Home / Α1 / Απτόητος ο Κολοσσός, ψηλώνει ο Πανιώνιος!

Απτόητος ο Κολοσσός, ψηλώνει ο Πανιώνιος!

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να πέρασε ένα πολύ εύκολο απόγευμα απέναντι στον Ίκαρο στο άδειο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας 93-58 χωρίς καν να πατήσει γκάζι, αλλά στα άλλα ματς που έκλεισαν την 3η αγωνιστική είχαμε πολλές συγκινήσεις. Ο Κολοσσός κέρδισε στη Ρόδο τον ΚΑΟΔ με 77-73 για να παραμείνει αήττητος στο πρωτάθλημα με 3-0, ενώ ο Πανιώνιος κέρδισε στην έδρα του τον Άρη με 78-66, δείχνοντας στους «κιτρίνους» ότι η φετινή σεζόν θα είναι πολύ δύσκολη γι’ αυτούς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 93-58
(42-24)

Λόγκαν 15π. 3ρ., Διαμαντίδης 11π. 5ρ. 4ασ., Τσαρτσαρής 10π. 4ρ., Σμιθ 10, Γιασικεβίτσιους 11π. 5ασ., Καϊμακόγλου 8π. 4ρ. 3ασ. // Μπέινς 16π. 10ρ. 5κ.φ., Σένσλι 8π. 4ρ. 4ασ., Λιούμπιτσιτς 6π. 5ρ. 5ασ. 6κ.φ.

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός
στο ματς με τον Ίκαρο, αφού από την αρχή επέβαλλε το ρυθμό του και δεν έπεσε ούτε κατά διάνοια στις παγίδες μιας κεκλεισμένων των θυρών αναμέτρηση. Ήδη στο τετράλεπτο το σκορ ήταν 13-2 για τον Παναθηναϊκό με τον Γιασικεβίτσιους να έχει πολλά κέφια και τους Μπατίστ-Τσαρτσαρή να ακολουθούν.

Ο Ίκαρος έφαγε την πρώτη κρυάδα στον αγώνα, προσπάθησε να αναδιοργανωθεί αλλά το πουλάκι είχε ήδη πετάξει. Μείωσε προς στιγμήν σε 15-8, για την τελευταία μονοψήφια διαφορά στο ματς, αλλά ο Καϊμακόγλου πήγε το ματς στο 21-8 με τον Ομπράντοβιτς να κάνει συνεχείς αλλαγές σε όλο το ματς για να κρατήσει τους παίκτες του ζεστούς και με διάθεση.

Το δεκάλεπτο τελείωσε 23-12, το τρίποντο του Διαμαντίδη πήγε το ματς στο 26-12, ενώ με Λόγκαν και Βουγιούκα ο Παναθηναϊκός στο 16ο λεπτό βρέθηκε στο 37-14 και το +23 με τον Ίκαρο να χάνει πολλά σουτ και μαζί με αυτά την όποια επαφή με το σκορ. Πάντως, ο Κινγκ τον βοήθησε να μειώσει κάτω από τους 20 στο ημίχρονο, 42-24, αλλά ήταν εμφανές ότι το επιθετικό πρόβλημα που αντιμετώπιζε θα τον οδηγούσε σε πολύ χαμηλό σκορ.

Αυτό φάνηκε να αλλάζει στην επανάληψη, καθώς στην 3η περίοδο ο Ίκαρος μπήκε με πολλή διάθεση στον αγώνα, καταφέρνοντας αρχικά να μειώσει σε 49-31 στο 23ο λεπτό και λίγο αργότερα μέχρι και το 63-50, αφού ο Παναθηναϊκός ήταν αδιάφορος και κακός στην άμυνα. Οι «πράσινοι» δέχτηκαν 27 πόντους στην 3η περίοδο με τον Ομπράντοβιτς να απαιτεί στην 4η την προσοχή τους ως το φινάλε.

