Home / Α1 / Εύκολα ο Παναθηναϊκός, μεγάλες νίκες Κολοσσού, Πανιωνίου!

Εύκολα ο Παναθηναϊκός, μεγάλες νίκες Κολοσσού, Πανιωνίου!

Τρεις αγώνες είχε το πρόγραμμα της Α1 το Σάββατο, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ξεχώρισε, βεβαίως, η μεγάλη νίκη του Κολοσσού Ρόδου μέσα στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη με 66-75, αποτέλεσμα που έδειξε πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες φέτος στο πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα στη Δράμα και με τον Διαμαντίδη να κάνει πολύ καλό παιχνίδι κέρδισε με 74-95, ενώ στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος κέρδισε με 76-66 τον Ηλυσιακό, σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές εναλλαγές στην εξέλιξή του με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν από το +2 στο +19 και ξανά στο +2 σε διάστημα 20 λεπτών.

ΑΡΗΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 66-75 (39-44)

Κερούς 12π. 8ρ. 3κλ. 8κ.φ., Ταπούτος 18π. 6ρ. 4κ.φ., Τζέιμς 13π. 3ασ. 3κλ., Τσαϊρέλης 6π. 12ρ. // Χαρίσης 15π. 8ρ., Τσάμης 17π. 6ρ. 3κλ., Πάνος 9π. 2κλ., Χάτεν 12
.

Ο Κολοσσός κέρδισε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, δείχνοντας ότι οι «κίτρινοι» δεν είναι ακόμα έτοιμοι με αποτέλεσμα να έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό πρόβλημα του Άρη στην τελευταία περίοδο, αλλά και την αδυναμία των «κιτρίνων» σε όλο το ματς να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα.

Ο Άρης σούταρε χειρότερα (41% στα δίποντα έναντι 58% του Κολοσσού), ήταν κακός στις βολές (58%), είχε λιγότερα ριμπάουντ (32-38), περισσότερα λάθη (18-16), λιγότερα κλεψίματα (7-9) και τάπες (2-4) και μόνο στις ασίστ ήταν οριακά καλύτερος (11-10) αν θέλουμε να δούμε τους αριθμούς του ματς.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς με 0-6, αλλά γρήγορα Τσαϊρέλης, Βεργίνης και ο Ταπούτος με 3 τρίποντα έφεραν τον Άρη μπροστά με 15-10 στο 7ο λεπτό. Πάντως, ο Άρης δεν μπόρεσε να ξεφύγει, καθώς ο Τσάμης και ο Πάνος με καλάθι και φάουλ έφεραν τον Κολοσσό ξανά μπροστά με 17-19, με τον Άρη να κλείνει το 1ο δεκάλεπτο με 5 μαζεμένους πόντους του Τζέιμς, που έκαναν το σκορ 23-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε ότι ξεκίνησε καλά για τον Άρη, που εγκλώβισε τον Κολοσσό και προηγήθηκε με 29-21 στο 13ο λεπτό. Όμως, στη συνέχεια είχε ένα μεγάλο νεκρό διάστημα και στα επόμενα 3 λεπτά έβαλε μόνο 2 πόντους κάνοντας 4 λάθη, για να βρεθεί πίσω με 31-32, με σερί 2-11 για τον Κολοσσό. Το σερί του Κολοσσού επεκτάθηκε ως το 19ο λεπτό, με την ομάδα της Ρόδου να φτάνει στο +8 (34-42) και τον Άρη να έχει άλλα 2 λάθη και 2 άστοχα σουτ.

Ο Κολοσσός ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 5 πόντους, διαφορά που κράτησε ως και το τέλος της 3ης περιόδου. Το ματς πήγε ξανά στο +8 για τον Κολοσσό (42-50), ο Άρης μπόρεσε να τρέξει ένα 8-0 και να ισοφαρίσει, αλλά μετά και πάλι έμεινε πίσω με 5 πόντους (54-59) για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 56-59.

Δυστυχώς για τον Άρη, για το 4ο δεκάλεπτο είχε φυλάξει το χειρότερό του διάστημα στο ματς: 2/13 σουτ, 5 λάθη και μόλις 5/10 βολές με 2 από αυτές να μπαίνουν στην εκπνοή που το ματς είχε κριθεί.

Η διαφορά ξαναπήγε γρήγορα στους 8 (56-64), ο Άρης σκόραρε με το σταγονόμετρο, το λέι απ του Χάτεν στο 35ο λεπτό έφερε τον Κολοσσό για πρώτη φορά στο ματς στο +9, ενώ μετά το τρίποντο του Όλιβερ (62-68), ο Άρης είχε 1/4 βολές, 2 λάθη και 2 άστοχα σουτ στις επόμενες 6 επιθέσεις του για να καταδικάσει τον εαυτό του, καθώς ο Κολοσσός, χωρίς να τα καταφέρει τέλεια, έβαλε 4 πόντους, πήγε στο 63-72 και καθάρισε το ματς. Η διαφορά πήγε στους 11 από το λέι απ του Χάτεν (64-75) στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον με τον Κερούς να βάζει βολές στο τέλος για το 66-75.

Ταπούτος και Κερούς ήταν οι καλύτεροι του Άρη, αλλά από εκεί και πέρα, ο Τζέιμς είχε 13 πόντους με 5/14 σουτ (1/6 τρίποντα), ο Όλιβερ 9 με 3/12 (1/7 δίποντα), ο Μάλντροου ήταν άποντος και με 1 ριμπάουντ σε 16 λεπτά, ενώ ο Βεργίνης είχε 3 λάθη, ο Μαυραειδής 0/2 εντός παιδιάς. Πλην των δύο καλύτερων, ο Τσαϊρέλης κέρδισε πολλές μάχες στη ρακέτα με 12 ριμπάουντ, αλλά τροφοδοτήθηκε ελάχιστα στην επίθεση, ενώ η ομάδα πλην των Κερούς-Ταπούτου είχε 6/14 βολές.

Για τον Κολοσσό, Χαρίσης και Τσάμης ήταν με διαφορά οι καλύτεροι, ενώ ο Πάνος βοήθησε πάρα πολύ, βάζοντας 9 πόντους χωρίς άστοχο σουτ.

ΚΑΟΔ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 74-95
(40-51)

Φλάουερς 12π. 10ρ. 3ασ., Τσέρανιτς 10π. 5ρ., Σάντερς 17π. 3ασ., Καρύδας 11, Χαραλαμπίδης 8π. 9ασ. // Διαμαντίδης 16π. 6ασ. 3κλ., Τσαρτσαρής 14π. 3ασ., Λόγκαν 15π. 3ασ., Καλάθης 11π. 3ρ., Σάτο 9π. 11ρ.

Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο ΚΑΟΔ
και μπόρεσε να κοντράρει τον Παναθηναϊκό, αλλά ο ρυθμός που είχε το ματς ήταν τόσο γρήγορος που δεν γινόταν οι γηπεδούχοι να απειλήσουν για περισσότερο τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης. Δεν θα ήταν φυσιολογικό σε ματς που πήγε πάνω από τους 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, να μπορέσει ο ΚΑΟΔ να μείνει κοντά στο σκορ.

Βεβαίως, οι γηπεδούχοι έδειξαν αξιόμαχοι και σίγουρα θα το αποδείξουν σε άλλα παιχνίδια. Ο Παναθηναϊκός ήταν μέτριος στην άμυνα στο ξεκίνημα, ενώ τα τρίποντα του ΚΑΟΔ τον βοηθούσαν να σκοράρει με ευκολία. Όμως, η αγωνιστική ανωτερότητα του Παναθηναϊκού φαίνεται αν κοιτάξουμε το ποσοστό στα δίποντα (70% με 31/44 στο ματς), τις ασίστ (16-20) και τα λάθη (18-8). Όταν η «πράσινη» άμυνα άρχισε να κάνει τα αυτονόητα, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα και καθάρισε τον αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε ισχνό προβάδισμα για 9 λεπτά (21-23 τότε) για να μείνει πίσω με 24-23 στην πρώτη διακοπή με το τρίποντο του Καρύδα για τη 2ο προβάδισμα των γηπεδούχων (19-18 το πρώτο). Το τρίποντο του Φλάουερς που άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο (27-23) έδωσε 4 πόντους προβάδισμα στον ΚΑΟΔ αλλά πολύ γρήγορα η εικόνα του ματς άλλαξε. Ως το 16ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε 9 πόντους προβάδισμα (30-39) με σερί 3-16.

Τα 4 λάθη, τα 1/3 σουτ και η τεχνική ποινή στον Αθηναίου, από την οποία ο Παναθηναϊκός πήρε 7 πόντους (4/4 βολές καθώς είχε γίνει και φάουλ, και τρίποντο στην επόμενη επίθεση) ουσιαστικά έθεσαν νέες ισορροπίες στο ματς, ισορροπίες που όχι μόνο δεν άλλαξαν, αλλά ενισχύθηκαν ως το φινάλε.

Ο Σάτο πήγε με λέι απ στον αιφνιδιασμό για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους (33-43), ο Σάρας έκανε το 34-47, με το ημίχρονο να τελειώνει 40-51 για τον Παναθηναϊκό. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η διαφορά πήγε στους 19 πόντους, αφού ο Παναθηναϊκός μπήκε με ένα γρήγορο 0-8 (συνολικό 0-11 από το 40-48 ως το 40-59), το οποίο καθάρισε τον αγώνα οριστικά. Τρία λάθη και τρία άστοχα σουτ είχε ο ΚΑΟΔ στο διάστημα αυτό.

Στο 27ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 22 πόντους (45-67) με τον ΚΑΟΔ να έχει βάλει 5 πόντους σε 7 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και 2 συνεχόμενα τρίποντα από τον Σάντερς συν ένα δικό του κάρφωμα στον αιφνιδιασμό (8 συνεχόμενοι πόντοι) έφεραν το ματς στο 58-71 στο τέλος της 3ης περιόδου. Μέχρι τους 10 πόντους μπόρεσε να μειώσει ο ΚΑΟΔ (65-75 στο 34ο λεπτό) με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το φινάλε και να ανοίγει τη διαφορά. Το 65-75 έγινε 68-88 με σερί 3-13 και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά.

Από τον ΚΑΟΔ που στάθηκε πολύ καλά στον αγώνα, ξεχώρισαν ο Σάντερς, ο Φλάουερς και ο Τσέρανιτς κυρίως, με τους Χαραλαμπίδη και Καρύδα να ακολουθούν σε απόδοση (αλλά να έχουν και 8 λάθη). Για τον Παναθηναïκό, Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής ήταν οι καλύτεροι, με τους Σάτο και Λόγκαν να ακολουθούν.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 76-66 (33-25)

Στέφεσον 20π. 9ρ. 9κ.φ., Μπατής 10π. 2ρ. 4ασ., Αθανασούλας 8π. 3ρ., Νταζφέι 10π. 4ρ. // Χατζής 16π. 4ρ. 3ασ. 5κ.φ., Νάνα 16π. 5κ.φ., Τόντιτς 14π. 5ρ., Κασελάκης 7π. 5ρ.

Σκαμπανεβάσματα είχε η απόδοση των δύο ομάδων στο ματς του Πανιωνίου με τον Ηλυσιακό, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κέρδισαν δίκαια. Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε τα νεκρά διαστήματα του Ηλυσιακού για να χτίσει διψήφια διαφορά που έφτασε ως και τους 19 πόντους, άντεξε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και κέρδισε ένα ματς που θα μπορούσε να το έχει πάρει πιο εύκολα, αν ήταν σταθερός επιθετικά (πράγμα δύσκολο για την περίοδο που διανύουμε).

Το ματς ήταν κλειστό στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ανταλλάσσοντας καλάθια στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Εννιά εναλλαγές στο προβάδισμα και 4 ισοπαλίες μας πρόσφερε η πρώτη περίοδος, που έληξε 17-14. Το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το 21-19 του 14ου λεπτού, αλλά μετά η εικόνα άλλαξε, καθώς ο Ηλυσιακός έμεινε 5 λεπτά χωρίς πόντο, εγκλωβίστηκε πλήρως στην άμυνα του Πανιωνίου και δέχτηκε ένα σερί 10-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/6 και 2 λάθη μέχρι να ξανασκοράρουν και βρέθηκαν πίσω με 12 πόντους (31-19). Ο Νάνα με προσωπικές ενέργειες μπόρεσε να τρέξει ένα ατομικό 0-6 για το 31-25 με το ημίχρονο να τελειώνει στο +8 για τον Πανιώνιο (33-25).

Η επιθετική δυστοκία του Ηλυσιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, κράτησε 6 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να έχουν 1/7 και 1 λάθος στο διάστημα αυτό. Ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε και με σερί 13-2 πήγε στο 46-27 και το +19 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς.

Συνολικά στα 12 λεπτά που ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα, η εικόνα του ματς άλλαξε πλήρως, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από το 21-19 στο 46-27 με σερί 25-8.

Ο Ηλυσιακός άρχισε να δίνει τις επιθέσεις του σε Χατζή και Νάνα και δεν το μετάνιωσε, καθώς με 5 πόντους του πρώτου και 8 του δεύτερου (οι 6 συνεχόμενοι και πάλι) μπόρεσε να μειώσει σε 52-42 στο τέλος της 3ης περιόδου, ψαλιδίζοντας ουσιαστικά τη διαφορά στο μισό.

Πλήρως επιθετικό ήταν το 4ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σταματήσουν τον αντίπαλο με τις άμυνές τους και να στηρίζονται στα επιθετικά τους όπλα για να τα καταφέρουν. Ο Ηλυσιακός με 5 μαζεμένους πόντους του Τόντιτς μείωσε σε 52-47 και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι.

Τα δύο τρίποντα από Αθανασούλα και Ξανθόπουλο αποδείχτηκαν καθοριστικά για την ψυχολογία των δύο ομάδων, πήγαν το σκορ στο 58-49 και έδωσαν στον Πανιώνιο την ευκαιρία να ανασάνει. Όμως, όχι για πολύ, καθώς 4/4 βολές του Χατζή και ένα τρίποντο από τον Τόμπσον έφεραν τον Ηλυσιακό σε απόσταση ενός σουτ στο 35ο λεπτό, 58-56.

Ο Μπατής με τρίποντο και ο Στέφεσον κουβάλησαν τον Πανιώνιο ως το 65-58, ενώ το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίποντο του Ξανθόπουλου για το 70-60 μπαίνοντας στο τελευταίο 1,5 λεπτό. Ακολούθησαν δύο ακόμα τρίποντα από Μπατή και Νατζφέι, με ένα άστοχο σουτ του Τόντιτς στο ενδιάμεσο, για να σφραγίσουν τη νίκη του Πανιωνίου.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ (33-28), είχαν περισσότερες ασίστ (22-14), ενώ σούταραν και καλύτερα εντός παιδιάς (57% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα, έναντι 50% και 30% αντίστοιχα για τον Ηλυσιακό). Ο Ηλυσιακός έμεινε στο ματς κυρίως χάρη στην ευχέρεια του Νάνα να σκοράρει, αλλά από τη δυνατότητα των Νάνα και Χατζή να παίρνουν φάουλ βολών. Οι δυο τους πήραν 10 φάουλ από τα οποία εκτέλεσαν 19 βολές, έχοντας 15/19. Δηλαδή, κάθε φάουλ που κέρδισαν στο ματς ήταν φάουλ βολών!

Ο Πανιώνιος πέρασε αναίμακτα το κακό εκτελεστικά βράδυ του Μπίλι Κις (2/11σουτ), με τον Στέφεσον να έχει 7/7 εντός παιδιάς και να τελειώνει με 33 ranking τον αγώνα.