Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη για Τιρινίνι με Santa Barbara Rockets!

Νίκη για Τιρινίνι με Santa Barbara Rockets!

Η Τιρινίνι επικράτησε των Santa Barbara Rockets με 75-51, πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, για να παραμείνει στην 3η θέση, 2 νίκες πάνω από τους διώκτες της σε αγώνα για την 21η αγωνιστική. Οι Ρούκουνες παρέμειναν πρώτοι κερδίζοντας τα Σαπάκια με 67-59 σε ματς της 26ης αγωνιστικής, ενώ οι εBEERοι κέρδισαν τους Zeppelin με 67-57 (19η αγωνιστική) για να συνεχίσουν να κυνηγούν την τετράδα. Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Gastone με 67-54 (22η αγωνιστική) για να τους πλησιάσουν στη μία νίκη απόσταση, ενώ οι Barcelioma επικράτησαν των Θαλασσόλυκων με 64-55 (23η αγωνιστική).

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Santa Barbara Rockets με 75-51, καθαρίζοντας το ματς στο 4ο δεκάλεπτο, παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (9 πόντοι), για να ρίξει τους περσινούς πρωταθλητές 3 ουσιαστικά νίκες πίσω της. Το ματς ήταν τνέρμπι στο ξεκίνημα, με την Τιρινίνι να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 7-2 με τον Βλάσση και τον Λεγάκη. Οι Santa Barbara Rockets αντέδρασαν και πλησίασαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Παντελή πρωταγωνιστή σε 11-9.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Santa Barbara Rockets κατάφεραν με τον Πέτρου και τον Παντελή να ισοφαρίσουν σε 13-13, με τον Κουσούλη Α. να στέλνει την ομάδα του στο 18-15 και τον Γαλανόπουλο με τον Βλάσση να γράφουν το 25-21. Το ημίχρονο τελείωσε με 28-23 από τις προσπάθειες του Πέτρου και του Δημητρίου για τους Santa Barbara Rockets , με την 3η περίοδο να ξεκινά καλύτερα για τους πρωταθλητές, που ισοφάρισαν σε 32-32 με το μοναδικό τρίποντο του Πέτρου στο ματς και 4 πόντους του Δημητρίου.

Κουσούλης Α. και Λεγάκης ανέλαβαν δράση για την Τιρινίνι, που πήγε από το 34-34 στο 42-36 για να κλείσει την 3η περίοδο στο 50-44 από το buzzer-beater καλάθι του Κουσούλη Α.. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βλάσσης έκανε το 52-44 στέλνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους, με τον Κουσούλη Α. ασταμάτητο και τον Λεγάκη να βοηθά η Τιρινίνι έφτασε στο 56-46 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Οι Santa Barbara Rockets δεν είχαν απάντηση, η Τιρινίνι πήγε στο 60-46 ολοκληρώνοντας ένα 10-2, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 20 πόντους λίγο αργότερα στο δρόμο για το τελικό 75-51.

Από τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 31 πόντους, ο Λεγάκης 15, ο Γαλανόπουλος 9 και ο Βλάσσης 7. Από τους Santa Barbara Rockets ο Δημητρίου είχε 17 πόντους, ο Πέτρου 13 και ο Παντελής 9.

Η δήλωση του αγώνα: «Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή. Το να κερδίζεις και με διαφορά τον πρωταθλητή δίνει ξεχωριστό χρώμα στην εμφάνισή σου. Μπαίνουμε σε κάθε ματς για τη νίκη, οπότε όποιος έρθει ας είναι προετοιμασμένος να μας χτυπήσει», Α. Κουσούλης – Τιρινίνι.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τα Σαπάκια με 67-59 για να πάνε στο 17-4 και να παραμείνουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο τέλος, όταν οι Ρούκουνες είχαν 9/11 βολές. Ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, με τα Σαπάκια να έχουν σε τρομερή μέρα τους Μπουντουβά και Κουμπούρα και να μπαίνουν με 0-4 στο ματς. Οι Ρούκουνες ισοφάρισαν σε 6-6 με τον Καλτσή, με τα Σαπάκια να πηγαίνουν στο 8-13 με τον Μπουντουβά να έχει ήδη φτάσει τους 10 πόντους. Η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 16-16 με 4 πόντους του Βαρσαμούλη για τους Ρούκουνες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Σαπάκια με τον Μπουντουβά να πηγαίνει στους 20 πόντους ως το ημίχρονο προηγήθηκαν με 16-18, αλλά βρέθηκαν πίσω με 22-20 από τον Τοπαλίδη και τον Αντωνίου, για να καταφέρουν να προσπεράσουν με 26-29 στην ανάπαυλα από το τρίποντο του Κουμπούρα.

Στην 3η περίοδο ανέλαβε δράση ο Ιωάννου για τους Ρούκουνες, σκόραρε 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, βοηθώντας την ομάδα του να ισοφαρίσει σε 36-36 και να προσπεράσει με 39-36, με τον Αντωνίου να κάνει το 41-39 και την περίοδο να κλείνει με 46-43, με τον Κουμπούρα να έχει 9 πόντους στο δεκάλεπτο για τα Σαπάκια.

Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς ήταν κλειστό, τα Σαπάκια μείωσαν σε 46-45 με τον Κουμπούρα στην αρχή, αλλά το τρίποντο του Ιωάννου πήγε τους Ρούκουνες στο 51-47, με τον ίδιο να κάνει το 53-48 αμέσως μετά. Ο Αντωνίου έβαλε καλάθι και φάουλ για το 56-50 με τους Ρούκουνες να κρατούν την ψυχραιμία τους στο τέλος από τη γραμμή των βολών και να κερδίζουν με 67-59, παρά τις προσπάθειες των Κουμπούρα και Τσέρτου από το τρίποντο.

Για τους νικητές ο Ιωάννου είχε 18 πόντους, ο Καλτσής και ο Αντωνίου από 15 και ο Μαλανδρής 7, ενώ από τα Σαπάκια, ο Μπουντουβάς είχε 30 πόντους και ο Κουμπούρας 23.

Οι Barcelioma κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 64-55 για να τους ρίξουν στην 8η θέση. Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 8-9 και το 11-11 με τον Ταμβάκη και τον Μουχάκη από τους Barcelioma και τον Λέντζο Φ. με τον Λέντζο Γ. από τους Θαλασσόλυκους, και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 11-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Barcelioma μετά το 15-15 από Μουχάκη και Μανάι, πήραν κεφάλι με σερί 6-0, στο οποίο πρωταγωνιστής ήταν ο Τουμπακάρης. Κράτησαν τη διαφορά αυτή ως το ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 25-19 και +6 από το νέο καλάθι του Τουμπακάρη. Στην 3η περίοδο, με τον Γερμενή να πυροβολεί από μακριά, οι Θαλασσόλυκοι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά που είχε πάει στους 8 πόντους, 29-24 από το πρώτο τρίποντο, 29-27 με το δεύτερο, με τον Μανάι να κλείνει ένα σερί 0-8 για το 29-29.

Οι Barcelioma, πάντως, δεν απώλεσαν το προβάδισμα και με τον Μουχάκη και τον Μενεξιάδη πήγαν στο 34-31. Όμως, ο Γερμενής ήταν ασταμάτητος, έβαλε άλλους 5 πόντους, βοήθησε την ομάδα του να προσπεράσει με 36-38, ενώ έκανε και το 40-43 με νέο τρίποντο. Η περίοδος έληξε 45-45 από το καλάθι και φάουλ και τις 2/2 βολές μετά του Μουχάκη.

Οι Barcelioma μπήκαν καλύτερα στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ταμβάκης σκόραρε τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας του, που προηγήθηκε με 50-46, με τους Θαλασσολυκους να μειώνουν με τον Λέντζο Γ. σε 52-51. Όμως, ο Μουχάκης έβαλε κι αυτός με τη σειρά του 6 μαζεμένους πόντους, το σκορ πήγε στο 58-55 και οι Θαλασσόλυκοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις. Δυο καλές άμυνες των Barcelioma και 3/4 βολές έγραψαν το 61-55 με το ματς να έχει κριθεί, αφού οι νικητές έκλεισαν τον αγώνα με σερί 8-0.

Για τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 29 πόντους και ο Ταμβάκης 15. Από τους Θαλασσόλυκους ο Γερμενής είχε 16 πόντους, ο Λέντζος Φ. 11 και ο Τεντόμας 7.

Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Gastone με 67-54 για να ανέβουν στην 7η θέση και να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους στη μία νίκη. Οι Nothing But Net είχαν το προβάδισμα σχεδόν από την αρχή του αγώνα και κέρδισαν αρκετά εύκολα, εκμεταλλευόμενοι τις αρκετές απουσίες των Gastone.

Στο ξεκίνημα ο Μπαμπάκος έδειξε ότι δεν έχει αντίπαλο στη ρακέτα, με 10 δικούς του πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του πήγε από το 4-2 στο 12-2, αλλά με τρία τρίποντα από Μαρίνη (2) και Πανδή το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 14-11. Με 4 πόντους του Βαγιάνου Δ. οι Nothing But Net πήγαν στο 20-15, για να απαντήσει και πάλι με τρίποντο ο Μαρίνης, αλλά η συνέχει ανήκε στους νικητές. Με Ζήση Δ., Κωνσταντίνου και Βαγιάνο Γ. πήγαν στο 27-19, για να πάνε οι Nothing But Net στο 34-24 στο τέλος του ημιχρόνου με ακόμα 6 πόντους από τον Μπαμπάκο.

Στην 3η περίοδο οι Nothing But Net ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, από το 41-31 με τον Βαγιάνο Δ. πήγαν στο 46-31 με τρίποντο του Κοτσίφη, την ώρα που οι Gastone είχαν πρόβλημα στην επίθεση και σκόραραν μόνο με βολές (6/6) από ένα σημείο και μετά, ως το 55-35 της περιόδου, αφού πρώτα οι Nothing But Net είχαν ολοκληρώσει ένα σερί 9-0 για το 50-31.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Gastone μπήκαν με 10 πόντους του Πανδή, για να τρέξουν ένα 4-10 και να μειώσουν σε 55-40 και 59-45 λίγο αργότερα. Οι Nothing But Net με 8 πόντους του Μπαμπάκου στο 65-47 για να τελειώσει το ματς με 67-54.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος είχε 29 πόντους, ο Βαγιάνος Γ. και ο Βαγιάνος Δ. από 8 και ο Κωνσταντίνου 7. Για τους Gastone ο Πανδής είχε 19 πόντους, ο Μαρίνης 14, ο Κουρμπέτης 8 και ο Πλευριάς 7.

Οι εBEERοι κέρδισαν τους Zeppelin με 67-57 για να ανέβουν στην 5η θέση, με ίδιες ήττες με τους Santa Barbara Rockets που είναι στην 4η. Οι εBEERοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ, μπαίνοντας καλύτερα στο ματς. Μετά από το 8-8 απ’ το Ζώτο και τα δύο τρίποντα από Ρήγα και Παπαδάτο, οι εBEERοι πήραν 3 τρίποντα από τον Κορρέ για να προηγηθούν με 19-8, τρέχοντας ένα 11-0.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 20-13 από τον Παπαδάτο, με τους Zeppelin να κρατούν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα ως το 25-19 από τον Ρήγα και τον Χριστόπουλο. Όμως, οι εBEERοι απάντησαν με 5 πόντους του Αλεβίζου για να κάνουν το 30-19 και να ξεφύγουν και πάλι. Μετά το 30-23 του Παπαδάτου, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους και πάλι από τον Κορρέ, ενώ το ημίχρονο έληξε στο 36-25.

Το τρίποντο του Παπαδάτου στην αρχή της επανάληψης έγραψε το 36-28 και αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι Zeppelin πλησίασαν κάτω από τους 10 πόντους στο ματς. Οι εBEERοι απάντησαν με τρίποντο του Αλεβίζου για το 40-28, ενώ ανέβηκαν στο 48-32 με τον Ρήγα και τον Κορρέ. Η 3η περίοδος έληξες στο 55-40 από το τρίποντο του Κορρέ, ενώ στο ξεκίνημα της 4ης το καλάθι του Τσακίρη και το τρίποντο του Μόντι έκαναν το 60-40 για το πρώτο +20 των εBEERων στο ματς. Οι Zeppelin μετά το 62-40, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, άρχισαν να μειώνουν, πλησίασαν στο 64-52 με τον Κωνσταντούλα, για να απαντήσει με τρίποντο ο Αλεβίζος, και να λήξει το ματς στο 67-57.

Για τους νικητές ο Κορρές είχε 18 πόντους, ο Αλεβίζος 13, ο Ζώτος 10 και ο Ρήγας με τον Μόντι από 8. Από τους Zeppelin ο Ρήγας είχε 15 πόντους, ο Παπαδάτος 13, ο Κωνσταντούλας 12 και ο Κουτσός 7.

SANTA BARBARA ROCKETS – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 51-75
(9-11, 23-28, 44-50, 51-75)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής Δ. 9, Μιχαηλίδης Μ. 2, Μακρής Σ., Καλομπράτσος Χ. 2, Καναρίδης Γ., Πέτρου Σ. 13 (1), Δημητρίου Α. 17, Γεωργαντής Α. 4, Τσατσάνης Γ. 4.

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Αντωνόπουλος Α. 2, Βλάσσης Γ. 7, Γράψας Α. 5, Γαλανόπουλος Γ. 9 (1), Τσουκνιδής Δ. 4, Κουσούλης Α. 31 (1), Κουρτογιάννης Χ. 2, Λεγάκης Γ. 15, Σταματέρης Ν., Κουβαράς Α..

ΣΑΠΑΚΙΑ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 59-67
(16-16, 29-26, 43-46, 59-67)

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 30, Κουμπούρας Δ. 23 (2), Τσέρτος Λ. 3 (1), Δρακούλης Α., Καραμανής Α., Τσιχλιάς Σ. 3.

Ρούκουνες:
Καλτσής Θ. 15, Τσερπές Η. 2, Πανόπουλος Α. 2, Μαλανδρής Π. 7, Βαρσαμούλης Δ. 4, Αντωνίου Γ. 15, Ιωάννου Γ. 18 (4), Τοπαλίδης Δ. 4.

BARCELIOMA – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 64-55
(10-13, 25-19, 45-45, 64-55)

Barcelioma:
Μαρκάκης Γ. 1, Τσιαμούλης Π. 6, Σκαλτσογιάννης Β. 3, Τουμπακάρης Α. 6, Μουχάκης Ν. 29, Ταμβάκης Θ. 15 (2), Αργαλιάς Μ., Μενεξιάδης Σ. 4.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 11, Λύρας Γ. 4, Γερμενής Χ. 16 (4), Τεντόμας Ν. 7, Λέντζος Γ. 6, Αδαμίδης Ν. 3 (1), Μανάι Δ. 6.

GASTONE – NOTHING BUT NET 54-67
(11-14, 24-34, 35-55, 54-67)

Gastone:
Πλευριάς Σ. 7, Κουρμπέτης Γ. 8 (2), Μαρίνης Μ. 14 (3), Σακελλαρόπουλος Ν. 2, Πανδής Γ. 19 (2), Ροντογιάννης Α. 4.

Nothing But Net:
Ζήσης Γ. 6 (1), Βαγιάνος Γ. 8 (2), Ζήσης Δ. 4, Βαγιάνος Δ. 8, Κωνσταντίνου Α. 7, Ουζουνίδης Θ. 2, Κοτσίφης Β. 3 (1), Μπαμπάκος Κ. 29.

εBEERοι – ZEPPELIN 67-57
(20-13, 36-25, 55-40, 67-57)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 3, Κορρές Γ. 18 (4), Χαντόπουλος Θ. 2, Τσακίρης Θ. 2, Αλεβίζος Δ. 13 (3), Μόντι Β. 8 (2), Ρήγας Χ. 8, Ζώτος Χ. 10, Γκούσκος Δ. 3.

Zeppelin:
Παπαδάτος Χ. 13 (2), Ρήγας Γ. 15 (2), Χριστόπουλος Γ. 4 (1), Κωνσταντούλας Δ. 12, Κουτσός Α. 7, Τσάντζαλης Θ. 6 (2),

NOTHING BUT NET – TSUNAMI 20-0
Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους Ρούκουνες μετά την αποβολή των Tsunami.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – TSUNAMI 20-0

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …