Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Επίδειξη δύναμης από ΤΣΣΚΑ, Σιένα!

Επίδειξη δύναμης από ΤΣΣΚΑ, Σιένα!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Σιένα διέλυσαν τις αντιπάλους τους στην πρώτη μέρα της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, δείχνοντας μέρος της τρομερής δύναμής τους φέτος. Οι Ρώσοι διέσυραν την ΚΚ Ζάγκρεμπ με 47-89 εκτός έδρας, ενώ η Σιένα έκανε την πλάκα της με τη Γαλατασαράι, 103-77. Πρώτη νίκη για την Ολίμπια Λιουμπλιάνας, 70-62 την Προκόμ.

Β Όμιλος

ΚΚ Ζάγκρεμπ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 47-89
(24-45)

Σίμον 15π. 5ρ., Κασούν 14π. 9ρ., Μάσιτς 9 // Κιριλένκο 14π. 7ρ. 2ασ. 3κ., Κρστιτς 15π. 5ρ., Βορόντσεβιτς 12π. 6ρ., Μεχία 10, Τεόντοσιτς 5π. 6ασ., Χριάπα 7π. 4ρ., Γκόρντον 7, Σβεντ 7π. 7ασ.

Το ιδανικό για κάθε προπονητή παιχνίδι έκανε η ΤΣΣΚΑ στην Κροατία. Με τη διαφορά στους 21 στο ημίχρονο κάθε προπονητής θα ήθελε η ομάδα του να κερδίσει με… 42 στο τέλος, κάτι που έγινε, καθώς η ΤΣΣΚΑ πήγε από το 24-45 στο 47-89! Πέρα από την πλάκα, οι Ρώσοι ήταν και πάλι ασταμάτητοι, ενώ ακόμα και όταν έπρεπε να χαλαρώσουν, η τελευταία τους πεντάδα είχε βαλθεί να αποδείξει ότι αξίζει να παίζει παραπάνω (που ξεκάθαρα το αξίζει). Έτσι, η Ζάγκρεμπ δεν έβαλε σε κανένα δεκάλεπτο πάνω από 13 πόντους (13, 11, 11, 12) και η ΤΣΣΚΑ σε κανένα κάτω από 21 (22, 23, 21, 23).

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει περίπου 10 πόντους ανά περίοδο και στο τέλος του ματς να είναι στο 45-79 με την ΤΣΣΚΑ να τρέχει ακόμη και τότε ένα σερί 0-10 για το 45-89! Επτά παίκτες της είχαν διψήφιο ranking, 9 είχαν ranking από 8 και πάνω, 10 έπαιξαν τουλάχιστον 14 λεπτά, 11 σκόραραν.

Οι Ρώσοι είχαν 55% στα τρίποντα, έκαναν μόλις 8 λάθη, είχαν 19 ασίστ και το μόνο που έχασαν (και δείχνει λίγο την πεσμένη τους διάθεση μετά από κάποιο σημείο) είναι τα ριμπάουντ, με την Ζάγκρεμπ να κατεβάζει 20 επιθετικά.

Η Ζάγκρεμπ τελείωσε το ματς με 30% στα δίποντα και 28% στα τρίποντα, κέρδισε μόλις 4 βολές σε όλο τον αγώνα και, γενικά, έδειξε και πάλι ότι δεν μπορεί να παίξει ως ομάδα. Οι δυο καλύτεροί της παίκτες, Σίμον και Κασούν, είχαν 29 πόντους με 12/36 σουτ, 1/7 τρίποντα ο Σίμον, 6/18 δίποντα ο Κασούν, ενώ οι υπόλοιποι 9 παίκτες που έπαιξαν είχαν 7/28! Αυτό και μόνο φτάνει για να δείξει την εικόνα του αγώνα…

Δ Όμιλος

Σιένα – Γαλατασαράι 103-77
(50-37)

ΜακΚάλεμπ 19π. 4ασ., Καουκένας 24π. 5κ.φ., Αραντόρι 11π. 6ρ., Άντερσεν 13π. 6ρ., Ρες 8, Ζήσης 2π. 1ρ. 2ασ. (0/1δ. 2/2β.) // Λούκας 8π. 3ρ. 5ασ., Αρσλάν 11, Σονγκάιλα 8π. 4ρ., Άντριτς 12, Σούμπερτ 10π. 5ρ., Σιπ 10π. 8ρ.

Η Σιένα μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, πήρε διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς και καθάρισε το ματς ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Γαλατά προσπάθησε και μπόρεσε να μειώσει σε μονοψήφια τιμή της διαφορά στο 34-25 και ως το 40-33, αλλά μετά παραδόθηκε τελείως, με τη διαφορά να αγγίζει τους 30 πόντους προς το τέλος.

Το αρχικό 20-7 της Σιένα, μαζί με τα 10/18 της τρίποντα στο ματς και τον οίστρο του Καουκένας, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην Γαλατασαράι. Οι Τούρκοι δέχτηκαν 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, βελτιώθηκαν στη δεύτερη περίοδο, αλλά το σκορ πήγε στο 50-37 στο ημίχρονο, αφού μόλις μείωσαν σε 40-33 δέχτηκαν 5 μαζεμένους πόντους από τον Καουκένας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Καουκένας και τρίποντο του Ρες και… αντίο. Η διαφορά πολύ γρήγορα πέρασε τους 20, η Σιένα έτρεξε ένα 10-0, η Γαλατά βρέθηκε να κυνηγά χίμαιρες και το σκορ ήταν στο 80-56 με αρκετή ώρα στο ρολόι. Μετά το ματς χαλάρωσε πολύ, η Σιένα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι στην επίθεση, έβαλε 27 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξεπέρασε τους 100 στο τέλος του ματς, για να γίνει η δεύτερη ομάδα στη φετινή Ευρωλίγκα που βάζει κατοστάρα μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Ασέκο Προκόμ 70-62
(40-33)

Γκριν 23, Ρόθμπαρτ 9π. 8ρ., Τσάπιν 8, Μούρις 8π. 6ρ., Γούντσαϊντ 6π. 4ασ. 3κλ. // Λαφαγιέτ 12π. 4ρ., Γκι 13π. 7ρ., Μοτιεγιούνας 7π. 6ρ., Λάπετα 8.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση πέτυχε η Ολίμπια, αφήνοντας την Προκόμ μόνη τελευταία με 0-3 ως τώρα. Οι Σλοβένοι ήταν καλύτεροι σε όλο σχεδόν τον αγώνα και κέρδισαν χωρίς να δυσκολευτούν στο φινάλε. Η διαφορά ανέβηκε από νωρίς, 18-9 και 25-16 στο δεκάλεπτο. Το σκορ πήγε μέχρι το 29-16, για να μειώσει η Προκόμ σε 34-28 και 48-45 στις αρχές της επανάληψης από το τρίποντο του Σέβεριν. Όμως, ως εκεί, αφού μετά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 15-2 για να πάνε στο 63-47 και να τελειώσουν τον αγώνα. Η διαφορά έμεινε σε απόσταση ασφαλείας ως περίπου το τελευταίο τρίλεπτο, όταν ο Γκι έβαλε τρίποντο για το 65-59. Όμως, η Ολίμπια απάντησε με 5-0 από τον μεγάλο πρωταγωνιστή της, Γκριν, και τους Γούντσαϊντ-Ρόθμπαρτ και το ματς τελείωσε εκεί.