Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Εύκολα η ΤΣΣΚΑ, μεγάλο διπλό η Ουνίκς!

Εύκολα η ΤΣΣΚΑ, μεγάλο διπλό η Ουνίκς!

Στο ορεκτικό της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, η ΤΣΣΚΑ συνέχισε αήττητη στη διοργάνωση, πηγαίνοντας στο 6-0 μετά το 95-82 επί της Ζαλγκίρις, με τον Νενάντ Κρστιτς μεγάλο πρωταγωνιστή. Η Ουνίκς Καζάν κέρδισε μέσα στην Ιταλία τη Σιένα με 73-79 με τον Χένρι Ντόμερκαντ να είναι για ακόμα μία εβδομάδα ασταμάτητος με 6/8 τρίποντα. Τέλος, η Εφές Πίλσεν κέρδισε με 67-58 την Παρτιζάν, αφού κατόρθωσε να εξουδετερώσει τον Νίκολα Πέκοβιτς.

Β Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζαλγκίρις Κάουνας 95-82 (51-45)

Κρστιτς 21π. 7ρ. 6κ.φ., Σβεντ 16π. 5ρ. 5ασ. 5κ.φ., Τεόντοσιτς 14π. 4ρ. 7ασ. 4κ.φ., Βορόντσεβιτς 14π. 6ρ. 5κ.φ., Κουρμπάνοφ 10π. 3ρ. // Ουίμς 22π. 3ρ. 4κ.φ., Πόποβιτς 12π. 5κ.φ., Ντελινινκάιτις 12, Ράκοβιτς 10.

Δεν πιέστηκε ιδιαίτερα η ΤΣΣΚΑ
με τη Ζαλγκίρις, που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση αλλά ήταν αδύνατο να ακολουθήσει τη ρωσική αρμάδα στους 95 πόντους για να διεκδικήσει τη νίκη εκτός έδρας. Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε όπως ήθελε στην επίθεση, ήταν αρκετά χαλαρή στον άμυνα, αλλά με Κρστιτς και Σβεντ να κάνουν μεγάλο ματς και τους Τεόντοσιτς και Βορόντσεβιτς να ακολουθούν, δεν είχε πρόβλημα.

Οι Ρώσοι είχαν 62% στα δίποντα στο ματς, 24/39, και έκαναν 36 βολές (26/36) ενώ οι Λιθουανοί έκαναν 16 βολές, καθώς τα φάουλ ήταν 30-20 περισσότερα η Ζαλγκίρις, που είχε σαφές πρόβλημα στο να σταματήσει τους 4 καλύτερους της ΤΣΣΚΑ (20 φάουλ κέρδισαν μόνο αυτοί).

Η Ζαλγκίρις πήρε λίγο το προβάδισμα
στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκε μετά το 12-8 της ΤΣΣΚΑ με 22-25, αλλά πολύ γρήγορα οι Ρώσοι ισοφάρισαν και έτρεξαν ένα 9-0 για να ξεφύγουν με 6 πόντους. Η διαφορά έφτασε και τους 9 στο πρώτο μέρος (38-29) με τη Ζαλγκίρις να βλέπει τον Ουίμς να κάνει υπέροχο παιχνίδι, για να καταφέρει να μείνει κοντά (51-45 το ημίχρονο).

Το σερί της ΤΣΣΚΑ έφτασε το 11-0 με το σκορ να πηγαίνει στο 56-45 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ενώ μετά το 66-62 από τον Ντελινινκάιτις οι Ρώσοι ξέφυγαν και η διαφορά πήγε στους 7, 73-66 και πάνω από τους 10 στη συνέχεια, 79-68, για να μην απειληθεί η ομάδα του Καζλάουσκας ως το τέλος του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ έχει ήδη εξασφαλίσει μετά από 6 αγώνες το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, ενώ η Ζαλγκίρις μπορεί να έχει 1-5, όμως θα παίξει 3 από τα επόμενα 4 στην έδρα της.

Γ Όμιλος

Αναντόλου Εφές – Παρτιζάν 67-58
(30-28)

Βούγιατσιτς 21π. 5ρ. 3ασ. 5κ.φ., Σαβάνοβιτς 16π. 4ρ., Μπάρατς 10 // Μάτσβαν 15π. 5ρ. 3κ.φ., Άντγιουτσιτς 10π. 3κ.φ., Λο 10π. 3ασ.

Με τον Μπάρατς να είναι πολύ καλός στην αρχή, τους Σαβάνοβιτς και Βούγιατσιτς να είναι οι καλύτεροι του γηπέδου και τους ψηλούς της Εφές να εξαφανίζουν τον Πέκοβιτς, οι Τούρκοι μπόρεσαν να κερδίσουν με 67-58 την Παρτιζάν, για να πάνε στο 3-3, όσο και η Παρτιζάν.

Ο Μάτσβαν ήταν πολύ μόνος για τους Σέρβους, που είχαν τον έλεγχο του αγώνα ως το ημίχρονο, προηγούμενοι με 15-17 στο δεκάλεπτο και πηγαίνοντας στο 19-21 μετά και το 30-28 στο ημίχρονο. Όμως, στην 3η περίοδο η Εφές ξέφυγε, με τον Βούγιατσιτς να πηγαίνει την ομάδα του στο 39-28, σερί 9-0 για τους Τούρκους, σερί από το οποίο η Παρτιζάν δεν φάνηκε να επιστρέφει ποτέ.

Μπορεί να μείωσε μετά το 49-36 και το 51-41 σε 53-47 αλλά ο Σαβάνοβιτς απάντησε με τρίποντο για το 56-47 και το ματς τελείωσε κάπου εκεί, αφού οι γηπεδούχοι στα τελευταία δύο λεπτά δεν επέτρεψαν να πέσει η διαφορά κάτω από τους 6 πόντους (62-56 όταν όλα είχαν κριθεί).

Δ Όμιλος

Μοντεπάσκι Σιένα – Ούνικς Καζάν 73-79
(41-41)

ΜακΚάλεμπ 22π. 3ρ. 6κ.φ., Καουκένας 13π. 5κ.φ., Ζήσης 4π. 2ασ. 1κλ. (1/2δ. 2/2β.) // Ντόμερκαντ 24π. 5ρ. 11κ.φ., Βερεμεένκο 21π. 10ρ., Γκριρ 12π. 4κ.φ.

Μπορεί να μην κινδυνεύει όσον αφορά στην πρόκριση η Σιένα, αλλά αυτή η ήττα στην έδρα της από την Ουνίκς δεν μπορεί να άρεσε στον Πιανιτζάνι. Οι πρωταθλητές Ιταλίας έπεσαν στο 4-2, όσο και η Ουνίκς και πλέον η 2η θέση δεν θα είναι εύκολη υπόθεση. Για ακόμη μία βραδιά ο Χένρι Ντόμερκαντ ήταν ασταμάτητος, δείχνοντας πόσο μεγάλος παίκτης είναι, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Βλαντιμίρ Βερεμεένκο.

Ο Ντόμερκαν σταμάτησε στους 24 πόντους με 6/8 τρίποντα, ενώ οι παίκτες της Σιένα δεν μπορούσαν να τον μαρκάρουν με τίποτα, χαρακτηριστικό τα 11 κερδισμένα φάουλ του. Από κοντά και ο Βερεμεένκο με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ με 10/14 σουτ.

Ένα 0-9 στο ξεκίνημα έφερε την Ουνίκς στο 14-18 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 16-21 και να πάει λίγο μετά από το τρίποντο του Γκριρ στο 23-30. Όμως, η Σιένα αντέδρασε και με 8-0 προσπέρασε με 31-30, χωρίς να μπορέσει, όμως να ελέγξει το ρυθμό. Στο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαν με 41-41, ενώ ως το 34ο λεπτό εναλλάσσονταν στο σκορ, το 46-49 έγινε 57-55 και το 61-57 έγινε 63-64.

Κάπου εκεί άρχισαν πάλι τα τρίποντα του Ντόμερκαντ για το 65-69 και για το 67-74 της Ουνίκς. Ο ΜακΚάλεμπ και ο Άντερσεν μπόρεσαν να μειώσουν σε 73-75, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά η Σιένα έμεινε άποντη, καθώς ο ΜακΚάλεμπ στην επόμενη κατοχή έκανε 5ο φάουλ στον Σαμοϊλενκο. Ο Λάβρίνοβιτς είχε 0/2 βολές και το πουλάκι πέταξε για τη Σιένα, με τον Ντόμερκαντ να γράφει το τελικό 73-79 με 2/2 βολές στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα.