Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Καλάθια νίκης και ρεκόρ!

Καλάθια νίκης και ρεκόρ!

Χορταστική βραδιά γεμάτη θέαμα ήταν η 2η της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας (εκκρεμεί το ματς της Παρασκευής του Παναθηναϊκού με τη Ζαλγκίρις για να ολοκληρωθεί η αγωνιστική). Ο Μπέρνι Ροντρίγκεθ σκόραρε στην εκπνοή του αγώνα της Μάλαγα στη Γερμανία με την Μπαμπέργκ για το 78-79 των φιλοξενούμενων. Ο Τζον Λίνεχαν της Νανσί έδωσε 15 ασίστ κάνοντας ρεκόρ Ευρωλίγκας στην ήττα από τη Φενέρ, σε έναν αγώνα όπου οι δύο ομάδες έδωσαν 50 ασίστ και ο Πρέντζιτς 12!

Η Καντού έδειξε πόσο σκληρή είναι στην έδρα της κερδίζοντας με 78-69 την Μπιλμπάο, η Παρτιζάν επιβεβαίωσε το ίδιο θεώρημα με το 91-81 επί της Σαρλερουά, ενώ η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Ουνίκς Καζάν με 65-93 εκτός έδρας. Πιο εύκολα απ’ όσο περίμενε πέρασε η Εφές από το Μιλάνο με το 54-62 επί της Αρμάνι, με τον Γκαλινάρι να δέχεται ντεσκαλιφιέ, ενώ η Μακάμπι κέρδισε τη Ρεάλ με 88-82 σε έναν αγώνα με πολύ θέαμα και τρομερές επιθέσεις.

Α Όμιλος

Μπένετ Καντού – Μπισκάια Μπιλμπάο 78-69
(42-31)

Σερμαντίνι 16π. 6ρ. 5κ.φ., Λέουνεν 14π. 4ρ. 3ασ., Μαρκοϊσβίλι 12π. 3ασ., Τσιντσιαρίνι 10π. 3ρ. 6ασ., Μίτσοφ 9π. 5ρ. // Μουμπρού 20π. 4ρ., Μπάνιτς 19π. 4ρ., Φίσερ 10π. 4ρ., Μαυροειδής 2π. 2ρ. (1/1δ. 0/2β.), Βασιλειάδης 0π. 1ρ. 1ασ. (0/2δ. 0/1τρ.)

Η Καντού απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι έχει πολύ σκληρή έδρα και κανείς δεν θα περάσει εύκολα από εκεί. Δύο ματς εντός, δύο νίκες με τις δύο ομάδες που έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσει για να έχει πιθανότητες να προκριθεί. Οι διαφορές πολύ καλές και τα σκορ παρεμφερή: 80-69 τη Νανσί και 78-69 τώρα την Μπιλμπάο.

Το ματς άνοιξε στη δεύτερη περίοδο, μετά το 20-19 του Μαυροειδή και το 20-21 του Μπάνιτς. Η Καντού απάντησε με 14-2 και ξέφυγε με 34-23. Η διαφορά ουσιαστικά δεν έπεσε ως το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 42-31. Στην 3η περίοδο η Μπιλμπάο μείωσε στους 5 (44-39), αλλά ο Μπαζίλε με τρίποντο και ο Λέουνεν με τον ίδιο τρόπο έδωσαν ξανά διαφορά στην Καντού που πήγε στο 58-45. Στο τέλος η Μπιλμπάο μείωσε σε 66-61, αλλά ήταν εμφανές ότι δεν ήλεγχε το ματς, το 5-0 που ακολούθησε για την Καντού καθάρισε τον αγώνα, καθώς μετά το 73-67 ο Μαρκοϊσβίλι με τρίποντο έκανε το 76-67 για το οριστικό τελείωμα.

Φενέρμπαχτσε – Νανσί 90-86 (55-34)

Τζιστ 13π. 3ρ. 3ασ. 3κλ., Σεφόλοσα 19π. 5ρ., Ονάν 13π. 3ρ., Σαβάς 13π. 4ρ. 3ασ., Πρέλντζιτς 4π. 4ρ. 12ασ., Μπογκντάνοβιτς 11, Πεκέρ 10π. 4ρ. 3κλ. // Μπατούμ 22π. 6ρ. 6ασ. 3κλ. 11κ.φ., Σαμνίκ 24π. 4ρ., Λίνεχαν 5π. 3ρ. 15ασ. 3κλ., Σούλερ 13, Μόρμαν 11π. 15ρ. 4κλ.

Η νίκη της Φενέρ επί της Νανσί έφερε 4 ομάδες στον όμιλο του Ολυμπιακού στο 1-2. Οι Τούρκοι κυριάρχησαν απόλυτα στο 2ο δεκάλεπτο, έβαλαν 32 πόντους και δέχτηκαν 17 με τους Γάλλους να μοιάζουν ότι έχουν παραδοθεί. Όμως, στην 3η περίοδο οι ομάδες άλλαξαν ρόλους, η διαφορά έπεσε από τους 21 στους 9 και το ματς έγινε ντέρμπι στο τέλος. Η Νανσί πάλεψε, μπόρεσε να μειώσει σε 70-64 και το ματς ήταν ντέρμπι ως σχεδόν το φινάλε. Το 84-79 και η καλή άμυνα της Νανσί έδινε ελπίδες στους Γάλλους, αλλά ο Ονάν μίλησε στο πιο σημαντικό σημείο με τρίποντο (87-79). Όταν λίγο πριν το τέλος η Νανσί μείωσε σε 89-83 και οι γηπεδούχοι έχαναν την μπάλα, οι Γάλλοι πέταξαν την επίθεση και μετά δεν έκαναν φάουλ, χάνοντας 20 πολύτιμα δευτερόλεπτα στο τελευταίο λεπτό. Έτσι έχασαν και το ματς, καθώς μόλις άρχισαν να το παλεύουν ξανά… τελείωσε.

Ο Νικολά Μπατούμ έκανε ένα απίστευτο παιχνίδι με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 11 κερδισμένα φάουλ, είχε και 9 λάθη, αλλά με 5/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 9/10 βολές, ήταν ο καλύτερος στο παρκέ, μόνιμη απειλή και μόνιμα στενά μαρκαρισμένος.

Ο Σαμνίκ έβαλε 24 πόντους με 12/16 σουτ, αλλά είχε και 5 λάθη, ενώ ο Τζον Λίνεχαν έκανε απίστευτο ματς με 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και… 15 ασίστ, αλάνθαστος σε 33 λεπτά. Οι 15 ασίστ είναι ρεκόρ Ευρωλίγκας, με τον Λίνεχαν να σπάει το προηγούμενο των Έντνι, Παπαλουκά (14). Κοντά στο ρεκόρ έφτασε και ο Εμίρ Πρέλντζιτς με 12 ασίστ!

Β Όμιλος

Μπρόζε Μπαμπέργκ – Ουνικάχα Μάλαγα 78-79
(38-42)

Σλότερ 16π. 6ρ., Γκαβέλ 14, Ρόμπερτς 16π. 4ρ. 4ασ., Τζένκινς 14 // Φρίλαντ 18π. 7ρ., Ζόριτς 13π. 7ρ., Σινάνοβιτς 11π. 3ρ., Ντάρντεν 10π. 4ρ., Φιτς 7π. 5ρ. 4ασ.

Καιρό θα κάνει ο Μπέρνι να ξεχάσει αυτό το ματς, καθώς με το ριμπάουντ που πήρε και το καλάθι που έβαλε, χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μετά το 22-11 των γηπεδούχων, που εξαφανίστηκε με ένα σερί 0-7 της Μάλαγα. Οι Ισπανοί προσπέρασαν με 28-29, ενώ μετά οι δυο ομάδες συμβάδιζαν, από το 35-37 στο 46-52, στη μεγαλύτερη διαφορά της Μάλαγα 48-56, ως το 61-60 και το 70-68.

Με 1:10 για το τέλος το ματς ήταν ισόπαλο 75-75, ο Βάλτερς έβαλε 2/2 βολές για το 75-77 με 25 δευτερόλεπτα για το τέλος, ενώ μετά το τάιμ άουτ της Μπαμπέργκ ο Ρόμπερτς σκόραρε με τρίποντο για το 78-77 με 13 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Βάλτες πήγε να απαντήσει με δικό του τρίποντο αλλά αστόχησε, όμως ο Μπέρνι ήταν εκεί, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και χωρίς ισορροπία σκόραρε για το 78-79 της Μάλαγα με 4 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Ρόμπερτς πρόλαβε να σουτάρει, αλλά η προσευχή του ήταν άστοχη και το ματς έληξε με θρίαμβο της ισπανικής ομάδας. Ο Μπέρνι πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ στο ματς και έβαλε ένα δίποντο, αλλά τα έκανε στη σωστή στιγμή…

Γ Όμιλος

Παρτιζάν – Σπίρου Σαρλερουά 91-81
(52-44)

Λο 26π. 3ρ. 7ασ., Πέκοβιτς 21, Μάτσβαν 15π. 6ρ. 5ασ. 3κλ., Μιλοσάβλιεβιτς 14 // Μαλέτ 19π. 4ασ., Σενγκέλια 16π. 3ρ., Ρίντικ 10π. 4κ., Χιλ 15π. 9ρ. 3ασ., Βελς 10π. 3ρ. 3κλ. 7κ.φ.

Ο Λο έκανε υπέροχο παιχνίδι για την Παρτιζάν και με 26 πόντους με 8/14 σουτ εντός παιδιάς και 7 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του, που είχε τους Μάτσβαν και Πέκοβιτς να έχουν 36 πόντους με 15/19 δίποντα (6/6 ο Μάτσβαν). Με τέτοια νούμερα ήταν πολύ δύσκολο να χάσει η Παρτιζάν και πράγματι ήλεγχε το ματς σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του. Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 43-35 και 52-44 (αφού πρώτα είδαντ ους αντιπάλους τους να μειώνουν σε 45-44), ενώ μετά το 58-60 της 3ης περιόδου, η γηπεδούχος ομάδα με τον Λο και τον Μιλοσάβλιεβιτς πήγε στο 79-73 και το 86-78 και καθάρισε το ματς.

Αρμάνι Μιλάνο – Εφές Πίλσεν 54-62
(21-33)

Μπουρούσης 11π. 10ρ. 3κ. 1ασ. 5κ.φ. (4/4δ. 0/2τρ. 3/6β.), Γκαλινάρι 12π. 8ρ. 9κ.φ., Φώτσης 5π. 4ρ. 2ασ. (1/2δ. 1/3τρ.)

Η λέξη κάκιστο μάλλον είναι πολύ… ευγενική για τον αγώνα της Αρμάνι με την Εφές, όμως οι Τούρκοι πήραν αυτό ακριβώς που ήθελαν από το ματς. Πήγαν στο Μιλάνο για να καταστρέψουν το παιχνίδι των Ιταλών, κράτησαν τον Νίκολας στους 4 πόντους με 2/7 και 7 λάθη, τον Χέρστον στους 6, τον Κουκ στις μόλις 3 ασίστ, ο Σκαριόλο έκανε άθλιες αλλαγές, η Αρμάνι επέμενε να ψάχνει μόνο τον Γκαλινάρι αντί να προσπαθήσει να κάνει κάποιο σύστημα για να σκοράρει και το ματς πήγε πολύ εύκολα στην πλευρά των Τούρκων.

Το 7-22 του πρώτου δεκαλέπτου έδειξε προς τα πού πήγαινε το ματς, η Αρμάνι σκόραρε με το σταγονόμετρο, είχε βάλει 21 πόντους στο ημίχρονο… και πάλι καλά. Στην 3η περίοδο έδειξε σημεία ζωής, μείωσε σε 34-36, αλλά δέχτηκε σερί 2-11 για να τελειώσει ο αγώνας. Η διαφορά ήταν στις παρυφές των 10 πόντων ως το τέλος, με την Αρμάνι να τα σπάει από το τρίποντο, 2/18, και να μην έχει καμία ελπίδα.

Όταν με 8-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε απόσταση τριπόντου, δέχτηκαν 0-6 και έμειναν εκεί. Περισσότερο ενδιαφέρον είχε στο τέλος το κατόρθωμα του Έλληνα ρέφερι Γκόντα να ξεσηκώσει την ιταλική εξέδρα σε ματς που… κοιμόταν λόγω της απόδοσης της ομάδας τους, παρά ο ίδιος ο αγώνας. Ο Κούγκο κάνει 2-3 επιθετικά φάουλ στον Γκαλινάρι, ο Γκόντας σφυρίζει αμυντικό και μετά ο Ιταλός αστέρας έβγαλε όλο το θυμό του. Άρχισε να διαμαρτύρεται, δέχτηκε αμέσως τεχνική ποινή και όταν πήγε άλλος διαιτητής να τον ηρεμήσει, του απώθησε το χέρι και δέχτηκε ντεσκαλιφιέ! Από τότε και μετά σε κάθε σφύριγμα του Έλληνα διαιτητή (και των άλλων δύο) γινόταν χαμός από τον κόσμο.

Προφανώς και ο Γκαλινάρι φταίει που αντέδρασε έτσι, αλλά αν το σφύριγμα είχε δοθεί σωστά, δεν θα γινόταν τίποτα. Όσο για το ντεσκαλιφιέ, λίγο τραβηγμένο αν σκεφτούμε την ψυχολογία του παίκτη εκείνη τη στιγμή. Οι διαιτητές θα έπρεπε να τα υπολογίζουν αυτά. Μετά την… ηρωική έξοδο του Γκαλινάρι από το παρκέ, το ματς τελείωσε και τυπικά με τον Βουγιατσιτς να βάζει 4/4 βολές και την Εφές να καθαρίζει πολύ εύκολα.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 88-82
(46-41)

Φάρμαρ 27π. 4ρ. 5ασ. 8κ.φ., Σμιθ 15π. 6ρ., Μπλου 16, Σχορτσανίτης 16π. 3ρ. 8κ.φ. (6/11δ. 4/8β.), Παπαλουκάς 0π. 2ρ. 3ασ. (0/1δ. 0/1τρ.) // Κάρολ 18, Ρέγιες 15π. 4ρ., Ρούντι 13π. 4ρ., Μπέγκιτς 4π. 9ρ., Ιμπάκα 9π. 8ρ. 2κλ.

Πολύ καλή ήταν η Μακάμπι
στο ματς με τη Ρεάλ, εκμεταλλεύτηκε πλήρως ότι οι Ισπανοί είχαν πρόβλημα σε κάθε ματσάρισμα στην άμυνα και κέρδισε ουσιαστικά χωρίς να δυσκολευτεί. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Φάρμαρ έβαλε 27 πόντους με 10/11 σουτ (και κέρδισε και 8 φάουλ) παίζοντας συνεχώς ένας εναντίον ενός τον προσωπικό του αμυντικό, ο Σχορτσανίτης είχε 16 πόντους με 6/11 σουτ και 8 κερδισμένα φάουλ, κάνοντας πλάκα με τον Ιμπάκα και έχοντας πρόβλημα μόνο με τον Μπέγκιτς στην πλάτη του, ο Σμιθ έβαλε 15 πόντους με 4/4 δίποντα, ο Μπλου 16 πόντους με 5/7 δίποντα και, γενικά, η Ρεάλ δεν μπόρεσε ούτε κατά διάνοια να παίξει άμυνα στο ματς.

Η Μακάμπι ως το 30ο λεπτό ήταν πολύ καλύτερη, προηγήθηκε με 74-62, χωρίς πρόβλημα, αναλαμβάνοντας τα ηνία του αγώνα από το 25-31 και μετά, τρέχοντας σερί 11-0. Στο τέλος η Ρεάλ προσπάθησε, έβαλε κάποια σουτ για να μειώσει σε 81-72 αρχικά και 85-80 με 46 δευτερόλεπτα για το τέλος, αλλά μετά, παρότι η Μακάμπι έχασε την επίθεση, ο Κάρολ δεν κατάλαβε τον Φάρμαρ που πήγε από πίσω και του έκλεψε την μπάλα για να τελειώσει τον αγώνα με τις βολές του μειώνοντας τον αριθμό των αήττητων ομάδων στη διοργάνωση στις 5.

Δ Όμιλος

Ούνικς Καζάν – Μπαρτσελόνα 65-93
(32-44)

Λαϊντέι 14, Βερεμεένκο 11π. 4ρ., ΜακΚάρτι 10π. 4ρ. 3κλ. // Λόρμπεκ 24π. 5ρ., Μάικλ 16π. 6ρ., Ναβάρο 19π. 4ασ., Χουέρτας 10π. 8ασ.

Σίφουνας πέρασε η Μπαρτσελόνα
από τη Ρωσία, εκμεταλλευόμενη την απειρία της Ουνίκς, αλλά και τη δική της πολύ καλή μέρα. Οι Ισπανοί σκόραραν όπως και όποτε ήθελαν, είχαν τεράστιο πλεονέκτημα στην περιφέρεια, κατάφεραν να κλείσουν τον Ντόμερκαντ και όλα έγιναν πιο εύκολα μετά.

Η διαφορά ήταν σχεδόν διψήφια από το πρώτο δεκάλεπτο (14-23), ανέβηκε στο 32-44 στο ημίχρονο, για να ξεφύγει τελείως μετά, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στο 39-55 και το 41-63 λίγο αργότερα. Επιστροφή δεν υπήρχε για την Ουνίκς, αυτό έλειπε απέναντι σε ένα τέτοιο ρόστερ, έμενε μόνο να μάθουμε την τελική διαφορά, που ήταν στους 28 πόντους, με το ματς να περνά από το 52-79 λίγο νωρίτερα.