Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ματσάρα και νίκη στην παράταση για Ρούκουνες!

Ματσάρα και νίκη στην παράταση για Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Gastone με 92-84 στην παράταση μετά από απίστευτο αγώνα για την 24η αγωνιστική, για να παραμείνουν στην κορυφή του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι εBEERοι κέρδισαν με 77-58 τους Jets για να συνεχίσουν το κυνήγι της τετράδας, ενώ οι Zeppelin κέρδισαν με 63-61 τους Barcelioma για να τους ρίξουν για τα καλά από κάτω τους. Δύο ημέρες νωρίτερα οι Gastone είχαν κερδίσει τους Zeppelin με 77-70 για την 23η αγωνιστική, με ρεκόρ Παπαδάτου στα τρίποντα και ρεκόρ αγώνα στην ίδια κατηγορία. Τέλος, τη Δευτέρα, η Τιρινίνι κέρδισε με 80-45 τους Θαλασσόλυκους με 40άρα του Κουσούλη Α. για να παραμείνει μόνη 3η με 16-6.

Οι Gastone κέρδισαν τους Zeppelin με 77-70, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Μετά το 0-3 από τον Χριστόπουλο οι Gastone απάντησαν με τον Πανδή για το 7-3, αλλά οι Zeppelin με τον Τσάντζαλη και τον Κωνσταντούλα πήγαν στο 7-10. Μετά το 11-11 οι Gastone έτρεξαν σερί 17-3 για να ξεφύγουν με 28-14 και να μην κοιτάξουν ξανά πίσω τους. Ο Τάγκαλος με 5 πόντους και ο Μαρίνης με 8 με δύο τρίποντο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-14, για να συνεχίσουν οι Gastone με τον Μέγα και τον Τζουμέζη ως το 28-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Zeppelin είχαν πρόβλημα στην επίθεση, αλλά τότε ξεκίνησε ο απίστευτος οίστρος του Παπαδάτου που έβαλε 4 τρίποντα στην περίοδο, και τους 12 πόντους της ομάδας του. Με 3 δικά του σουτ οι Zeppelin μείωσαν σε 28-23, αλλά οι Gastone απάντησαν με νέο σερί 11-0 από τον Τζουμέζη και τον Τάγκαλο για να πάνε στο 39-23 με το ημίχρονο να τελειώνει στο 43-26.

Η διαφορά πήγε στους 19 πόντους στο ξεκίνημα της επανάληψης, 45-26 από τον Τζουμέζη, με τους Gastone να κρατούν το σκορ σε αυτά τα επίπεδα ως το 50-32. Οι δυο ομάδες σκόραραν συνεχώς, αλλά οι Gastone με τρίποντο του Μαρίνη και 4 πόντους του Τζουμέζη πήγαν στο 60-43.

Η διαφορά έπεσε στους 12 πόντους από το 6ο τρίποντο του Παπαδάτου, 60-48, με τους Gastone να απαντούν με 5-0 με Πανδή και Μαρίνη. Οι Zeppelin κατάφεραν με το 7ο τρίποντο του Παπαδάτου να ρίξουν τη διαφορά στους 10 πόντους, 65-55, ενώ κάτω από τους 10 πόντους έριξε το σκορ ο Θωμάς, 68-61. Με το 8ο τρίποντο του Παπαδάτου οι Zeppelin μείωσαν στους 6 πόντους, 71-65, ενώ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι Gastone ήταν μπροστά με 73-68. Ο Τάγκαλος σκόραρε για το 75-68, ο Παπαδάτος απάντησε (75-70), οι Gastone είχαν 1/2 βολές για το 76-70 στα 20 δευτερόλεπτα, αλλά οι Zeppelin αστόχησαν σε τρίποντο και το ματς κρίθηκε οριστικά.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 22 πόντους, ενώ Μαρίνης, Τζουμέζης και Πανδής είχαν από 17. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 30 πόντους με 8 τρίποντα, ρεκόρ για το πρωτάθλημά μας, ενώ ο Κωνσταντούλας είχε 13 πόντους, ο Τσάντζαλης 11 και ο Χριστόπουλος 8. Ρεκόρ για το πρωτάθλημα ήταν και τα 18 τρίποντα που πέτυχαν οι δύο ομάδες στο ματς.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 92-84 τους Gastone στην παράταση, μετά από έναν απίστευτο σε εξέλιξη και θέαμα παιχνίδι, για να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία. Το παιχνίδι είχε τρομερή εξέλιξη, με τους Gastone να προηγούνται μέχρι και με 19 πόντους, αλλά τους Ρούκουνες να καταφέρνουν την ανατροπή για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, αφού οι Gastone δεν πρόλαβαν στην τελευταία επίθεση να σκοράρουν εντός χρόνου.

Το ματς ξεκίνησε με τους Gastone να μπαίνουν καλύτερα. Με δύο τρίποντα του Πανδή προηγήθηκαν με 8-10 για να πάνε στο 14-19 στο τέλος της περιόδου με τον Τζουμέζη και να φτάσουν με το καλάθι του Μαρίνη στο 14-23 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Ρούκουνες δεν μπορούσαν να ελέγξουν το ματς, βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους, 16-27, για να απαντήσουν με δύο τρίποντα του Μουρίκη και του Ιωάννου για το 24-29. Οι δυο τους πάλευαν μόνοι τους επιθετικά, είχαν 7 και 6 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά οι Gastone με τον Τάγκαλο να είναι ασταμάτητος και να βάζει 10 πόντους, πήγαν στο 28-38 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 34-43.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει στην αρχή της 3ης περιόδου, με τους Gastone να γράφουν νέο σερί 3-12 με τον Τζουμέζη, τον Μαρίνη και τον Τάγκαλο για να φτάσουν στο 37-44 και το +18 και να πάνε με 5 πόντους του Τάγκαλου στο 41-60 στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των Ρούκουνων, που έσφιξαν την άμυνά τους και άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά.

Το σερί των Ρούκουνων ήταν 21-2 με τον Θεοδωρόπουλο να δίνει το έναυσμα με 4 πόντους στο ξεκίνημα και τον Καλτσή με τον Κανελλόπουλο να παίρνουν μετά τα σκήπτρα. Οι Gastone δεν μπορούσαν να σκοράρουν και βρέθηκαν χωρίς πόντο εντός παιδιάς για περίπου 8 λεπτά, μέχρι το 62-62 από το καλάθι του Κανελλόπουλου. Ο Ιωάννου αμέσως μετά έδωσε το προβάδισμα στους Ρούκουνες με 64-63, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο ως το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο Κανελλόπουλος έκανε το 75-74 και ο Ιωάννου το 77-74 γα να έρθει η απάντηση από τον Πανδή που με 2/2 βολές μείωσε σε 77-76, ενώ ο Τάγκαλος έκανε το 77-78. Οι Ρούκουνες πήραν 1/2 βολές για το 78-78, με τους Gastone να έχουν 13 δευτερόλεπτα για τη νίκη. Όμως, αστόχησαν σε τρίποντο, με τον Μαρίνη να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να σηκώνεται για τη νίκη, αλλά το ματς να έχει λήξει πριν προλάβει να σκοράρει και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί οι Ρούκουνες κυριάρχησαν, καθώς ο Ιωάννου ήταν ασταμάτητος. Με δικό του δίποντο οι Ρούκουνες πήγαν στο 82-81 μετά το τρίποντο του Μαρίνη, ενώ αυτός έκανε το 85-81 με τρίποντο αμέσως μετά. Οι Gastone προσπάθησαν, αλλά με 1/2 βολές και 2/2 του Ιωάννου το σκορ πήγε στο 87-82 για να τελειώσει οριστικά το ματς με το καλάθι του Κανελλόπουλου αμέσως μετά.

Για τους νικητές ο Ιωάννου είχε 30 πόντους με 6 τρίποντα, ο Κανελλόπουλος 21, ο Καλτσής 17, ο Θεοδωρόπουλος 13 και ο Μουρίκης 9. Από τους Gastone ο Τάγκαλος είχε 27 πόντους, ο Τζουμέζης 21, ο Πανδής 15 και ο Μαρίνης 14.

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Barcelioma με 63-61, σε αγώνα με πολλές απουσίες και για τις δύο ομάδες (Μουχάκης για τους Barcelioma, Παπαδάτος, Ρήγας για τους Zeppelin), μετά από σκληρό ντέρμπι.

Στο ξεκίνημα οι Zeppelin προηγήθηκαν με 3-0 και 7-5 με τον Τσάντζαλη να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς. Όμως, ως το τέλος του δεκαλέπτου, με 5 πόντους του Μαρκάκη οι Barcelioma προσπέρασαν με 12-13, για να πάνε στο 19-22 στα μισά της δεύτερης περιόδου, με καλάθια από τον Ταμβάκη. Οι Zeppelin ισοφάρισαν με καλάθι και φάουλ του Τσάντζαλη (22-22), με το ημίχρονο να τελειώνει 24-25 για τους Barcelioma με τρίποντο του Μαρκάκη.

Στην 3η περίοδο οι Barcelioma πήγαν στο 26-29 με τον Ταμβάκη και τον Μενεξιάδη, για να προηγηθούν με 28-32 και 32-37 με καλάθι και φάουλ του Μαρκάκη. Οι Zeppelin απάντησαν με τρίποντο του Τσάντζαλη (35-37), ενώ το καλάθι και φάουλ του Κωνσταντούλα τους έφερε μπροστά με 40-39. Το τρίποντο του Κωνσταντούλα έκανε το σκορ 45-41 για την ομάδα του στις αρχές της 4ης περιόδου, ενώ ο Χριστόπουλος αμέσως μετά με νέο τρίποντο έγραψε το 48-41.

Οι Barcelioma απάντησαν με καλάθι και φάουλ του Ταμβάκη για το 49-45, ενώ 4/4 βολές από Σπατιώτη και Ταμβάκη έφεραν το ματς στο 50-50. Όμως, 2/2 βολές του Χριστόπουλου κι ένα τρίποντο του Κουτρούλη έκαναν το σκορ 55-50. Οι Barcelioma απάντησαν με Ταμβάκη και Μαρκάκη για το 57-54, αλλά το τρίποντο του Τσάντζαλη για το 60-54 έκρινε τον αγώνα. Το ματς πήγε στο 63-58 για τους Zeppelin με 3/6 βολές, με τον Τσιαμούλη να μειώνει στην εκπνοή με μακρινό τρίποντο.

Για τους νικητές ο Τσάντζαλης είχε 29 πόντους, ο Κωνσταντούλας 11, ο Χριστόπουλος 10 και ο Κουτρούλης 7. Από τους Barcelioma ο Ταμβάκης είχε 21 πόντους, ο Μαρκάκης 20 και ο Τσιαμούλης 7.

Οι εBEERοι κέρδισαν τους Jets με 77-58, για να πάνε στο 14-8, να ανέβουν 4οι, ισόβαθμοι με τους Santa Barbara Rockets, αλλά με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, την ώρα που οι Jets προσπαθούν να προσαρμόσουν το παιχνίδι τους ξεπερνώντας τον σοβαρό τραυματισμό που τους στερεί τον πρώτο τους σκόρερ, Μπουρδανιώτη Π., για το υπόλοιπο της σεζόν.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, παρότι οι εBEERοι μπήκαν πολύ δυνατά και εκμεταλλεύτηκαν τις τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν οι Jets για να ξεφύγουν με 10-0. Ο Αλεβίζος και ο Γκούσκος Μ. είχαν κέφια και σκόραραν για το διψήφιο προβάδισμα της ομάδας τους, αλλά γρήγορα οι Jets αντέδρασαν. Με τρίποντα του Σίσκου κατάφεραν μετά το 13-3 να πλησιάσουν σε 15-12, για να ισοφαρίσουν με τον Τριανταφύλλου στο τέλος της περιόδου σε 15-15.

Κλειστή ήταν και η δεύτερη περίοδος, παρότι οι εBEERοι είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο. Με τρίποντα από τον Γκούσκο Μ. και τον Αλεβίζο οι νικητές πήγαν στο 23-16, ενώ ο Αλεβίζος με 13 πόντους στην περίοδο οδήγησε την ομάδα του στο 31-23 και το 37-26 λίγο αργότερα. Όμως, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο, ο Σίσκος και ο Μπελαλής βοήθησαν την ομάδα τους να τρέξει ένα μικρό 0-6 για να πλησιάσει σε 37-32 στην ανάπαυλα και να αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς.

Οι εBEERοι κατάφεραν, όμως, να ελέγξουν απόλυτα τον αγώνα στο δεύτερο μέρος, το τρίποντο του Μόντι τους πήγε στο 40-32, ενώ με Ρήγα και Γκούσκο Δ. οι εBEERοι έφτασαν στο 48-34. Ο Μπουρδανιώτης Α. σκόραρε για τρίποντο, 48-37, με τον Τριανταφύλλου να κάνει το 48-40 και τους Jets να πλησιάζουν και στους 7 πόντους. Όμως, η περίοδος έληξε με 11-0 για τους εBEERους με 5 διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν ως το 59-41.

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί, παρά τις προσπάθειες των Jets, αφού δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν. Οι εBEERοι πήγαν στο 63-47, με δύο τρίποντα από τον Γκούσκο Δ. έφτασαν στο 66-47 και το 69-50, ενώ παρά τους 8 συνεχόμενους πόντους του Σίσκου ως το 71-55, δεν κινδύνευσαν.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 21 πόντους, ο Γκούσκος Μ. 16, ο Γκούσκος Δ. 10, ο Ζώτος 8 και ο Μόντι 7. Από τους Jets ο Σίσκος είχε 19 πόντους, ο Μπελαλής 10, ο Μπουρδανιώτης Α. 9 και ο Τριανταφύλλου 7.

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Θαλασσόλυκους με 80-45 για να πάει στο 16-6, μία ήττα πίσω από την Αττική. Οι νικητές πήραν από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασαν στο όλο το ματς, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα από το πρώτο δεκάλεπτο, αφού κατάφεραν να περιορίσουν τα τρίποντα των Θαλασσόλυκων και είχαν τον Κουσούλη Α. ασταμάτητο στην επίθεση και πάλι.

Στην αρχή του αγώνα, με τον Κουσούλη Α. και τον Βλάσση η Τιρινίνι πήγε στο 9-2, ενώ συνέχισε να ανεβάζει το σκορ για να φτάσει με τον Αντωνόπουλο και τον Γράψα στο 21-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κουσούλης Α. με 7 μαζεμένους πόντους για να ανεβάσει τη διαφορά στους 20 πόντους, 28-8. Οι Θαλασσόλυκοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση στη συνέχεια, με τον Λέντζο Φ. πήραν στο 30-10 και με τον Λέντζο Γ. στο 36-16, ενώ το τρίποντο του τελευταίου τους έφερε στο 38-19, για να τελειώσει το ημίχρονο από τον Κουσούλη Α. στο 40-19.

Στην επανάληψη οι Θαλασσόλυκοι μετά το 43-22 από το τρίποντο του Κουσούλη Α. μπόρεσαν και με τον Λέντζο Φ. και τον Αδαμίδη να μειώσουν σε 47-31 και τους 16 πόντους, αλλά η διαφορά δεν έπεσε πιο κάτω. Ο Γράψας, ο Κουσούλης Α. και ο Σταματέρης βοήθησαν την Τιρινίνι να κλείσει την τρίτη περίοδο στο 57-33, με τη διαφορά να αγγίζει τους 30 πόντους στο 63-35 από τον Γαλανόπουλο και στ 71-42 από τον Κουσούλη Α. λίγο μετά. Με δικό του τρίποντο η Τιρινίνι πήγε πάνω από τους 30 πόντους τη διαφορά, ενώ όταν το δικό του ξέσπασμα με 12 συνεχόμενους πόντους τελείωσε η ομάδα του ήταν στο 78-43 λίγο πριν το τελικό 80-45.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 40 πόντους, ο Γράψας 12 και ο Λεγάκης 8. Από τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Φ. είχε 13 και ο Λέντζος Γ. 10.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – GASTONE 92-84παρ.
(14-19, 34-43, 56-61, 78-78, 92-84)

Ρούκουνες:
Κανελλόπουλος Α. 21, Τοπαλίδης Δ. 2, Καλτσής Θ. 17, Πανόπουλος Α., Μουρίκης Μ. 9 (1), Ιωάννου Γ. 30 (6), Θεοδωρόπουλος Κ. 13.

Gastone:
Τάγκαλος Δ. 27 (1), Κουρμπέτης Γ. 2, Μαρίνης Μ. 14 (1), Τζουμέζης Π. 21, Πλευριάς Σ. 5, Πανδής Γ. 15 (2).

ZEPPELIN – GASTONE 70-77
(14-22, 26-43, 50-65, 70-77)

Zeppelin:
Παπαδάτος 30 (8), Κουτρούλης Γ. 2, Χριστόπουλος 8 (1), Κωνσταντούλας Δ. 13, Θώμας 4, Τσάντζαλης 11 (2), Πασσάς 2.

Gastone:
Τάγκαλος Δ. 22, Κουρμπέτης Γ., Μαρίνης Μ. 17 (5), Τζουμέζης Π. 17, Γαλανάκης, Πανδής Γ. 17 (2), Μέγας Σ. 4.

εBEERοι – JETS 77-58

(15-15, 37-32, 59-41, 77-58)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 16 (2), Μόντι Β. 7 (1), Τσακίρης Α. 5, Αλεβίζος Δ. 21 (1), Ρήγας Χ. 6, Γκούσκος Δ. 10 (2), Δουκλιάς Σ. 4, Ζώτος Χ. 8.

Jets:
Τριανταφύλλου Γ. 7 (1), Μπουρδανιώτης Α. 9 (1), Σίσκος Α. 19 (5), Μπελαλής Ν. 10, Παναγιωτόπουλος Π. 5 (1), Παναγιωτόπουλος Κ., Τζιούρης Δ. 6, Κιούσης Θ. 2.

BARCELIOMA – ZEPPELIN 61-63

(13-12, 25-24, 41-40, 61-63)

Barcelioma:
Σπατιώτης Π. 5, Μαρκάκης Γ. 20 (1), Τσιαμούλης Π. 7 (1), Τουμπακάρης Α. 3, Γκότσης Γ., Λιανάκης Γ., Μενεξιάδης Σ. 5, Ταμβάκης Θ. 21.

Zeppelin:
Κουτρούλης Γ. 7 (1), Χριστόπουλος Γ. 10 (1), Κωνσταντούλας Δ. 11 (2), Θωμάς Θ. 1, Τσάντζαλης Θ. 29 (2), Πασσάς Σ. 5 (1).

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 80-45

(21-8, 40-19, 57-33, 80-45)

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Αντωνόπουλος Α. 6, Γράψας Α. 12, Κουσούλης Α. 40 (5), Λεγάκης Γ. 8, Γαλανόπουλος Γ. 4, Σταματέρης Ν. 4, Βλάσσης Γ. 2, Κουσούλης Ν. 4.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 6, Λέντζος Φ. 13, Γερμενής Χ. 2, Καραγιαννίδης Γ. 2, Τεντόμας Ν. 7, Λέντζος Γ. 10 (2), Αδαμίδης Ν. 5 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …