη περίοδο, την οποία και κέρδισε με επιμέρους σκορ 12-0 για το 30-7 παίρνοντας 4 πόντους από Κουρτζά και Μαυρίκα. Με τη χαλάρωση των νικητών ο Δ.Α.Ο. μείωσε σχετικά στην τελευταία περίοδο, με τους Δημόπουλο και Συμεωνίδη να βάζουν από 4 πόντους για το τελικό 36-15.

Από τους νικητές ο Κουρτζάς είχε 8 πόντους, οι Φερεκιάδης Γ. και Τσέρσακ από 5, ενώ οι Τέκος, Μαυρίκας, Φερεκιάδης Δ. και Μολογιάνης από 4. Για τον Δ.Α.Ο. ο Δημόπουλος είχε 5 πόντους και ο Συμεωνίδης 4.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

Νικηφόρος Ν.Ε.Φ.Ο. – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 36-15
(10-3, 18-7, 30-7, 36-15)

Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Γκίνος, Κουρτζάς Α. 8, Φερεκιάδης Γ. 5, Μαράτος Μ. 2, Μολογιάννης Ο. 4, Μουστάκας Χ., Φερεκιάδης Δ. 4, Τσέρσακ Ο. 5, Τέκος Δ. 4, Κατρίτσης Γ., Μαυρίκας Γ. 4, Κυριακίδης Κ.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης, Ευαγγελινός Ν. 1, Δημόπουλος Χ. 5, Κόντος Ν. 1, Μανωλάτος Α. 2, Ρουσάκης Π., Συμεωνίδης 4, Μαράση Α., Πλαστήρας Ν., Παπαδόπουλος Ξ. 2.

ΑΣ Διαγόρας Δρυοπιδέων – Ένωση Αμφιάλης ΑΠΣ 24-19
(0-8, 8-11, 12-15, 24-19)

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σταθάκης): Γιαννόπουλος Σ. 1, Ιερεμίας Ν. 6, Μελαχροινίδης Ν., Λιάσκος Γ., Βρανάς Δ. 9, Μπούκουρας Χ., Λελούδας Ι., Ιορδανίδης Κ. 8, Μαραγκάκης Ι., Λελούδας Γ.

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Κωτσίδης Ε., Λούβαρης Γ., Πάλλας Α., Ξενάκης Σ. 7, Μπέλλος Σ. 1, Τσολάκογλου Κ. 3, Χειλαδάκης Δ. 1, Κυρίμης Σ., Κορδάς Κ., Τσάφος Α. 1, Δρίβας Χ. 2, Ραμάκης, Σταγιάς Θ. 4.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …