Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / 500άρης στην κορυφή!

500άρης στην κορυφή!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 77-72 την Ουνικάχα Μάλαγα για την 8η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, για να πάει στο 7-1 στον όμιλό του και να μείνει μόνος πρώτος αφού η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε στη Ρωσία. Έτσι, η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρίσκεται μία νίκη πάνω από Ρώσους και Τούρκους και 3 νίκες πάνω από την 5η θέση. Αυτό, βεβαίως, που ενδιαφέρει τον Ολυμπιακό είναι να τερματίσει στην πρώτη δυάδα για να έχει πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά. Μαγικό παιχνίδι από τον Σπανούλη με 18 πόντους, 10 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ στο 500ο ματς του Ολυμπιακού στην Ευρώπη.

Η νίκη ήρθε δύσκολα για τον Ολυμπιακό, που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα. Έβαλε μόλις 29 πόντους στο πρώτο μέρος και 48 στην επανάληψη, 26 στο 3ο δεκάλεπτο. Στα σημαντικά στοιχεία του ματς το ντεμπούτο του Τσαϊρέλη με τη φανέλα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, αγωνίστηκε για 3 λεπτά και είχε 2 πόντους και 1 κλέψιμο.

Στα άσχημα το γεγονός ότι ο Μπρεντ Πετγουέι χτύπησε ξανά στον ώμο και αναμένουμε να δούμε πόσο σοβαρά θα είναι και πόσο διάστημα θα χάσει. Ο Ολυμπιακός είχε τον Χάντερ, τον Πρίντεζη και τον Τσαϊρέλη άρρωστους με γαστρεντερίτιδα, ο πρώτος έπαιξε μόλις 10 λεπτά, ο δεύτερος 18 και ο τρίτος 3 λεπτά στο ντεμπούτο του. Το μεγαλύτερο βάρος έπεσε στον Μπράιαντ Ντάνστον, που αγωνίστηκε 30 λεπτά και έκανε πολύ καλή διαχείριση των φάουλ του, μόλις 2.

Βέβαια, πώς θα μπορούσε να χάσει ο Ολυμπιακός όταν ο Σπανούλης έκανε το ματς που έκανε. Με 18 πόντους (10/10 βολές) και 10 ασίστ, συν 8 κερδισμένα φάουλ, ο Σπανούλης έκανε ό,τι ήθελε στην άμυνα της Μάλαγα, με τον Πλάθα να… μειδιά για τον τρόπο που αντιμετώπιζαν από ένα σημείο και μετά οι παίκτες του τον καλύτερο παίκτη στην Ευρώπη. Στο ματς ο Σπανούλης έφτασε και τις 801 ασίστ στην Ευρωλίγκα, περνώντας τον Πριτζιόνι, 3ος στη λίστα με τις περισσότερες ασίστ (σε σύνολο), πίσω από Διαμαντίδη (1ος με 1090) και Παπαλουκά (2ος με 977), σε μια κατηγορία… ελληνική υπόθεση.

Πολύ καλός ο Πρίντεζης είχε 13 πόντους με 5/7 δίποντα σε 18 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Λοτζέσκι είχε 12 πόντους με 5/9 σουτ. Ο Ντάνστον 6 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 9 πόντους είχε ο Σλούκας και από 6 ο Λαφαγιέτ με τον Μάντζαρη. Ο Γκρέιντζερ ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων για τη Μάλαγα, είχε 13 με 5/12 σουτ, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Τόμας να προσθέτει 9 με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι δυο τους ήταν οι καλύτεροι, με τον Γκέιμπριελ να βοηθά.

Σίγουρα δεν ήταν από τις πιο θεαματικές ή τις πιο nice to watch νίκες του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, αλλά ήταν άλλη μια φορά που οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν σωστά, έπαιξαν όπως έπρεπε, πάλεψαν να κάνουν αυτό που έδειχνε το ματς ότι έπρεπε να γίνει από πλευράς ρυθμού και όταν το κατάφεραν πήραν και τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε 51% στα δίποντα και 32% στα τρίποντα (55% και 33% η Μάλαγα), τα ριμπάουντ ήταν 29-35 (με τα επιθετικά 6-8), οι ασίστ 19-17, τα κλεψίματα 7-7 και τα λάθη 10-15. Ο Ολυμπιακός έχασε τα ριμπάουντ, αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι τα επιθετικά ήταν 0-6 στο πρώτο ημίχρονο και 6-2 στην επανάληψη, βλέπει και από αυτό το στοιχείο ότι είχαμε ένα εντελώς διαφορετικό ματς στο 2ο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς, σκόραρε μόλις 2 πόντους στα πρώτα σχεδόν 5 λεπτά του αγώνα. Ένα τρίποντο από τον Βασιλειάδη και καλάθια από τον Γκριν και τον Γκρέιντζερ έφεραν τη Μάλαγα στο 2-7. Ο Μάντζαρης απάντησε για το 5-7 και ο Πρίντεζης μείωσε σε 7-9 και 9-11, αλλά η Μάλαγα κράτησε το προβάδισμα στο δεκάλεπτο, ο Τόμας έκλεισε την περίοδο στο 11-17 για την ομάδα του.

Αδυνατώντας να βρει ρυθμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός είχε μείνει πίσω στο σκορ, κάτι που συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, ο Γκολούμποβιτς σκόραρε για το 12-19. Ο Σλούκας μείωσε σε 17-20 και ο Σπανούλης σε 20-23, με τον Πρίντεζη να φέρνει το ματς στο 22-24. Μετά τις βολές του Ντάρντεν για το 24-26 ο Γκρέιντζερ με τον Γκριν σκόραραν για το 24-31 της Μάλαγα. Ο Μάντζαρης απάντησε με τρίποντο για το 27-31, ενώ το ημίχρονο έκλεισε ο Τσαϊρέλης με λέι απ στην εκπνοή για το 29-33.

Η επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετική, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με 5 πόντους του Λοτζέσκι για να πάρει γρήγορα το προβάδισμα, 34-33, με τον Σπανούλη να γράφει το 38-36 λίγο μετά. Πρίντεζης, Σπανούλης και Λοτζέσκι έφεραν το ματς στο 47-40, ενώ ο Λαφαγιέτ έβαλε τρίποντο για το 50-43, πριν η Μάλαγα βρει απάντηση με τον Γκρέιντζερ και τον Τόμας για το 50-48. Νέο τρίποντο του Σλούκα, 53-48, ο Τούλσον με τον Γκέιμπριελ βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει στο 53-52, πριν ο Χάντερ γράψει το 55-52 στο τέλος της περιόδου.

Καλάθι για τον Πρίντεζη στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για το 57-52, με τη Μάλαγα να ισοφαρίζει με Μάρκοβιτς και Βάσκες, 58-58. Ο Ντάνστον έφερε το ματς στο 63-60 με τον Σπανούλη να γράφει το 66-60. Η Μάλαγα απάντησε με τρίποντο του Στεφάνσον, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Σπανούλη και ένα ακόμα ντράιβ του λίγο μετά, έφεραν το ματς στο 71-63 με λιγότερα από 3 λεπτά να απομένουν, για να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη. Η Μάλαγα μείωσε αλλά ο Λοτζέσκι βρήκε απάντηση από ασίστ του Σπανούλη, 73-65 πλησιάζοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Τούλσον μας έβαλε σε αυτό με βολές, αλλά με 2/2 δικές του απάντησε ο Λαφαγιέτ για το 75-67. Ο Γκέιμπριελ μείωσε, ο Πλάθα ζήτησε να μην κάνουν φάουλ οι παίκτες του στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Μάρκοβιτς… έκανε και ο Σπανούλης με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 77-69 στα 28 δευτερόλεπτα. Μάλιστα στην άμυνα έκλεψε και την μπάλα, με τον Ολυμπιακό να χάνει επίθεση στο τέλος και τον Βασιλειάδη να πετά την μπάλα πίσω από το κέντρο στην εκπνοή για το 77-72.

Η συνέχεια λέει Αρμάνι στο Μιλάνο για τον Ολυμπιακό, που θέλει να συνεχίσει στην πρωτιά του ομίλου απέναντι σε μια ομάδα που ακόμα δεν έχει συμβιβαστεί ότι θα μείνει εκτός συνέχειας. Η Αρμάνι έχει μόλις 2 νίκες, αλλά παλεύει ακόμα για να φτάσει την Εφές και τη Λαμποράλ που έχουν 4. Μια ήττα από τον Ολυμπιακό θα τη βγάλει οριστικά εκτός, ενώ αυτό είναι ένα ματς που οι «ερυθρόλευκοι» επιβάλλεται να κερδίσουν.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι (5ρ. 2ασ.), Χάντερ 3, Ντάνστον 6 (9ρ.), Σπανούλης 18 (10ασ. 8κ.φ.), Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 13 (3ρ.), Μάντζαρης 6 (2τρ. 3ρ.), Λαφαγιέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 12 (2), Τσαϊρέλης 2.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Γκέιμπριελ 7 (3ρ.), Μάρκοβιτς 4 (3ασ.), Βασιλειάδης 9 (3), Τούλσον 8, Τόμας 9 (8ρ. 3ασ.), Γκρέιντζερ 13 (2τρ. 4ρ. 5ασ. 2κλ.), Βάσκες 6 (3ρ.), Κουζμίνσκας 3 (1τρ. 4ρ.), Στεφάνσον 3 (1τρ. 3ασ.), Γκριν 8 (5ρ.), Γκολούμποβιτς 2 (4ρ.).

Υ.Γ.: Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός τίμησε 6 παίκτες από την ομάδα που έπαιξε στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας του Ολυμπιακού, που με τη Μάλαγα έφτασε τα 500 ματς στην Ευρώπη. Τιμητική πλακέτα από την ΚΑΕ έλαβαν οι Αλέκος Σπανουδάκης, Βασίλης Φασιλής, Γιάννης Μεϊμάρης, Θόδωρος Βαμβακούσης, Μανώλης Καζανίδης και Θύμιος Φιλίππου.