Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2011 / Πρεμιέρα άγχους, με νίκη

Πρεμιέρα άγχους, με νίκη

Σε μια φράση μπορεί να συνοψιστεί το ματς της Ελλάδας με τη Βοσνία που έληξε με 76-67 για την εθνική μας ομάδα: όταν ο Τελέτοβις έχει 0/9 τρίποντα θα ήταν αδιανόητο να χάσουμε. Και πάλι, βέβαια, δεν κερδίσαμε εύκολα, πράγμα που μας κάνει να αναρωτιόμαστε αν ο Τελέτοβιτς ήταν σε καλύτερη ημέρα τι θα γινόταν.

Αλλά, τα έχουμε ξαναπεί: το θέμα είναι να προχωρά όσο γίνεται χωρίς απώλειες η ομάδα, καθώς κι αυτή από παιχνίδι σε παιχνίδι θα γίνεται καλύτερη. Πολλοί παίκτες έκαναν το ντεμπούτο τους χτες με την εθνική, λογικό ήταν να υπάρχει άγχος, πίεση και μέτρια εμφάνιση. Αφού έφυγε χωρίς απώλειες, πάλι καλά. Καλάθης και Ζήσης ήταν πολύ καλοί στην επανάληψη και άλλαξαν τη μορφή του αγώνα, ενώ Μπράμος και Κουφός ακολούθησαν και έδωσαν στην Ελλάδα τη νίκη.

Για την ανάλυση της εθνικής, διαβάστε το σχόλιο του Γιώργου Σκιά.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την Ελλάδα, που ήταν αγχωμένη στο πρώτο μέρος, αλλά στηριζόμενη στην υπεροχή της στα ριμπάουντ και την καλή της άμυνα, ξεπέρασε τους όποιους σκοπέλους. Πάντως, για 25 λεπτά περίπου κυνηγούσε στο σκορ χάνοντας με 15-20 και 31-37 πιο μετά (31-34 ημίχρονο). Προσπέρασε με τον Καλάθη στο 43-41 του 25ου λεπτού και από τότε άρχισε να ελέγχει το ματς.

Ο Τελέτοβιτς επέμενε να σουτάρει απ’ έξω, ίσως λογικά αφού είναι απ’ τους καλύτερους σουτέρ στην Ευρώπη και όχι σουτέρ ψυχολογίας, αλλά η Ελλάδα τελικά το εκμεταλλεύτηκε και ανέβασε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Ο Ντόμερκαντ με τον Κικάνοβιτς προσπάθησαν να μειώσουν, κατάφεραν στο 33ο λεπτό να πλησιάσουν στο 57-56, αλλά ακολούθησαν καλές άμυνες από την εθνική και τα δύο τρίποντα από Ζήση και Παπανικολάου για το 66-56 και το 11-0 στο 68-56 που καθάρισε οριστικά το ματς.

Οι Βόσνιοι με τον Τελέτοβιτς έτσι ήταν εμφανές ότι δεν μπορούσαν και η βραδιά κύλησε χωρίς προβλήματα ως το τέλος.

Ο Ζούρος χρησιμοποίησε και τους 12, λιγότερο απ’ όλους τον Μαυροειδή και τον Σλούκα, αλλά κανέναν στο τέλος του αγώνα, πράγμα ελπιδοφόρο για τη συνέχεια. Έκανε σωστό ροτέισον, ξέχασε λίγο παραπάνω τον Φώτση στον πάγκο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ακόμα στο πρώτο ματς είμαστε.

Αυτό που είδαμε ήταν ότι ο Ζήσης θα καλείται να βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά, κάτι που έκανε και στο ματς, παρότι άστοχος. Η εθνική είχε 4/19 τρίποντα, αλλά με το ρόστερ που έχει θα πρέπει να σουτάρει καλύτερα από 21%. Μπράμος και Βασιλειάδης είχαν 0/8 τρίποντα, πράγμα που δεν πιστεύω ότι θα επαναληφθεί στο τουρνουά.

Ο Ζήσης ήταν ο καλύτερος του αγώνα με 13 πόντους, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα και πάνω απ’ όλα με καθαρό μυαλό. Ο Κουφός είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ με 4/5 δίποντα και καταλυτική παρουσία στη ρακέτα. Ο Καλάθης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ με 4/6 εντός παιδιάς και ο Μπράμος 10 πόντους και 3 ριμπάουντ με 4/4 δίποντα. Ο Φώτσης ήταν καλός με 9 πόντους αλλά έπαιξε 20 λεπτά, ενώ γενικά η εθνική σούταρε αρκετά καλά μέσα από τη ρακέτα.

Οι Βόσνιοι είχαν τον Τελέτοβιτς στους 6 πόντους με 2/2 δίποντα και 0/9 τρίποντα, τον Ντόμερκαντ στους 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) με 3/10 εντός παιδιάς, ενώ καλύτεροι ήταν ο Γκόρντιτς με 12 πόντους και ο Κικάνοβιτς με 15 και 4 ριμπάουντ. Γενικά η άμυνά μας ήταν πολύ καλή, ενώ το 41-31 στα ριμπάουντ έκανε τη διαφορά, ιδίως το γεγονός ότι η Ελλάδα ανανέωσε 18 επιθέσεις (12 οι Βόσνιοι).

Ξεκίνημα με το δεξί και τα σπουδαία στη συνέχεια. Την Πέμπτη παίζουμε στις 18:00 με τη Φινλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-34, 55-49, 76-67.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2 (2ασ.), Μπουρούσης 12 (5ρ. 2ασ.), Ζήσης 13 (3ρ. 4ασ. 2τρ.), Βασιλειάδης, Καλάθης 13 (7ρ. 2ασ. 3κλ.), Φώτσης 9 (1), Παπανικολάου 5 (4ρ. 1τρ.), Μαυροειδής, Μπράμος 10 (3ρ.), Κουφός 10 (10ρ.), Σλούκας, Καϊμακόγλου 2.

Βοσνία (Χάτζιτς): Γκόρντιτς 12 (2), Ίκονιτς, Μπάβτσιτς 1, Βασίλιεβιτς 9 (2), Κικάνοβιτς 15, Τελέτοβιτς 6, Ντόμερκαντ 7 (1), Ντζέντοβιτς 8, Μπαϊράμοβιτς 9 (5ρ. 1τρ.)

Κριτική, ξεκατίνιασμα και… ζαχαροπλαστική!

Μπορεί να τελείωσε το Ευρωμπάσκετ, αλλά όπως γίνεται κάθε φορά σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν τελειώνει …