Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη για Ρούκουνες!

Νίκη για Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν την Τιρινίνι με 73-69 σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», που έγινε την Τετάρτη το βράδυ.

Οι Ρούκουνες μπήκαν καλύτερα στο ματς, ήταν πιο εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το 0-5 της Τιρινίνι, με τον Κανελλόπουλο να έχει 10 πόντους στην περίοδο και τον Μουρίκη 7, με τον Βαρσαμούλη να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία, πήγαν στο 24-12 της περιόδου. Η Τιρινίνι άργησε να ξυπνήσει, στηριζόταν στις εξάρσεις του Λεγάκη και το σκορ πήγε στο 32-16 και το 35-17 λίγο αργότερα.

Μέχρι αν βγει το ημίχρονο, Γαλανόπουλος, Λεγάκης και Γράψας μείωσαν σε 41-29 και -12, αλλά οι Ρούκουνες έλεγχαν τον αγώνα. Αυτό φάνηκε να αλλάζει στο τέλος της 3ης περιόδου, όταν το 57-41 που διαμορφώθηκε από τον Βαρσαμούλη και τον Κανελλόπουλο έγινε 57-49 με σερί 0-8 για την Τιρινίνι, που έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους.

Στην 4η περίοδο, οι Ρούκουνες κράτησαν την Τιρινίνι 5 λεπτά χωρίς πόντο και το σκορ έγινε 63-49 στο διάστημα αυτό. Ο Λεγάκης με τον Σταματέρη βοήθησαν την Τιρινίνι να πλησιάσει, ήρθε ο Παπαναστασίου με 5 μαζεμένους πόντους να κρατήσει την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, αλλά το ξέσπασμα του Κουσούλη Α. με 7 πόντους σε λιγότερο από μισό λεπτό μείωσε σε 68-64 για να κάνει ο Γράψας το 68-66.

Τότε μίλησε ο Θεοδωρόπουλος, που ως τότε δεν είχε σκοράρει στο ματς. Με μεγάλο καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 71-66, αλλά η Τιρινίνι απάντησε με τον Γαλανόπουλο για το 71-68. Κάπου εκεί έχασε τη μεγάλη της ευκαιρία να γυρίσει το ματς, καθώς έβγαλε την άμυνα, αλλά έχασε την μπάλα με λάθος αμέσως μετά, με τον Μουρίκη να κάνει το 73-68 και το ματς να λήγει με 73-69 μετά την τελευταία επίθεση.

Για τους νικητές ο Μουρίκης είχε 20 πόντους, ο Κανελλόπουλος 18, ο Βαρσαμούλης 12 και ο Παπαναστασίου 11. Από την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 20 πόντους, ο Γράψας 18 και ο Κουσούλης Α. 12.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 73-69
(24-12, 41-29, 57-49, 73-69)

Ρούκουνες: Πανόπουλος Α. 2, Παπαναστασίου Γ. 11 (1), Βαρσαμούλης Δ. 12, Χριστοδουλόπουλος Μ. 3, Τσερπές Η., Κανελλόπουλος Α. 18 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 3, Μουρίκης Μ. 20 (2), Τοπαλίδης Δ. 4.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Γράψας Α. 18, Γαλανόπουλος Γ. 7, Σταματέρης Ν. 6, Κουσούλης Α. 12 (1), Κουρτογιάννης Χ. 2, Λεγάκης Γ. 20, Μπόικου Β. 2, Κουβαράς Α. 2.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …