Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Διπλό-γίγαντας για τη Σαρλερουά!

Διπλό-γίγαντας για τη Σαρλερουά!

Η Σαρλερουά έκανε άνω κάτω την Ευρωλίγκα και τον 3ο όμιλο κερδίζοντας την Αναντόλου Εφές μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 79-80, μετά από έναν αγώνα στον οποίο οι Βέλγοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν και στα 40 λεπτά! Η ΤΣΣΚΑ έκανε νέα επίδειξη δύναμης με την Μπαμπέργκ (94-74) με τον Κρστιτς να τελειώνει το ματς με 19 πόντους χωρίς άστοχο σουτ. Τέλος, η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε με 81-69 την Καντού, με τον Τελέτοβιτς να παίρνει το ματς μόνος του στην 4η περίοδο.

Α Όμιλος

Κάχα Λαμποράλ – Μπένετ Καντού 81-69
(44-44)
Τελέτοβιτς 22π. 3ρ. 5κ.φ., Μ. Μπιέλιτσα 17π. 5κ.φ., Σεραφάν 10π. 7ρ., Ερτέλ 11π. 4ρ., Σαν Εμετέριο 6π. 7ρ., Ν. Μπιέλιτσα 5π. 4ρ. 4ασ. 3κλ. // Σερμαντίνι 11π. 5ρ., Μίτσοφ 14π. 4ρ. 5ασ., Σκέκιτς 13, Ματσαρίνο 9

Θέμα 5 λεπτών στο 4ο δεκάλεπτο ήταν ο αγώνας της Κάχα Λαμποράλ με την Καντού. Πρώτα τραυματίστηκε ο Μπαζίλε, μετά εξερράγη ο Τελέτοβιτς, το ματς τελείωσε. Το 65-62 έγινε 73-62 με 8 συνεχόμενους πόντους του Τελέτοβιτς, τρίποντο, τρομερό κάρφωμα και τρίποντο, μέσα σε 2 λεπτά. Η Καντού προσπάθησε μετά, αλλά με Πριτζιόνι, Σαν Εμετέριο, Τελέτοβιτς και Ν. Μπιέλιτσα η Κάχα Λαμποράλ ήλεγξε το ματς και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με διψήφια διαφορά. Μέχρι την 4η περίοδο τίποτα δεν χώριζε τις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι 61-59 και την Καντού να στέκεται πολύ καλά, καθώς όποτε έπαιρνε διαφορά η Λαμποράλ, έβρισκε απάντηση.

Β Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπρόζε Μπαμπέργκ 94-74
(47-30)
Κρστιτς 19π. 4ρ., Κιριλένκο 12π. 4ρ. 6ασ. 5κ.φ., Βορόντσεβιτς 13π. 5ρ. 3ασ., Τεόντοσιτς 8π. 3ρ. 4ασ. // Πλάις 17π. 4ρ., Τζένκινς 15π. 3ασ., Τάκερ 10π. 6ρ.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε την πλάκα της με την Μπαμπέργκ, όπως αναμενόταν άλλωστε. Κέρδιζε 10 πόντους από την πρώτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει τους 17 με σερί 10-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και τους 19 στο 55-36 λίγο αργότερα. Η Μπαμπέργκ δεν μπορούσε να μειώσει, βρέθηκε πίσω με 77-53, αλλά στο τέλος μπόρεσε να συγκρατήσει τη διαφορά, καθώς οι Ρώσοι παραχαλάρωσαν.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε μόλις 3 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε 25 ασίστ στο παιχνίδι. Σούταρε με 48% στα τρίποντα (12/25) και με το τρομερό 69% στα δίποντα. Ο Κρστιτς τελείωσε το ματς με 9/9 δίποντα και ο Καούν με 4/4. Φανταστείτε να ανέβει και ο Σισκάουσκας, που συνήθως ξεκινά μέτρια τους 1-2 πρώτους μήνες της σεζόν. Όλη η δωδεκάδα έπαιξε 9 τουλάχιστον λεπτά, ενώ κανείς δεν έπαιξε πάνω από 24.

Γ Όμιλος

Αναντόλου Εφές – Σπίρου Σαρλερουά 79-80
(32-38)
Ιλιασόβα 21π. 6ρ. 5κ.φ., Κινσέι 14π. 6ρ. 4κλ., Κούγκο 10, Μπάρατς 11, Βούγιατσιτς 12π. 6ρ., Ιλιέφσκι 9π. 3ρ. 8ασ. // Γκριν 18π. 4ρ., Χάμιλτον 12π. 3ρ. 7ασ., Σενγκέλια 8π. 8ρ. 4ασ., Μπεζάν 13, Μαλέ 14π. 5ρ.

Πολύ άσχημα την πάτησε η Εφέ
ς στην έδρα της από την Σαρλερουά και πλέον έχει μειονέκτημα στη μάχη για τις πρώτες θέσεις του ομίλου απέναντι στις Ρεάλ, Αρμάνι και Μακάμπι. Η Σαρλερουά έπαιξε πολύ σωστά σε όλο το ματς, εκμεταλλεύτηκε πλήρως το δυνατό της ξεκίνημα και το μέτριο των Τούρκων, κράτησε το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα και στο τέλος μπόρεσε στις λεπτομέρειες να πάρει τη μεγάλη νίκη που, πια, τις δίνεις σαφείς ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η Εφές προηγήθηκε 4-1 και άλλη μια φορά σε όλο τον αγώνα, ενώ δέχτηκε ένα σερί 2-19 από τη Σαρλερουά για να μείνει πίσω με 6-20 στο 7ο λεπτό του αγώνα από το τρίποντο του Γκριν. Μετά το 12ο λεπτό ισορρόπησε την αναμέτρηση, μπόρεσε να μειώσει και με τους Ιλιασόβα και Βούγιατσιτς έκανε το 29-28 στο τελευταίο της προσπέρασμα ως το τέλος του ματς.

Η Σαρλερουά, όμως, αντέδρασε καλά, ανέβασε πάλι τη διαφορά της στους 6 πόντους (34-40) και στους 8 λίγο πιο μετά (41-49 στο 25ο λεπτό) δείχνοντας ότι είναι σκληρό καρύδι. Ακόμα και όταν ο Ιλιασόβα με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 51-51 η Εφές δεν έδειξε δυνατή να ελέγξει το ματς, έμεινε πίσω με 51-56 για να φτάσουμε στο τέλος και να κυνηγά στο σκορ.

Τα τρία συνεχόμενα τεράστια τρίποντα από Γκριν (2) και Μαλέ έφεραν τη Σαρλερουά στο 70-76 στο 39ο λεπτό. Μετά, οι Βέλγοι έκαναν λάθη στην επίθεση και άσκοπα φάουλ στην άμυνα, επιτρέποντας στους Τούρκους να μειώσουν σε 74-76 με 1:20 να απομένει. Μετά το λάθος του Γκριν (του πήρε την μπάλα ο Ιλιασόβα) η Εφές με τον Ιλιασόβα ισοφάρισε σε 76-76 και φάνηκε ότι θα κερδίσει το ματς.

Όμως, ο Χάμιλτον έβαλε ένα τρομερό καλάθι στη λήξη των 24 δευτερολέπτων επίθεσης της Σαρλερουά, μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Μαλέ για το 76-78 της ομάδας του. Η Εφές είχε μια επίθεση, αλλά ο εκπληκτικός ως τότε Ιλιέφσκι προτίμησε να πετάξει τρίποντο από τα 8 μέτρα χωρίς λόγο. Αστόχησε, ο Χάμιλτον πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ, έβαλε 2 βολές και… χαιρετίσματα!