Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη με σερί στο τέλος για Rockets!

Νίκη με σερί στο τέλος για Rockets!

Δεν ήταν κι εύκολο το ματς με τους Zeppelin, που άνοιξε την 9η αγωνιστική του “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, για τους πρωταθλητές Santa Barbara Rockets, με τη νίκη με 62-50 να έρχεται στο τέλος. Οι Zeppelin, στο πρώτο ματς μετά τις αποχωρήσεις, εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί και έφτασαν κοντά στη νίκη.

Οι Zeppelin σκόραραν με ευκολία στην πρώτη περίοδο και με τους Τσάτζαλη και Κουτσό πήγαν στο 14-17 στο δεκάλεπτο, με τον Πέτρου να έχει 7 πόντους από τους Santa Barbara Rockets. Ο Γεωργαντής ανέλαβε δράση για τους Santa Barbara Rockets στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι 8 πόντοι που πέτυχε δεν στάθηκαν αρκετοί για ανατροπή του σκηνικού, αφού ο Κωνσταντούλας είχε 7 για τους Zeppelin για να τους κρατήσει μπροστά με 26-28 στο ημίχρονο.

Στην αρχή της επανάληψης οι Zeppelin πήγαν στο 26-30 με τον Τσάτζαλη, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Τσατσάνη, που έβαλε 22 πόντους στο διάστημα αυτό. Οι Santa Barbara Rockets έτρεξαν ένα 10-0 για να πάνε στο 36-30 με τρίποντα από Πέτρου και Τσατσάνη και τον Τσατσάνη να βάζει άλλους 5 πόντους για να γράψει το 43-32.

Κι ενώ το ματς φαινόταν να έχει γείρει προς την πλευρά των Santa Barbara Rockets, ο Θωμάς είχε διαφορετική άποψη και με 8 συνεχόμενους πόντους, κυριαρχώντας στη ρακέτα, μείωσε σε 43-40 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ανοιχτοί είχαν μείνει οι λογαριασμοί των δύο ομάδων για την 4η περίοδο με τους Zeppelin να σκοράρουν με τον Τσάτζαλη και να πηγαίνουν στο 45-46 με 5,5 λεπτά για το φινάλε του αγώνα. Ο Τσατσάνης έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους για να κρατήσει την ομάδα του όρθια, αλλά 3,5 λεπτά πριν το τέλος οι Zeppelin ήταν μπροστά με 48-50.

Τότε ακολούθησε ένα μεγάλο σερί των Santa Barbara Rockets που έκλεισε και τον αγώνα. Το 14-0 των πρωταθλητών ξεκίνησε με τον Τσατσάνη να βάζει 6 πόντους για το 54-50, τον Γεωργαντή να βάζει το τρίποντο που έκοψε τα πόδια των αντιπάλων μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (57-50). Το Τσατσάνη να κάνει το 60-50 και τον Μιχαηλίδη να βάζει στην εκπνοή το κερασάκι στην τούρτα για το 62-50.

Από τους νικητές ο Τσατσάνης είχε 27 πόντους, ο Γεωργαντής 16 και ο Πέτρου 12. Από τους Zeppelin ο Τσάτζαλης είχε 15 πόντους, ο Θωμάς 14, ο Κωνσταντούλας 11 και ο Κουτσός 8.

Αναλυτικά οι πρωταγωνιστές:

SANTA BARBARA ROCKETS – ZEPPELIN 62-50

(14-17, 26-28, 43-40, 62-50)

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης 4, Μακρής 3 (1), Καλομπράτσος, Καναρίδης, Πέτρου 12 (2), Γεωργαντής 16 (1), Τσατσάνης 27 (3).

Zeppelin:
Κουτρούλης, Κωνσταντούλας 11, Κουτσός 8, Θωμάς 14, Τσάτζαλης 15, Πασσάς 2.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …