Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα μέσα σε 2,5 λεπτά!

Ήττα μέσα σε 2,5 λεπτά!

Για ένα ημίχρονο όλα πήγαιναν καλά για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα, αλλά στην επανάληψη οι «πράσινοι» υποτάχτηκαν στις ορέξεις της ΤΣΣΚΑ, που κέρδισε εύκολα με 91-75 κυριαρχώντας απόλυτα. Έτσι, η 1η θέση χάθηκε και τυπικά για τον Παναθηναϊκό, που ξέρει ότι θα μπει στην κλήρωση του Top-16 στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς τελειώνει τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ με την Μπαμπέργκ.

Για ό,τι προσπαθούσε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο, χάθηκε μέσα σε 2,5 λεπτά στο δεύτερο (για την ακρίβεια 2:22) διάστημα στο οποίο η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα απίστευτο 14-0 για να μετατρέψει το 47-49 σε 61-49 και να πάρει για τα καλά κεφάλι στο ματς. Όσο κι αν προσπαθούσε στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός να γυρίσει το ματς, δεν τα κατάφερε, με τη διαφορά να μένει πάνω από τους 8 πόντους ως το τέλος του αγώνα, γεγονός που δείχνει πόσο δυνατή είναι φέτος η ρωσική ομάδα.

Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο,
με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ καλός και το θέαμα του υψηλότερου επιπέδου. Η ΤΣΣΚΑ μπήκε στο ματς με 4-0, κρατώντας τον Παναθηναϊκό χωρίς πόντο για 2 περίπου λεπτά μέχρι ο Λόγκαν να σπάσει το ρόδι. Μετά το 11-7 των γηπεδούχων οι δυο ομάδες άρχισαν να σκοράρουν με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα. Ο Βουγιούκας προκαλούσε πολλά προβλήματα στους Ρώσους, αλλά ο Σβεντ έκανε απίστευτο δεκάλεπτο και οδήγησε την ομάδα του από το 18-16 στο 26-16 με 8-0.

Ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε να του ξεφύγει το ματς, με τον Στίβεν Σμιθ να παίρνει προσωπικές προσπάθειες και να σκοράρει 6 πόντους, οι «πράσινοι» στο δεκάλεπτο βρίσκονταν στο -2, 26-24. Ο Παναθηναϊκός, με τον Μπατίστ να σκοράρει έφτασε το σερί του στο 0-10 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, έχοντας καταφέρει να κρατήσει τους Ρώσους για σχεδόν 4 λεπτά χωρίς πόντο, με την ΤΣΣΚΑ να σουτάρει πολύ άσχημα στο διάστημα αυτό, παρότι κάθε της επίθεση έφτανε ως το τέλος και δεν διακοπτόταν με λάθος (0/6 σουτ, 0 λάθη).

Στη συνέχεια, είχαμε ένα επιθετικό κρεσέντο από τις δύο ομάδες, που στα 8 λεπτά ως τη λήξη του ημιχρόνου, έγραψαν επιμέρους σκορ 21-23. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το αντιαθλητικό φάουλ του Κουρμπάνοφ στο 42-38 των Ρώσων, που είχαν τρέξει ένα μίνι 6-1, για να βάλει 5 πόντους σε μια επίθεση και να προσπεράσει με 42-43. Κατάφερε μάλιστα να κρατήσει το προβάδισμα ως το ημίχρονο και να πάει στα αποδυτήρια με 47-49.

Αυτό που επεφύλασσαν τα πρώτα 2,5 λεπτά της 3ης περιόδου δεν το είχε φανταστεί κανείς, όμως. Η ΤΣΣΚΑ μπήκε στο παρκέ πηγαίνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν στην κυκλοφορία και σούταρε από μακριά, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι πολύ εύκολα και πριν καλά καλά προλάβει να αντιδράσει ο Ομπράντοβιτς να καθαρίσουν τον αγώνα.

Μπορεί να τους πήρε μόλις 2:22 για να ζητήσει τάιμ άουτ, αλλά ως τότε η ΤΣΣΚΑ είχε τρέξει ένα 14-0 έχοντας 4/4 εντός παιδιάς 5/5 βολές, 5 ασίστ και 0 λάθη εκθέτοντας πλήρως κάθε αμυντική αδυναμία του Παναθηναϊκού. Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» είδαν το ματς να φεύγει από τα χέρια τους επειδή έκαναν 4 άστοχα συνεχόμενα σουτ!

Πολύ σκληρό το μάθημα που δίδαξαν οι Ρώσοι στον Παναθηναϊκό, που κανείς δεν μπορεί να πει ότι κατέρρευσε καθώς 4 άστοχα σουτ πολύ δύσκολα θα σημάνουν σερί 14-0 σε οποιοδήποτε άλλο ματς φέτος. Όμως, αυτό δείχνει πόσο δυνατή ομάδα είναι η ΤΣΣΚΑ και πόσο δύσκολο θα είναι για οποιονδήποτε φέτος να την κερδίσει.

Τα χειρότερα για τους «πράσινους» ήρθαν στη συνέχεια, όταν επί 17,5 λεπτά προσπαθούσαν να ανατρέψουν τη διαφορά, αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να τη φέρουν κάτω από τους 8 πόντους του 27ου λεπτού (66-58). Μάλιστα στα τελευταία 13,5 λεπτά του αγώνα (μετά το 68-58 δηλαδή) η διαφορά ήταν διψήφια όλη την ώρα.

Να φταίει το γεγονός
ότι οι «πράσινοι» δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο για τη νίκη για το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν να ξαναπλησιάσουν; Οι χρόνοι συμμετοχής των παικτών του Παναθηναϊκού, πάντως, δεν έδειξαν ότι ο Ομπράντοβιτς είδε τον αγώνα ως αδιάφορο.

Η ΤΣΣΚΑ πήγε στο 71-68 με τον Λαβρίνοβιτς, στο 75-63 στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Καούν, στο 80-65 με τρίποντο του Γκόρντον στο 34ο λεπτό, στο 84-67 με τον Κρστιτς για να κλείσει το ματς με δυο καλάθια από Χριάπα και Σισκάουσκας στα τελευταία 24 δευτερόλεπτα, σκορπώντας ενθουσιασμό στον κόσμο της.

Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 25% στα τρίποντα (5/20) έναντι 48% της ΤΣΣΚΑ (11/23), ενώ και στα δίποντα τα ποσοστά των ομάδων χώριζαν 7 ποσοστιαίες μονάδες (43%-50%). Οι 12 περισσότερες βολές του Παναθηναϊκού πήγαν χαμένες από το -15% στο ποσοστό (91% η ΤΣΣΚΑ με 20/22, 76% ο Παναθηναϊκός με 26/34), ενώ η τεράστια διαφορά στον τρόπο παιχνιδιού των δύο ομάδων φάνηκε από το 23-13 στις ασίστ.

Τα ριμπάουντ ήταν 38-35, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε 11 επιθετικά (8 η ΤΣΣΚΑ), ενώ τα κλεψίματα ήταν 7-8 και τα λάθη 12-12. Καλύτερος του Παναθηναϊκού με διαφορά ο Ίαν Βουγιούκας, που είχε 17 πόντους και 23 ranking σε 20 λεπτά, όμως στην άμυνα… έκανε πάρτι ο Κρστιτς. Καλός ο Ν. Καλάθης, κάτω του μετρίου ο Διαμαντίδης με 6 ασίστ, αλλά και 1/7 εντός παιδιάς και 4 λάθη, κακός ο Μπατίστ, απλώς καλοί οι Σάτο και Σμιθ.