Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2011 / Ψυχοβγαλτική νίκη-πρόκριση και αναμονή…

Ψυχοβγαλτική νίκη-πρόκριση και αναμονή…

Η Ελλάδα κέρδισε αγχωτικά την Κροατία με 74-69, αφού πρώτα γκρέμισε μέσα σε λίγα λεπτά όλα όσα έχτιζε στο πρώτο ημίχρονο (κέρδιζε με 17 πόντους διαφορά) και ανησύχησε στο φινάλε. Οι Κροάτες έπαιξαν για την επιβίωσή τους και την αξιοπρέπειά τους στην επανάληψη και λίγο έλειψε να μας την κάνουν τη ζημιά.

Πρόκριση για την Ελλάδα
και τώρα περιμένει το δώρο από τη Βοσνία για να μην έχει μειονέκτημα από τους Σκοπιανούς στη δεύτερη φάση. Αν η ΠΓΔΜ κερδίσει, τότε προκρίνονται ΠΓΔΜ, Ελλάδα, Φινλανδία με τους Σκοπιανούς να έχουν 2-0, εμάς 1-1 και τους Φινλανδούς 0-2. Αν κερδίσουν οι Βόσνιοι, τότε προκρίνονται ΠΓΔΜ, Ελλάδα, Βοσνία, όλες με 1-1 στη δεύτερη φάση, σενάριο που προφανώς συμφέρει την εθνική μας.

Το ματς με την Κροατία έμοιαζε ονειρικό στο ξεκίνημα για την Ελλάδα, αφού μετά το 4-6, η εθνική πήγε στο 16-8 με καλή κυκλοφορία της μπάλας, πολύ σωστές επιλογές και ελεύθερα σουτ. Στην άμυνα είχε μπλοκάρει τελείως τους Κροάτες, που αναλώνονταν σε ατομικές προσπάθειες, οι περισσότερες χωρίς τύχη.

Έτσι, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους πριν καν φτάσουμε στο δεκάλεπτο, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 25-13 για την Ελλάδα με 5 μαζεμένους πόντους του Βασιλειάδη. Οι Κροάτες στο πρώτο ημίχρονο ήταν σκέτη… τραγωδία με 11/31 σουτ εντός παιδιάς και 5 λάθη. Ο Βράνκοβιτς και πάλι δεν έβγαζε νόημα στο πώς έκανε αλλαγές, αλλά όταν στα αποδυτήρια επικρατεί σιωπή γιατί… δεν μιλιούνται, τότε πώς να παίξεις. Ο ίδιος ο Βράνκοβιτς έχει πλακωθεί με τους μισούς του παίκτες και οι Κροάτες και πάλι ήταν… μια ωραία ατμόσφαιρα στο Ευρωμπάσκετ.

Η Ελλάδα με τον Βασιλειάδη να φτάνει τους 13 πόντους με τρομερά στατιστικά και πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση πήγε στο +19 του 36-17 και έμοιαζε να έχει καθαρίσει το ματς. Στο ημίχρονο η εθνική μας κέρδιζε με 44-27 και όλα έμοιαζαν ιδανικά.

Όμως, οι Κροάτες δεν ήταν διατεθειμένοι να διασυρθούν χωρίς μάχη και η επανάληψη ήταν ένα τελείως διαφορετικό ματς. Για κάποιο… περίεργο λόγο ο Βράνκοβιτς αποφάσισε να βάλει τον Μπάρατς (που ως τότε είχε παίξει 5, 14, 1 και 0 λεπτά στα προηγούμενα ματς) στο παρκέ λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο και η εθνική μας έχασε και… τα αυγά και τα καλάθια. Οι ψηλοί μας δεν μπορούσαν με τίποτα να τον μαρκάρουν, εκμεταλλεύτηκαν το διάστημα μέχρι να βρει ρυθμό, αλλά μετά απλώς προσπαθούσαν να περιορίσουν τη ζημιά.

Ο Μπάρατς έβαλε 14 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ έκανε και 2 τάπες και αν είχε λίγο χρόνο παραπάνω τότε μπορεί και να «κλαίγαμε» αυτή τη στιγμή, καθώς κανείς δεν μπορούσε να τον μαρκάρει. Μ’ αυτά και μ’ αυτά ο Τόμιτς έμεινε πολλή ώρα στον πάγκο, παρότι… δεν έχασε σουτ στο ματς, δείγμα του ότι ο Βράνκοβιτς δεν μπορεί να τους διαχειριστεί και τους δύο. Μόνο στο τέλος τους έβαλε μαζί, αλλά μάλλον άργησε πολύ να το κάνει.

Οι Κροάτες έσφιξαν την άμυνά τους, ένιωθαν ασφάλεια στη ρακέτα με τον Μπάρατς και μπόρεσαν να κλείσουν τις τρύπες στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να σκοράρει με το σταγονόμετρο, μόλις 30 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Το μόνο καλό για την ομάδα μας ήταν ότι οι Κροάτες δεν βρήκαν ρυθμό από το τρίποντο, 4/17 στο ματς και αυτό τους κόστισε, ιδίως κάποια εντελώς ξεμαρκάριστα σουτ των Μπογκντάνοβιτς, Σίμον.

Μετά το καλάθι του Φώτση που πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους (47-27), η Ελλάδα δέχτηκε ένα 6-16 για το 53-43 επτά λεπτά αργότερα και δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει. Η 3η περίοδος βγήκε με το καλύτερο δυνατό σενάριο, 58-45 και διψήφια διαφορά, όμως αυτό δεν κράτησε πολύ.

Με το που ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο, οι Κροάτες μείωσαν σε 58-51 και το ματς φαινόταν ότι θα έπαιρνε φωτιά. Στο 34ο λεπτό το σκορ ήταν 60-56 και είδαμε τα καλάθια Κουφού και Μπράμου ως το μεγαλύτερο δώρο (66-58).

Όμως, Μπάρατς και Τόμιτς έτρεξαν ένα 0-5 για το 66-63 με μόλις 1:22 για το τέλος. Σχεδόν εγκεφαλικό για την εθνική μας που είχε χάσει 17 πόντους διαφορά μέσα σε 17 λεπτά! Το τρίποντο του Φώτση ήταν το καθοριστικότερο σημείο στο ματς (69-63), αλλά ένα λεπτό αργότερα με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Κροάτες ήταν στο 69-67, με την μπάλα στην Ελλάδα.

Ο Ζήσης ήταν ψύχραιμός, 2/2 βολές από το φάουλ που κέρδισε, 71-67, ο Ντρέιπερ αστόχησε στο τρίποντο, ο Ζήσης έκανε το 72-67 με 1/2 βολές και οι δύο βολές του Βασιλειάδη έκριναν οριστικά το ματς (74-69). Οι Κροάτες προσπάθησαν αλλά αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και η Ελλάδα πήρε τη νίκη και την πρόκριση, ενώ οι Κροάτες το δρόμο για την επιστροφή στη χώρα τους με σκυμμένα τα κεφάλια.

Τελικά το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται ριμπάουντ (38-39), ασίστ (12-13) και λάθη (9-9), και την Ελλάδα να είναι καλύτερη σε κλεψίματα (6-4) και τάπες (5-3). Στα ποσοστά ήμασταν χειρότεροι στα δίποντα (12/33 έναντι 22/48), αλλά καλύτεροι στα τρίποντα (9/26 έναντι 4/17) και σουτάραμε περισσότερες βολές (23/27 έναντι 13/16).

Σε ατομικό επίπεδο ο Βασιλειάδης με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Φώτσης με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες ήταν πολύ καλοί με 8/15 τρίποντα (5/8 ο Φώτσης). Φοβερό ματς και για τον Καλάθη με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα με μόλις 1 λάθος, ενώ αλάνθαστος ήταν ο Ζήσης με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καλός ο Μπουρούσης (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ), αλλά και ο Μπράμος, ιδίως στην άμυνα (2 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Δεν έπαιξαν Μαυροειδής και Σλούκας.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11 (4ρ.), Ζήσης 9 (4ρ. 4ασ.), Βασιλειάδης 17 (3τρ. 5ρ.), Καλάθης 9 (8ρ. 4ασ. 4κλ.), Φώτσης 17 (5τρ. 3ρ.), Παπανικολάου, Μπράμος 2 (7ρ.), Κουφός 7 (3ρ.), Καϊμακόγλου 2.

Κροατία (Βράνκοβιτς): Τόμιτς 10 (5ρ.), Άντριτς 9 (8ρ.), Πόποβιτς 14 (1τρ. 4ασ.), Μπογκντάνοβιτς 4, Στίπτσεβιτς 2, Ντρέιπερ 3 (1τρ. 5ρ. 5ασ.), Σίμον 11 (1τρ. 6ρ.), Μάρκοτα, Ρούντεζ, Ζόριτς 2, Μπάρατς 14 (1τρ. 6ρ.).

Ευρωμπάσκετ 2011: αποχαιρετώντας τη Λιθουανία…

Οι αγώνες στα γήπεδα της Λιθουανίας τελείωσαν και το Ευρωμπάσκετ μας αφήνει πολλές αναμνήσεις καθώς …