Home / ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ / Ήττα για Παναθηναϊκό, δίδυμο στην κορυφή!

Ήττα για Παναθηναϊκό, δίδυμο στην κορυφή!

Ένας λιγότερος στην κορυφή της Α1 γυναικών μετά την 4η αγωνιστική, αφού ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Αστέρα Εξαρχείων, που επιβεβαίωσε την ποιότητά του και πέρασε με 56-60 από μια πολύ δύσκολη έδρα. Στην κορυφή, αήττητες, παραμένουν ο Αθηναϊκός και οι Εσπερίδες, που είχαν εύκολο έργο με ΠΑΟΚ και Κρόνο αντίστοιχα. Με νίκες συνέχισαν ΦΕΑ Νέας Χαλκηδόνας (επί του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας), ΔΑΣΑΛ (επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς) και Πανιώνιος (επί του Άρη).

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι, ο Αστέρας Εξαρχείων πέρασε από την έδρα του Παναθηναϊκού, σε ένα ματς που οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Μικρή διαφορά για τις φιλοξενούμενες στο δεκάλεπτο, αντιστράφηκαν οι ρόλοι στο ημίχρονο, ο Αστέρας ήταν καλύτερος στην 3η περίοδο και κράτησε τις «πράσινες» στους 9 πόντους, αλλά το φινάλε ήταν δραματικό. Στο 38ο λεπτό ο Αστέρας προηγήθηκε με 56-59 και μετά το άγχος κατέβαλε τις κοπέλες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα πολλά λάθη και άστοχα σουτ. Στα 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Αστέρας πήρε την μπάλα, αλλά οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού άργησαν πολύ να κάνουν φάουλ, το έκαναν στα 11 δευτερόλεπτα, η Δασκαλοπούλου έβαλε 1 βολή, και η Σλούκα αστόχησε σε 2 βολές στο τέλος για να μείνει το 56-60 που είχε διαμορφωθεί. Δασκαλοπούλου με 18 πόντους και 11/12 βολές, Μελνίκα με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ και Ρίστιτς με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ οι καλύτερες από τις νικήτριες. Σε Ντέλβα και Κοσμά στηρίχτηκε ο Παναθηναϊκός.

Ο Αθηναϊκός έφτασε τις 78 συνεχόμενες νίκες στην Α1, καθώς κέρδισε με 77-57 τον ΠΑΟΚ στη Ζωφριά με την Κοτσόπουλος να είναι η καλύτερη με 19 πόντους. Ο ΠΑΟΚ κατέβηκε στην Αθήνα με 6 παίκτριες, οπότε δεν ήταν εκ των πραγμάτων δυνατόν να περιμένει κάτι καλύτερο. Η διαφορά ήταν διψήφια από το πρώτο δεκάλεπτο (24-13), στο ημίχρονο ήταν στους 18 πόντους, ενώ ο Αθηναϊκός χαλάρωσε στην τελευταία περίοδο για να πέσει από τους 25 στους 20. Η Κοτσόπουλος είχε 19 πόντους με 5/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα σε 25 λεπτά, ενώ η Χατζηνικολάου 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 31 λεπτά για τον Αθηναϊκό. Απ’ την άλλη, η Τζοάνα Μπαρνς δεν τα έβγαλε πέρα με την άμυνα των πρωταθλητριών, έχοντας 3/21 σουτ.

Εύκολα έκαναν το 4/4 και οι Εσπερίδες με τον Κρόνο, αφού κέρδισαν με 42-27 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Κρόνος προσπάθησε, αλλά στην 3η περίοδο, που ήταν και η καλύτερή του, δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, μένοντας έτσι στο 0-4 μετά από 4 αγωνιστικές. Καλογήρου η καλύτερη για τις Εσπερίδες με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ακολούθησε η Λατόγια Ουίλιαμς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 23 λεπτά, ενώ η Ντάναμ έπαιξε 40 λεπτά και είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ με 7/13 σουτ.

Εκρηκτικός ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο ΔΑΣΑΛ, σκόραρε 55 πόντους, δέχτηκε μόλις 33 και το ματς με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς είχε τελειώσει από πολύ νωρίς. Η διαφορά τελικά έφτασε τους 26 πόντους, 91-65, με την Πλανέτα να τελειώνει τον αγώνα με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10/14 δίποντα, την Κένετι να έχει 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ με 5/6 εντός παιδιάς και την Ζότοβα 11 πόντους και 8 ριμπάουντ με 5/6 εντός παιδιάς για τις νικήτριες. Όταν οι 4 πρώτες σκόρερ σου έχουν 20/26 σουτ, τότε η διαφορά είναι λογικό να εκτοξευθεί…

Καλά μπήκε στο ματς ο Απόλλων Πτολεμαΐδας με τη ΦΕΑ Νέας Χαλκηδόνας. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 23-19, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε τελείως και παραδόθηκε αμαχητί. Στο διάστημα από το 11ο λεπτό ως και το 30ο, το επιμέρους σκορ ήταν 12-44 για τις φιλοξενούμενες, που πήγαν από το -4 του 23-19 στο 35-63 και το +28 επικρατώντας κατά κράτος σε όλους τους τομείς μέχρι το τελικό 58-76. Κοχ, Χαλιβέρα, Ντέιβις και Δελή είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ καλές ήταν και οι Ρούσσου, Νικολαΐδου και Στεφανίδου.

Στην 4η περίοδο ξέφυγε ο Πανιώνιος επί του Άρη, καθώς ως το 30ο λεπτό το σκορ ήταν 53-44. Οι κοπέλες του Άρη δεν άντεξαν, όμως, στο 4ο δεκάλεπτο και παραδόθηκαν, για να χάσουν τελικά με 87-58, αφού έχασαν με επιμέρους 34-14 την 4η περίοδο. Η Παπαμιχαήλ ήταν η καλύτερη για τον Πανιώνιο με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ με 11/14 δίποντα, ενώ Μίλκοβα και Τζόνσον ήταν πολύ καλές.