Home / ΙΤΑΛΙΑ / Ήττα για Αρμάνι, εύκολα Σιένα, Καντού!

Ήττα για Αρμάνι, εύκολα Σιένα, Καντού!

Η Αρμάνι δεν κατάφερε να μείνει για πολύ αήττητη στο πρωτάθλημα, καθώς τη 2η αγωνιστική η Σκαβολίνι την κράτησε χαμηλά και την ανάγκασε στην 1η της ήττα, παρά το καλό ματς του Φώτση. Η Σιένα με τον Ζήση καλύτερο στον αγώνα, κέρδισε τη Βενέτσια, ενώ και η Καντού θα πάει με 2-0 στο πρώτο της ματς στην Ευρωλίγκα, μετά την εύκολη νίκη της επί της Σασάρι. Νίκη και για τη Ρόμα, αλλά και την Μπενετόν με καλάθι του Μπετσίροβιτς στο τέλος, έχασε από την Αβελίνο η Μπολόνια.

Με τον Νίκο Ζήση να είναι πολύ καλός και να κάνει τη διαφορά στο ματς, η Σιένα κέρδισε τη Βενέτσια με 86-76. Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στη 2η περίοδο, όταν ο Ζήσης έπαιξε και στα 10 λεπτά και είχε 8 πόντους με 3/3 δίποντα, αλάνθαστος με 2 ριμπάουντ και 13 ranking. Τότε ήταν που η Σιένα πήρε διαφορά 10 πόντων, έκλεισε το ημίχρονο με 43-33 και δεν κοίταξε πίσω της. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η διαφορά κυμάνθηκε από τους 5 ως τους 15 πόντους, ενώ σε κανένα σημείο της 4ης περιόδου η Βενέτσια δεν μείωσε κάτω από τους 9 πόντους.

Μετά από ένα άθλιο ποιοτικά ματς, στο οποίο ήταν… η χειρότερη ομάδα, η Αρμάνι έχασε από τη Σκαβολίνι με 69-66, πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Το ματς ήταν καλό στο πρώτο μέρος με τη Σκαβολίνι να προηγείται με 40-32, αλλά στην επανάληψη το πράγμα χειροτέρεψε, με την 3η περίοδο να τελειώνει με το απίστευτο 9-4 για τις δύο ομάδες. Η Αρμάνι είχε 0/8 τρίποντα στο δεκάλεπτο, 0 ασίστ και 7 λάθη για να μείνει πίσω με 13 πόντους (βέβαια δεν είναι ότι η Σκαβολίνι έπαιξε καλύτερα με 3/14 σουτ). Ο Φώτσης έπαιξε 15 δευτερόλεπτα στην περίοδο και ο Μπουρούσης 1 λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φώτσης πήγε να πάρει το ματς μόνος του, έβαλε 12 πόντους σε 10 λεπτά, η Αρμάνι πάλεψε, αλλά στο 39ο λεπτό το σκορ ήταν 63-53. Με σερί στο τέλος μείωσε σε 67-63, αλλά οι βολές του Καβαγιέρο έκριναν οριστικά το ματς με τον Γκαλινάρι απλώς να μειώνει στους 3 στο φινάλε με τρίποντο.

Στην 3η περίοδο η Καντού ήταν πολύ καλύτερη από τη Σασάρι και πήρε τη διαφορά που έκρινε το ματς. Το 30-30 του ημιχρόνου έγινε 52-39 με σερί 22-9, με τους γηπεδούχους να έχουν 6/11 εντός παιδιάς, 12 ριμπάουντ έναντι 3 της Σασάρι, που είχε 4/15. Σε κανένα σημείο στην 4η περίοδο δεν έπεσε η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και η Καντού έδειξε ότι αν πάρει διαφορά μπορεί να ελέγξει απόλυτα το ματς. Τουλάχιστον στην Ιταλία, στην Ευρωλίγκα θα ξέρουμε σύντομα.

Με καλάθι του Τζόναθαν Τάμπου μια επίθεση πριν το τέλος κέρδισε η Κρεμόνα τη Μονφεράτο. Πιο πριν ο Τζάνινγκ είχε βάλει 2 βολές για το 73-72, αλλά ο Τάμπου μίλησε τελευταίος, ενώ ο Τζάνινγκ έχασε το τρίποντο της νίκης στην εκπνοή. Πολύ καλός ο Βον Ουέιφερ που για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Ευρώπη έδειξε σίγουρος για τον εαυτό του, με 22 πόντους και 8 κερδισμένα φάουλ.

Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα κέρδισε την Μπιέλα. Στο πρώτο μέρος η Ρόμα ήταν μέτρια, έχασε με 8 πόντους το 2ο δεκάλεπτο και ήταν πίσω με 5 στην ανάπαυλα. Με 5/9 τρίποντα και 9/17 δίποντα στην επανάληψη πέτυχε την ανατροπή και κέρδισε τον αγώνα. Προσπέρασε με σερί 14-2 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, για το 49-42, δέχτηκε 0-10 αμέσως μετά, αλλά μετά το 33ο λεπτό είχε τον έλεγχο και πήρε το ματς στο ξέσπασμα του Ντατόμε και του Κροσάριολ φτάνοντας και στο 70-58 λίγο πριν το τέλος.

Η Μπενετόν είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 14 πόντους στην ανάπαυλα, αλλά η επανάληψη ανήκε στην Τέραμο που παραλίγο να πάρει το ματς. Η διαφορά χάθηκε μέσα σε 8 λεπτά στην 3η περίοδο, με την Τέραμο να έχει ήδη το προβάδισμα με 50-51, με το ματς να κρίνεται στην τελευταία επίθεση. Ο Ντι Μπράουν ισοφάρισε με τρομερό τρίποντο σε 75-75, αλλά ο Σάνι Μπετσίροβιτς είχε τον τελευταίο λόγο και σκόραρε για το 77-75, με τον Αμορόζο να αστοχεί στην τρίποντη προσευχή του φινάλε.