Home / EUROCUP / Νίκη ο Άρης, ήττα ο ΠΑΟΚ!

Νίκη ο Άρης, ήττα ο ΠΑΟΚ!

Μοιρασμένα, αλλά αναμενόμενα, ήταν τα αποτελέσματα των δύο ελληνικών ομάδων στην 3η αγωνιστική του Eurocup. Ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας με 51-58 της Χρόνινγκεν (ΓκασΤέρα Φλέιμς αν προτιμάτε), ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε στην έδρα του με 62-71 από την παντοδύναμη (για τα δεδομένα του Eurocup) Χίμκι.

ΧΡΟΝΙΝΓΚΕΝ – ΑΡΗΣ 51-58
(20-22)

Ντουρισό 19π. 7ρ. 7κ.φ., Ντε Ρανταμί 10π. 4ρ. 3κλ., Μπελ 9π. 6ρ. 3ασ. // Μάλντροου 14π. 13ρ. 3κ.φ., Βεργίνης 11, Μαυραειδής 8π. 3ρ. 3κ.φ., Κερούς 4π. 5ρ., Ντέιβις 7π. 8ρ. 3κ.φ.

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής μετά τον αγώνα του Άρη στην Ολλανδία είπε ότι κέρδισε η ομάδα του επειδή έπαιξε καλύτερη άμυνα και προφανώς κοιτώντας το σκορ δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα, ούτε μπορεί κάποιος να τον αμφισβητήσει.

Το παιχνίδι ήταν άθλιο ποιοτικά
και το σκορ του απίστευτα χαμηλό, αλλά ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε και κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί επειδή το έκανε… με τον άσχημο τρόπο. Εξάλλου, υπάρχουν και τέτοιες βραδιές μέσα σε μια σεζόν, το βασικό είναι να κερδίζεις και σε αυτές.

Για να καταλάβετε πώς πήγε το ματς η Χρόνινγκεν είχε 18/56 σουτ εντός παιδιάς, δηλαδή 32%, ενώ ο Άρης 21/52, δηλαδή 40%. Οι «κίτρινοι» ήλεγξαν τα ριμπάουντ (33-39), είχαν περίπου ίδιες ασίστ (10-9), κλεψίματα (10-7) και λάθη (12-15) και πήραν το ματς χάρη στην εμπειρία τους, την καλή τους άμυνα, που ήταν λίγο καλύτερη από των Ολλανδών.

Ο Άρης επιβαλλόταν να κερδίσει αυτό το ματς
, καθώς η Χρόνινγκεν είχε 0-2 και δεν έπρεπε να του κλέψει βαθμούς. Ο αγώνας ήταν μέτριος επιθετικά, με τους Ολλανδούς να ξεφεύγουν 7-2 μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ. Οι «κιτρινοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τον Βεργίνη και τον Μάλντροου πήγαν στο 9-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ένα 0-8 στο ξεκίνημα του δεύτερου από Τσαϊρέλη και Κερούς, τους έφερε στο 11-17. Οι Ολλανδοί δεν έχασαν την επαφή με το σκορ και μπόρεσαν με τον Ντουρισό να πλησιάσουν σε 15-18 και 20-22 στο ημίχρονο, με 5 μαζεμένους πόντους στο τέλος από Μπελ και Ντουρισό.

Ο Άρης κράτησε το προβάδισμα στην επανάληψη, μάλιστα εμφανίστηκε πολύ καλύτερος στην 3η περίοδο και μπόρεσε με τον Ντέιβιντ και τον Μάλντροου να ξεφύγει, με τους Μαυραειδή και Βεργίνη να βοηθούν σε ένα 0-9 που τον έφερε στο 27-38 και στην πρώτη του διψήφια διαφορά στο ματς. Το τρίποντο του Βεργίνη έκανε το 29-41 για να φτάσουμε με το σκορ αυτό ήδη στο 30ο λεπτό, ενώ με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Μαυραειδής για το 33-48 και το +15 του Άρη.

Στην 4η περίοδο ο Άρης αντιμετώπισε πρόβληαμ στην επίθεση, δεν μπορούσε να σκοράρει, ενώ ο Μπελ και ο Ντουρισό κουβάλησαν τη Χρόνινγκεν σε ένα 11-0 που μείωσε τη διαφορά στο 47-50 στο τελευταίο τετράλεπτο. Το μπήκε το καθοριστικό τρίποντο του Τσαλδάρη για το 47-53, αλλά στο τελευταίο λεπτό ο Ουάιατ σκόραρε και μείωσε σε 51-55. Ο Ντέιβις είχε 3/4 βολές στις επόμενες δυο κατοχές για τον Άρη, ενώ την ίδια ώρα η ολλανδική ομάδα αστοχούσε 2 φορές από το τρίποντο και οι «κίτρινοι» πήραν μια αγχώδη αλλά πολύ σημαντική νίκη.

Έτσι, ο Άρης πήγε στο 2-1 και έμεινε μόνος 2ος, εκμεταλλευόμενος την εντός έδρας ήττα της Ρουντούπις από τη Νίμπουργκ. Με δεύτερη νίκη επί της Χρόνινγκεν την ερχόμενη εβδομάδα, οι «κίτρινοι» θα κάνουν τεράστιο βήμα για την πρόκριση στη δεύτερη φάση.

ΠΑΟΚ – ΧΙΜΚΙ 62-71
(30-42)

Καλαμπόκης 18π. 4ασ. 8κ.φ., Γκόρι 11π. 5ρ. 3κλ. 3κ.φ., Γκίντενς 10π. 11ρ. 3κ. 3κ.φ., Ντικούδης 7π. 4ρ. 5κ.φ. // Λόντσαρ 20π. 6ρ. 3κ.φ., Κουίν 19π. 3κλ., Μόνια 10π. 5ρ., Πλάνινιτς 4π. 7ρ. 6ασ. 2κλ., Φριτζόν 8π. 4ρ. 2κλ.

Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο ΠΑΟΚ
απέναντι στη Χίμκι, που από τη δεύτερη περίοδο έλεγξε τον αγώνα και έφτασε στη νίκη χωρίς να δυσκολευτεί στο φινάλε, έχοντας για μεγάλο μέρος του αγώνα διψήφια διαφορά. Ο «δικέφαλος» έπεσε στο 1-2 και θα πρέπει να πάρει τα δύο ματς με Ρίγα και Σολέ, μαζί με τη διαφορά από τη Ρίγα για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Βέβαια, ένα διπλό στη Ρωσία την ερχόμενη εβδομάδα θα ήταν «χρυσάφι» αλλά πολύ δύσκολα θα έρθει, αφού η Χίμκι μοιάζει ένα επίπεδο ψηλότερα από τον ΠΑΟΚ.

Και λογικό είναι αυτό, οι Ρώσοι είχαν κάνει επένδυση Ευρωλίγκας φέτος, βρέθηκαν στο Eurocup τελικά και με το φάιναλ φορ στην έδρα τους (μάλλον ως… παρηγοριά από την Ευρωλίγκα) θέλουν να το κατακτήσουν, ώστε να βγουν μέσω αυτού στην Ευρωλίγκα την επόμενη σεζόν, χωρίς προκριματικά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο ματς και με τον Ντικούδη πήρε προβάδισμα με 13-8 στην πρώτη περίοδο. Όμως, η Χίμκι δεν τον άφησε να ξεφύγει περισσότερο, μείωσε σε 13-11 στην περίοδο και στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε απόλυτα.

Οι Ρώσοι προσπέρασαν για πρώτη φορά με τον Κουίν και τον Λόντσαρ στο 17-18, ενώ πολύ γρήγορα έτρεξαν σερί 0-12 μέσα σε 2,5 λεπτά για να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά. Το 19-18 έγινε 19-30 για τους Ρώσους, με τον Κουίν να είναι ασταμάτητος, βάζοντας 7 πόντους στο διάστημα αυτό και φτάνοντας στους 19 ως το ημίχρονο!

Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να μειώσει μέχρι το 26-32 από το καλάθι και φάουλ του Καλαμπόκη, αλλά 4 πόντοι του Λόντσαρ και 5 του Κουίν έκλεισαν το ημίχρονο στο 30-42. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η 3η περίοδος στο ξεκίνημά της. Η Χίμκι ανέβηκε στο 35-50, αλλά κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να αντιδρά. Έτρεξε ένα 9-2 για να μειώσει σε 44-52, αλλά 2 τρίποντα από τον Φριτζόν και τον Μόνια στην αρχή της 4ης περιόδου τον έφεραν ξανά πίσω με 15 πόντους, 50-65.

Ο ΠΑΟΚ με ένα 7-0 μείωσε σε 57-65 αλλά οι όποιες ελπίδες είχε εξαφανίστηκαν γρήγορα από 4 πόντους του Μόνια για το 57-69 στο 38ο λεπτό. Το 62-69 από το τρίποντο του Γκόρι και τις βολές του Καλαμπόκη ήρθε πολύ αργά (1 λεπτό πριν το τέλος), ο Λόντσαρ απάντησε με καλάθι μέσα από τη ρακέτα και ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς από μια καλή εμφάνιση.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου σούταρε με 43% στα δίποντα και 36% στα τρίποντα, έναντι 51% και 35% της Χίμκι, ενώ η μεγάλη διαφορά ήταν στις ασίστ (10-18) και τα κλεψίματα (8-12). Τα ριμπάουντ ήταν ίδια (29-29) και τα λάθη 18-17.

Ο ΠΑΟΚ ατύχησε να δει τον Στίγκερς να εγκλωβίζεται πλήρως από τη ρωσική άμυνα, με τον Αμερικανό να τελειώνει το ματς με 2/13 σουτ και 5 λάθη, κάνοντας την αποστολή της ομάδας του ακόμα πιο δύσκολη.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …