Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ρεκόρ οι Rockets, κορυφή για Τιρινίνι!

Ρεκόρ οι Rockets, κορυφή για Τιρινίνι!

Μόνη πρώτη και αήττητη έμεινε η Τιρινίνι μετά και την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αφού κέρδισε με 57-28 τα Σαπάκια ρίχνοντάς τα στο 3-1. Ήττα και για τους Ρούκουνες, 46-53 από την Αττική, για να πάνε στο 5-1. Ρεκόρ διαφοράς στην ιστορία (2 σεζόν) του πρωταθλήματος έκαναν οι Santa Barbara Rockets, μετά το 83-33 επί των Barcelioma, που παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες. Σημαντική νίκη για τους Θαλασσόλυκους με 75-70 επί των Nothing But Net, ενώ οι Gastone κέρδισαν με 50-37 τους Παλαίμαχους Φιλίππου. Ρεπό είχαν οι Jets, ενώ αναβλήθηκε το ματς εBEERοι-Zeppelin.

Από την αρχή πήρε προβάδισμα η Τιρινίνι στο ματς με τα Σαπάκια, μπαίνοντας καλύτερα στο ματς, με τον Κουσούλη Α., τον Λεγάκη και τον Βλάσση να έχουν όρεξη. Ο Κουσούλης Α. έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους στην 1η περίοδο και ο Λεγάκης 6 για να λήξει με 17-9 το δεκάλεπτο. Από τα Σαπάκια, ο Μπουντουβάς είχε μπει δυνατά, βάζοντας τους 7 πρώτους πόντους της ομάδας του, αλλά ένας τραυματισμός στη δεύτερη περίοδο τον κράτησε εκτός για περίπου 10 αγωνιστικά λεπτά.

Μέτριο ήταν το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 26-17. Όμως, στο δεύτερο μέρος, η Τιρινίνι ανέβασε ρυθμό, έτρεξε, έκλεισε πολύ την άμυνά της και πήρε διαφορά. Στο 3ο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 20-6 για να τελειώσει η περίοδος με νταμπλ σκορ στο 46-23, μετά το 46-28 στο 4ο δεκάλεπτο, τα Σαπάκια δεν ξανασκόραραν στα τελευταία 7,5 λεπτά του αγώνα, για να τελειώσει το ματς με 57-28 και +29 για την Τιρινίνι.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 18 πόντους, ο Λεγάκης 11 και ο Γράψας 11 επίσης, με τον Βλάσση να προσθέτει 7. Από τα Σαπάκια ο Μπουντουβάς είχε 11 και ο Τσιχλιάς Σ. 8.

Για να μείνει μόνη πρώτη και αήττητη η Τιρινίνι χρειάστηκε η Αττική να κερδίσει (53-46) τους Ρούκουνες, που εμφανίστηκαν με αρκετές απουσίες στο ματς. Η Αττική είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα, με τον Μπέλλο σε καλή μέρα προηγήθηκε με 12-6 και 14-6 στο δεκάλεπτο, για να πάει στο 24-12 στη 2η περίοδο όταν μπήκε ο Σταυρόπουλος στο ματς. Ο Θεοδωρόπουλος ήταν που κράτησε όρθια την ομάδα του ως το ημίχρονο, βάζοντας 9 συνεχόμενους πόντους, για να πάνε οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ στο 31-21.

Στην 3η περίοδο, η Αττική ήταν καλύτερη, κράτησε τη διαφορά στους 10 πόντους, εκμεταλλεύτηκε την αυστηρή τεχνική ποινή (και συνάμα αποβολή με 5ο φάουλ) του Παπαναστασίου για να πάει στο 31-18, ενώ έφτασε ως και το 39-25, για να βρεθεί στο +16 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, 43-27 με τον Καραλή να έχει 8 πόντους στο δεκάλεπτο. Έχοντας συμπληρώσει φάουλ, όμως, είδε τους Ρούκουνες να εκμεταλλεύονται τις βολές τους και να μειώνουν σε 43-32 με 7/8 βολές στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι νικητές χαλάρωσαν και οι Ρούκουνες έδειξαν ότι βρίσκονταν πνευματικά μέσα στο ματς, αφού μετά το 47-33 έτρεξαν ένα 0-11 για να μειώσουν σε 47-44 με 3:20 για το τέλος. Η Αττική δυσκολευόταν πολύ να ξαναβρεί ρυθμό, έχασε αρκετές βολές στο σημείο αυτό, αλλά με 2/4 από Αναγνωστόπουλο Α. και Σταυρόπουλο πήγε στο 49-44 με λιγότερα από 40 δευτερόλεπτα στο ρολόι, αφού οι Ρούκουνες έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πλησιάσουν περισσότερο. Έτσι, το καλάθι του Ζαχαρογιάννη ήταν η ταφόπλακα στα όνειρα των Ρούκουνων για το 6-0 στο πρωτάθλημα, με το ματς να λήγει 53-46.

Για τους νικητές ο Αναγνωστόπουλος Α. είχε 11 πόντους, ο Καραλής 10, ο Σταυρόπουλος και ο Μπέλλος από 8 και ο Ζαχαρογιάννης 7. Για τους Ρούκουνες ο Κανελλόπουλος είχε 13 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 12 και ο Τσιότσιος 8.

Μεγάλο ρεκόρ για τους Santa Barbara Rockets που κέρδισαν με 83-33 τους Barcelioma, με το +50 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία του πρωταθλήματος (+41 η προηγούμενη, πέρσι από τους εBEERους). Οι Barcelioma εμφανίστηκαν με πολλές απουσίες στον αγώνα, που προφανώς και στους κόστισαν.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Santa Barbara Rockets είχαν πάρει διψήφια διαφορά, 15-4 έληξε η περίοδος, με τον Τσατσάνη να έχει 8 πόντους, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μπρος ο Χριστόπουλος και 10 προσωπικούς πόντους, πήγε το ματς στο 33-17 στην ανάπαυλα, με τον Μουχάκη να παλεύει μόνος του απ’ την άλλη πλευρά.

Στην 3η περίοδο το ματς άνοιξε πολύ, με τους Santa Barbara Rockets να έχουν επιμέρους σκορ 22-10 για το 55-27, ενώ το 28-6 της 4ης περιόδου, όταν πια οι μόλις 6 παίκτες των Barcelioma είχαν κουραστεί, ήταν που οδήγησε τη διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, με τον Δημητρίου να βάζει 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Από τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 24 πόντους με 4 τρίποντα, ο Δημητρίου 19, ο Τσατσάνης 12, ο Γεωργαντής και ο Μακρής από 9 και ο Μιχαηλίδης 7. Από του Barcelioma ο Μουχάκης είχε 12 πόντους.

Σημαντική νίκη για τους Θαλασσόλυκους, που κέρδισαν με 75-70 τους Nothing But Net, οι οποίοι για ακόμα μία φορά εμφανίστηκαν χωρίς τους δύο ψηλούς πρώτους τους σκόρερ (ως τον αγώνα). Οι Nothing But Net είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παναγιωτόπουλο να μπαίνει καλά, τον Κοτσίφη να πυροβολεί από το τρίποντο και τον Ουζουνίδη να γράφει 8 πόντους, για να πάνε στο 16-4 και στο 19-11 της περιόδου. Το ματς συνέχισε να είναι, άκρως επιθετικό ως το ημίχρονο, με τους Θαλασσόλυκους να μειώνουν σε 21-19 με τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ., αλλά τον Αδαμόπουλο να πηγαίνει τους Nothing But Net στο 28-20. Ένα ξέσπασμα από τον Λέντζο Γ. και τον Τεντόμα βοήθησε τους Θαλασσόλυκους να πλησιάσουν στο 35-34 λίγο πριν το ημίχρονο (39-34), με τον Παναγιωτόπουλο να κρατά τους Nothing But Net μπροστά.

Στο δεύτερο μέρος οι Nothing But Net μπήκαν ξανά καλύτερα και έφτασαν στο 47-36 με τον με τον Ζήση Δ., αλλά η συνέχεια ανήκε στους νικητές, που έτρεξαν σερί 4-20 ως το 51-56, με τον Λέντζο Γ. και τον Τεντόμα να είναι ασταμάτητοι. Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 8 πόντους (59-67) από το τρίποντο του Γερμενή, ενώ όταν οι Nothing But Net βρέθηκαν στο -5 του 62-67 με 1:30 λεπτό για το τέλος αστόχησαν σε τρίποντο και οι Θαλασσόλυκοι με καλάθι του Λέντζου Γ. πήγαν στα 37 δευτερόλεπτα στο 62-69 για να καθαρίσουν ουσιαστικά το ματς. Στο τέλος οι Nothing But Net έκαναν συνεχή φάουλ, αλλά οι Θαλασσόλυκοι είχαν 6/8 βολές για να πάνε με ασφάλεια στο 75-70 και να πάρουν τη νίκη.

Από τους νικητές ο Τεντόμας είχε 26 πόντους, ο Λέντζος Γ. 19, ο Γερμενής 14 με 4 τρίποντα και ο Καραγιαννίδης Γ. 10. Για τους Nothing But Net, ο Ουζουνίδης είχε 24 πόντους, ο Παναγιωτόπουλος 17 και ο Κοτσίφης 13 με 4 τρίποντα.

Νίκη για τους Gastone με 50-37 επί των Παλαίμαχων Φιλίππου, νίκη που ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Gastone (που είχαν απουσίες) ήταν μπροστά με 17-12, αλλά οι αντίπαλοί τους τους κράτησαν μόλις στους 3 πόντους στη 2η περίοδο, για να πλησιάσουν στο 20-19 στο ημίχρονο. Ίδια εικόνα στην 3η περίοδο, με τον Κολοβό Η. να σκοράρει 6 μαζεμένους πόντους και να οδηγεί την ομάδα του στο 31-29 του 30ου λεπτού.

Όμως, στην 4η περίοδο τα τρίποντα του Πανδή (8 πόντοι στο δεκάλεπτο) και τα καλάθια του Γιακουμέλου βοήθησαν πολύ τους Gastone, ενώ όταν ο Νίκολιτς πήρε μπροστά ήταν πια αργά για ανατροπή και το ματς έληξε με 50-37.

Από τους νικητές ο Πανδής είχε 12 πόντους, ο Παπαποστόλου 11, ο Γιακουμέλος 10, ο Ροντογιάννης 9 και ο Μέγας 8. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου, ο Κολοβός Η. είχε 11, ο Κολοβός Φ. 9 και ο Νίκολιτς 7.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές της 6ης αγωνιστικής:

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΣΑΠΑΚΙΑ 57-28
(17-9, 26-17, 46-23, 57-28)

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.) :Μυλωγιαννάκης Π., Αντωνόπουλος Α. 2, Βλάσσης Γ. 7, Γράψας Α. 11, Γαλανόπουλος Γ. 2, Σταματέρης Ν., Κουσούλης Α. 18, Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ. 11, Ευθυμίου Θ. 4, Μπόικου Β., Κουβαράς Α. 2.

Σαπάκια: Μπουντουβάς Ν. 11, Δρακούλης Α. 2, Τσέρτος Λ., Κουμπούρας Δ. 2, Καραμανής Α., Τσιχλιάς Γ. 2, Τσίγκας Ν. 3, Τσιχλιάς Σ. 8 (1).

ΑΤΤΙΚΗ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 53-46

(14-6, 31-21, 43-32, 53-46)

Αττική (Μπουργαζάς): Μπέλλος 8, Αναγνωστόπουλος Μ., Καραλής 10, Κοντός 2, Γαλάνης, Τρικαλιώτης 2, Ξερέας 5 (1), Αντωνάκης, Ζαχαρογιάννης 7, Σταυρόπουλος 8, Μιραχτσής, Αναγνωστόπουλος Α. 11.

Ρούκουνες: Χριστοδουλόπουλος Μ. 5, Τσιότσιος Χ. 8, Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ. 2, Κανελλόπουλος Α. 13 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 12 (1), Τοπαλίδης Δ. 6.

SANTA BARBARA ROCKETS – BARCELIOMA 83-33

(15-4, 33-17, 55-27, 83-33)

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης 7, Καλομπράτσος, Μακρής 9 (1), Καναρίδης 4, Δημητρίου 18 (2), Γεωργαντής 9 (1), Χριστόπουλος 24 (4), Τσατσάνης 12.

Barcelioma:
Γκότσης Γ. 2, Λιανάκης Γ. 3 (1), Μουχάκης Ν. 12, Αργαλιάς Μ. 5 (1), Τουμπακάρης Α. 6, Μηλίτσης Δ. 5 (1).

NOTHING BUT NET – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 70-75

(19-11, 39-34, 53-56, 70-75)

Nothing But Net:
Κοτσίφης Β. 13 (4), Ζήσης Δ. 7, Παναγιωτόπουλος Κ. 17, Αδαμόπουλος Δ. 9 (1), Ουζουνίδης Θ. 24, Ζήσης Γ., Καραχάλιος Γ.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ., Λέντζος Φ. 6, Γερμενής Χ. 14 (4), Καραγιαννίδης Γ. 10 (2), Τεντόμας Ν. 26 (3), Λέντζος Γ. 19 (1).

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – GASTONE 37-50

(12-17, 19-20, 29-31, 37-50)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Νίκολιτς Β. 7, Τούσης Ν. 4, Κολτσίδας Κ. 3 (1), Κολοβός Φ. 9, Κολοβός Η. 11, Μυλωνάς Γ. 3 (1), Κουμούλης Γ.

Gastone:
Σακελαρόπουλος Ν., Παπαποστόλου Κ. 11, Γιακουμέλος Π. 10, Πανδής Γ. 12 (2), Ροντογιάννης Α. 9 (1), Μέγας Σ. 8.

ΡΕΠΟ: JETS

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …