Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Στο τέλος οι εBEERοι

Στο τέλος οι εBEERοι

Οι εBEERοι πήραν τη νίκη επί των Barcelioma στο 4ο δεκάλεπτο με 55-51, σε εξ αναβολής αγώνα του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για την 8η αγωνιστική.

Οι δυο ομάδες είχαν απουσίες, από τους Barcelioma έλειπαν οι δύο από τους τρεις πρώτους σκόρερ, Μουχάκης και Σπατιώτης, ενώ για τους εBEERους έλειπε ο Αλεβίζος. Οι Barcelioma ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το νωθρό ξεκίνημα (2-2 στο 4ο λεπτό) έτρεξαν ένα σερί 2-10 για να κλείσουν την περίοδο στο 4-12, παίρνοντας σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες και τρέχοντας καλά στον αιφνδιασμό! Οι εBEERοι ανασκουμπώθηκαν στη δεύτερη περίοδο, αλλά ως το πεντάλεπτο οι Barcelioma έβρισκαν διαδρόμους και έφταναν στο καλάθι. Χαντόπουλος και Γκούσκος Μ. με τρίποντα κράτησαν κοντά τους εBEERους ως το 15-24 με τον Ταμβάκη να έχει ανεβάσει στροφές για τους Barcelioma.

Με σερί 4-0 από Μόντι και Ζώτο, οι εBEERοι μείωσαν σε 19-24 λίγο πριν το ημίχρονο, με το πρώτο μέρος να κλείνει με πολύ ωραία κίνηση του Μαρκάκη για το 19-26. Οι εBEERοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο, οι Barcelioma έβρισκαν διαδρόμους προς το καλάθι και στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 25-33 από Μαρκάκη και Ταμβάκη για τους Barcelioma. Τη διαφορά ανέβασε στους 9 πόντους ξανά ο Ταμβάκης με τρίποντο για το 27-36, ενώ μετά το λάθος των εBEERων, ο Τσιαμούλης στον αιφνιδιασμό έκανε το 31-40.

Μετά το τάιμ άουτ, οι εBEERοι μπόρεσαν με Μόντι και Ζώτο να τρέξουν ένα γρήγορο 5-0 σε 30 δευτερόλεπτα για να ψαλιδίσουν τη διαφορά στο δεκάλεπτο, 36-40. Η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο με τον Ζώτοκαι το τρίποντο του Μόντι, 41-42 στο 32ο λεπτό με τους εBEERους να βγάζουν άμυνες στο 4ο δεκάλεπτο και 6:20 πριν το τέλος να προσπερνούν με 45-44 με καλάθι του Ζώτου. Ο Ταμβάκης έδωσε ξανά προβάδισμα στους Barcelioma, αλλά τα δύο τρίποντα από τον Χαντόπουλο και τον Γκούσκο Μ. με 2:55 για το τέλος έγραψαν το 52-46 για τους εBEERους κρίνοντας ουσιαστικά τον αγώνα, αφού στα τελευταία 3 λεπτά οι Barcelioma δεν μπόρεσαν να γυρίσουν τον αγώνα, χάνοντας με 55-51.

Από τους νικητές ο Μόντι είχε 14 πόντους, ο Χαντόπουλος 11, ενώ οι Χριστοδουλάκης και Ζώτος από 8. Για τους Barcelioma ο Ταμβάκης είχε 20 πόντους, οι Τσιαμούλης και Σκαλτσογιάννης από 8 και ο Μαρκάκης 7.

εBEERοι – BARCELIOMA 55-51
(4-12, 19-26, 36-40, 55-51)

εBEERοι: Γκούσκος Μ. 6 (2), Χαντόπουλος Θ. 11 (2), Χριστοδουλάκης Β. 8, Γκούσκος Δ. 2, Ρήγας Χ. 6, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 8, Μόντι Β. 14 (2), Μοσχοβίτης Π..

Barcelioma: Μαρκάκης Γ. 7, Τσιαμούλης Π. 8, Σκαλτσογιάννης Β. 8, Λιανάκης Ι. 4, Μενεξιάδης Σ. 4, Ταμβάκης Θ. 20 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …