Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Εύκολες νίκες για Rockets, Ρούκουνες!

Εύκολες νίκες για Rockets, Ρούκουνες!

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν εύκολα με 86-53 τους Tsunami την Πέμπτη σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, ενώ οι Ρούκουνες στο Περιστέρι επικράτησαν με 60-36 των Παλαίμαχων Φιλίππου σε ματς για την 8η αγωνιστική.

Χωρίς πρόβλημα κέρδισαν οι Santa Barbara Rockets τους Tsunami με 86-53, καθώς οι τελευταίοι και πάλι δεν είχαν πολλές εναλλακτικές πλην του Αντωνιάδη. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τους νικητές, με τον Πέτρου και τον Χριστόπουλο να έχουν πολλά κέφια. Το σκορ συνέχισε να ανεβαίνει, με τον Αντωνιάδη να είναι η μόνη επιθετική απειλή για τους Tsunami, να πηγαίνει το ματς από το 23-10 στο 25-17 έχοντας ήδη 12 πόντους, αλλά να μην μπορεί προφανώς μόνος του. Το ξέσπασμα του Πέτρου και του Τσατσάνη στη δεύτερη περίοδο έφερε το ματς στο 33-18 με δύο τρίποντα, με τους Santa Barbara Rockets να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο 42-24.

Δεν άλλαξε κάτι στην 3η περίοδο, ο Γεωργαντής ανέλαβε πιο πολλές πρωτοβουλίες, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους, 60-34 για να πάει από τον Δημητρίου και τον Γεωργαντή στο 67-37 στο 30ο λεπτό. Οι Santa Barbara Rockets συνέχισαν πολύ δυναμικά στην επίθεση, Τσατσάνης και Παντελής τους πήγαν ως το 75-45, για να λήξει το ματς με 86-53 και τους Santa Barbara Rockets να ισοφαρίζουν το επιθετικό ρεκόρ του πρωταθλήματος.

Από τους νικητές ο Γεωργαντής είχε 22 πόντους, ο Πέτρου 19 με 5 τρίποντα, ο Τσατσάνης 14, ο Χριστόπουλος 11, ο Παντελής 9 και ο Δημητρίου 7. Για τους Tsunami ο Αντωνιάδης είχε 25 πόντους, ο Ζαΐμης 12 και ο Σταθόπουλος 11.

Για 15 περίπου λεπτά ήταν ντέρμπι ο αγώνας των Ρούκουνων με τους Παλαίμαχους Φιλίππου, για να λήξει τελικά με 60-36. Οι Ρούκουνες έχασαν αρκετά λέι απ στην πρώτη περίοδο, τα σουτ από μακριά δεν μπήκαν, με τους Παλαίμαχους Φιλίππου να παίρνουν 2 τρίποντα από τον Μυλωνά και να χάνουν με 12-10 στο δεκάλεπτο. Με τον Τούση πήραν στο 14-15 για το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα, ο Κολοβός Φ. έγραψε το 16-17, αλλά από εκεί και πέρα δέχτηκαν ένα σερί 26-2 ως τα μισά της 3ης περιόδου, χάνοντας πλήρως την επαφή τους με το σκορ.

Ο Θεοδωρόπουλος, ο Ράλλιος και ο Μαλανδρής πρωταγωνίστησαν στο διάστημα αυτό για τους Ρούκουνες, βάζοντας τους 22 από τους 26 πόντους της ομάδας τους ως το 42-19. Από εκεί και πέρα ο αγώνας χαλάρωσε αρκετά, οι Ρούκουνες πήγαν στο +30 με το καλάθι του Παπαναστασίου για το 54-24 στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά Τούσης, Κολοβός Φ. και Μυλωνάς στο φινάλε μείωσαν στο τελικό 60-36.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος και ο Μαλανδρής είχαν από 12 πόντους, ο Παπαναστασίου 10, ο Ράλλιος 9 και ο Μουρίκης 8. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Μυλωνάς είχε 9 πόντους, ο Κολοβός Φ. 8 και ο Τούσης 7.

SANTA BARBARA ROCKETS – TSUNAMI 86-53
(21-8, 42-24, 67-37, 86-53)

Santa Barbara Rockets: Παντελής 9, Μακρής 2, Καλομπράτσος 2, Καναρίδης, Πέτρου 19 (5), Δημητρίου 7, Γεωργαντής 22, Χριστόπουλος 11, Τσατσάνης 14 (2).

Tsunami: Σκουρλέτης 1, Παπαδόπουλος Σ., Σβανάς 2, Αντωνιάδης Π. 25 (2), Αντωνίου 2, Μαρκάκης, Σταθόπουλος 11 (1), Ζαΐμης 12.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 36-60

(10-12, 19-32, 24-52, 36-60)

Παλαίμαχοι Φιλίππου: Μυλωνάς Γ. 9 (3), Καρκούλιας, Τούσης Ν. 7 (1), Κολτσίδας 2, Κολοβός Φ. 8, Κολοβός Η. 6 (1), Παλαιοπάνος Κ. 4.

Ρούκουνες: Μαλανδρής Π. 12, Ράλλιος Π. 9, Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ. 10, Χριστοδουλόπουλος Μ. 3, Τσερπές Μ., Θεοδωρόπουλος Κ. 12, Μουρίκης Μ. 8, Τοπαλίδης Δ. 6.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …