Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Τρομερός Μάτσβαν, buzzer-beater Τεόντοσιτς!

Τρομερός Μάτσβαν, buzzer-beater Τεόντοσιτς!

Μεγάλες συγκινήσεις επεφύλασσε η 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τη Ζαλγκίρις να κερδίζει στο τελευταίο σουτ τη Μάλαγα με 67-65, την ΤΣΣΚΑ να κερδίζει εκτός έδρας με 78-81 την Μπαμπέργκ με buzzer-beater του Μίλος Τεόντοσιτς και την Παρτιζάν να επικρατεί της Μακάμπι με 74-71 με τον Μάτσβαν να «σκοτώνει» την ομάδα που τον δάνεισε στους Σέρβους.

Η Καντού κέρδισε τη Λαμποράλ με 71-68, η Μπιλμπάο τη Νανσί με 97-75, η Εφές εκτός έδρας τη Σαρλερουά με 62-66, ενώ η Ρεάλ σχεδόν απέκλεισε την Αρμάνι, κερδίζοντάς τη στο Μιλάνο με 65-72. Η Ουνίκς πήρε την πρόκριση με το 72-61 επί της Γαλατασαράι, ενώ η Σιένα κέρδισε εκτός έδρας την Ολίμπια με 57-63. Τέλος, η Μπαρτσελόνα διέσυρε την Προκόμ με 45-76.

Α Όμιλος

Κάντου – Κάχα Λαμποράλ 71-68
(35-30)

Μπαζίλε 18π. 3κ.φ., Ματσαρίνο 14π. 4κ.φ., Μαρκονάτο 8π. 10ρ., Μαρκοϊσβίλι 7π. 6ρ. 3ασ. // Τελέτοβιτς 27π. 3ρ. 6κ.φ., Ν. Μπιέλιτσα 11π. 3ρ. 4κλ., Σαν Εμετέριο 9π. 4ρ. 5ασ.

Η Λαμποράλ μπήκε καλά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα με σχεδόν 10 πόντους (12-21). Από εκεί και πέρα, όμως, η συνέχεια ήταν απογοητευτική, με τον Τελέτοβιτς να παίζει μόνος του και τους Ισπανούς να μένουν 21 πόντους πίσω (64-43) με 3 κολλητά τρίποντα του Μπαζίλε, πριν επιχειρήσουν επική ανατροπή.

Το 64-43 του 36ου λεπτού έγινε μέσα σε 3 λεπτά 69-67 με σερί 5-24 για τη Λαμποράλ, με τον Τελέτοβιτς να βάζει 9 πόντους, ανάμεσά τους το τρίποντο που έφερε το ματς στο 69-67 με 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το σερί διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο από 1/2 βολές του Νεμάνια Μπιέλιτσα (69-68), ο Μίτσοφ έχασε τρίποντο στην επόμενη επίθεση και η Λαμποράλ είχε την τελευταία επίθεση για να πάρει το ματς. Όμως, ο Τσιντσιαρίνι έκλεψε την μπάλα από τον Νεμάνια Μπιέλιτσα και η επική ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Η Λαμποράλ δηλαδή έβαλε 21 πόντους στα πρώτα 10 λεπτά, 23 στα επόμενα 26 και 25 στα τελευταία 4 στο ματς, αποδεικνύοντας ότι φέτος είναι… ομάδα-ασανσέρ. Με την ήττα αυτή βρίσκεται μαζί με την Καντού και τη Φενέρ στο 4-3 στις 3 πρώτες θέσεις στον όμιλο.

Γκεσκράπ Μπιλμπάο – Νανσί 97-75
(40-39)

Μουμπρού 15π. 3ρ. 4ασ. 5κ.φ., Τζάκσον 11π. 4ρ. 5ασ., Μπάνιτς 12π. 4ρ., Λόπεθ 11π. 5ασ., Μπλουμς 12, Βασιλειάδης 10π. 5ρ. 2κλ. (1/1δ. 2/6τρ. 2/2β.), Μαυροειδής 3π. 3ρ. 2ασ. 2κλ. 2κ. 5κ.φ. (3/4β.) // Σούλερ 19π. 4ρ. 3ασ., Μόρμαν 16π. 3ρ., Ακινγκμπαλά 9π. 5ρ.

Όσο ντέρμπι έμοιαζε να είναι το ματς της Μπιλμπάο με τη Νανσί στο πρώτο ημίχρονο, τόσο μεγάλος περίπατος για τους Ισπανούς αποδείχτηκε στο δεύτερο, ιδίως στο 4ο δεκάλεπτο, όταν η Νανσί, χωρίς τον Μπατούμ στο ματς, κατέρρευσε τελείως. Η Μπιλμπάο προηγήθηκε με 17-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ισοφαρίστηκε γρήγορα σε 22-22 για να μείνει πίσω με 22-25.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το 38-34 έγινε 41-41 στην αρχή της επανάληψης, ενώ μετά το 69-62 της Μπιλμπάο η Νάνσί έμεινε πίσω με 10 πόντους, 72-62. Ένα μικρό γαλλικό σερί 0-6 έφερε τις δύο ομάδες στο 33ο λεπτό στο 72-68, αλλά η συνέχεια ανήκε απόλυτα στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, που έτρεξε ένα σερί 19-3 μέσα σε 5 λεπτά για να φτάσει στο 91-71 στο 39ο.

Με τη νίκη της αυτή η Μπιλμπάο πήγε στο 3-4, ακριβώς όσο και η Νανσί και ο Ολυμπιακός με τη μάχη για την πρόκριση στο όμιλο να μαίνεται.

Β Όμιλος

Μπαμπέργκ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-81
(37-44)

Σλότερ 21π. 4ρ. 5κ.φ., Τάκερ 11π. 6ρ. 4κ.φ., Γκαβέλ 10π. 3ρ., Τζέικομπσεν 9π. 3ασ. // Κρστιτς 20π. 4ρ. 3ασ. 7κ.φ., Χριάπα 19π. 7ρ. 5ασ., Σβεντ 14π. 5ρ. 3ασ. 4κ.φ., Τεόντοσιτς 12π. 5ασ. 4κ.φ.

Οριακά κέρδισε η ΤΣΣΚΑ την Μπαμπέργκ εκτός έδρας αφού, χωρίς τον Αντρέι Κιριλένκο στη διάθεσή της, χρειάστηκε το buzzer beater του Μίλος Τεόντοσιτς για να γράψει το 78-81 και να παραμείνει αήττητη, στο 7-0. Φοβερό ήταν το φινάλε του αγώνα, καθώς η Μπαμπέργκ είχε προσπεράσει στο σκορ με 78-77 από το καλάθι του Τάκερ στο 1:12 πριν το τέλος, ενώ στη συνέχεια μετά το άστοχο σουτ του Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ πήρε δεύτερη ευκαιρία και ο Κρστιτς εκτέλεσε βολές, είχε 1/2 για να ισοφαρίσει σε 78-78 μόλις 51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η Μπαμπέργκ έχασε την επόμενη επίθεση, ο Τζέικομπσεν αστόχησε από το τρίποντο (1/6 στο ματς), ο Τάκερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 29 δευτερόλεπτα, αλλά ο Ρόμπερτς έκανε λάθος, αφού ο Χριάπα μπόρεσε να του κλέψει την μπάλα στα 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η ΤΣΣΚΑ είχε την τελευταία ευκαιρία στο ματς και ο Τεόντοσιτς δεν έκανε λάθος από το τρίποντο, σκοράροντας για το 78-81.

Οι Ρώσοι παρέμειναν αήττητοι, κέρδισαν ξανά χωρίς τον Κιριλένκο, ενώ η Μπαμπέργκ έπεσε στο 2-5 στην 4η θέση μαζί με Ζαλγκίρις και ΚΚ Ζάγκρεμπ.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ουνικάχα Μάλαγα 67-65
(35-24)

Ουίμς 18π. 11ρ., Πόποβιτς 11, Λόσον 10π. 3ασ. // Φιτς 15π. 6ρ. 4ασ. 9κ.φ., Ζόριτς 11π. 8ρ. 6κ.φ., Φρίλαντ 12π. 9ρ., Γκαρμπαχόσα 9π. 4ρ. 4κ.φ., Βάλτερς 12π. 3ρ. 6ασ.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο Κάουνας
ανάμεσα στη Ζαλγκίρις και τη Μάλαγα, αλλά στο τέλος οι Ισπανοί έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι και με μια σημαντική απώλεια για τη συνέχεια της σεζόν. Ο Τρεμέλ Ντάρντεν έπαθε κάταγμα στο αριστερό χέρι και θα χρειαστεί εγχείρηση, με το χρόνο που απαιτείται για την αποθεραπεία του να ανέρχεται σε 2-3 μήνες, κάτι που σημαίνει ότι θα χάσει και το Top-16. Η απόκτηση παίκτη από τη Μάλαγα μάλλον είναι πια επιτακτική, καθώς ο Ντάρντεν ήταν παίκτης που έπαιζε 30 λεπτά ανά αγώνα.

Η Ζαλγκίρις ήταν αρκετά καλύτερη στις πρώτες 3 περιόδους του αγώνα, με τη διαφορά να είναι πάνω από τους 10 πόντους από νωρίς (15-4) και το ημίχρονο να κλείνει 35-24. Η Μάλαγα μείωσε σε 50-45, αλλά με τον Ουίμς η Ζαλγκίρις πήγε στο 60-50 στο 34ο λεπτό του αγώνα. Τότε η Μάλαγα έδειξε χαρακτήρα, έτρεξε ένα φοβερό σερί 3-15 για να προσπεράσει με το κάρφωμα του Φρίλαντ σε 63-65. Ο Πόποβιτς ισοφάρισε σε 65-65 με 1,5 λεπτό για το τέλος με 2 βολές, ενώ μετά το άστοχο λέι απ του Πέριτς, ο Ουίμς έκανε το 67-65 στα 52 δευτερόλεπτα με καλάθι και φάουλ. Αστόχησε στη βολή, αλλά το τρίποντο του Βάλτερς ήταν άστοχο στα 34 δευτερόλεπτα. Τον μιμήθηκε ο Πόποβιτς στα 15, αλλά μετά το τάιμ άουτ της Μάλαγα, ο Βάλτερς αστόχησε στην εκπνοή στο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Με τη νίκη αυτή η Ζαλγκίρις έφτασε στις 2 νίκες, μαζί με τις Μπαμπέργκ και ΚΚ Ζάγκρεμπ στην 4η θέση, με τη Μάλαγα να είναι στο 3-4 από πάνω τους.

Γ Όμιλος

Σπίρου Σαρλερουά – Αναντόλου Εφές 62-66
(22-37)

Ρίντικ 9π. 10ρ., Μαλέτ 21π. 4ρ. // Ιλιασόβα 16π. 10ρ. 6κ.φ., Μπάρατς 12π. 5ρ. 6κ.φ., Βούγιατσιτς 10π. 4ασ., Τουντζερί 6π. 6ασ.

με τη Σαρλερουά, παρά το τι λέει το τελικό αποτέλεσμα. Οι Τούρκοι είδαν τον Ιλιασόβα να έχει -6 ranking στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μετά να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του για να πάνε στο 22-37 του ημιχρόνου. Η Σαρλερουά προσπάθησε αλλά σε κανένα σημείο ως το 39ο λεπτό δεν μπόρεσε να μειώσει κάτω από τους 7 πόντους. Προς το τέλος, μετά το 45-57 η Εφές χαλάρωσε και το τρίποντο από τον Χάμιλτον μαζί με τα καλάθια από Γκριν και Βελς έφεραν το ματς στο 60-65 με 34 δευτερόλεπτα. Ο Σαβάνοβιτς έχασε 2 βολές, με τον Γκριν να κάνει λάθος χάνοντας την μπάλα στη συνέχεια και την Εφές να καθαρίζει χωρίς εμφράγματα στο φινάλε.

Οι Τούρκοι είναι στο 4-3, όσο και η Παρτιζάν, με την Αρμάνι να τους κυνηγά από το 2-5.

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 65-72
(30-36)

Γκαλινάρι 13π. 6ρ. 9κ.φ., Μπουρούσης 10π. 9ρ. 2κλ. (5/7δ. 0/2τρ.), Μαντσινέλι 12, Χέρστον 8π. 4ρ. 6κ.φ., Φώτσης 0π. 1ρ. // Ροντρίγκεθ 19π. 4ρ. 2ασ. 6κ.φ., Μίροτιτς 11π. 10ρ., Ρούντι 13π. 3ρ. 3ασ. 3κλ. 4κ.φ., Τόμιτς 10π. 5ρ., Ιμπάκα 7π. 6ρ.

Η Αρμάνι έπαιζε το πιο κρίσιμο ως τώρα παιχνίδι της
στη φετινή Ευρωλίγκα, αλλά ο τρόπος που το διαχειρίστηκε ήταν άθλιος και πλέον κινδυνεύει άμεσα με αποκλεισμό. Βρίσκεται στο 2-5 και κυνηγά Παρτιζάν και Εφές που είναι στο 4-3. Παίζει και με τις δύο εκτός έδρας και ουσιαστικά χρειάζεται ένα θαύμα για να περάσει, καθώς δεν εξαρτάται πλέον μόνο από αυτή το να προσπεράσει μια από τις δύο ομάδες.

Άλλη μια απογοητευτική χρονιά δείχνει να έρχεται για την Αρμάνι, που έκανε μεγάλες επενδύσεις το καλοκαίρι, αλλά εμφανίζεται άθλια στο παρκέ. Στο ματς με τη Ρεάλ δεν πήρε το προβάδισμα ούτε μια φορά στα 40 λεπτά του αγώνα και έχασε από μια ομάδα που ήταν σε όλο το ματς καλύτερη. Από την αρχή ως το τέλος του αγώνα η Αρμάνι έφερε το ματς στην ισοπαλία μόλις 1 φορά, στο 22-22, και ποτέ άλλοτε.

Η Ρεάλ μπήκε στο ματς με 0-9 και πήγε μετά στο 3-12. Η Αρμάνι μείωσε σε 13-14 και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22, αλλά τίποτα παραπάνω. Οι Μαδριλένοι ξέφυγαν με 22-30, πήγαν στο 30-36 και το 42-49 για να ανεβάσουν τη διαφορά στο 54-62 στο 35ο λεπτό. Η Αρμάνι μείωσε με τρίποντο του Κουκ σε 59-62. Στο τέλος ο Γκαλινάρι μείωσε σε 65-67 με 1:41 για τη λήξη, αλλά η Αρμάνι έχασε την επόμενη επίθεση με τον Μαντσινέλι και το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στα 50 δευτερόλεπτα σφράγισε τη νίκη της Ρεάλ.

Παρτιζάν – Μακάμπι Τελ Αβί 74-71
(39-37)

Μάτσβαν 22π. 8ρ. 3κ.φ., Πέκοβιτς 17π. 3ρ. 3κ.φ., Λούτσιτς 15π. 4ασ. // Σχορτσανίτης 10π. 5ρ. 2κλ. 6κ.φ. (3/4δ. 4/7β.), Λάνγκφορντ 7π. 4κ.φ., Φάρμαρ 11π. 4ρ. 3ασ. 4κ.φ., Σμιθ 12π. 5ρ., Παπαλουκάς 2π. 2ρ. (1/1δ.)

Ας πρόσεχε η Μακάμπι. Αν το καλοκαίρι ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε γυρίσει την πλάτη στον Μίλαν Μάτσβαν ίσως η Μακάμπι να είχε φύγει με το διπλό από τη Σερβία. Ο Μάτσβαν σκότωσε τη Μακάμπι, μάλλον όχι επειδή την… αγαπούσε, αλλά γιατί του έθιξαν τον εγωισμό όταν τον έδωσαν δανεικό το καλοκαίρι. Έτσι, η Μακάμπι γκρεμίστηκε από την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ η Παρτιζάν είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στο Top-16, έχοντας 4 νίκες στα τελευταία 5 ματς της. Ο Μάτσβαν στις 4 αυτές νίκες έχει 23.5 ranking μέσο όρο, αναδείχτηκε MVP της αγωνιστικής αυτής, ενώ φέτος έχει 20.1 ranking και σε κανένα αγώνα κάτω από 15. Όπως είπαμε… ας πρόσεχε ο Μπλατ.

Η Παρτιζάν έκανε 7-0 με τον Πέκοβιτς στο πρώτο δεκάλεπτο για να προηγηθεί με 17-9, ενώ κράτησε τη διαφορά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν το σκορ ήταν 29-27 και 36-23 λίγο αργότερα. Η Μακάμπι αντέδρασε και με ένα 2-14 μπόρεσε να μειώσει σε 38-37, αλλά όχι και να πάρει το προβάδισμα. Η Παρτιζάν πήγε με Πέκοβιτς και Μάτσβαν στο 45-37 και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του ματς, περνώντας από το 54-48 στο 30ο λεπτό και το 61-52 λίγο αργότερα.

Η Μακάμπι πάλευε να γυρίσει αλλά δεν είχε σταθερή επιθετική απειλή και 1:12 πριν το τέλος ο Μάτσβαν έκανε το 70-64. Ο Πνίνι μείωσε σε 70-68 με τρίποντο 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στη συνέχεια η Μακάμπι έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πέκοβιτς, μετά τις 1/2 βολές ο Λούτσιτς κέρδισε νέο φάουλ στην επαναφορά, έκανε το 74-68 και… αντίο.

Δ Όμιλος

Ούνικς Καζάν – Γαλατασαράι 72-61
(35-34)

Λαϊντέι 17π. 3ασ. 7κ.φ., Ντόμερκαντ 13π. 3ρ. 5κ.φ., Γκριρ 12π. 3ρ. 4ασ. 4κ.φ., Βερεμεένκο 11π. 7ρ. 4κ.φ. // Λάκοβιτς 12π. 3ρ., Λούκας 8π. 5ρ. 3ασ. 3κ.φ., Σούμπερτ 9.

Η Ουνίκς κέρδισε τη Γαλατασαρά
ι και πήρε την πρόκριση στο Top-16 από την 7η αγωνιστική, αφήνοντας τη Γαλατά να παλεύει και τις επόμενες αγωνιστικές για τον ίδιο στόχο. Η Γαλατά ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο, 9-14 και 12-17, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 21-23. Η Ουνίκς προσπέρασε στο 2ο δεκάλεπτο και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα ως το τέλος του ματς μετά το 28-32.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 35-34, αλλά ο Ντόμερκαντ το έκανε 45-37 και ο Λαϊντέι πήγε τη διαφορά στους 10 πόντους, 49-39. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ουσιαστικά ως το τέλος του ματς, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο 61-49 και στο 67-51 πιο μετά για να μην απειληθεί ως το φινάλε.

Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Μοντεπάσκι Σιένα 57-63
(33-37)

Μάρκοτα 10π. 15ρ. 5ασ., Γκριν 10π. 6ρ. 4κλ. 4κ.φ., Γουντσάιντ 11π. 3ρ. 4κ.φ., Τόμπσον 10π. 6ρ. // Ρακόσεβιτς 14π. 6ρ. 5κ.φ., ΜακΚάλεμπ 16π. 5ρ., Άντερσεν 10π. 8ρ. 4κ.φ., Μος 13, Ζήσης 1π. 1ρ. 1ασ. 1κλ. (0/2δ. 0/1τρ. 1/2β.)

Η Σιένα κέρδισε την Ολίμπια
εκτός έδρας με 57-63 και ουσιαστικά της στέρησε το δικαίωμα να προκριθεί στην επόμενη φάση. Οι Σλοβένοι δεν έχουν αποκλειστεί ακόμα, αλλά θέλουν 3 νίκες δικές τους και 3 ήττες της Γαλατασαράι ή 3 νίκες δικές τους με 10 πόντους διαφορά επί της Γαλατά στη μία και 1 νίκη των Τούρκων. Βράσε ρύζι δηλαδή…

Οι πρωταθλητές Ιταλίας μπήκαν στο ματς με 0-10 και κράτησαν το προβάδισμα ως τη δεύτερη περίοδο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-21. Η Ολίμπια χρησιμοποίησε ένα 10-2 για να προσπεράσει με 25-23, αλλά στο ημίχρονο ήταν και πάλι πίσω στο σκορ με 33-37. Η Σιένα κράτησε το προβάδισμα και στην 3η περίοδο, προηγήθηκε με 39-43, 45-50 και 49-53 στο 30ο λεπτό, αλλά δεν πλήρωνε τα 11 λάθη της, καθώς η Ολίμπια είχε 2/12 τρίποντα.

Το ματς πήγε στην ισοπαλία στο 53-53 στο 33ο λεπτό, ενώ η Ολίμπια προσπέρασε με καλάθι του Γκριν λίγο μετά. Η Σιένα έδειξε την κλάση της στη συνέχεια, έτρεξε ένα 0-8 για να πάει στο 55-61 με τον ΜακΚάλεμπ να έχει 6 πόντους και να καθαρίζει το ματς, καθώς στα τελευταία 6 λεπτά του αγώνα η Ολίμπια έβαλε 2 πόντους με 1/11 σουτ και 1 λάθος.

Ασέκο Προκόμ – Μπαρτσελόνα 45-76
(26-36)

Σέβεριν 10, Λάπετα 7π. 5ρ., Λαφαγιέτ 7π. 4ρ. 3ασ. 7κ.φ. // Λόρμπεκ 15π. 8ρ. 3κ.φ., Σάδα 17π. 3ρ. 3ασ. 3κλ., Πέροβιτς 10π. 3ρ. 4κ.φ., Ινγκλς 9π. 5ασ. 3κ.φ., Έιντσον 8π. 4ρ., Μάικλ 8π. 3ρ.

Περίπατο έκανε η Μπαρτσελόνα
εκτός έδρας με την Προκόμ αφού μετά την πρώτη περίοδο οι Ισπανοί ξεχώρισαν και στο 3ο δεκάλεπτο το ματς… ξέφυγε. Η Προκόμ άντεξε ως το 11ο λεπτό, με το σκορ 14-14, αλλά πριν το ημίχρονο είχε μείνει πίσω με 10 πόντους, 24-36 από ένα 0-7. Η 3η περίοδος ήταν πιθανότατα η χειρότερη στην ιστορία της Προκόμ, που δέχτηκε σερί 4-23 για να πάει το σκορ στο 30-59. Μόλις 4 πόντοι σε 10 λεπτά για τους Πολωνούς που είχαν 2/14 σουτ και 5 λάθη! Προφανώς η 4η περίοδος ήταν για την πλάκα, η Μπαρτσελόνα έκανε το σκορ 32-65 και μετά έσβησε τις μηχανές της.

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς στην Ευρωλίγκα οι Ισπανοί κρατούν την αντίπαλό τους κάτω από τους 50 πόντους!