Home / Α1 / Τρελή νίκη Ηλυσιακού, χαλαρά ο Παναθηναϊκός!

Τρελή νίκη Ηλυσιακού, χαλαρά ο Παναθηναϊκός!

Ξεκίνησε τελικά, μετά κόπων και βασάνων, η Α1 και η πρώτη αγωνιστική είχε αρκετές συγκινήσεις, ενώ θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα στις 19:00 με το ματς ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός (ΕΤ3). Με την ανάλυση των ομάδων και του πρωταθλήματος θα ασχοληθούμε μέσα στην εβδομάδα που έρχεται (προτιμήσαμε έτσι απ’ το να φτιάχνουμε αναλύσεις και να… περιμένουμε το πρωτάθλημα), αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι μάλλον θα είναι ακόμα πιο κλειστό κι από το περσινό. Ιδίως αν το Μαρούσι… κατεβάσει την αντρική ομάδα.

Στην πρώτη αγωνιστική είχαμε τον… γνώριμο νικητή, 84-72 ο Παναθηναϊκός τον Άρη, με τους «πράσινους» να μπαίνουν για 8η συνεχόμενη φορά νικηφόρα στο πρωτάθλημα, είχαμε μια σχετικά εύκολη επικράτηση, 76-63 ο ΑΓΟΡ στην επιστροφή του στην Α1 τον Ίκαρο, είχαμε ένα ντέρμπι από το πουθενά, 72-67 ο Κολοσσός τον Πανιώνιο, παρότι κέρδιζε με 17 στο ημίχρονο, είχαμε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο, 72-67 το Περιστέρι τον ΚΑΟΔ και είχαμε και έναν απίστευτο αγώνα, στον οποίο ο Ηλυσιακός κέρδισε με 68-67 την Καβάλα παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το καλάθι του Χατζή (εξ ου και τα πανηγύρια της φωτογραφίας, όχι επειδή επιτέλους  ξεκίνησε το πρωτάθλημα…)! Ας δούμε τα 5 πρώτα ματς της αγωνιστικής:

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 72-67 (42-25)

Χάτεν 13π. 3ρ., Μπόικιν 20π. 4ρ., Χαρίσης 8π. 8ρ., Τσάμης 13π. 7κ.φ. 3ασ. // Γιάνκοβιτς 25π. 7ρ. 5κ.φ., Στέφεσον 8π. 3ρ., Σαρικόπουλος 8π. 3κ.φ.

Καλύτερος ήταν ο Κολοσσός και κέρδισε τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα, αφού μπήκε πιο δυνατά στο ματς και όταν αφυπνίστηκαν οι «κυανέρυθροι» ήταν πια αργά για να ολοκληρώσουν την ανατροπή που επιχείρησαν. Τέσσερις Έλληνες στους πρωταγωνιστές, 2 από κάθε πλευρά, με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να σταματά στους 25 πόντους και τα 7 ριμπάουντ.

Ο Πανιώνιος είχε ένα αρκετά κακό πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, δεν μπόρεσε να τρέξει και να σκοράρει καλά, με αποτέλεσμα να χάνει 42-25 στην ανάπαυλα, ενώ είχε βρεθεί από νωρίς αρκετά πίσω, 18-9 στο 10ο λεπτό. Ο Κολοσσός έπαιζε καλή άμυνα και δεν δυσκολεύτηκε ως το ημίχρονο. Η κατάσταση δεν έμοιαζε να αλλάζει ούτε στην 3η περίοδο, η οποία έληξε με 54-40 για τον Κολοσσός, που είχε διαφορά ασφαλείας. Χαρίσης, Τσάμης και Χάτεν ήλεγχαν τον αγώνα, ενώ ο Μπόικιν σκόραρε όποτε ήθελε. Απ’ την άλλη, ο Γιάνκοβιτς κρατούσε μόνος του τον Πανιώνιο σε σχετικά κοντινή απόσταση στο σκορ.

Στο τέλος, ο Πανιώνιος, που ξεκίνησε το ματς με 0/8 τρίποντα, άρχισε να σκοράρει απανωτά από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Στέφεσον σκόραρε συνεχόμενους πόντους για να μειώσει σε 59-53 με σερί 5-13 από τον Πανιώνιο, ενώ Κις, Ντίμπλερ, Μπατής μετά πυροβολούσαν από το τρίποντο. Ο Κολοσσός, όμως, μπόρεσε να ελέγξει τον αγώνα, έτρεξε ένα 7-0 και ξέφυγε με 66-53, οπότε όταν ήρθαν τα 4 συνεχόμενα τρίποντα, δεν ανησύχησε.

ΑΓΟΡ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 76-63 (42-39)

Κρίστμας 18, Τζόνσον 17π. 5ρ. 5κ.φ., Λάτοβιτς 15π. 6ρ., Δορκοφίκης 7π. 5ρ. 7κ.φ. // Καράμπουλας 17π. 3ρ., Αγαδάκος 12, Λιούμπισιτς 11π. 3ρ. 11κ.φ., Κινγκ 10

Ο ΑΓΟΡ πήρε τη νίκη επί του Ικάρου στην Κρήτη, στην επιστροφή του στην Α1, χάρη σε ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, ξέσπασμα το οποίο και έκρινε την αναμέτρηση. Ως τότε το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Ίκαρο να στέκεται πολύ καλά, να προηγείται με 18-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να μένει πίσω με 42-39 στο ημίχρονο, χάρη στον οίστρο του Κρίστμας.

Στην 3η περίοδο, το νεκρό διάστημα του Ικάρου ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα, καθώς το 10-0 του ΑΓΟΡ του έδωσε διψήφιο προβάδισμα, έκλεισε το δεκάλεπτο με 64-49, 22-10 επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο. Ο Ίκαρος προσπάθησε, μείωσε στους 10 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και να απειλήσει τον ΑΓΟΡ στο φινάλε. Το ματς είχε πάρα πολλά φάουλ (58 συνολικά) με τις δύο ομάδες να εκτελούν 55 βολές (28-27) με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο καλό ποιοτικά. Ο ΑΓΟΡ, πάντως, ήλεγξε τα ριμπάουντ (32-22), ενώ έκανε και μόλις 10 λάθη, έναντι 15 του αντιπάλου του.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ 68-67 (29-37)

Χατζής 15, Χολ 13π. 11ρ. 6κ.φ., Αποστολίδης 10, Τόμπσον 10π. 6κ.φ. // Τέιλορ 14π. 6ρ. 8κ.φ. 3κλ., Καραποστόλου 22π. 5ρ. 5κ.φ., Ο’ Μπράιαντ 8π. 9ρ. 4κ.φ.

Πολύ δύσκολα θα τη χωνέψει η Καβάλα αυτή την ήττα
από τον Ηλυσιακό. Και όχι τώρα… γενικότερα, σε ολόκληρη τη σεζόν. Σε ένα τόσο κλειστό πρωτάθλημα είναι πολύ πιθανό να βρει μπροστά της την «αυτοκτονία» του τελευταίου λεπτού.

Σε ένα ματς που δεν έχασε το προβάδισμα για 39:54, ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ (33-39), καλύτερη στα κλεψίματα (6-8), καλύτερη στις ασίστ (5-10), καλύτερη στις τάπες (2-4) η Καβάλα κατάφερε να χάσει, παρότι ήταν μπροστά με 6 πόντους 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Ο Ηλυσιακός πανηγυρίζει μια ανέλπιστη νίκη, η οποία δεν φαινόταν ότι μπορεί να έρθει με βάση την εικόνα του σε όλο το ματς. Πάλευε, αλλά έμοιαζε ανέτοιμος, καθώς είχε αρκετά νεκρά διαστήματα.

Το ματς ξεκίνησε με την Καβάλα να προηγείται 2-12 και 6-20 με 3,5 λεπτά για το δεκάλεπτο (με σερί 4-18 από το 2-2 και μετά). Όταν ο Ηλυσιακός μείωσε σε 17-26, είδε την Καβάλα να ξεφεύγει ξανά με 19-30. Το σκορ πήγε στο 27-30 στο μοναδικό σημείο του πρώτου ημιχρόνου που οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς, με την Καβάλα να βάζει 4 πόντους σε 8 λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο. Όμως, μετά έκανε ένα 0-7 για να πάει ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους (27-37).

Το δεύτερο μέρος ήταν τελείως διαφορετικό, καθώς ο Ηλυσιακός ήταν καλύτερος, μείωσε σε 35-40 με τον Χατζή πρωταγωνιστή και τον Χολ να ακολουθεί. Η διαφορά έπεσε στους 3, 41-44, ενώ στο 30ο λεπτό ήμασταν στο 47-49. Με 6 λεπτά σχεδόν στο ρολόι για το φινάλε, ο Ηλυσιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά από το 2-2, σε 55-55. Ο Τέιλορ ανέλαβε δράση για την Καβάλα, έβαλε 6 πόντους, η Καβάλα προηγήθηκε με 57-61 και με τους Ο’ Μπράιαντ και Καραποστόλου από κοντά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 61-67 με 30 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Κι όμως, δεν μπόρεσαν να κερδίσουν. Ο Τόμπσον με τρίποντο έγραψε το 66-67 στα 19 δευτερόλεπτα, ο Στεφανίδης δεν μπόρεσε να επαναφέρει την μπάλα, σφυρίχτηκε με 5 δευτερόλεπτα, ο Χατζής πήρε την μπάλα και 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς έδωσε το πρώτο προβάδισμα του αγώνα στον Ηλυσιακό! Ο Τέιλορ αστόχησε στην εκπνοή και η Καβάλα έμεινε να αναρωτιέται πώς έχασε…

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΚΑΟΔ 73-65 (31-33)

Ρόμπι 22π. 6ρ. 9κ.φ. 3κλ., Γιαννόπουλος 11π. 4ρ., Σκοτ 12π. 6ρ. 3κλ. // Φλάουερς 15π. 7ρ., Ζάρας 13, Χαραλαμπίδης 21π. 5ρ. 5κ.φ. 4ασ.

Δύσκολη νίκη για το Περιστέρι επί του ΚΑΟΔ, που στην επιστροφή του στην Α1 εμφανίστηκε πολύ μαχητικός και καλός. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Κώστας Χαραλαμπίδης, ενώ Ζάρας και Φλάουερς τον ακολούθησαν σε απόδοση.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με 4/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 16-4 στο 7ο λεπτό και 22-10 στο δεκάλεπτο. Στο 13ο λεπτό το σκορ ήταν 28-18, αλλά μετά οι γηπεδούχοι δέχτηκαν ένα 0-9 για να πάμε στο 28-27 και τον Καρύδα να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο με 31-33.

Μάλιστα, ο ΚΑΟΔ, προηγήθηκε με 39-44 στο 27ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα για να πάνε οι δύο ομάδες ισόπαλες με 50-50 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Μετά το 50-55, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μπόρεσαν να προσπεράσουν με σερί 13-2, για το 63-57 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπι. Ο Καρύδας μείωσε με τρίποντο σε 63-60, αλλά το καθοριστικότερο σουτ του αγώνα το πέτυχε ο Σκοτ, τρίποντο για το 66-60. Ως εκεί για τον ΚΑΟΔ, αφού τα άστοχα σουτ από Φλάουερς και Χαραλαμπίδη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 69-63 στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα και να ελέγξουν το ματς για να κερδίσουν χωρίς τα… θαύματα του αγώνα του Ηλυσιακού στο φινάλε.

Ο ΚΑΟΔ ήλεγξε τα ριμπάουντ (31-38 με 6-13 επιθετικά), αλλά είχε λιγότερα κλεψίματα (11-7), λιγότερες ασίστ (18-9) και περισσότερα λάθη (17-22) στο ματς, ενώ είχε και 4/19 τρίποντα με τους γηπεδούχους να έχουν 10/29.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΡΗΣ 84-72 (41-31)

Βουγιούκας 13π. 3ρ. 4κ.φ., Σάτο 13π. 5κ.φ., Λόγκαν 11, Καϊμακόγλου 8π. 7ρ., Μάριτς 9π. 5ρ. 5κ.φ. // Τζέιμς 7π. 5ασ. 5κ.φ. 3κλ., Κρούσιτς 11π. 5ρ. 4κ.φ., Ταπούτος 12π. 5ρ. 3ασ., Βεργίνης 11, Μαυραειδής 7π. 4ρ. 4κ.φ.

Στο άδειο και κρύο από την τιμωρία ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Άρη, σε μια πρεμιέρα που δεν ήταν όπως θα την ήθελε ο Ομπράντοβιτς, που δικαιολογημένα γκρίνιαζε μετά για τις τιμωρίες έδρας. Κι εμείς τα λέμε εδώ και τόσο καιρό, αλλά δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι και άχαρες εικόνες όπως αυτή της Κυριακής στο ΟΑΚΑ θα έρχονται ξανά και ξανά στις οθόνες μας από τα ελληνικά γήπεδα.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν ιδιαίτερη όρεξη χωρίς τον κόσμο τους και δεν πάτησαν ποτέ το πόδι στο γκάζι, αλλά ούτε και κινδύνευσαν κιόλας απέναντι στον Άρη, που ήταν μαχητικός, αλλά δεν μπόρεσε να είναι και απειλητικός.

Μετά τα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα και το 15-15 ο Παναθηναϊκός με Λόγκαν και Σμιθ ξέφυγε με 21-16 για να πάει στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Σάτο να έχει κέφια στο 37-22 και το +15. Το ημίχρονο έκλεισε στους 10 πόντους με τους «πράσινους» να μπαίνουν δυνατά στην επανάληψη και να φτάνουν στο +17, 57-40 στο 27ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τις μηχανές αναμμένες ως το 67-49 του 30ου λεπτού, ενώ ο Άρης δεν παραδόθηκε στο φινάλε. Μπόρεσε με Ταπούτο και Βεργίνη να μειώσει κι έτσι το ματς τελείωσε στο 84-72, αφήνοντας ουσιαστικά και τις δύο πλευρές «ικανοποιημένες» αφού ο μεν Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα, ο δε Άρης υπέστη μια ήττα εντός προγράμματος με άκρως τιμητικό τρόπο.

Τα ριμπάουντ ήταν 37-34, οι ασίστ 22-18, τα λάθη 15-18, τα κλεψίματα 8-9, με τον Άρη να έχει 7/14 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό 21/39 δίποντα.