Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη εBEERων και 2η θέση… για Αττική!

Νίκη εBEERων και 2η θέση… για Αττική!

Οι εBEERοι κέρδισαν την Τιρινίνι με 77-67 σε αγώνα για την 26η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και με το αποτέλεσμα αυτό η Αττική τερμάτισε στη 2η θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο, ενώ οι ίδιοι ελπίζουν ακόμα στην 3η θέση. Επίσης, μετά το 65-62 των Barcelioma επί των Gastone την Κυριακή σε ματς της 14ης αγωνιστικής, είχαμε και το πρώτο ζευγάρι της Α΄ φάσης των πλέι οφς, καθώς οι Gastone ανεξαρτήτως του τι θα γίνει στα τελευταία δύο παιχνίδια τερματίζουν 7οι και θα αντιμετωπίσουν τους Θαλασσόλυκους, ξεκινώντας από το 1-0.

Οι Barcelioma κέρδισαν τους Gastone με 65-62 μετά από σκληρό ντέρμπι σε αγώνα που έκλεισε την κανονική περίοδο και για τις δύο ομάδες. Οι Barcelioma ήταν «αδιάφοροι» βαθμολογικά, καθώς ήξεραν ήδη ότι έχουν τερματίσει 12οι και περιμένουν τον 5ο της βαθμολογίας (που θα ήταν οι Gastone αν κέρδιζαν), ενώ οι Gastone με νίκη έβγαιναν 5οι και με ήττα 7οι.

Το ματς στο ξεκίνημα έδειχνε ότι ήταν στα μέτρα των Gastone, καθώς με τον Τάγκαλο να βάζει τους πρώτους 5 πόντους και τον Πανδή να σκοράρει για τρεις αμέσως μετά, πήγαν στο 3-8, για να μειώσει ο Μουχάκης, αλλά ο Τζουμέζης να στείλει την ομάδα του στο 5-16 και το +11. Όμως, πολύ γρήγορα η κατάσταση άλλαξε και οι Barcelioma μπόρεσαν να συμμαζέψουν τη διαφορά πριν βγει η πρώτη περίοδος.

Με σερί 7-0 από τον Μαρκάκη και τον Τσιαμούλη πλησίασαν στο 12-16, ενώ μετά το 14-21 από τον Τάγκαλο ο Ταμβάκης έφερε την ομάδα του στο 18-21 για να κάνει με καλάθι και φάουλ ο Μουχάκης το 21-21. Οι Gastone κράτησαν το προβάδισμα με τον Τζουμέζη να κάνει το 21-25, αλλά ο Μουχάκης και ο Ταμβάκης έδωσαν λίγο αργότερα στους Barcelioma το πρώτο προβάδισμα στο ματς, 27-25. Οι δυο ομάδες πήγαν χωρίς να τις χωρίζει τίποτα, 29-29, στην ανάπαυλα, με τους Gastone να επιστρέφουν με τρίποντο του Μαρίνη για το 31-34. Σε αυτό απάντησε αμέσως ο Μαρκάκης και μετά το 34-36 οι Barcelioma είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Με σερί 7-0 από τον Μουχάκη (που έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους) πήγαν στο 41-36, ενώ λίγο αργότερα από το καλάθι του Τσιαμούλη έφτασαν τη διαφορά στους 7 πόντους, 47-40. Οι Gastone αντέδρασαν και πλησίασαν με τον Πανδή να μειώνει σε 49-47, αλλά το καλάθι και φάουλ του Μουχάκη έκανε το 52-47 και ο Μαρκάκης λίγο αργότερα το 54-49. Τα δύο τρίποντα από τον Τάγκαλο έφεραν τους Gastone σε απόσταση βολής, 54-52 με το πρώτο και 56-55 με το δεύτερο, για να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα με τον Τζουμέζη σε 59-59 και να ξαναπάρουν το προβάδισμα με τον Μαρίνη να γράφει το 59-61.

Στα 3 λεπτά για το τέλος ο Μουχάκης ισοφάρισε το ματς με 2/2 βολές, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο για περίπου δύο λεπτά και 1:09 πριν το φινάλε ο Τουμπακάρις να γράφει το 63-61. Οι Gastone έχασαν την επίθεση, ο Ταμβάκης έκανε το 65-61 στα 30 δευτερόλεπτα για να μειώσει με 1/2 βολές ο Τζουμέζης στα 20 δευτερόλεπτα. Μετά το φάουλ οι Barcelioma είχαν 0/2 βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση οι Gastone αστόχησαν και το ματς έληξε 65-62.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 23 πόντους, ο Μαρκάκης 13, ο Τσιαμούλης 12 και ο Ταμβάκης 10. Από τους Gastone ο Τάγκαλος είχε 21 πόντους, ο Τζουμέζης 19, ο Πανδής 13 και ο Μαρίνης 8.

Οι εBEERοι συνεχίζουν να ελπίζουν για την 3η θέση (θα την κατακτήσουν αν η Τιρινίνι ηττηθεί από τους Ρούκουνες) μετά τη νίκη τους με 77-67 επί της Τιρινίνι. Οι εBEERοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο τέλος της πρώτης περιόδου και δεν τον έχασαν ως το φινάλε του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένο με τον Βλάσση να γράφει το 4-4 και τον Αλεβίζο να μπαίνει «καυτός». Ο Κουσούλης Α. και ο Γαλανόπουλος έκαναν το 8-12 για την Τιρινίνι, αλλά ο Αλεβίζος μείωσε με τρίποντο. Μετά το 11-14 ο Αλεβίζος ήταν που μείωσε σε 13-14 για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 17-16 λίγο αργότερα, έχοντας 15 πόντους ως το τέλος της πρώτης περιόδου και το 23-20 των εBEERων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τιρινίνι μείωσε σε 23-22 με τον Βλάσση και σε 26-25 με το καλάθι και φάουλ του Λεγάκη, αλλά ο Κορρές πήγε την ομάδα του στο 31-25 για να κάνει ο Γκούσκος Μ. το 35-25 λίγο αργότερα για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Γκούσκο Δ. έφεραν τη διαφορά στους 14 πόντους με σερί 18-5 και τους εBEERους στο 41-27, για να τελειώσει το ημίχρονο στο 43-29 από τον Αντωνόπουλο και τον Κορρέ.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Κορρέ και τον Αλεβίζο να είναι ασταμάτητοι και να κάνουν το 49-33. Η Τιρινίνι αντέδρασε και με καλάθι και φάουλ του Λεγάκη και τρίποντο του Κουσούλη Α. μείωσε σε 49-39, αλλά ο Ζώτος πήγε την ομάδα του στο 57-41 για να κάνει ο Κορρέ με τρίποντο το 60-43.

Η Τιρινίνι προσπάθησε να μειώσει, με τον Γράψα και τον Κουσούλη Α. πλησίασε στο 60-48, ο Κουσούλης Α. έκανε το 62-51 με τρίποντο, για να ρίξει ο ίδιος τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου και να κάνει ο Λεγάκης το 64-57 στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντας ένα 4-14.

Ο Βλάσσης έγραψε το 66-59, αλλά το τρίποντο του Γκούσκου Δ. έφερε το ματς στους 10 πόντους, ενώ ο Κορρές με νέο τρίποντο έκανε το 72-61 κρίνοντας οριστικά τον αγώνα. Η Τιρινίνι μείωσε με τον Κουσούλη Α. σε 75-67 αλλά δεν υπήρχε χρόνος και ο Ζώτος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 77-67.

Από τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 29 πόντους, ο Κορρές 25, ο Ζώτος 10 και ο Γκούσκος Δ. 9. Από την Τιρινίνι ο Κουσούλης Α. είχε 16 πόντους, όσους και ο Λεγάκης, ενώ ο Βλάσσης πρόσθεσε 15.

εBEERοι – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 77-67

(23-20, 43-29, 64-55, 77-67)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 2, Κορρές Γ. 25 (2), Χαντόπουλος Θ., Χριστοδουλάκης Β., Αλεβίζος Δ. 29 (2), Ρήγας Χ. 2, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 10, Γκούσκος Δ. 9 (3).

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Μυλωγιαννάκης Π. 4, Αντωνόπουλος Α. 4, Βλάσσης Γ. 15, Γράψας Α. 6, Γαλανόπουλος Γ. 2, Κουσούλης Α. 16 (2), Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ. 16 (1), Κουσούλης Ν. 4, Κουβαράς Α..

BARCELIOMA – GASTONE 65-62

(21-23, 29-29, 47-44, 65-62)

Barcelioma:
Μαρκάκης Γ. 13 (1), Τσιαμούλης Π. 12, Σκαλτσογιάννης Β., Γκότσης Γ., Τουμπακάρης Α. 4, Μενεξιάδης Σ. 3, Μουχάκης Ν. 23 (1), Ταμβάκης Θ. 10.

Gastone
(Παπαποστόλου Κ.): Τάγκαλος Δ. 21 (3), Κουρμπέτης Γ. 1, Μαρίνης Μ. 8 (1), Τζουμέζης Π. 19, Πανδής Γ. 13 (2), Ροντογιάννης Α..

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …