Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή!

Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή!

Χρειάστηκαν 16 αγωνιστικές για να αποκαθηλωθούν οι Nothing But Net από την κορυφή του πρωταθλήματος. Μετά τη νέα ήττα τους (4η στον δεύτερο γύρο) από τους Spyzz με 44-49, οι πρωτοπόροι έπεσαν για πρώτη φορά δεύτεροι, καθώς η ΑΕΠΕ κέρδισε τους εBEERους με 51-37 και ανέβηκε πρώτη με 10-3. Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν με 47-41 την Αττική και έμειναν 3οι, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για τη 2η θέση, αλλά απέχουν ακόμα 2 νίκες και απομένουν 4 αγώνες.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 60-52 την Τιρινίνι και ώθησαν τριπλή ισοβαθμία στην 6η θέση, ενώ ο Νικηφόρος ξεκόλλησε από την ουρά, κερδίζοντας με 55-51 το Sport Coffee στην παράταση, μετά από σκληρό ντέρμπι, ανεβαίνοντας έτσι στην 9η θέση.

Η ΑΕΠΕ επικράτησε με 51-37 των εBEERων, αφού είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με τον αγώνα, όμως, να κρίνεται στην τελευταία περίοδο. Το 8-7 της πρώτης περιόδου και το 19-15 του ημιχρόνου άφηναν ανοιχτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες, που αμφότερες είχαν από 6 διαφορετικούς σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο. Δεν άλλαξε κάτι στην 3η περίοδο, με την ΑΕΠΕ να κρατά το προβάδισμα με 31-27, αλλά το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Ζώτο να ασφυκτιά στην άμυνα της ΑΕΠΕ και του Καρουμπή, Γιαννακόπουλο και Τσιτίνη να σπρώχνουν την ομάδα τους επιθετικά, η ΑΕΠΕ έτρεξε ένα 20-10 και κέρδισε με 51-37.

Για τους νικητές ο Γιαννακόπουλος είχε 16 πόντους, ο Καρουμπής 15 και ο Πασχάλης 8. Από τους εBEERους, ο Αλεβίζος είχε 17 πόντους και ο Χαντόπουλος 7.

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν με 47-41 την Αττική, μετά από σκληρό ντέρμπι και τον προπονητή της Αττικής να δηλώνει «θα κάνω τα πάντα για να τους ξαναπετύχω». Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους Santa Barbara Rockets να παίρνουν προβάδισμα στη 2η και 3η περίοδο και την Αττική να παλεύει για την ανατροπή στο φινάλε. Ο Δημητρίου μπήκε φουριόζος για τους Santa Barbara Rockets στο ματς και πέτυχε τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του και 15 από τους 25 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ απ’ την άλλη ο Αντετοκούνμπο έβαλε 12 από τους 25 πρώτους της δικής του ομάδας.

Το σκορ ήταν 25-21 στο ημίχρονο και 41-32 στο 30ο λεπτό για τους Santa Barbara Rockets, με τον Ζαχαρογιάννη να παλεύει στην 4η περίοδο να γυρίσει τον αγώνα. Η Αττική έφτασε κοντά, αλλά δεν μπόρεσε με το τελικό σκορ να είναι 47-41 για τους Santa Barbara Rockets που έμειναν μόνο 3οι.

Για τους νικητές ο Δημητίου είχε 19 πόντους, ο Πέτρου 10 και ο Τσατσάνης 8. Από την Αττική ο Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους και ο Ζαχαρογιάννης άλλους τόσους.

Ντέρμπι ανάμεσα στον Νικηφόρο και το Sport Coffee, ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση. Ο Νικηφόρος έμεινε μόνος 9ος, πλέον, αλλά δεν πήρε τη διαφορά από το Sport Coffee και μάλλον θα χρειαστεί κι άλλη νίκη ως το τέλος για να σιγουρέψει τη θέση του.

Το σκορ ήταν 8-14 στο πρώτο δεκάλεπτο για το Sport Coffee με 7 πόντους του Αποσκίτη, όμως οι ηττημένοι κόλλησαν στη δεύτερη περίοδο και πέτυχαν μόλις 4 πόντους για να πάμε στο 22-18 του ημιχρόνου. Το ματς ισορρόπησε στην 3η περίοδο, 30-29 και στο τέλος της κανονικής διάρκειας συνεχόμενα καλάθι από Γαβρίδη και Αποσκίτη πήγαν το ματς στην παράταση. Εκεί ο Σαρής είχε 6/6 βολές και ο Νικηφόρος πήρε τη νίκη με 55-51.

Από τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 26 πόντους και ο Σαρής 15. Από το Sport Coffee ο Αποσκίτης είχε 19 πόντους και ο Κώνστας 12 με τον Παπασινό να προσθέτει 9.

Νέα ήττα για τους Nothing But Net, με 44-49 από τους Spyzz, ήττα που τους έριξε στη 2η θέση και είναι η 4η σε 5 ματς στο δεύτερο γύρο (έχουν πάρει ένα στα χαρτιά με το Sport Coffee). Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στην 4η περίοδο, με τους Spyzz να είναι καλύτεροι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, όταν και μπόρεσαν να δεχτούν μόλις 14 πόντους, 5 στο 4ο δεκάλεπτο. Το 12-8 του πρώτου δεκαλέπτου και το 30-22 του ημιχρόνου άφηναν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια με τους Nothing But Net να παίρνουν 9 πόντους από τον Βαγιάνο Δ. και σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες συνολικά. Απ’ την άλλη ο Βελισσάριος είχε 10 πόντους, ενώ προς το τέλος του ημιχρόνου πήρε μπρος και ο Μίτζαλης.

Η κατάσταση άλλαξε στην 3η περίοδο, με τον Μίτζαλη να παίρνει βοήθεια από τον Φίλια και τον Κώτσο να κερδίζει τις μάχες στη ρακέτα για να μειώσουν οι Spyzz σε 39-37. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Nothing But Net ήταν πάρα πολύ άστοχοι, οι Spyzz το εκμεταλλεύτηκαν και μπόρεσαν να ανατρέψουν το ματς και να πάρουν τη νίκη με 44-49.

Για τους νικητές ο Βελισσάριος είχε 19 πόντους και ο Μίτζαλης 16, ενώ από τους Nothing But Net ο Βαγιάνος Δ. είχε 11 πόντους, ο Κωνσταντίνου 8 και ο Ουζουνίδης 7.

Οι Ρούκουνες επέστρεψαν στις νίκες και σταμάτησαν το σερί της Τιρινίνι, την οποία και κέρδισαν με 60-52. Οι ηττημένοι μπήκαν στο ματς με 0-8 και 3-10, αλλά γρήγορα το ματς είχε γίνει ντέρμπι με τη διαφορά να έχει ανατραπεί ήδη από το 14-12. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 20-16 και το ημίχρονο με 33-28 για τους Ρούκουνες, που είχαν πάρει σκορ από 7 παίκτες. Το ματς έγινε ντέρμπι στην 3η περίοδο με την Τιρινίνι να μπαίνει πιο δυνατά και να προσπερνάει στο σκορ για να πάει στο 30ο λεπτό το ματς στο 41-41. Ορισμένα λάθη από την Τιρινίνι και κάποιες εύστοχες βολές από τους Ρούκουνες έφεραν το ματς στο 56-52 στο τελευταίο λεπτό. Η Τιρινίνι έχασε την κρίσιμη επίθεση και οι Ρούκουνες κέρδισαν το ματς.

Από τους νικητές ο Ράλιος είχε 16 πόντους, ο Μουρίκης 14 και ο Τσιότσιος 8. Από την Τιρινίνι ο Κουσούλης είχε 20 πόντους, ο Λεγάκης 16 και ο Ασημακόπουλος 9.

ΑΕΠΕ – εBEERοι 51-37

ΑΕΠΕ (Ζαφειρόπουλος): Κωνσταντινόπουλος 3, Γυφτοκώστας, Καρουμπής 15, Πασχάλης 8, Γιαννακόπουλος 16, Καταραχιάς 2, Τσιτίνης 4, Σταυρόπουλος 3, Τριπολιτσιώτης.

εBEERοι (Ζώτος): Χαντόπουλος 7, Χριστοδουλάκης 5, Γκούσκος 6, Αλεβίζος 17, Σταθόπουλος, Ρήγας 2, Ζώτος Χρ.

ΑΤΤΙΚΗ – SANTA BARBARA ROCKETS 41-47

Αττική (Μπουργαζάς): Ξερέας, Αντετοκούνμπο Θ. 15, Κοντος, Γαλάνης 2, Κουκοφίκης, Νικολαΐδης 6, Αντωνάκης, Ζαχαρογιάννης 15, Χριστόπουλος, Αναγνωστόπουλος 3.

Santa Barbara Rockets (Καλομπράτσος Α.): Τσατσάνης 8, Μιχαηλίδης, Πέτρου 10, Μακρής 3, Καναρίδης, Τοσουνίδης, Γεωργαντής 7, Δημητρίου 19.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – SPORT COFFEE 55-51παρ. (46-46καν.αγ.)

Νικηφόρος: Γαβρίδης Γ. 26, Σαρής Κ. 15, Τσαλίκης Γ. 4, Γράψας Α., Πασαβάκης Θ. 6, Στρατής Φ. 2, Κακολύρης Α. 2.

Sport Coffee: Κορσιάνος 5, Μανώλης, Γαλαίος, Κώνστας 12, Κλαδής, Δούλος 4, Αποσκίτης 19, Παπασινός 9, Κουβεδάκης 2.

NOTHING BUT NET – SPYZZ 44-49

Nothing But Net (Μητσάκης Γ.): Παπαναστασίου 1, Βαγιάνος Γ. 5, Γούσης Γ., Βαγιάνος Δ. 11, Κωνσταντίνου 8, Ζήσης Δ., Παναγιωτόπουλος Κ. 4, Ουζουνίδης Θ. 7, Καραγιωργάκης 5, Κοτσίφης Β. 3.

Spyzz: Βελισσάριος 19, Κωνσταντόπουλος 2, Κατσούρας, Καρακώστας, Φίλιας 5, Μίτζαλης 16, Αχίμαστος 3, Κώτσος 4.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 60-52

Ρούκουνες (Πανόπουλος): Τσιαμούλης 1, Θεοδωρόπουλος 5, Μουρίκης 14, Χριστοδουλόπουλος 4, Κιτσάκης 6, Τσιότσιος 8, Παπαναστασίου 4, Πανόπουλος, Μενεξιάδης 2, Ράλιος 16.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης Π., Αντωνόπουλος Α. 1, Οικονομόπουλος Κ., Δημόπουλος Β. 2, Γαλανόπουλος Γ. 4, Ασημακόπουλος Π. 9, Κουσούλης Α. 20, Λεγάκης Γ. 16, Κουσούλης Ν., Μπόικου Β., Κουβαράς Α.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …