Home / Α1 / Ήττα Παναθηναϊκού στην Καβάλα, προελαύνει ο Πανιώνιος!

Ήττα Παναθηναϊκού στην Καβάλα, προελαύνει ο Πανιώνιος!

Μεγάλες συγκινήσεις είχε η 6η αγωνιστική της Α1. Ο Παναθηναϊκός έχασε για πρώτη φορά φέτος με 79-70 στην Καβάλα, με την τοπική ομάδα να γίνεται η πρώτη στο πρωτάθλημα που κερδίζει έναν εκ των «αιωνίων». Νίκη με 93-82 για τον Ολυμπιακό επί του Κολοσσού, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να έχει πολλά παράπονα από την εμφάνιση των παικτών του.

Πολύ δύσκολα πέρασε ο Πανιώνιος από το Μαρούσι με 67-69, ενώ δια χειρός Μπέινς ήρθε η πρώτη νίκη φέτος για τον Ίκαρο, 79-68 τον ΚΑΟΔ. Ο Ηλυσιακός κέρδισε εύκολα το Περιστέρι με 70-59, ενώ ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά κέρδισε με 76-71 τον ΑΓΟΡ. Ρεπό είχε ο Άρης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 70-59
(39-30)

Γκάρντενερ Χολ 20π. 11ρ., Τόμπσον 12π. 4κλ. 5ασ., Χατζής 13π. 3ρ., Ενγκουάιρ 9π. 6ρ. // Ρόμπι 16π. 7ρ., Σκοτ 10π. 4ρ., Παπαντωνίου 7π. 3ασ.

Άνετη ήταν η επικράτηση
του Ηλυσιακού επί του Περιστερίου. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ματς σε όλη τη διάρκειά τους εκτός από ένα τετράλεπτο στην 3η περίοδο και δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά στο τέλος για να πάρουν τη νίκη. Οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες 5/21 τρίποντα, αλλά το Περιστέρι σούταρε 68% στα δίποντα. Όμως, αυτό σβήστηκε από τα 14 παραπάνω δίποντα και τις 12 παραπάνω βολές του Ηλυσιακού, με τις τόσες παραπάνω επιθέσεις να προέρχονται από την τεράστια διαφορά στα λάθη, 10-23 με τα κλεψίματα να είναι 12-3 υπέρ των γηπεδούχων.

Από αυτά φαίνεται πόσο δύσκολο ήταν για το Περιστέρι να ελέγξει το ρυθμό, πράγμα που όντως δεν έκανε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς με 5-15, αλλά πολύ γρήγορα η κατάσταση άλλαξε, αφού από το 6ο λεπτό ως και το τέλος του δεκαλέπτου η ομάδα του Πεδουλάκη έκανε 5 λάθη, με αποτέλεσμα το τρίποντο του Χατζή να γράψει το 19-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα ο Ηλυσιακός ήλεγξε το ματς, ενώ το Περιστέρι συνέχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Το σκορ πήγε στο 34-28 και μετά στο 39-30 στο τέλος του ημιχρόνου με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκάρντενερ Χολ, τη στιγμή που το Περιστέρι έκανε άλλα 2 λάθη στο τελευταίο λεπτό.

Ο Γκάρντενερ Χολ
ήταν εκείνος που ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, 45-32 για τους γηπεδούχους με σερί 15-4 από το 30-28 και μετά. Το τρίποντο του Αποστολίδη έγραψε το 48-34, ενώ ο ίδιος ήταν που ολοκλήρωσε ένα καλάθι και φάουλ για το 51-34 και το +17 των γηπεδούχων.

Το Περιστέρι για ένα τετράλεπτο… σταμάτησε να κάνει λάθη και έτσι μπόρεσε να τρέξει ένα 2-14 ως το 53-38 του 30ου λεπτού, παίζοντας στο διάστημα αυτό πολύ καλή άμυνα, αναγκάζοντας τον Ηλυσιακό σε 4 από τα 10 του λάθη στο ματς και σε 1/8 εντός παιδιάς.

Όμως, η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, οι δυο ομάδες έκαναν περισσότερα από 3 λεπτά να σκοράρουν στην 4η περίοδο και οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που ήλεγξαν το παιχνίδι στη συνέχεια. Ο Τόμπσον και ο Μάταλον έκαναν το 59-50, ο Ενγκουάιρ το 62-53 και ο Τόμπσον με τον Χατζή καθάρισαν την μπουγάδα μετά για τον Ηλυσιακό, καθώς δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι να αποκτήσει ουσιαστικές βλέψεις για τη νίκη.

ΠΑΟΚ – ΑΓΟΡ 76-71
(35-39)

Καλαμπόκης 22π. 7κ.φ., Γκόρι 14π. 5ρ. 3ασ., Ντικούδης 10π. 8ρ. 3ασ. 7κ.φ., Γκίντενς 8π. 10ρ., Γιαννακίδης 16π. 3ρ. // Ράιτ 21π. 4ρ. 3κλ., Κρίστμας 20π. 5ρ. 3ασ. 8κ.φ., Πετγουέι 11π. 4ρ.

Πολύ δύσκολα κέρδισε ο ΠΑΟΚ
τον ΑΓΟΡ, χάρη κυρίως στον οίστρο του Γιάννη Καλαμπόκη και την τεχνική ποινή στον Στέργιο Κουφό στο τέλος του ματς για διαμαρτυρία. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πολύ από το ξεκίνημα του αγώνα, προσπέρασαν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά παρότι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, στο τέλος ο αγώνας ήταν ντέρμπι.

Ο ΑΓΟΡ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και δεν έμεινε πίσω στο σκορ σε καμία στιγμή περισσότερο από 2 πόντους. Μάλιστα στο 7ο λεπτό από το τρίποντο του Δορκοφίκη προηγήθηκε με 8-14 για να πάει στο 13-20 με τον Τζόνσον λίγο μετά. Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να μειώσει με τον Ντικούδη και τον Γιαννακίδη (18-20), αλλά Ράιτ και Κρίστμας με 2 καρφώματα πήγαν το ματς στο 18-26 στο 14ο λεπτό. Στους 8 πόντους ήταν η διαφορά και στο 17ο λεπτό (25-33 με τρίποντο του Πετγουέι) με τον ΑΓΟΡ να κλείνει το ημίχρονο στο 35-39.

Στο πρώτο μέρος ξεχώρισε η απίστευτη εμφάνιση του Λαμάρ Ράιτ που κυριολεκτικά έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Ο Αμερικανός είχε σε λιγότερο από 16 λεπτά 15 πόντους με 7/7 δίποντα και 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 0 λάθη! Πώς να μην είναι μπροστά στο σκορ ο ΑΓΟΡ στα μισά του αγώνα, όταν ο ΠΑΟΚ είχε απέναντί του έναν παίκτη ασταμάτητο που είχε εκθέσει πλήρως την άμυνά του;

Ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε ως το 24ο λεπτό με 39-46 και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Όμως, 3 πόντοι του Γκίντενς και 6 του Καλαμπόκη έφεραν ένα σερί 9-0 για τον ΠΑΟΚ, που προσπέρασε στο 27ο λεπτό με 48-46. Το τρίποντο του Γιαννακίδη έφερε τον δικέφαλο μπροστά με 54-49, ενώ στην αρχή της 4ης περιόδου ο Καλαμπόκης έκανε το 59-53.

Ακόμη και στο 67-57 από τα δυο κολλητά τρίποντα Γιαννακίδη και Γκίντενς και το νέο καλάθι του Καλαμπόκι στο 38ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Ο Κατσαρές, ο Ράιτ και ο Καλλινικίδης μείωσαν σε 69-65, ενώ μετά το τρίποντο του Καλαμπόκη και τις βολές του Κρίστμας, το ματς πήγε στο 73-69. Ο ΑΓΟΡ είχε μια τελευταία ευκαιρία, ο Ράιτ έκανε λάθος, ο Κουφός διαμαρτυρήθηκε έντονα για τη φάση, δέχτηκε τεχνική ποινή και οι βολές του Χαραλαμπίδη έκαναν το 75-69 και τελείωσαν το ματς.

Ο ΠΑΟΚ είχε 50% σε δίποντα και τρίποντα (10/20), ενώ ο ΑΓΟΡ σούταρε με 48% και 33% αντίστοιχα. Τα ριμπάουντ τα ήλεγξαν οι γηπεδούχοι (36-25), αλλά τα 19-9 λάθη και τα 4-12 κλεψίματα έκαναν το ματς ντέρμπι ως το τέλος.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 67-69
(31-35)

Γκαγκαλούδης 18π. 5ασ. 8κ.φ., Κόμματος 15π. 5ρ. 10κ.φ., Νικολαΐδης 9, Έλεγκαρ 9π. 5ρ. 4κ.φ. // Μπατής 10π. 3ρ. 3ασ. 6κ.φ., Στίβισον 10π. 6ρ., Κις 12π. 3ασ.

Ντέρμπι ήταν το ματς του Αμαρουσίου
με τον Πανιώνιο, όμως το Μαρούσι έχασε και πάλι στο τέλος, πέφτοντας στο 0-5 και πρέπει επειγόντως να αρχίσει να κερδίζει αν δεν θέλει να έχει ρόλο κομπάρσου στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Πανιώνιος συνεχίζει να κερδίζει, έφτασε στο 5-1 και επιβεβαιώνει όσους τον ήθελαν να είναι πολύ δυνατός φέτος.

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 6 φορές στο πρώτο μέρος, το Μαρούσι είχε 5 φορές το προβάδισμα, ενώ σε 9 σκορ είχαμε ισοπαλία μέχρι την ανάπαυλα! Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο μέρος, στο 22-27 από το τρίποντο του Μπατή στο 15ο λεπτό, αλλά γρήγορα ισοφαρίστηκαν.

Στην επανάληψη, πάντως, ο Πανιώνιος κράτησε το προβάδισμα και στα 20 λεπτά και στο τέλος έφτασε στη νίκη, έστω και δύσκολα στις λεπτομέρειες. Ο Κις έκανε το 31-37 στο 22ο λεπτό, η διαφορά πήγε στο +7 (33-40 από τον Νατζφέι), το Μαρούσι πλησίασε σε 40-42, βρέθηκε πίσω με 42-48, μείωσε σε 46-48, αλλά στο τέλος της 3ης περιόδου ο Πανιώνιος με το καλάθι και φάουλ του Ντίμπλερ ήταν μπροστά με 46-53.

Η διαφορά αμέσως μετά έφτασε τους 9 πόντους (46-55), αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού με τρίποντο του Κόμματου άρχισαν να μειώνουν για να τους φέρει ο Γκαγκαλούδης με 4/4 βολές και ο Χαριτόπουλος με 2/2 στο 59-62 δυο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Κις έβαλε κι αυτός 2 βολές, ο Κογιαντίνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Στίβισον έγραψε το 59-66 με τον Νικολαΐδη να δίνει την ύστατη μάχη (62-66 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό). Ο Νικολαΐδης και πάλι μείωσε σε 64-67 μετά τις 1/2 βολές του Μπάρλου, αλλά το ματς κρίθηκε όταν ύστερα από το άστοχο σουτ του Μπάρλου στην επόμενη επίθεση ο Στίβισον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Έβγαλε στον Μπατή, εκείνος πήρε φάουλ και έβαλε και τις δυο βολές, 64-69.

Το Μαρούσι σκόραρε με τον Γκαγκαλούδη, έβγαλε την άμυνα και ο Κογιαντίνοβιτς πήρε φάουλ μετά, έβαλε την πρώτη (67-69) αστόχησε στη δεύτερη, αλλά το ριμπάουντ το πήρε ο Κις και το ματς τελείωσε χωρίς παράταση.

Μοιρασμένα ήταν τα στατιστικά με τον Πανιώνιο να σουτάρει καλύτερα εντός παιδιάς (47% στα δίποντα και 54% στα τρίποντα έναντι 38% και 30% αντίστοιχα), αλλά οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 17 περισσότερες βολές, εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία των παικτών τους για να πηγαίνουν στη γραμμή. Οι ασίστ ήταν 11-14, τα λάθη 12-17, τα κλεψίματα 5-3, ενώ τα ριμπάουντ 28-30.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΚΑΟΔ 79-68
(33-34)

Μπέινς 20π. 11ρ. 6κ.φ., Κουμπούρας 14π. 3ρ. 6ασ., Τζόνσον 18 // Χαραλαμπίδης 26π. 4ρ. 3ασ. 6κ.φ., Κιτσούλης 15π. 7ρ., Αθηναίου 12π. 3κ.φ.

Πρώτη νίκη για τον Ίκαρο Καλλιθέας, με τον Άρον Μπέινς να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Αυστραλός ήταν και πάλι ασταμάτητος και οι γηπεδούχοι είναι άλλη ομάδα με τον Μπέινς υγιή στις τάξεις τους.

Ο σέντερ του Ίκαρου έκανε θραύση από την αρχή του ματς, όταν είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ ως το 23-21. Όμως, έκανε 2 φάουλ στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Λυκογιάννης τον απέσυρε για να τον προφυλάξει. Έτσι, ο ΚΑΟΔ βρήκε τρόπο να πάρει το προβάδισμα ως το ημίχρονο και με τον Χαραλαμπίδη (που είχε 14 πόντους ως την ανάπαυλα) να πάει στο 33-34 στα αποδυτήρια.

Η επιστροφή του Μπέινς ουσιαστικά σήμανε και το τέλος της αγωνίας στο ματς, καθώς ο Αυστραλός έκανε ό,τι ήθελε, ήλεγξε τη ρακέτα και τα ριμπάουντ της ομάδας του, έφτασε τους 20 πόντους ως το 49-40 με τον ΚΑΟΔ να θέλει, αλλά να μην μπορεί να τον σταματήσει. Όταν όλη η άμυνα των φιλοξενούμενων προσαρμόστηκε πάνω του, η περιφέρεια βρήκε ελεύθερα σουτ, ενώ τα ριμπάουντ του Αυστραλού έδωσαν στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να τρέξουν (8/8 αιφνιδιασμούς ο Ίκαρος στον αγώνα).

Το σκορ πήγε στο 57-44 στο 30ο λεπτό, μετά από το 24-10 της 3ης περιόδου, ενώ το τρίποντο του Τζόνσον έγραψε το 60-44 αμέσως μετά. Το λέι απ του Κουμπούρα έγραψε το 68-53 και μετά ο Ίκαρος χαλάρωσε, ο Χαραλαμπίδης δεν παράτησε το ματς και μπόρεσε να μειώσει για τον ΚΑΟΔ. Με 8 δικούς του πόντους το ματς πήγε στο 73-66, αλλά απέμενε κάτι παραπάνω από 1 λεπτό και το καλάθι του Αγαδάκου καθάρισε το ματς, τελειώνοντας τις όποιες ελπίδες είχε ο ΚΑΟΔ για νίκη.

Τα ριμπάουντ ήταν 39-26 για τους γηπεδούχους, που είχαν περισσότερα λάθη (22-17) απόρροια εν πολλοίς των κλεψιμάτων του ΚΑΟΔ (4-10 τα κλεψίματα), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/20 τρίποντα (7/15 ο Ίκαρος) και δεν είχαν απάντηση για τον Μπέινς, με αποτέλεσμα να χάσουν και να φτάσει ο Ίκαρος στην πρώτη του νίκη φέτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 93-82
(40-32)

Πρίντεζης 22, Χάινς 13π. 4ασ. 2κ. 4κ.φ., Λούκας 13π. 3ρ. 5ασ., Γκεσεβίτσιους 17π. 7κ.φ., Άντιτς 11π. 3ρ., Σπανούλης 7π. 5ασ. // Χόπσον 18π. 8ρ. 7κ.φ., Χαρίσης 10π. 9ρ., Χάτεν 16π. 5ρ. 3κ.φ.

Μέτριος ήταν ο Ολυμπιακός
στο ματς με τον Κολοσσό, που πάλεψε αλλά δεν μπορούσε λόγω διαφοράς ποιότητας να πάρει το διπλό στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και ακόμη χειρότεροι στην άμυνα, ενώ χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο για να ξεφύγουν στο σκορ και να πάρουν τη νίκη τελικά με 93-82 σε έναν αγώνα που οι άμυνες έκαναν μόνο… guest εμφανίσεις στο παρκέ.

Όπως και στο ματς με την Μπιλμπάο ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, ενώ έχασε και τα ριμπάουντ από τον αντίπαλό του. Τα απίστευτα πολλά τρίποντα των «ερυθρολεύκων» (18 δίποντα-18 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, 37-32 συνολικά) δείχνουν ξεκάθαρα επιθετική αμηχανία, η οποία επιβάλλεται να λυθεί.

Κι όμως, ο Ολυμπιακός μπήκε με 6-0, 9-4 και 14-6 από το τρίποντο του Σπανούλη στο ματς. Ο Κολοσσός, όμως, κατάφερνε να κρατά τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, χάρη κυρίως στην κακή άμυνα των γηπεδούχων. Το 20-12 από το τρίποντο του Λούκας στο 12ο λεπτό έγινε 23-18 από το καλάθι και φάουλ του Μπόικιν με τον Τσάμη να φέρνει το ματς στο 26-24 λίγο αργότερα. Τα τρίποντα από Γκεσεβίτσιους και Άντιτς μαζί με το καλάθι και φάουλ του δεύτερου έφεραν τον Ολυμπιακό στο 40-32 στο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» είναι αλήθεια ότι ήλεγχαν το ματς, αλλά δεν έδειχναν να έχουν όρεξη για το κάτι παραπάνω ή για να πιεστούν να «καθαρίσουν» την αναμέτρηση. Έτσι, Τσάμης και Χόπσον έφεραν τον Κολοσσό στο 44-44 στο 23ο λεπτό, ενώ οι 4 συνεχόμενοι πόντοι του Χάτεν έκαναν το 47-48 για το πρώτο προβάδισμα των Ροδιτών στο παιχνίδι.

Κάπου εκεί σήμανε συναγερμός στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο και οι παίκτες του Ίβκοβιτς αντέδρασαν όπως έπρεπε. Στο επόμενο τετράλεπτο κράτησαν τον Κολοσσό χωρίς πόντο και έβαλαν 12 για να μετατρέψουν το 47-48 σε 59-48 με τον Πρίντεζη να τα κάνει όλα, έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους στο σερί αυτό.

Ο Κολοσσός δεν παραδόθηκε και η ψαλίδα της διαφοράς δεν άνοιξε, αλλά ως το τέλος της 3ης περιόδου έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μόνο μια φορά (59-51) με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 66-53.

Ο Ολυμπιακός κράτησε εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με την επίθεσή του στην 4η περίοδο ως το 39ο λεπτό, πηγαίνοντας στο 73-57 με Χάινς και Πρίντεζη, στο 76-60 με το τρίποντο του Γκεσεβίτσιους και στη μεγαλύτερή του διαφορά, 79-62, με το τρίποντο του Πρίντεζη στο 35ο λεπτό.

Κάπου εκεί έσβησε τις μηχανές και είδε τον Κολοσσό να μειώνει σε 85-76 λίγο πριν το τέλος. Ο Λούκας απάντησε, ενώ όταν ο Χόπσον κατέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (87-80) ήταν αργά για να αλλάξει κάτι, το τρίποντο του Γκεσεβίτσιους (90-80) έκλεισε και τυπικά το παιχνίδι.

Ο Κολοσσός πήρε τα ριμπάουντ (29-37, όμως τα επιθετικά ήταν 10-9), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στις ασίστ (19-12) και τα λάθη (13-20). Ο Ίβκοβιτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, ο Μάντζαρης έπαιξε 7 λεπτά, ο Λούκας 23 και όλοι οι υπόλοιποι ήταν στο ενδιάμεσο, αλλά ο Ολυμπιακός επέτρεψε απίστευτα πολλές φάσεις κοντά στο καλάθι του στον Κολοσσό που είχε 25/48 δίποντα στο ματς και 26/28 βολές! Οι «ερυθρόλευκοι» σηκώθηκαν πολλές φορές από το τρίποντο (12/32) αλλά η άμυνα του Κολοσσού ήταν κι αυτή κακή, οπότε σε συνδυασμό με την καλή επίθεση του Ολυμπιακού, το ματς πήγε πάνω από τους 90 πόντους χαλαρά.

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 79-70
(42-34)

Τέιλορ 22π. 4ρ., Πάσαλιτς 19, Κοστόφ 4π. 11ρ. 2κλ. 3ασ., Ο’ Μπράιαντ 10π. 7ρ. 4κ.φ. // Σμιθ 17π. 9ρ. 3κ. 3κ.φ., Καλάθης 12.

Τραγικός ήταν ο Παναθηναϊκός
στην Καβάλα και ηττήθηκε απέναντι σε μια ομάδα που παρατάχτηκε στο παρκέ έτοιμη ψυχολογικά για τον αγώνα, πάλεψε από την αρχή ως το τέλος και ήταν καλύτερη σε όλο σχεδόν το ματς. Ο Ομπράντοβιτς μετά την αναμέτρηση είπε «δεν σεβαστήκαμε τον εαυτό μας» μιλώντας για την εμφάνιση των παικτών του, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει και ο ίδιος μεγάλες ευθύνες για την ήττα.

Το κατά πόσο αυτή η ήττα θα στοιχίσει στον Παναθηναϊκό, ίσως αργήσουμε πολύ να το μάθουμε (μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στον β γύρο, ή ακόμη και μετά τις 26 αγωνιστικές), πάντως, η Καβάλα μπορεί να περηφανεύεται ότι έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που κερδίζει έναν από τους δύο «αιωνίους», δίνοντας ένα χρώμα στο πρωτάθλημα που μάλλον κανείς δεν περίμενε.

Ο Παναθηναϊκός έκανε 15 λάθη έναντι 24 της Καβάλας, αλλά από εκεί και πέρα ήταν τραγικός. Οι ασίστ ήταν 11-8 και δείχνουν πόσο μέτρια έπαιξαν οι «πράσινοι» στην επίθεση, ενώ η Καβάλα κυριάρχησε στα ριμπάουντ, 36-25, δείγμα κι αυτό της διάθεσης που είχαν οι παίκτες των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός τα έσπασε από το τρίποντο, 4/20, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη ώθηση από το δικό τους 12/23 έξω από τα 6.75 μέτρα. Γενικώς, ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε καλά ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση, δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό, ενώ οι παίκτες του πλην του Σμιθ ήταν όλοι κάτω του μετρίου (έως κάκιστοι).

Μετά το αρχικό 4-12 του Παναθηναϊκού από το τρίποντο του Σάτο, η Καβάλα αντέδρασε και γρήγορα μείωσε, ενώ από το 7-16 και μετά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 11-0 ως το τέλος του δεκαλέπτου, σε ένα πραγματικά άθλιο τετράλεπτο για τους πρωταθλητές. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 4 λάθη και 2 άστοχα σουτ, ενώ η Καβάλα πήρε και 3 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός αντιδρώντας σπασμωδικά και χωρίς να βρει ρυθμό έφτασε ως το 21-25 του 15ου λεπτού, αλλά μετά το 27-28 είχε δεύτερο άθλιο διάστημα, με την Καβάλα να τρέχει σερί 13-2 ως το 40-30. Αυτή τη φορά οι «πράσινοι» δεν είχαν λάθη, αλλά 1/7 σουτ για να μείνουν πίσω με διψήφια διαφορά. Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τον Παναθηναϊκό να μπορεί να βελτιώνει κατακόρυφα την απόδοσή του μέσα στον αγώνα, ακόμη κι αν δεν έχει μπει καλά στο ματς.

Αυτό φαντάστηκαν όλοι ότι θα συνέβαινε όταν, μετά το 47-34 από το τρίποντο του Πάσαλιτς (μεγαλύτερο προβάδισμα για την Καβάκα) είδαμε ένα 0-8 σερί των φιλοξενούμενων ως το 47-42 με την Καβάλα να μην καταφέρνει καν να κάνει σουτ στο διάστημα αυτό, αλλά μόνο λάθη. Κι όμως, οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από τους Ο’ Μπράιαντ και Αγγελόπουλο στο πιο κρίσιμο σημείο, για το 55-46 καταφέρνοντας να κρατήσουν προβάδισμα και ψυχολογία.

Τι κι αν πάλευε ο Σμιθ, τρίποντο για το 55-51 και καλάθι για το 58-53, κανείς άλλος δεν ακολουθούσε. Ο Αμερικανός έπαιζε μόνος του, σκόραρε τους πρώτους 4 πόντους του Παναθηναϊκού στην 4η περίοδο για το 62-57, αλλά ήρθε το τρίποντο του Καραποστόλου για το 67-58 στο 32ο λεπτό με τον Παναθηναϊκό να μας εκπλήσσει όλους, καθώς μετά από αυτό δεν είχε δυνάμεις να παλέψει για την ανατροπή.

Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 6 πόντους, ανέβηκε και στους 11 από το τρίποντο του Πάσαλιτς στο 39ο λεπτό (75-64) και η Καβάλα πήρε μια νίκη πιο εύκολα κι απ’ όσο η ίδια μπορούσε να φανταστεί απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδας και Ευρώπης.

Ο Τέιλορ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς για τους γηπεδούχους με 22 πόντους έχοντας 8/12 εντός παιδιάς, ενώ πολύ καλός ήταν ο Πάσαλιτς (19 πόντοι με 4/8 τρίποντα), αλλά και ο Κοστόφ που κέρδισε πολλές μάχες στη ρακέτα, όπως και ο Ο’ Μπράιαντ.

Απ’ την άλλη, πέραν του Σμιθ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες), οι υπόλοιποι ήταν σαν να μην έπαιζαν, εκτός από τον μέτριο Ν. Καλάθη (12 πόντοι). Ο Μάριτς ξανά αόρατος, ο Μπατίστ μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Λόγκαν το ίδιο, ο Διαμαντίδης κουρασμένος και χωρίς καθαρό μυαλό, ο Βουγιούκας ηττημένος στη ρακέτα, ο Καϊμακόγλου το ίδιο, ο Γιασικεβίτσιους μέτριος. Κάπου εδώ ελέγχεται ο Ομπράντοβιτς, που δεν χρησιμοποίησε καθόλου τους Π. Καλάθη και Κυρίτση. Ο καλύτερος Έλληνας παίκτης της περσινής χρονιάς που αυτά τα παιχνίδια τα καθάριζε μόνος του στον Κολοσσό κι ένας παίκτης που έχει φάει με το κουτάλι ματς σε τέτοιες έδρες δεν βρήκαν ούτε δευτερόλεπτο στο παρκέ, ανεξήγητα και χωρίς ουσιαστική λογική δικαιολογία.