Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Στην κορυφή οι Ρούκουνες!

Στην κορυφή οι Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες πήραν το ντέρμπι με την Αττική με 62-49 και μετά τη 19η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας, παίρνοντας και τη διαφορά από τους αντιπάλους τους. Οι Barcelioma κέρδισαν με νέα παράσταση του Μουχάκη με 74-68 τους Santa Barbara Rockets, ενώ η Τιρινίνι νίκησε με 52-51 τα Σαπάκια, για να ισοβαθμεί πια (σε ήττες) στην 3η θέση με τους περσινούς πρωταθλητές. Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Nothing But Net με 60-57, και, τέλος, οι Gastone νίκησαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 70-54.

Οι Ρούκουνες επικράτησαν της Αττικής με 62-49, ανέτρεψαν το -7 του πρώτου αγώνα και ανέβηκαν αυτοί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (15-4, έναντι 14-4 της Αττικής). Το ματς ήταν κλειστό και ουσιαστικά άνοιξε μετά το 27ο λεπτό όταν και οι νικητές πήραν προβάδισμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αττική ξεκίνησε με 3-4 με καλάθι του Γαλάνη, αλλά οι Ρούκουνες συνέχισαν πολύ καλά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουρίκη (12 από τους πρώτους 16 πόντους τους) έφτασαν γρήγορα στο +10 και το 14-4. Η Αττική αντέδρασε και μείωσε σε 16-10 με τον Μπέλλο, αλλά ο Βαρσαμούλης πήγε τους Ρούκουνες στο 20-11. Το δεκάλεπτο έληξε στο 20-13, με την Αττική να σφίγγει την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο και να κρατά τους Ρούκουνες στους 5 πόντους.

Έτσι, με δύο τρίποντα από τον Γαλάνη και τον Καραλή Α. η Αττική πλησίασε σε 23-10, ενώ λίγο πιο μετά οι δυο τους ήταν που, πάλι, μείωσαν σε 25-23. Το ημίχρονο είδε την Αττική να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Μπέλλου λίγο πριν το τέλος, 25-28. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, οι Ρούκουνες με τον Ιωάννου και τον Μουρίκη πήγαν στο 30-28, η Αττική προσπέρασε με 31-30 και 33-32 με τον Αναγνωστόπουλο Α. και τον Μπέλλο, αλλά στη συνέχεια, οι νικητές ήταν καλύτεροι.

Ο Βαρσαμούλης δημιουργούσε πολλά προβλήματα στο καλάθι, πήγε την ομάδα του στο 35-22, για να κάνει ο Μουρίκης το 38-33 και να ολοκληρώσουν οι Ρούκουνες ένα σερί 12-0 με τους δύο αυτούς να σκοράρουν για τρεις πόντους, 44-33. Η 3η περίοδος τελείωσε με 47-36 για τους Ρούκουνες, που κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη στο 4ο δεκάλεπτο.

Μπήκαν καλά, πήγαν στο 49-40 με τον Βαρσαμούλη και δύο καλάθια του Καραλή Α. απ’ την άλλη, με την Αττική μετά το 52-44 να παίρνει 4 πόντους από τον Αναγνωστόπουλο Α. και τον Μπέλλο για να μειώσει σε 52-48. Όμως, μετά τη βολή του Θεοδωρόπουλου η Αττική έχασε την επίθεση και ο Θεοδωρόπουλος ξανά ήταν που έγραψε το 55-48 για τους Ρούκουνες, που λίγο αργότερα έφτασαν στο 59-48 με σερί 7-0 που έκρινε τον αγώνα, στο δρόμο για το τελικό 62-49.

Από τους νικητές ο Μουρίκης είχε 19 πόντους, ο Βαρσαμούλης 18 και ο Θεοδωρόπουλος 10. Για την Αττική ο Καραλής είχε 15 πόντους, ο Μπέλλος 13, ο Αναγνωστόπουλος 9 και ο Γαλάνης 8.

Η δήλωση του αγώνα: «Σπουδαίο παιχνίδι, απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα. Παίξαμε καλά, ελπίζουμε σε ακόμα καλύτερη συνέχεια. Κοιτούσαμε την πρωτιά, θα συνεχίσουμε, είναι δύσκολο. Πολύ καλό το επίπεδο του πρωταθλήματος, θα δούμε», Κ. Θεοδωρόπουλος – Ρούκουνες.

Οι Barcelioma κέρδισαν τους Santa Barbara Rockets με 74-68, για να τους ρίξουν στο 13-6 και να ανέβουν αυτοί στο 6-11. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Santa Barbara Rockets προηγήθηκαν με 2-6 με τον Πέτρου, αλλά οι Barcelioma απάντησαν με τον Ταμβάκη για να προσπεράσουν με 12-11. Ο Μουχάκης πήρε μπρος προς το τέλος της περιόδου και με 6 συνεχόμενους πόντους κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ, την ώρα που ο τρίποντος οίστρος του Πέτρου έστελνε τους Santa Barbara Rockets στο 20-28 (και 18-28 λίγο πιο πριν).

Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μουχάκη να βάζει 12 πόντους στην περίοδο και τους Barcelioma να παίζουν πολύ καλή άμυνα. Οι Santa Barbara Rockets έμειναν μπροστά ως το 27-34, αλλά μετά οι Barcelioma έτρεξαν ένα 14-3 για να προσπεράσουν πριν το ημίχρονο. Ο Μουχάκης είχε 6 συνεχόμενους πόντους, ενώ ο Σκαλτσογιάννης σκόραρε για το 41-37 του ημιχρόνου για τους νικητές. Στην 3η περίοδο ο Τσατσάνης πάλευε μόνος του (επιθετικά) από τους Santa Barbara Rockets, έβαλε 11 πόντους στο δεκάλεπτο από τους 15 της ομάδας του, αλλά με 10 απάντησε ο Μουχάκης.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, οι δυο ομάδες πήγαν με τρίποντο του Τσατσάνη και καλάθι και φάουλ του Μουχάκη στο 48-48 και λίγο μετά το 50-50, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 53-52 για τους Barcelioma. Στην 4η περίοδο, δύο τρίποντα από Μουχάκη και Πέτρου έφεραν το ματς στο 56-55, αλλά οι Santa Barbara Rockets έμοιαζαν ότι θα πάρουν το ματς, αφού μπήκαν με 4 συνεχόμενα τρίποντα στην περίοδο (3 ο Πέτρου, 1 ο Τσατσάνης).

Το σκορ από τα σουτ τους πήγε στο 58-61, αλλά οι Barcelioma απάντησαν με καλάθια από Μουχάκη και Μενεξιάδη για το 62-61. Το νέο τρίποντο του Πέτρου και το καλάθι του Τσατσάνη έφερε τους Santa Barbara Rockets στο 64-66, αλλά ο Μαρκάκης ισοφάρισε, για να γράψει με τρίποντο ο Μουχάκης το 69-66 και να πάνε οι Barcelioma στο 72-66 δύο επιθέσεις αργότερα, αφού οι Santa Barbara Rockets δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 40 πόντους, ο Ταμβάκης και ο Μαρκάκης από 11 και ο Σκαλτσογιάννης 7. Για τους Santa Barbara Rockets ο Τσατσάνης είχε 30 πόντους, ο Πέτρου 21 και ο Δημητρίου 14.

Η Τιρινίνι κέρδισε τα Σαπάκια με 52-51 μετά από σκληρό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, για να σπάσει την ισοβαθμία, να πάει στο 12-6 και τα ρίξει στο 9-7. Τα ματς είχε σκαμπανεβάσματα για τις δύο ομάδες, με τα Σαπάκια να έχουν ευκαιρία για τη νίκη στο φινάλε. Στο ξεκίνημα, η Τιρινίνι μπήκε με 6-0 με τον Κουσούλη Α. και τον Λεγάκη, ο οποίος είχε πολύ γρήγορα φτάσει τους 8 πόντους, ως το 14-4 της Τιρινίνι. Τα Σαπάκια με τον Τσιχλιά Σ. μείωσαν σε 16-12 στο τέλος της περιόδου, με τους νικητές να ξεφεύγουν πάλι πηγαίνοντας στο 22-14 με τον Βλάσση και το 26-17 με τον Κουσούλη Α.

Όμως, ως το τέλος του ημιχρόνου, τα Σαπάκια, με πρωταγωνιστές τους Μπουντουβά και Τσιχλιά Σ. είχαν ρίξει τη διαφορά στο καλάθι, τρέχοντας ένα 0-7 που έκλεισε το πρώτο μέρος στο 26-24. Στην αρχή της επανάληψης με τον Κουμπούρα τα Σαπάκια προσπέρασαν με 26-27 στο σκορ και μάλιστα πήγαν στο 26-30 με τρίποντο του Δρακούλη, για να απαντήσει η Τιρινίνι με ένα 11-0 από τον Βλάσση και τον Κουσούλη Α., το οποίο έκλεισε ο Γαλανόπουλος με τρίποντο για το 37-30.

Η 3η περίοδος έληξε στο 39-33, αλλά τα Σαπάκια κατάφεραν να τρέξουν ένα δικό τους 0-8 στο ξεκίνημα της 4ης για να προηγηθούν με τον Μπουντουβά να έχει πάρει φωτιά με 39-41. Ο Βλάσσης έδωσε στην Τιρινίνι προβάδισμα με 43-41 με 4 μαζεμένους πόντους, ο Κουρτογιάννης και ο Κουσούλης Α. πέτυχαν πολύ κρίσιμα καλάθια για το 47-43, αλλά Τα Σαπάκια δεν παραδόθηκαν, με τον Μπουντουβά και τον Τσέρτο Λ. μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 48-48 λίγο πριν το τέλος, με τον Ζαγγογιάννη να γράφει το 48-50.

Ο Λεγάκης με ντράιβ ισοφάρισε τον αγώνα, η Τιρινίνι έβγαλε την άμυνα και ο Βλάσσης σκόραρε για το 52-50. Ο Μπουντουβάς κέρδισε φάουλ, με 1/2 βολές έκανε το 52-51, η Τιρινίνι έχασε την επίθεση και τα Σαπάκια είχαν 12 δευτερόλεπτα για το σουτ της νίκης. Δεν μπόρεσαν να το κάνουν, αφού κόλλησαν στην άμυνα των αντιπάλων τους και η Τιρινίνι έφυγε με το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Βλάσσης είχε 17 πόντους, ο Κουσούλης Α. 10, όσους και ο Λεγάκης. Από τα Σαπάκια ο Μπουντουβάς είχε 22 πόντους και ο Τσιχλιάς Σ. 13.

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν του Nothing But Net με 60-57, έκαναν το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και τους έριξαν και στο 10-9 (ενώ αυτοί πήγαν στο 10-8), για να έχουν ουσιαστικά 2 ήττες πλεονέκτημα αυτή τη στιγμή. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και, παρότι οι Θαλασσόλυκοι μπόρεσαν να ξεφύγουν και με 9 πόντους, στο τέλος το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο ξεκίνημα οι Θαλασσόλυκοι προηγήθηκαν με 7-2 με τον Γερμενή και τον Λέντζο Φ., αλλά γρήγορα οι Nothing But Net ισορρόπησαν το ματς και ισοφάρισαν με τον Χαντζή, για να προσπεράσουν με 12-13 με τον Ζήση Γ., μετά το τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ.. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θαλασσόλυκοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 για να πάνε στο 20-16, αλλά οι Nothing But Net απάντησαν με 6 μαζεμένους πόντους του Ζήση Γ. για να ξαναπάρουν το προβάδισμα. Πήγαν στο 20-25 με τον Κωνσταντίνου και στο 21-27 με τον Ζήση Γ. για να πάρουν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς με τον Παναγιωτόπουλο λίγο πριν την ανάπαυλα, +7 στο 25-32.

Το ημίχρονο τελείωσε με 29-32 από τα καλάθια του Καραγιαννίδη Γ. και του Λέντζου Φ., με τους Θαλασσόλυκους να ισοφαρίζουν στο ξεκίνημα της επανάληψης, 32-32 με τρίποντο του Λέντζου Γ., ο οποίος έκανε καταπληκτικό 3ο δεκάλεπτο με 11 πόντους. Ο ίδιος ήταν που πήγε την ομάδα του στο 37-32, το τρίποντο του Τεντόμα έκανε το 40-34 για τους Θαλασσόλυκους, που με τον Λέντζο Γ. έφτασαν στο 43-34 για τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς.

Μετά το 45-36, οι Nothing But Net μπόρεσαν να πάρουν 4 πόντους με 4/6 βολές για να πλησιάσουν στο τέλος του δεκαλέπτου στο 45-40. Με τον Ζήση Δ. και τον Κωνσταντίνου μάλιστα, προσπέρασαν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, 45-46, αλλά οι Θαλασσόλυκοι με το τρίποντο του Τεντόμα και το καλάθι και φάουλ του Καραγιαννίδη Γ. έκαναν το 52-46, ενώ το πολύ σημαντικό κρίσιμο του Γερμενή έκανε το 55-48. Οι Nothing But Net μείωσαν σε 55-53 με τον Ζήση Γ. με 2:49 στο ρολόι, αλλά τότε ο Καραγιαννίδης Γ. σκόραρε για τρεις πόντους, 58-53.

Οι Nothing But Net είχαν την ευκαιρία να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής, αλλά με 2/4 βολές μείωσαν σε 58-55 στο 1:40, για να κάνουν το 58-57 στο 1:17 πριν το τέλος με τον Ζήση Δ.. Οι Θαλασσόλυκοι πριν μπούμε στο τελευταίο λεπτό έκαναν με τον Καραγιαννίδη το 60-57, με τους Nothing But Net να χάνουν δύο επιθέσεις, με λάθος και άστοχο τρίποντο, για να φτάσουμε στα 17 δευτερόλεπτα, αλλά τους ηττημένους να μην μπορούν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Από τους νικητές ο Λέντζος Γ. είχε 17 πόντους, ο Καραγιαννίδης Γ. 14, ο Λέντζος Φ. 11 και ο Τεντόμας 9. Από τους Nothing But Net ο Ζήσης Γ. είχε 16 πόντους, ο Παναγιωτόπουλος 13, ο Κωνσταντίνου 11, ο Ζήσης Δ. 10 και ο Χαντζής 7.

Οι Gastone κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 70-54 ξεφεύγοντας στο σκορ μετά την πρώτη περίοδο. Οι Gastone μπήκαν στο ματς με δύο τρίποντα του Τζουμέτζη για το 6-2, αλλά οι Παλαίμαχοι Φιλίππου απάντησαν με Σταθόπουλο και Βαμβακά για να πάρουν κεφάλι αρχικά με 6-8 και στη συνέχεια με 10-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Τζουμέτζης ήταν ασταμάτητος, όμως, είχε 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και βοήθησε την ομάδα του να πάει στο 23-15 και πιο μετά το 29-19 για την πρώτη της διψήφια διαφορά, με το ημίχρονο να λήγει στο 33-21 από τον Πανδή. Στην 3η περίοδο ο Τζουμάτζης σκόραρε 10 από τους πρώτους 15 πόντους της ομάδας του και ο Πανδής τους 7 τελευταίους (συν άλλους 4 στην 4η για να πάει στους 11 συνεχόμενους) για να ανεβάσουν τη διαφορά στο 41-23 (τρίποντο του Ροντογιάννη) και το 48-27 λίγο αργότερα, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 57-35.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπήκαν δυνατά στην 4η περίοδο, με τον Τούση να σκοράρει σε συνεχόμενες κατοχές και τον Σταθόπουλο να τον μιμείται (6 και 7 πόντοι αντίστοιχα στο ξεκίνημα της περιόδου) μείωσαν σε 59-41 και 59-45 λίγο αργότερα, κάνοντας σερί 2-10, αλλά ο Πανδής κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, με το σκορ να πηγαίνει στο 63-48 και το ματς να κινείται πάνω από τους 15 πόντους ως το τελικό 70-54.