Το 63-50 ήρθε με σερί 0-9 του Ίκαρου, σερί το οποίο διέκοψε ο Λόγκαν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στους 14 πόντους (65-51) στην 4η περίοδο. Κάπου εκεί ο ίκαρος παράτησε τον αγώνα, εγκλωβίστηκε πλήρως από τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να μην έχουν καμία όρεξη να δώσουν άλλη τροφή στα νεύρα του προπονητή τους και τους φιλοξενούμενους απλώς να υποτάσσονται.

Ο Ίκαρος έβαλε όλους κι όλους 7 πόντους στο δεκάλεπτο με 3/15 σουτ και 6 λάθη στο διάστημα αυτό! Απ’ την άλλη, ο Παναθηναϊκός έβαλε 28 πόντους με 11/17 σουτ ανεβάζοντας τη διαφορά στους 35 πόντους στο τέλος χάρη σε ένα 13-0 από το 73-56 ως το 86-56.

Οι «πράσινοι» είχαν 67% στα δίποντα στο ματς, ενώ ο Ίκαρος 6% στα τρίποντα (1/16), οι ασίστ ήταν 21-13, τα ριμπάουντ 35-31, τα λάθη 9-16 και τα κλεψίματα 7-1.

Ο Ομπράντοβιτς μετά το τέλος του ματς είχε να λέει (και δικαιολογημένα) για την «ευφυή» κίνηση να προγραμματιστεί ο αγώνας του μπασκετικού Παναθηναϊκού ίδια ώρα με το ποδοσφαιρικό ντέρμπι της ομάδας, αλλά και για τη γνωστή θέση του για τα κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδια (το λογικό, ότι είναι απαράδεκτα).

Σε ατομικό επίπεδο, ο Παναθηναϊκός είχε 7 παίκτες που έβαλαν τουλάχιστον 8 πόντους, είχε 7 παίκτες με τουλάχιστον 9 ranking, ενώ ο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε και τους 12 που είχε στη διάθεσή του από 10 ως 27 λεπτά. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Πατ Καλάθη στη δωδεκάδα, με τον καλύτερο Έλληνα της περσινής σεζόν να παίζει 10 λεπτά και να έχει 4 πόντους με 2/7 συν 2 ριμπάουντ. Από τον Ίκαρο ξεχώρισαν Μπέινς, Λιούμπιτσιτς και Κινγκ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΚΑΟΔ 77-73
(39-38)

Τσάμης 19π. 6ρ. 5ασ., Χαρίσης 10π. 5ρ. 5ασ., Πάνος 7π. 4ρ. // Χαραλαμπίδης 23π. 3ασ. 3κλ. 5κ.φ., Φλάουερς 11π. 7ρ. 4κ.φ.

Μεγάλη νίκη για τον Κολοσσό
στη Ρόδο επί του ΚΑΟΔ, μετά από οριακό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τις βολές τους στο τέλος, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έχαναν τη μια επίθεση μετά την άλλη.

Ο αγώνας άρχισε με τον ΚΑΟΔ να δείχνει ότι πήγε για τη νίκη στη Ρόδο, 0-5 και 6-11, με την πρώτη περίοδο να είναι γεμάτη εναλλαγές, αφού ο Κολοσσός προσπέρασε με 13-11, αλλά έμεινε πίσω ξανά με 15-22 πριν λήξει το δεκάλεπτο. Τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες είχε η δεύτερη περίοδος, με τον ΚΑΟΔ και πάλι να παίρνει κεφάλι στη συνέχεια, 34-38 μέχρι το καλάθι του Λιακόπουλου και το τρίποντο του Τσάμη που έφεραν τον Κολοσσό στο 39-38 στην ανάπαυλα.

Ακριβώς ίδια εξέλιξη και στο 3ο δεκάλεπτο με τον Κολοσσό να εκμεταλλεύεται την καλή βραδιά των Τσάμη-Χαρίση και να ξεφεύγει με 46-41, αλλά τις δυο ομάδες να είναι 6 φορές ισόπαλες στην περίοδο και το τρίποντο του Τσάμη να είναι αυτό που τελικά τις χώρισε ξανά στο τέλος (59-56 στο 30ο λεπτό).

Με τον Ασημακόπουλο να βάζει 7 μαζεμένους πόντους ο Κολοσσός έφτασε την υπέρ του διαφορά από το +3 στο +10, 68-58 στο 34ο λεπτό. Εκεί φάνηκε ότι θα καθαρίσει το ματς, αλλά ο Χαραλαμπίδης είχε άλλη άποψη, με τρίποντο μείωσε στους 7 και από δικιά του ασίστ τον μιμήθηκε ο Αθηναίου λίγο μετά, με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή για τον ΚΑΟΔ, που έβαλε 4 συνεχόμενα ως το 73-70, με τον Χαραλαμπίδη στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα να σκοράρει 2 βολές για το 73-72. Το ματς είχε πάρει φωτιά, αλλά ο Ασημακόπουλος και ο Τσάμης παρέμειναν ψυχροί και με 4/4 βολές έκαναν το 77-72 την ώρα που ο Φλάουερς με λάθος πετούσε στο 75-72 τις όποιες ελπίδες είχε ο ΚΑΟΔ για νίκη στον αγώνα…

Ο Κολοσσός κυριάρχησε στα ριμπάουντ με το αδιανόητο 38-18, με τον ΚΑΟΔ να έχει 2 επιθετικά σε όλο το ματς (11 ο Κολοσσός). Οι ασίστ ήταν 14-13, ενώ αν κοιτάξουμε τα λάθη (14-8) θα δούμε γιατί ο ΚΑΟΔ μπόρεσε να μείνει κοντά ως το τέλος του αγώνα παρότι έπαθε πανωλεθρία στην εναέρια κυκλοφορία.

Ο Κολοσσός είχε τον Τσάμη ξανά σε τρομερή βραδιά με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 34 λεπτά με 3/5 τρίποντα, ενώ και ο Χαρίσης ήταν πολύ καλός με τον Πάνο να είναι χρήσιμος. Ο Χάτεν δεν πάτησε ούτε για ένα δευτερόλεπτο το παρκέ, ενώ ο Μπόικιν ήταν απλώς θετικός και ο Χόπσον κακός. Για τον ΚΑΟΔ ο Χαραλαμπίδης ήταν όλα τα λεφτά, η αλήθεια είναι ότι θα έπρεπε να έχει παίξει περισσότερο από τα 31 λεπτά που έπαιξε στο ματς, ενώ ο Φλάουερς ήταν καλούτσικος (11 πόντοι και 7 ριμπάουντ με 5/13 σουτ) αλλά μοιραίος στο τέλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΡΗΣ 78-66
(46-38)

Στίβισον 15π. 15ρ., Ντίμπλερ 14, Μπάρλος 12π. 5ρ. 7κ.φ., Κις 8π. 4ασ. 4κλ. // Τζέιμς 24π. 4ρ. 3ασ. 9κ.φ., Ταπούτος 17π. 7ρ., Μάλντροου 7π. 8ρ. 3κ.

Ξανά κακός ήταν ο Άρης
, που απογοήτευσε και ηττήθηκε στην Αθήνα από τον Πανιώνιο, που στηρίχτηκε στην τριπλέτα Στίβισον-Μπάρλου-Ντίμπλερ για να πάρει τη νίκη, με τον Νίκο Μπάρλο να κάνει αισθητή την παρουσία του από το πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα των «κυανέρυθρων».

Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο ματς, προηγήθηκε με 3-11 στο ξεκίνημα με τους ξένους του να σκοράρουν και τους 11 πόντους, ενώ αργότερα πέρασε από το 10-17 πριν ισοφαριστεί από Μπάρλο και Στίβισον σε 24-24 λίγο πριν το δεκάλεπτο. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και το τρίποντο του Ντίμπλερ ο Άρης έχασε το προβάδισμα, το οποίο δεν ανέκτησε ποτέ στον αγώνα. Μάλιστα στο 2ο δεκάλεπτο ήταν κάκιστος επιθετικά, έκανε λάθη, δεν ήλεγξε τα ριμπάουντ και δεν είχε καλή ανάπτυξη στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο ημίχρονο με 8 πόντους.

Ο Πανιώνιος έτρεξε ένα 9-0 για το 33-26, ενώ κράτησε το προβάδισμα παρότι ο Άρης μείωσε σε 35-34. Έτσι πήγε στο 43-34 αμέσως μετά με σερί 8-0 στο νέο νεκρό διάστημα των «κιτρίνων» και έκλεισε το ημίχρονο με 46-38. Οι ρόλοι φάνηκε να αντιστρέφονται στην 3η περίοδο, όταν ο Άρης κράτησε τον Πανιώνιο στους 10 πόντους, για να ισοφαρίσει ως το 30ο λεπτό σε 56-56. Ο Πανιώνιος πήγε στο 50-38 πριν δεχτεί σερί 6-18 για να ισοφαριστεί, στο μοναδικό ουσιαστικά διάστημα του αγώνα στο οποίο ο Άρης έλεγξε το ματς.

Αυτό δεν συνεχίστηκε στην 4η περίοδο, αφού ο Μπάρλος και ο Στίβισον έκαναν αυτό που έπρεπε για την ομάδα τους, με τον Πανιώνιο να πηγαίνει από το 63-62 στο 75-64 με σερί 12-2 και τον Άρη στο διάστημα αυτό να έχει 1/5 σουτ και 1 λάθος.

Οι «κίτρινοι» δεν ήταν καλύτεροι σε καμία στατιστική κατηγορία, 40-31 τα ριμπάουντ, 17-10 οι ασίστ, 11-14 τα λάθη, 10-3 τα κλεψίματα, 54% έναντι 45% τα δίποντα και 36% έναντι 30% τα τρίποντα, σε ένα ματς στο οποίο κέρδισε ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα, εκείνη που ήταν πιο σωστά στημένη στο γήπεδο και είχε μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή της.

Με τον Τσαλδάρη πια στην ομάδα και τον Τζέιμς στον άσο, ο Άρης χρησιμοποιεί τον Βεργίνη ελάχιστα (στο ματς έπαιξε όσα περίσσεψαν μετά τα 33 λεπτά του Τζέιμς), με την αλήθεια να είναι ότι δεν έχει την πολυτέλεια για κάτι τέτοιο (να αφήνει δηλαδή παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν στον πάγκο). Το όλο στήσιμο της ομάδας μοιάζει λάθος, στα καλάθια ο Άρης δείχνει αδύναμος, ιδίως στον έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ και οι ξένοι του ως τώρα (πέραν του Τζέιμς) δεν έχουν δείξει ότι μπορούν να τον ανεβάσουν επίπεδο. Ο Τζέιμς ήταν και πάλι όλα τα λεφτά, με τους Μάλντροου και Όλιβερ να είναι απλώς καλοί, τον Κερούς κακό, τον Βεζένκοφ να παίζει 2 λεπτά και τον Κρούσιτς να μην πατά παρκέ. Ο Ταπούτος ήταν πολύ καλός από τους Έλληνες, ενώ ο Τσαϊρέλης δεν έπαιξε καθόλου, δείγμα ότι ο Αλεξανδρής ακόμα ψάχνεται με το ρόστερ του.

Ο Μπάρλος έδειξε πόσο χρήσιμος θα είναι για τον Πανιώνιο, καθώς σε μόλις 16 λεπτά στην πρώτη του συμμετοχή έκανε τη διαφορά στον αγώνα, ενώ Στίβισον-Ντίμπλερ είναι σίγουρα μεγάλο κεφάλαιο για τη φετινή ομάδα, που μοιάζει καλοστημένη και με πολύ δυνατό ρόστερ. Ο Κις μπορεί επιθετικά να ήταν μέτριος (3/11 σουτ), αλλά είχε 4 ασίστ και 4 κλεψίματα αλάνθαστος σε 31 λεπτά βοηθώντας πάρα πολύ την ομάδα του. Ο Πανιώνιος δείχνει ότι σίγουρα θα μας απασχολήσει στο τέλος της χρονιάς στη μάχη για την 3η θέση.