Για τους νικητές ο Τζουμέτζης είχε 29 πόντους, ο Πανδής 26 και ο Ροντογιάννης 7, ενώ από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Σταθόπουλος είχε 16 πόντους, ο Βαμβακάς 11 και ο Τούσης 8.

ΑΤΤΙΚΗ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 49-62
(13-20, 28-25, 36-47, 49-62)

Αττική
(Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 13 (1), Κοντός Γ. 2, Γαλάνης Δ. 8 (1), Χριστόπουλος Τ., Ξερέας Μ. 2, Καραλής Α. 15 (1), Μιραχτσής Θ., Αναγνωστόπουλος Α. 9 (1).

Ρούκουνες:
Μαλανδρής Π. 6, Χριστοδουλόπουλος Μ. 1, Τσερπές Η., Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ. 2, Βαρσαμούλης Δ. 18 (1), Ιωάννου Γ. 6 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 10, Μουρίκης Μ. 19 (3), Τοπαλίδης Δ..

SANTA BARBARA ROCKETS – BARCELIOMA 68-74
(28-20, 37-41, 52-53, 68-74)

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης Μ., Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ. 3 (1), Πέτρου Σ. 21 (5), Δημητρίου Α. 14, Τσατσάνης Γ. 30 (2).

Barcelioma:
Μαρκάκης Γ. 11, Τσιαμούλης Π. 2, Σκαλτσογιάννης Β. 7, Γκότσης Γ., Μενεξιάδης Σ. 2, Μουχάκης Ν. 40 (2), Τουμπακάρης Α. 1, Ταμβάκης Θ. 11 (1).

ΣΑΠΑΚΙΑ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 51-52
(12-16, 24-26, 33-39, 51-52)

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 22, Κουμπούρας Δ. 6, Τσέρτος Λ. 3, Δρακούλης Α. 5 (1), Καραμανής Α., Ζαγγογιάννης Σ. 2, Τσιχλιάς Σ. 13 (1).

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Βλάσσης Γ. 17, Αντωνόπουλος Α. 2, Γράψας Α. 6, Γαλανόπουλος Γ. 3 (1), Τσουκνιδής Δ. 2, Κουσούλης Α. 10, Κουρτογιάννης Χ. 2, Λεγάκης Γ. 10, Σταματέρης Ν., Κουβαράς Α..

NOTHING BUT NET – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 57-60
(13-14, 32-29, 40-45, 57-60)

Nothing But Net:
Κωνσταντίνου Α. 11, Παναγιωτόπουλος Κ. 13, Χαντζής Ν. 7, Ζήσης Γ. 16 (1), Ζήσης Δ. 10.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. Λέντζος Φ. 11 (1), Λύρας Γ. 2, Γερμενής Χ. 5 (1), Καραγιαννίδης Γ. 14 (2), Τεντόμας Ν. 9 (1), Λέντζος Γ. 17 (1), Μανάι Δ. 2.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – GASTONE 54-70
(12-10, 21-33, 35-57, 54-70)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π. 16 (2), Φλούδας Π. 4, Παλαιοπάνος Κ., Τούσης Ν. 8, Πυλόστομος Λ., Κολτσίδας Κ. 5 (1), Κολοβός Φ. 6, Κολοβός Η. 4, Μυλωνάς Γ., Βαμβακάς Μ. 11.

Gastone:
Κουρμπέτης Γ. 2, Γάλλος Γ. 2, Τζουμέτζης Π. 29 (4), Πανδής Γ. 26, Ροντογιάννης Α. 7 (1), Σακελλαρόπουλος Ν. 4.

TSUNAMI – JETS 0-20
Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους Jets μετά την αποβολή των Tsunami.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …